Рішення
від 07.05.2019 по справі 917/464/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.05.2019 Справа № 917/464/19

За позовною заявою Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" вул.Старий Поділ, 5, м.Полтава, Полтавська область, 36022; адреса для листування: 39601, м. Кременчук, проспект Свободи, 8

до Дочірнього підприємства МЖК "Житлобудкомплект", вул.Першотравнева, 33, м.Кременчук, Полтавська область, 39600

про стягнення 9080,57 грн.

Суддя Паламарчук В.В.

Секретар судового засідання Рожко Л.П.

Представники сторін не з`явилися

Обставини справи: Публічне акціонерне товариство "Полтаваобленерго" звернулось до суду з позовом до Дочірнього підприємства МЖК "Житлобудкомплект" про стягнення заборгованості по договору №1481 про постачання електричної енергії від 12.12.2016р. у розмірі 9 080,57 грн., з них: 53,89 грн. та 8900,10 грн. - пеня, 69,94 грн. - інфляційні, 56,64 грн. - 3% річних.

Ухвалою суду від 04.04.2019 р. відкрито провадження у справі справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Явку представників сторін визнано не обов`язковою.

Представники сторін в судове засідання не з`явилися.

Ухвала суду від 04.04.2019р., що була направлена на адресу відповідача - Дочірнього підприємства МЖК "Житлобудкомплект" яка зазначена в позовній заяві вул.Першотравнева, 33, м.Кременчук, Полтавська область, 39600 повернулася до суду з відміткою поштового відділення МЖК Житлобуд за даною адресою не має .

Адреса відповідача, зазначена у позовній заяві, відповідає його місцезнаходженню відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд, встановив:

Між Публічним акціонерним товариством "Полтаваобленерго" (Постачальник, позивач) та Дочірнім підприємством МЖК "Житлобудкомплект" (Споживач, відповідач) 23 лютого 2009 року було укладено договір про постачання електричної енергії №1481.

12 грудня 2016 року між сторонами було переукладено договір про постачання електричної енергії (Договір) з додатками.

За умовами укладеного Договору, Постачальник продає електричну енергію (як різновид товару) Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю 215,0кВт, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Порядок розрахунків сторони узгодили в розділі 7 Договору "Облік електричної енергії та порядок розрахунків", а також в додатку № 2 "Порядок розрахунків". Пунктами 2.3.1, 2.3.3 Договору визначено, що Споживач зобов`язується виконувати умови цього Договору, оплачувати Постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків № 2 "Порядок розрахунків" та № 3 "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії".

За внесення платежів, передбачених п. 2.3.3 - 2.3.4 цього договору, з порушенням термінів, визначених відповідним додатком, Споживач сплачує Постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати, компенсаційні нарахування на встановлений індекс інфляції та трьох процентів річних з простроченої суми. (п. 4.2.1 Договору).

Облік електроенергії, спожитої споживачем та (або) субспоживачами, приєднаними до електричних мереж споживача, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ. У разі порушення споживачем вимог нормативно-технічних документів, щодо встановлення та експлуатації засобів обліку, їх покази не використовуються при розрахунках за спожиту електроенергію, а обсяги спожитої електричної енергії визначаються постачальником шляхом розрахунку згідно з вимогами додатка "Порядок розрахунків". На підставі показів засобів обліку електричної енергії та умов додатка "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" оформлюються такі документи: акт про прийняття передавання товарної продукції (про використану електричну енергію); акт результатів замірів електричної потужності (п. 7.1 та п. 7.5 Договору).

У додатку № 2 "Порядок розрахунків" до Договору сторони узгодили, зокрема, наступне розрахунковим вважається період з 8-00 годин 22-го числа попереднього місяця до 8-00 годин такого ж числа поточного місяця. Розрахунки за електричну енергію проводяться споживачем виключно грошовими коштами на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника. За дату оплати приймається дата зарахування коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електроенергії, за регульованим тарифом (п.1 Додатку);

- Споживач до початку розрахункового періоду здійснює платіж на наступний розрахунковий період у сумі вартості 100% заявленого (договірного) обсягу споживання електричної енергії.

- Розмір суми платежу розраховується Споживачем самостійно як сума добутків визначених на наступний розрахунковий період тарифів відповідного класу та заявленого (договірного) обсягу споживання електричної енергії.

- Остаточний розрахунок за минулий розрахунковий період здійснюється Споживачем самостійно на підставі виставленого Постачальником рахунка відповідно до даних про фактичне споживання електричної енергії, визначеного за показами розрахункових засобів обліку, які фіксуються у терміни, передбачені Договором, та/або розрахунковим шляхом у випадках, передбачених ПКЕЕ.

У пункті 2. Додатку № 3 зазначено, що Споживач 22-го числа кожного місяця о 8-00 годині самостійно фіксує покази засобів обліку, відповідно до Переліку об`єктів і засобів комерційного обліку , та належним чином оформлює Відомість про фактичні покази розрахункових приладів обліку (далі-Відомість).

Пунктом 4 Додатку № 3 встановлено, що у термін до 14-00 годин звітного числа Споживач (його уповноважений представник) зобов`язаний особисто надати Постачальнику оформлену належним чином Відомість за адресою філії Постачальника для проведення розрахунку за фактично використану у розрахунковому періоді електричну енергію у відповідності до вимог ПКЕЕ, оформлення та отримання Акта про прийняття-передавання товарної продукції, рахунків, передбачених умовами даного Договору.

Порядок визначення та узгодження договірних величин споживання електричної енергії та потужності встановлено Розділом 5 Договору.

Пунктом 4.2.1 Договору та п.10 Додатку №2 "Порядок розрахунків" передбачена відповідальність Споживача - за внесення платежів, передбачених п. 2.3.3 - 2.3.4 цього договору, з порушенням термінів, визначених відповідним додатком, споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати, компенсаційні нарахування встановленого індексу інфляції та три проценти річних.

В порушення умов договору відповідач свої зобов`язання щодо своєчасної оплати електричної енергії не здійснив, що стало підставою для звернення позивачем до суду з вимогами про стягнення з відповідача пені, інфляційних нарахувань, 3% річних.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача:

- за зобов`язаннями по оплаті активної електроенергії за період з січня по вересень 2018 р. включно Відповідачу нараховано пеню в розмірі 53,89 грн.;

- за зобов`язаннями по попередній оплаті електроенергії за період з березня 2017 по серпень 2018 р. нараховано пеню в розмірі 8 900,10 грн.

- згідно ст. 625 ЦК України, п. 10 Додатку № 2 до Договору за прострочення виконання грошового зобов`язання за період з жовтня 2015 р. по вересень 2018 р. Відповідачу нараховано інфляційну складову у розмірі 56,64 грн. та 3 % річних у розмірі 69,94 грн.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 626 ЦК України , договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Статтею 627 ЦК України передбачена свобода договору.

Матеріали справи свідчать про те, що між позивачем та відповідачем у справі виникли зобов`язання за договором енергопостачання.

Згідно з ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України (далі - ГК України) за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого законом режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Частиною 6 ст. 276 ГК України передбачено, що розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону.

Статтею 629 ЦК України , встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами. У відповідності до вимог ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином та в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається. Статтею 193 ГК України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом.

Частиною першою ст. 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Відповідно до ст. 599 ЦК України та ст. 202 ГК України господарське зобов`язання припиняється, зокрема, виконанням, проведеним належним чином. Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України ).

Відповідно до ст. 610 ЦК України , порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

За ст. 611 ЦК України в разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема плата неустойки.

Стаття 612 ЦК України встановлює, що боржник вважається таким, що прострочив виконання зобов`язання, якщо він не почав його виконувати або не виконав його у строк, встановлений договором.

Згідно з ч. 1 ст. 548 ЦК України виконання зобов`язання (основного зобов`язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом. Одним із видів забезпечення виконання зобов`язань відповідно ст. 546 , ст. 549 ЦК України та ст. 199 Господарського кодексу України , є неустойка (штраф, пеня), розмір якої визначається відповідно до умов договору, що не суперечать чинному законодавству України.

Відповідно до ст. 625 ЦК України , боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до 4.2.1 Договору та п.10 Додатку №2 "Порядок розрахунків" передбачена відповідальність Споживача - за внесення платежів, передбачених п. 2.3.3 - 2.3.4 цього договору, з порушенням термінів, визначених відповідним додатком, споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати, компенсаційні нарахування встановленого індексу інфляції та три проценти річних.

Суд, перевіривши за допомогою калькулятору "ЛІГА: ЗАКОН ЕЛІТ 9.1.3" правильність розрахунку, встановив, що позовні вимоги про стягнення з відповідача пені, інфляційних втрат та 3% річних, розраховані з урахуванням умов Договору та норм чинного законодавства та заявлені правомірно.

Відповідно до ч.1 статті 73ГПК України , доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ч.1 статті 74ГПК України , кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Статтею 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

На підставі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується та всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а саме стягненню з відповідача на користь позивача за несвоєчасну оплату та передоплату активної електроенергії пеню в сумі 53,89 грн. та в сумі 8 900,10 грн., інфляційну складову в сумі 69,94 грн. та 3 % річних в сумі 56,64 грн.

Судові витрати згідно ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 129, 232-233, 237- 238 ГПК України , суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Дочірнього підприємства МЖК "Житлобудкомплект" (вул.Першотравнева, 33, м.Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 25718266) на користь Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (вул.Старий Поділ, 5, м.Полтава, 36022, код ЄДРПОУ 00131819, інші відомості: р/р 26003572077001 в АТ ТАСКОМБАНК у м.Києві, МФО 339500, код 25717118) пеню в сумі 53,89грн. та в сумі 8900,10грн., інфляційну складову в сумі 69,94 грн., 3 % річних в сумі 56,64 грн., а також 1921,00 грн. - витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ з набранням цим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п.17.5 Перехіднихположень ГПК України , апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Паламарчук В.В.

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення07.05.2019
Оприлюднено17.05.2019
Номер документу81785076
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —917/464/19

Судовий наказ від 24.06.2019

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Паламарчук В.В.

Рішення від 07.05.2019

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Паламарчук В.В.

Ухвала від 04.04.2019

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Паламарчук В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні