КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
справа №761/5352/19 Головуючий у І інстанції - Фролова І.В.
апеляційне провадження №22-ц/824/6223/2019 Доповідач у ІІ інстанції - Приходько К.П.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2019 року Київський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
судді-доповідача Приходька К.П.,
суддів Таргоній Д.О., Журби С.О.,
за участю секретаря Немудрої Ю.П. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Шевченківського районного суду м. Києва від 13 лютого 2019 року
у справі за позовом ОСОБА_1 до політичної партії Українське об`єднання патріотів - УКРОП про скасування рішення політичної партії ,
встановив:
У січні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з позовом до політичної партії Українське об`єднання патріотів - УКРОП про скасування рішення політичної партії.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 13 лютого 2019 року відмовлено у відкритті провадження за вищевказаним позовом.
Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на її незаконність, необґрунтованість, неправильне застосування судом першої інстанції норм процесуального права, просив ухвалу суду скасувати, справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги посилається на те, що його позов, як суду цивільної юрисдикції з вимогою про скасування рішення відповідача було обумовлено тим, що згідно ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 грудня 2018 року, йому було відмовлено у відкритті провадження за аналогічним позовом та роз`яснено що справа відноситься до цивільної юрисдикції з врахуванням положень про територіальну підсудність.
Суд першої інстанції, виносячи оскаржувану ухвалу прийшов до єдиного висновку в обґрунтування своєї позиції, що спір який виник між позивачем та відповідачем не підвідомчий суду, оскільки стосується внутрішньо організаційної діяльності політичної партії та роз`яснив право звернутися до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Фактично, суд першої інстанції відмовив позивачу у доступі до правосуддя, оскільки йому було достеменно відомо, що в позивача відсутні та не можуть з`явитися інші підстави та предмет для звернення з позовом до відповідача.
Відзив на апеляційну скаргу у встановлений апеляційним судом строк не надходив.
Відповідно до ч.3 ст.360 ЦПК України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які приймали участь у розгляді справи, перевіривши матеріали справи, в порядку, передбаченому статтею 367 ЦПК України, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Постановляючи ухвалу про відмову у відкритті провадження у справі, суд першої інстанції виходив із того, що спір, який виник між позивачем та відповідачем не підвідомчий суду, оскільки стосується внутрішньо організаційної діяльності політичної партії, та позивачу роз`яснено, що він має право в порядку передбаченому КАС України звернутися до Окружного адміністративного суду м. Києва для вирішення заявлених вимог.
З такими висновками колегія суддів погодитись не може, оскільки вони не ґрунтуються на матеріалах справи, а також не узгоджуються з вимогами чинного законодавства з наступних підстав.
По справі встановлено, що в грудні 2018 року ОСОБА_1 звертався до Окружного адміністративного суду м. Києва з таким же позовом, однак ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 грудня 2018 року позивачу відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі та роз`яснено, що справа відноситься до цивільної юрисдикції з врахуванням положень про територіальну підсудність.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з ч.1 ст.5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч.5 ст.55 Конституції України, кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Відмовляючи у відкритті провадження у справі, суд першої інстанції фактично відмовив позивачу в доступі до правосуддя.
Згідно ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, право кожного на судовий розгляд справи означає право кожної особи на звернення до суду та право на те, що її справа буде розглянута і вирішена судом.
Особі, яка звернулася до суду за захистом свого права, повинна бути забезпечена можливість реалізувати вказані права без будь-яких перепон чи ускладнень.
Здатність особи безперешкодно отримати судовий захист визначає зміст права на доступ до суду.
На вищезазначене суд першої інстанції уваги не звернув та прийшов до передчасного висновку про відмову у відкритті провадження у справі.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.374 ЦПК України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати ухвалу, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Відповідно до ст.379 ЦПК України, підставами для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм процесуального права чи неправильне застосування норм матеріального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.367,369,374,379,381-384 ЦПК України, суд,
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Ухвалу Шевченківського районного суду м. Києва від 13 лютого 2019 року скасувати і направити справу для продовження розгляду питання про відкриття провадження по справі до суду першої інстанції.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Повний текст постанови виготовлено 16 травня 2019 року.
Суддя-доповідач К.П. Приходько
Судді Д.О. Таргоній
С.О. Журба
Суд | Київський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2019 |
Оприлюднено | 17.05.2019 |
Номер документу | 81772083 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Київський апеляційний суд
Приходько Костянтин Петрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні