14.05.2019 Справа № 363/5072/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2019 року м. Вишгород
Вишгородський районний суд Київської області у складі: головуючого судді Баличевої М.Б., за участю секретаря Гавриленко Ю.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні залі суду м. Вишгород цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Старопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області про визначення додаткового строку, необхідного для подачі заяви про прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2018 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до Старопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області про визначення додаткового строку, необхідного для подачі заяви про прийняття спадщини, в якій просив визначити ОСОБА_1, додатковий строк для подачі заяви на прийняття спадщини після смерті спадкодавця ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 року, терміном у три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_7 року померла рідна тітка позивача - ОСОБА_3, яка проживала за адресою: АДРЕСА_2. Після її смерті залишилось спадкове майно, яке складається з Ѕ частини житлового будинку з надвірними спорудами та земельної ділянки площею 0,2145 га для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель, яка розташована на території Старопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області. Спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_3 є її рідний племінник - позивач ОСОБА_1, так як його батько та рідний брат померлої - ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 року. У зв'язку з тим, що інших спадкоємців а ні за законом, а ні за заповітом після смерті ОСОБА_3 немає, позивач на початку 2018 року звернувся до Вишгородської районної державної нотаріальної контори Київської області із заявою про прийняття спадщини. Усно позивачу було роз'яснено, що оскільки він проживав у будинку, частина якого належала спадкодавцю, то йому не обов'язково звертатися до нотаріальної контори у встановлений законом шестимісячний термін і рекомендували спочатку зібрати необхідні документи. Після цього, позивач зібрав документи та знову звернувся до Вишгородської районної державної нотаріальної контори Київської області із заявою про прийняття спадщини. Однак, ОСОБА_1 було роз'яснено, що за оформленням спадщини йому необхідно звернутися до Переяслав - Хмельницькї міської державної нотаріальної контори Київської області, за місцем останньої реєстрації спадкодавця, оскільки на момент своєї смерті померла ОСОБА_3 згідно рішення суду була визнана недієздатною особою та була зареєстрована у лікувальному закладі - інтернаті для інвалідів з психоневрологічними захворюваннями, де вона перебувала у зв'язку з хронічним психічним захворюванням з 24.06.2014 року і до моменту своєї смерті. Однак, коли позивач через декілька днів звернувся з відповідною заявою до Переяслав - Хмельницької міської державної нотаріальної контори Київської області, то отримав лист - роз'яснення від 18.04.2018 року, згідно якого в оформленні спадщини ОСОБА_1 було відмовлено, оскільки позивачем пропущений строк встановлений законодавством для прийняття спадщини та не було надано документів, які б підтверджували факт постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. На підставі викладеного, позивач вважає, що суд може визнати пропуск ним шестимісячного строку для прийняття спадщини таким, що пропущений з поважних причин та надати додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги повністю підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача Старопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської областіу судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, в якій не заперечував проти задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч.1, ч. 2, ч. 3 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_7 року померла ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2, яке видане ІНФОРМАЦІЯ_7 року Переяслав - Хмельницьким міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області, про що складено відповідний актовий запис № 281.
Позивач - ОСОБА_1 є рідним племінником померлої ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про народження позивача серія НОМЕР_3, батьком якого вказаний ОСОБА_4, а матір'ю ОСОБА_5; копією свідоцтва про народження батька позивача серія НОМЕР_5 - ОСОБА_4, батьком якого вказаний ОСОБА_6, а матір'ю якого вказана - ОСОБА_7 та копією свідоцтва про народження спадкодавця серія НОМЕР_4 - ОСОБА_3, батьком якої вказаний ОСОБА_6, а матір'ю якої вказана - ОСОБА_7.
Згідно рішення Вишгородського районного суду Київської області від 30.03.2009 року ОСОБА_3 була визнана недієздатною особою та була зареєстрована у лікувальному закладі - інтернаті для інвалідів з психоневрологічними захворюваннями, де вона перебувала у зв'язку з хронічним психічним захворюванням з 24.06.2014 року і до моменту своєї смерті за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою соціального захисту населення Переяслав - Хмельницького центру соціального захисту пенсіонерів та інвалідів Київської обласної державної адміністрації від ІНФОРМАЦІЯ_7 року № 284 та рішенням Вишгородського районного суду Київської області від 30.03.2009 року, яке набрало законної сили.
Після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно, яке складається із Ѕ частини житлового будинку з надвірними спорудами та земельної ділянки площею 0,2145 га для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель, яка розташована на території Старопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області.
Спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_3 є її рідний племінник - позивач ОСОБА_1, так як його батько та рідний брат померлої - ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 року, що підтверджується копією свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 25.06.2007 року.
З довідки Старопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області від 06.12.2018 року № 1170 вбачається, що померла ОСОБА_3 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 з 07.04.1979 року по 17.06.2014 рік. На день її проживання у вищевказаному житловому будинку були зареєстровані: племінник ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2; дружина племінника ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_3; син племінника ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_4 та син племінника ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_5.
Також, з вищевказаної довідки Старопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області від 06.12.2018 року № 1170 вбачається, що заповіт від імені ОСОБА_3 Старопетрівською сільською радою Вишгородського району Київської області не посвідчувався.
З довідки Старопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області від 06.12.2018 року № 1171 вбачається, що ОСОБА_1 похоронив за власні кошти свою тітку ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 року.
18.04.2018 року Переяслав - Хмельницькою міською державною нотаріальною конторою видано лист - роз'яснення позивачу ОСОБА_1 № 369/01-16 про те, що останнім пропущено шестимісячний строк для прийняття спадщини та роз'яснено право звернення до суду для вирішення даного питання.
Причиною несвоєчасного звернення до нотаріуса є те, що позивач на початку 2018 року звернувся до Вишгородської районної державної нотаріальної контори Київської області із заявою про прийняття спадщини.
Усно позивачу було роз'яснено, що оскільки він проживав у будинку, частина якого належала спадкодавцю, то йому не обов'язково звертатися до нотаріальної контори у встановлений законом шестимісячний термін і рекомендували спочатку зібрати необхідні документи.
Після цього, ОСОБА_1 зібрав всі необхідні документи для прийняття спадщини після смерті тітки ОСОБА_3 та знову звернувся до Вишгородської районної державної нотаріальної контори Київської області із заявою про прийняття спадщини.
Однак, ОСОБА_1 було роз'яснено, що за оформленням спадщини йому необхідно звернутися до Переяслав - Хмельницькї міської державної нотаріальної контори Київської області, за місцем останньої реєстрації спадкодавця.
Згідно ст.ст. 1268,1269,1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її і протягом шести місяців з часу відкриття спадщини спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріуса заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ст.1272 ЦК України у разі, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Частиною 3 зазначеної статті передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Як роз'яснено Верховним Судом України у п.26 постанови Пленуму від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування суди відкривають провадження у справі за позовом особи про визначення додаткового строку для прийняття спадщини у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця за місцем відкриття спадщини, наявність обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку про прийняття спадщини задоволенню не підлягають.
Оскільки позивач в інший спосіб, окрім як звернутися з позовом до суду про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, захистити своє порушене право не може, тому суд дійшов висновку що можливо надати позивачу додатковий строк для прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст. 1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 12, 76-81, 258, 259, 263-265, 280-284, 354, 355 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Старопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області про визначення додаткового строку, необхідного для подачі заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий трьохмісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення через Вишгородський районний суд Київської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт громадянина України серія НОМЕР_6, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_2.
Відповідач: Старопетрівська сільська рада Вишгородського району Київської області, код ЄДРПОУ: 04359689, адреса: Київська область, Вишгородський район, с. Старі Петрівці, вул. Князя Святослава, 13.
Головуючий М.Б. Баличева
Суд | Вишгородський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2019 |
Оприлюднено | 16.05.2019 |
Номер документу | 81738234 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вишгородський районний суд Київської області
Баличева М. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні