14.05.2019 Справа № 404/3686/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.05.2019 року Вишгородський районний суд Київської області у складі:
головуючого - судді Котлярової І.Ю.,
за участі секретаря - Палій Л.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Вишгород в режимі відеоконференції цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ПП Агрофірма Могутнє про стягнення орендної плати за користування земельною ділянкою, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Вишгородського районного суду Київської області із позовом до ПП Агрофірма Могутнє про стягнення орендної плати за користування земельною ділянкою. В обґрунтування своїх позовних вимог вказала, що згідно із державним актом на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_1 від 31.07.2002 року, вона є власником земельної ділянки загальною площею 5,03 га з кадастровим номером НОМЕР_2 , яка розташована на території Веселівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області . Згідно договору оренди земельної ділянки від 26.09.2007 року № 185 зареєстрованого відділом Держкомзему у Кіровоградському районі Кіровоградської області за № 040837200063, земельна ділянка була передана позивачем в оренду ПП Агрофірма Могутнє . Пунктом 4.2 договору оренди земельної ділянки передбачено, що за користування земельною ділянкою установлена орендна плата у розмірі двох відсотків від нормативної оцінки земельної ділянки готівкою, або передача продукції та надання в рахунок орендної плати. Згідно довідки Держземагенства станом на 01.01.2018 року грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 , становить 175 692 грн. Згідно з пунктом 4.5 договору оренди земельної ділянки орендна плата має сплачуватись орендарем орендодавцю до 31 грудня поточного року. Проте орендна плата за 2017 рік, яка становить 21 083, 04 грн. (175 692х12%) позивачу не була виплачена. Зазначила, що фактично не виплата орендної плати відповідачем, позбавляє позивача на право отримання орендної плати на яку вона розраховувала при укладанні договору оренди земельної ділянки. На підставі викладеного звернулася до суду та просила стягнути ПП Агрофірма Могутнє на її користь грошові кошти у розмірі 21 083, 04 гривень, в якості орендної плати за користування земельною ділянкою за договором оренди земельної ділянки. Судові витрати по сплаті судового збору просила покласти на відповідача.
Ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 13.07.2018 року позовну заяву ОСОБА_1 передано на розгляд до Вишгородського районного суду Київської області відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України.
Ухвалою Вишгородського районного суду Київської області від 12.10.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.
Позивач та її представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити з викладених у позовній заяві підстав.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, підтримав поданий ним письмовий відзив проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з викладених у відзиві підстав.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи в межах заявлених позовних вимог і на підставі наданих сторонами доказів. У ст. 12 ЦПК України, говориться, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Судом встановлено, що згідно із державним актом на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_1 від 31.07.2002 року, ОСОБА_1 є власником земельної ділянки загальною площею 5,03 га з кадастровим номером НОМЕР_2 , яка розташована на території Веселівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області (а.с. 9).
Згідно договору оренди земельної ділянки від 26.09.2007 року № 185 зареєстрованого відділом Держкомзему у Кіровоградському районі Кіровоградської області за № 040837200063, земельна ділянка була передана ОСОБА_1 в оренду ПП Агрофірма Могутнє зі строком оренди на 10 років, починаючи з дня його державної реєстрації у Кіровоградському районному відділі КРФ ДП ЦДЗК при Держкомземі України (а.с. 4-5).
Згідно додатку № 2 до договору оренди землі № 185 від 26.09.2007 року форма орендної плати: грошова (у гривнях) -1 225, 20, натуральна - пшениця, кукурудза, соняшник, цукор, солома, відробіткова - оранка городу, культивація (а.с. 7).
З акту приймання - передачі земельної ділянки № 085 в оренду від 26.09.2007 року вбачається, що орендодавець ОСОБА_1 передавла а представник орендаря ПП Агрофірма Могутнє Твердохліб Г.С. прийняв в оренду земельну ділянку в„– 085 , загальною площею 5,03 га, в тому числі ріллі 5,03 га, строком на 10 років, на виконання Договору оренди земельної ділянки № 185 (а.с. 6).
26.09.2007 року між землекористувачем ПП Агрофірма Могутнє Твердохліб Г.С., начальником Кіровоградського районного відділу земельних ресурсів Каменєвим С.В. та виконавцем Туніченко А.С. було складено акт визначення меж земельної ділянки в натурі на місцевості (а.с. 8).
Згідно довідки Держземагенства станом на 01.01.2018 року грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 , становить 175 692 грн.
Пунктом 4.1 договору оренди земельної ділянки передбачено, що орендна плата за домовленістю сторін може сплачуватися в грошовій, натуральній, відробітковій чи змішаній формі. Розмір платежів за окремими формами оплати може щороку погоджуватися сторонами шляхом внесення змін та доповнення до цього договору, оформленням додатку підписаного сторонами.
Пунктом 4.2 договору оренди земельної ділянки передбачено, що за користування земельною ділянкою установлена орендна плата у розмірі не менше двох відсотків від нормативної оцінки земельної ділянки.
Пунктом 4.3 договору оренди земельної ділянки передбачено, що прибутковий податок з громадян сплачується орендарем в рахунок розрахунків за орендну плату, а земельний податок сплачується орендарем самостійно.
Пунктом 4.4 договору оренди земельної ділянки передбачено, що за замовленням орендодавця, орендар може здійснювати в рахунок розрахунків за оренду земельної ділянки: оранку присадибної земельної ділянки, доставку соломи, сіна, інші послуги, які оцінюються за собівартістю на момент надання послуги. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами.
Пунктом 4.5 договору оренди земельної ділянки передбачено, що орендна плата має сплачуватись орендарем орендодавцю до 31 грудня поточного року.
Пунктом 4.7 договору оренди земельної ділянки передбачено, що обчислення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою здійснюється з урахуванням індексації нормативної оцінки землі.
Відповідно до пункту 2.3 договору оренди нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення цього договору становила 61259, 94 грн.
Пунктами 1,4,5 ст. 288 ПК України, передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки ; не може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах ; для пасовищ у населених пунктах, яким надано статус гірських, не може перевищувати розміру земельного податку ; для баз олімпійської, паралімпійської та дефлімпійської підготовки, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, не може перевищувати 0,1 відсотка нормативної грошової оцінки.
З довідки ПП Агрофірма Могутнє від 10.12.2018 року № 77 вбачається, що 21.12.2017 року ПП Агрофірма Могутнє виплатило ОСОБА_1 орендну плату за користування земельною ділянкою за договором оренди землі № 185 від 26.09.2007 року за 2017 рік у сумі 4 433, 33 грн. Вказана орендна плата за 2017 рік була виплачена шляхом направлення ОСОБА_1 грошового переказу засобами УКРПОШТА , що підтверджується копію фіскального чеку від 21.12.2017 року № 000045551 00054.
Позивач у судовому засіданні зазначила, що ПП Агрофірма Могутнє проведено розрахунок орендної плати не вірно, без урахування вимог закону, які діють станом на 2017 рік.
Представник відповідача у судовому засіданні на спростування вимог позивача зазначила, що ПП Агрофірма Могутнє щорічно проводив індексацію орендної плати за земельну ділянку позивача та сплачував останньому орендну плату у розмірі не нижчому ніж три відсотка від нормативно грошової оцінки земельної ділянки відповідно до умов договору оренди земельної ділянки від 26.09.2007 року № 185 та вимог чинного законодавства.
Як вбачається із матеріалів справи та не заперечувалось сторонами у судовому засіданні, позивач з письмовими зверненнями щодо перегляду розміру орендної плати на більший та зміни при цьому умов договору оренди земельної ділянки до ПП Агрофірма Могутнє не зверталася. В той час, як згідно п. 15.1 договору, зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін.
Відповідно до ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини,на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Враховуючи положення ч. 2 ст. 77 ЦПК України, предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Доказами в розумінні ч. 1 ст. 76 ЦПК України, є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч. 6 ст. 81 ЦПК України).
Отже, оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності та співставленні, належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також їх достатності та взаємному зв`язку, суд приходить до висновку, що позивачем, жодних належних та допустимих доказів для стягнення з відповідача орендної плати у більшому розмірі ніж визначено умовами договору, з урахуванням того, що відповідач сплачує орендну плату у розмірі не менше ніж 3% від нормативно грошової оцінки землі, що і не заперечувалось самою позивачкою, суду не надано, а тому у задоволенні позову слід відмовити з підстав його необґрунтованості.
Керуючись ст. ст.4, 10-13, 258-268, 354 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимогах ОСОБА_1 до ПП Агрофірма Могутнє про стягнення орендної плати за користування земельною ділянкою - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення через Вишгородський районний суд Київської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 20 травня 2019 року.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач: приватне підприємство АГРОФІРМА МОГУТНЄ , код ЄДРПОУ 30285925, юридична адреса: 07333, Київська область, Вишгородський район, село Глібівка, УРОЧИЩЕ ЛУГОВЕ , будинок 1-А; поштова адреса: 25028 м. Кропивницький, вул. Соборна, 17.
Головуючий: І.Ю.Котлярова
Суд | Вишгородський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2019 |
Оприлюднено | 21.05.2019 |
Номер документу | 81824102 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вишгородський районний суд Київської області
Котлярова І. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні