Господарський суд Рівненської області
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" травня 2019 р. м. Рівне Справа № 918/179/19
Господарський суд Рівненської області у складі судді Заголдної Я.В. при секретарі судового засідання Мамчур А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження матеріали справи за позовною заявою Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" (33000, м. Рівне, вул. Кн. Володимира, 71, код ЄДРПОУ 05424874) до Приватного підприємства фірма Еней" (34240, Рівненська область, Рокитнівський район, смт. Томашгород, вул. Центральна буд. 50, код ЄДРПОУ 23305707) про стягнення заборгованості за електричну енергію у сумі 21 917 грн. 20 коп.
За участю представників сторін:
від позивача - Антіпова Р.М. (довіреність № 114 від 26.12.2018р.),
від відповідача - не з`явився;
ВСТАНОВИВ:
18 березня 2019 року Приватне акціонерне товариство "Рівнеобленерго" звернулося до господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Приватного підприємства фірма Еней", в якій просить, посилаючись на ст.ст. 173, 193, 216, 218, 222, 232 Господарського кодексу України, ст. 56, ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії", ст. ст. 4, 12, 24, 27, 161, 162, 163, 164, 171, 176, 247, 249, 250, 252 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) стягнути заборгованість за електричну енергію у сумі 21 917 грн. 20 коп.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 20.03.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 918/179/19, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 16.04.2019 року.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 16.04.2019 року відкладено розгляд справи по суті на 14.05.2019 року.
У судовому засіданні 14.05.2019 року судом встановлено, що відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, правом на подання відзиву та будь-яких інших заперечень проти позову не скористався.
При цьому, ухвала суду від 16.04.2019 року направлялась на адресу Приватного підприємства фірма Еней", зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: (34240, Рівненська область, Рокитнівський район, смт. Томашгород, вул. Центральна буд. 50), однак на адресу суду повернувся конверт із зазначенням підстави невручення "за закінченням встановленого строку зберігання" (том 1, а.с. 54-56).
Будь-якої іншої адреси для листування з відповідачем у справі господарському суду Рівненської області не відомо.
Згідно ч. 7 ст. 120, п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.
У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місце проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Таким чином, господарським судом вчинено всі можливі заходи для повідомлення Приватного підприємства фірма Еней" про дату, час та місце проведення судового засідання, а неотримання судової повістки (листа з ухвалою суду) судом трактується як наслідок діяння (бездіяльності) відповідача щодо її належного отримання.
З огляду на викладене, Приватне підприємство фірма Еней" вважається повідомленим про призначене судове засідання суду належним чином, оскільки судом виконано всі покладені на нього обов`язки, а відповідач проявив протиправну процесуальну бездіяльність, тому засідання суду 14.05.2019 року проводиться за його відсутності.
Відтак, керуючись статтею 202 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши документи і матеріали, які подані до позовної заяви, заслухавши пояснення присутнього представника позивача, давши належну оцінку доказам, які мають значення для справи, господарський суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
25 квітня 2018 року між ПАТ "Рівнеобленерго", як Постачальником та Приватним підприємством фірмою "Еней", як Споживачем укладено договір № 270030427 про постачання електричної енергії відповідно до якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Відповідно до п.2.2, п. 2.2.2, п.2.3, п.2.3.3 Договору Позивач зобов`язувався постачати відповідачу електроенергію відповідно до умов Договору, а останній - зобов`язався своєчасно та в повному обсязі оплачувати використану електроенергію. Взяті на себе зобов`язання згідно з укладеним Договором ПАТ " Рівнеобленерго" виконало в повному обсязі. Однак, Відповідач не оплатив використану електроенергію, внаслідок чого порушив договірні зобов`язання.
Пунктом 2.3.3 Договору передбачено, що споживач зобов`язаний здійснювати оплату вартості електричної енергії згідно з умовами додатку № 4 " Порядок зняття показів засобів обліку електричної енергії та розрахунків".
Згідно з Договором оплата електричної енергії та інших платежів здійснюється споживачем самостійно шляхом перерахування коштів на відповідні розрахункові рахунки постачальника в терміни визначені додатком № 4 до Договору Порядок зняття показів засобів обліку електричної енергії та розрахунків .
Відповідач користувався електроенергією згідно з Договором, оплату не здійснював, порушуючи умови укладеного договору та ст. ст. 173, 193 ГК України.
Внаслідок неналежного виконання Відповідачем зобов`язань щодо оплати спожитої електроенергії, не перерахування коштів за використану активну електроенергію утворилась дебіторська заборгованість Відповідача перед ПАТ "Рівнеобленерго" за період з жовтня по грудень 2018 р. в розмірі 19 426,79 грн.
За умовами п. 2 Додатку №4 покази засобів обліку, відповідно до Переліку об`єктів і точок комерційного обліку споживача, фіксуються споживачем 21 числа кожного місяця о 00-00 год. та вибірково контролюються (знімаються) постачальником. Після зняття показів засобів обліку, споживач оформляє Звіт про використану електроенергію, який складається у 2-х примірниках, по одному для кожної сторони та 21 числа надає постачальнику нарочним, не пізніше наступного робочого дня після зняття показів і одночасно отримує рахунок за фактично спожиту електроенергію. Якщо термін подачі звіту припадає на вихідні та/або святкові дні, звіт про використану електроенергію надається в перший робочий день, що слідує за вихідними та/або святковими днями. У разі неможливості отримання постачальником даних про використану електроенергію у зазначені терміни (незалежно від причин), визначення обсягу спожитої електроенергії здійснюється самостійно постачальником за середньодобовим обсягом споживання за попередній розрахунковий період. У разі наявності зафіксованих постачальником показників засобів обліку споживачеві виписується рахунок у відповідності до таких показників. Період розрахунку за середньодобовим споживанням електроенергії не повинен перевищувати один місяць, після чого постачальник проводить розрахунок обсягу спожитої електроенергії за встановленою потужністю струмоприймачів та числом годин їх використання до передачі показників розрахункових приладів без подальшого перерахунку. Відновлення розрахунків за розрахунковими приладами обліку здійснюється після спільного складання акту, у якому фіксуються покази приладів обліку електроенергії.
Відповідно до п. 3.5 Додатку № 4 розрахунки за електроенергію проводяться споживачем виключно грошовими коштами на поточний розрахунок із спеціальним режимом використання постачальника.
За умовами абзацу 2 пункту 4 Додатку № 4 відповідно до визначеної згідно пункту 5 Додатку величини коштів за фактично спожиту електроенергію постачальник виписує споживачу рахунок на оплату електричної енергії, який має бути оплачений протягом 5 операційних днів від дня отримання відповідачем рахунку.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем виписувалися відповідачу рахунки за жовтень-грудень 2018 року (том 1, а.с. 22-24). Позивач заявляє вимогу про стягнення з відповідача боргу за вказані місяці.
Згідно з розрахунком наданим позивачем заборгованість відповідача перед позивачем становить 19 426,79 грн. (а.с. 28).
Відносини пов`язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, регулюються Законом України "Про електроенергетику", Правилами користування електричною енергією (надалі Правила), затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 року № 28.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Частиною 2 цієї ж статті визначено, що споживач енергії зобов`язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Частиною 4 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" встановлено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення правил користування електричною енергією.
Відповідно до ч. 1 ст. 275 ГК України за договором постачання енергопостачальне підприємство відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Відповідно до ч.1 ст.193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно з абз.2. ч. 1. ст.193 ГК до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених Господарським кодексом України.
Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до вказівок закону, або договору.
Таким чином, вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості за спожиту активну електроенергію в сумі 19 426,79 грн. за період з жовтня по грудень 2018 р. ґрунтуються на договорі та законі є правомірними та підлягають задоволенню.
Згідно з ст. 611 Цивільного кодексу України при порушенні зобов`язання настають правові наслідки, передбачені договором чи законом.
Відповідно до ч. 6 ст. 231 ГК України штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків непередбачено законом або договором.
Частина 1 статті 612 ЦК України передбачає, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до частини 1 статті 230 ГК України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Згідно частини 3 статті 549 ЦК України, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
За приписами частини 6 статті 232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Відповідно до п. 8 Додатку № 4 до Договору, у разі несвоєчасної оплати, обумовлених даним порядком платежів, Постачальник здійснює Споживачу нарахування пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення платежу. Пеня нараховується з наступного дня, після дати остаточного розрахунку.
Разом з цим відповідно до ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" розмір пені не може перевищувати подвійної облікової ставки НБУ.
Позивачем за період з 30.10.2018 року по 07.03.2019 року на суму боргу за відповідний період, нарахована пеня в розмірі 1 923,81 грн.
Суд, перевіривши розрахунок пені наданий позивачем ( а.с.29) та здійснивши його перерахунок дійшов висновку про те, що стягненню з відповідача підлягає пеня в сумі 1 923,81 грн. за період з 30.10. 2018 року по 07.03. 2019 року.
Відтак, позовна вимога про стягнення з відповідача пені підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до вимог частини другої статті 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотки річних з простроченої суми, якщо законом або договором не встановлений інший розмір відсотків.
За період прострочення позивач нарахував відповідачу інфляційні втрати в сумі 406,28 грн. та 160,32 грн. - 3% річних. Даний розрахунок судом перевірено, визнано законним та обґрунтованим.
Витрати по сплаті судового збору згідно ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-79, 91, 120, 123, 129, 233, 238, 241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" (33000, м. Рівне, вул. Кн. Володимира, 71, код ЄДРПОУ 05424874) до Приватного підприємства фірма Еней" (34240, Рівненська область, Рокитнівський район, смт. Томашгород, вул. Центральна буд. 50, код ЄДРПОУ 23305707) про стягнення заборгованості за електричну енергію у сумі 21 917 грн. 20 коп. - задовольнити.
2. Стягнути з Приватного підприємства фірма Еней" (34240, Рівненська область, Рокитнівський район, смт. Томашгород, вул. Центральна буд. 50, код ЄДРПОУ 23305707) на користь Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" (33000, м. Рівне, вул. Кн. Володимира, 71, код ЄДРПОУ 05424874) 21 917 грн. 20 коп. з яких: 19426,79 грн. - основний борг; 1923,81 грн. - пеня; 406,28 грн. - інфляційних втрат; та 160,32 грн. -3% річних.
3. Стягнути з Приватного підприємства фірма Еней" (34240, Рівненська область, Рокитнівський район, смт. Томашгород, вул. Центральна буд. 50, код ЄДРПОУ 23305707) на користь Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" (33000, м. Рівне, вул. Кн. Володимира, 71, код ЄДРПОУ 05424874) 1 921,00 грн. судового збору.
4. Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: https://court.gov.ua/sud5019/.
Повний текст рішення складено та підписано 16.05.2019 року.
Суддя Заголдна Я.В.
Віддруковано 3 примірники:
1 - до справи;
2 - позивачу рекомендованим (33000, м. Рівне, вул. Кн. Володимира, 71),
3 - відповідачу рекомендованим (34240, вул. ЦЕНТРАЛЬНА, 50, смт. Томашгород, Рівненська обл.).
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2019 |
Оприлюднено | 17.05.2019 |
Номер документу | 81755717 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Заголдна Я.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні