Справа № 573/242/19
Номер провадження 2/573/128/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2019 року Білопільський районний суд Сумської області в складі:
головуючої судді Терещенко О. І.,
з участю секретаря Кислої Ю.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Білопіллі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ганнівсько-Вирівської сільської ради Білопільського району Сумської області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
06 лютого 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Ганнівсько-Вирівської сільської ради Білопільського району про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її тітка ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина на все її майно, зокрема на земельну ділянку площею 3,72 га, яка розташована на території Ганнівсько-Вирівської сільської ради Білопільського району. За життя померла склала заповіт, яким все своє майно заповіла їй. Вона фактично прийняла спадщину після смерті померлої, оскільки розпорядилася її речами, зберігала документи. На даний час позивач має намір оформити спадщину, що залишилась після смерті ОСОБА_2 , але при зверненні до нотаріуса їй було відмовлено в оформленні спадщини у зв`язку з пропуском шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини. Крім того, оформити спадщину у нотаріуса вона не може, бо оригінал державного акту на право власності на землю серії НОМЕР_1 втрачений. Посилаючись на викладені обставини, ОСОБА_1 просить суд встановити факт прийняття нею спадщини після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та визнати за нею право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,72 га, розташовану на території Ганнівсько-Вирівської сільської ради Білопільського району Сумської області в порядку спадкування за заповітом після смерті останньої.
Позивач ОСОБА_1 та її представник - адвокат Смирнова О.Л. у судовому засіданні позов підртимали повністю, просили його задовольнити.
Представник відповідача - Ганнівсько-Вирівської сільської ради у судове засідання не з`явився, голова сільської ради Скрипченко О.М. направив суду заяву про розгляд справи без участі їх представника, з позовом згодні.
Заслухавши позивача, її представника, свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , дослідивши матеріали цивільної справи, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про її смерть (а. с. 8).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на все її майно та майнові права.
Відповідно до довідки відділу в Білопільському районі Головного управління Держгеокадастру в Сумській області від 06 жовтня 2017 року, на підставі розпорядження Білопільської районної державної адміністрації від 28 лютого 2002 року №67, ОСОБА_2 одержала виданий державний акт на право власності на землю серії НОМЕР_1 від 25 березня 2002 року, яким посвідчено її право на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,72 га, розташовану на території Ганнівсько-Вирівської сільської ради (а. с. 14).
Крім того, померла мала грошові вклади у філії 3231/033 Ганнівсько-Вирівського відділення Ощадного банку СРСР (а. с. 21).
За життя ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу Марченко І.В. 09 жовтня 2002 року та зареєстрований в реєстрі за №3443, яким все своє майно заповіла ОСОБА_1 , позивачу по справі (а. с. 10).
Частиною першою статті 524 ЦК УРСР 1963 року, що діяв на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , передбачено, що спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
Відповідно до ст. 534 ЦК УРСР 1963 року кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям.
Згідно зі ст. 548 ЦК УРСР 1963 року для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.
Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР 1963 року спадкоємець прийняв спадщину:
1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п. 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення заява про встановлення факту прийняття спадщини та місця її відкриття може бути розглянута судом у порядку окремого провадження, якщо орган, який вчиняє нотаріальні дії, не вправі видати заявникові свідоцтво про право на спадщину через відсутність або недостатність документів, що необхідні для підтвердження в нотаріальному порядку факту вступу в управління або володіння спадковим майном. Діями що свідчать про прийняття спадщини, є фактичний вступ заявника в управління чи володіння спадковим майном у межах шестимісячного строку з дня відкриття спадщини або подача ним протягом цього строку до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяви про її прийняття.
Як вбачається з довідки виконкому Ганнівсько - Вирівської сільської ради Білопільського району від 19 лютого 2018 року №116 згідно із записами в погосподарських книгах за 1974-1976, 1991-1995, 1996-2000 роки ОСОБА_2 проживала одна по АДРЕСА_1 (а. с. 11).
За інформацією КУСОР Сумський геріатричний пансіонат для ветеранів війни та праці від 15 січня 2019 року №07.01/37 підопічна ОСОБА_2 з 17 лютого 2001 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 року була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 (а. с. 12).
Відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру від 15 лютого 2019 року №55150503 спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , не заводилась (а. с. 32).
У судовому засіданні свідки ОСОБА_3 , ОСОБА_4 підтвердили, що ОСОБА_1 фактично прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 , оскільки вона здійснила її поховання, розпорядилась її речами, зберігає її документи та фотокартки і до даного часу здійснює догляд за житловим будинком, що належав померлій.
Таким чином, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 в порядку ст. 549 ЦК УРСР 1963 року прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2
На даний час позивач має намір оформити право власності на зазначену вище земельну ділянку, що залишилася після смерті ОСОБА_2 , у зв`язку з чим звернулася до нотаріальної контори, але в оформленні спадщини їй було відмовлено, оскільки у встановлений законодавством строк заяву про прийняття спадщини нотаріусу не подала, постійно з померлою не проживала та не надала документи на підтвердження фактичного прийняття спадщини після померлої правовстановлюючий документ (а. с. 13).
Пунктами 4, 5 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України встановлено, що Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності.
Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.
Статтею 1225 ЦК України встановлено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
У відповідності до п. г ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Згідно з ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. При цьому право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 та встановити факт прийняття нею спадщини після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та визнати за нею право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,72 га, розташовану на території Ганнівсько - Вирівської сільської ради Білопільського району Сумської області.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5, 12, 13, 81, 89, 141, 258, 263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_3 ) до Ганнівсько - Вирівської сільської ради Білопільського району Сумської області (код ЄДРПОУ 04390966, місце знаходження: 41846, Сумська область, Білопільський район, село Ганнівка - Вирівська, вулиця Глазуна, будинок 50) про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом задовольнити повністю.
Встановити факт прийняття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадщини після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Суми.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,72 га, розташовану на території Ганнівсько - Вирівської сільської ради Білопільського району Сумської області, посвідчену державним актом на право власності на землю серії НОМЕР_1 від 25 березня 2002 року.
Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Сумського апеляційного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Білопільський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ЦПК України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя
Суд | Білопільський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 16.05.2019 |
Оприлюднено | 19.05.2019 |
Номер документу | 81804204 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Білопільський районний суд Сумської області
Терещенко О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні