Рішення
від 15.05.2019 по справі 338/396/19
БОГОРОДЧАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа №338/396/19

Провадження № 2/338/236/19

15 травня 2019 року селище Богородчани

Богородчанський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої судді Рибки Л.Я.,

при секретарі Полек Х.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади с.Горохолина Богородчанського району Івано-Франківської області в особі Горохолинської сільської ради Богородчанського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся в суд із позовом до територіальної громади с.Горохолина Богородчанського району Івано-Франківської області в особі Горохолинської сільської ради Богородчанського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті його матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 Після смерті матері відкрилась спадщина на належне померлій майно, зокрема, на земельні ділянки, які знаходяться в с. Горохолина Богородчанського району Івано-Франківської області. Заповіту за життя мати не склала. Звернувшись в березні 2019 року до нотаріуса з заявою з приводу прийняття спадщини, отримав відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері у зв`язку з пропуском 6-місячного строку. Зазначає, що визначений законом строк для подання заяви про прийняття спадщини пропустив, оскільки вважав, що прийняв спадщину фактом проживання разом зі спадкодавцем на момент її смерті відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України. Впродовж трьох років до смерті і станом на 10 червня 2010 року мати проживала в його домі за адресою АДРЕСА_1 , а її будинок, який знаходився на одному подвір`ї з його, він зніс, оскільки той був непридатний для проживання. Про те, що будинок, який належав матері, мав поштову адресу: АДРЕСА_1 , дізнався на початку 2019 року. Одночасно позивач вказує, що інших осіб, які б могли претендувати на спадщину після смерті ОСОБА_2 , немає, відумерлою спадщина не визнана.

За таких обставин змушений був звернутись до суду з даним позовом, просить ухвалити рішення про визначення йому додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, просить позов задоволити в повному обсязі, покликаючись на викладені в ньому мотиви, судові витрати з відповідача стягувати не бажає.

Представник відповідача територіальної громади с. Горохолина Богородчанського району Івано-Франківської області в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Сільський голова с. Горохолина Богородчанського району подав до канцелярії суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги територіальна громада визнає.

Відповідно до ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Горохолина Богородчанського району Івано-Франківської області померла ОСОБА_2 , про що 11 червня 2010 року Горохолинською сільською радою Богородчанського району Івано-Франківської області видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , копію якого долучено до матеріалів справи (а.с. 4).

Спадщина відкрилася в день смерті ОСОБА_2 , у відповідності до вимог ч.2 ст.1220 ЦК України.

Відповідно до ст.ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Судом встановлено, що до складу спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 входять, зокрема, земельні ділянки загальною площею 1,3363 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовані на території Горохолинської сільської ради Богородчанського району Івано-Франківської області, на які померла мала право власності на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2 від 20 серпня 2001 року (а.с.11).

З долученої до матеріалів справи копії свідоцтва про народження вбачається, що позивач у справі ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , є сином ОСОБА_2 (а.с. 5). Відповідно до ст. 1261 ЦК України позивач є спадкоємцем першої черги за законом на майно покійної.

Згідно з довідкою Горохолинської сільської ради №224 від 28 лютого 2019 року, ОСОБА_2 була постійно зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 . На день смерті за вказаною адресою ОСОБА_2 була зареєстрована та проживала одна, заповіт від її імені в Горохолинській сільській раді не посвідчувався (а.с. 7).

Відповідно до ст. ст. 1268, 1269, 1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно повідомлення приватного нотаріуса Богородчанського районного нотаріального округу Максьом Г.І. від 22 березня 2019 року № 229/02-31, ОСОБА_1 22 березня 2019 року звернувся до неї з питань оформлення спадщини за законом після смерті матері ОСОБА_2 , однак у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом йому відмовлено у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини, передбаченого ст. 1270 ЦК України, та ненаданням доказів про постійне проживання зі спадкодавцем за однією адресою на час відкриття спадщини (а.с.8). Окрім того, 29 березня 2019 року приватним нотаріусом Богородчанського районного нотаріального округу Максьом Г.І. винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії №251/02-31 (а.с. 9).

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила ч.3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

Встановлено, що ОСОБА_2 на випадок своєї смерті належним їй майном не розпорядилась. На даний час спадщина, що відкрилась після її смерті відумерлою не визнана, територіальна громада села Горохолина претензій на спадкове майно не пред`являє. Позивач, який є спадкоємцем першої черги за законом, бажає прийняти спадщину після смерті матері, однак у встановлений законом строк заяви про прийняття спадщини не подав.

Оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що причина пропуску позивачем строку для оформлення прийняття спадщини може бути визнана судом поважною. З огляду на викладене, враховуючи, що відмова нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом з причин пропуску піврічного строку позбавляє позивача можливості належним чином реалізувати свої спадкові права, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 слід визначити додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 та визначити тривалість вказаного строку в два місяці.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 229, 258, 259, 263-265 ЦПК України, ст. 1272 ЦК України, суд

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до територіальної громади с.Горохолина Богородчанського району Івано-Франківської області в особі Горохолинської сільської ради Богородчанського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, задоволити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом, що відкрилась після смерті його матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , 2 (два) місяці з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, і може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду через Богородчанський районний суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Відповідач: територіальна громада с. Горохолина в особі Горохолинської сільської ради Богородчанського району Івано-Франківської області, місцезнаходження: Івано-Франківська область, Богородчанський район, с. Горохолина, вул. Українська, 313 "а", ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04357070.

Суддя Л.Я. Рибка

СудБогородчанський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення15.05.2019
Оприлюднено17.05.2019
Номер документу81763502
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —338/396/19

Рішення від 15.05.2019

Цивільне

Богородчанський районний суд Івано-Франківської області

Рибка Л. Я.

Ухвала від 06.05.2019

Цивільне

Богородчанський районний суд Івано-Франківської області

Рибка Л. Я.

Ухвала від 08.04.2019

Цивільне

Богородчанський районний суд Івано-Франківської області

Рибка Л. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні