Справа № 581/235/19
Провадження № 2-о/581/21/19
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
20 травня 2019 року сел. Липова Долина
Липоводолинський районний суд Сумської області у складі: головуючого - судді Бутенка Д.В., за участю секретаря судового засідання Бочкун Л.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в сел. Липова Долина цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Байрацька сільська рада Липоводолинського району Сумської області, про встановлення факту родинних відносин,
ВСТАНОВИВ:
Сутність заявленої вимоги до суду
У квітні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаною заявою, яку мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її сестра ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина у вигляді земельного паю, який розташований на території Байрацької сільської ради Липоводолинського району Сумської області. Спадщину після її смерті прийняла позивачка, як рідна сестра, вступивши в управління та володіння майном за нормами ЦК УРСР. Оформити право на спадщину після смерті ОСОБА_2 вона не може, так як не прослідковуються родинні відносини між нею та померлою, оскільки відсутнє свідоцтво про укладення шлюбу ОСОБА_2 із її чоловіком. Заявниця просила суд установити факт того, що ОСОБА_2 була її рідною сестрою, оскільки це їй потрібно для оформлення спадкових прав на майно померлої сестри з підтвердженням родинного зв`язку з нею.
Позиція заявника, його представника та заінтересованих осіб по даній справі
До суду заявниця ОСОБА_1 не з`явилася, повідомлена належним чином.
Представник заявниці ОСОБА_3 в судовому засіданні вимоги заяви підтримала, просила задовольнити подану її довірителем заяву та суду пояснила про те, що ОСОБА_2 та заявниця були рідними сестрами, у них були спільні батьки, проте у ОСОБА_2 не вдалося відновити документи в підтвердження її шлюбних відносин і реєстрації шлюбу з чоловіком по прізвищу ОСОБА_2 .
Байрацька сільська рада Липоводолинського району Сумської області подала заяву про розгляд справи у без участі представника, про відсутність заперечень з приводу поданої заяви.
Процесуальні дії суду у даній справі
Ухвалою Липоводолинського районного суду Сумської області від 19 квітня 2019 року у даній справі відкрито провадження, призначено судовий розгляд на 13 травня 2019 року о 10 год. 00 хв. 13 травня 2019 року протокольною ухвалою суду розгляд справи відкладено на 20 травня 2019 року, за клопотанням представника заявника.
Установлені судом обставини даної справи
З показань свідків ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 судом установлені ті обставини, що ОСОБА_2 була рідною сестрою заявниці, так як вони були народжені від спільних батьків, підтримували близькі родинні відносини одна з одною, мешкали разом в АДРЕСА_1 з 1980-х років. За життя ОСОБА_2 була самотньою жінкою, дітей не мала, до Великої Вітчизняної війни вона проживала з чоловіком однією сім`єю, проте після завершення війни він до неї не повернувся.
Відповідно до копії свідоцтва про народження ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , її батьками зазначена ОСОБА_9 та ОСОБА_10 (а.с. 5).
Із архівної довідки Державного архіву Сумської області від 10 вересня 2018 року №Рм-34 вбачається, що відповідно до запису про народження у метричній книзі Олександро-Невської церкви с. Байрак Гадяцького повіту Полтавської губернії, ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , її батьками зазначені ОСОБА_9 та ОСОБА_10 (а.с. 6).
Згідно з інформацією, наданою Державним архівом Сумської області від 10 вересня 2018 року №Пм-113, у книгах реєстрації актів громадянського стану про шлюб с. Байрак Липоводолинського району Сумської області за 1937-1939 роки відомості по ОСОБА_2 відсутні (а.с. 7).
29 серпня 1996 року ОСОБА_2 , яка проживала у с. Байрак Липоводолинського району Сумської області, як члену колективного сільськогосподарського підприємства Ясна Зірка , видано сертифікат на право на земельну частку (пай), серії НОМЕР_1 , розміром частки 4,02 умовних кадастрових гектарів (а.с. 8).
ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Байрак Липоводолинського району Сумської області померла ОСОБА_2 (а.с. 9).
Згідно з довідкою Байрацької сільської ради Липоводолинського району Сумської області від 02 квітня 2019 року № 126/02-37 гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , до дня смерті була зареєстрована в АДРЕСА_2 , без членів сім`ї (а.с. 10).
За інформацією наданою Липоводолинською районною державною нотаріальною конторою № 523/01-16 від 23 квітня 2019 року, вбачається, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 в Липоводолинській районній державній нотаріальній конторі спадкова справа не заведена, відомостей про спадкоємців, які вважаються такими, що прийняли спадщину, відсутні. Заповіт від імені ОСОБА_2 за даними з Спадкового реєстру не посвідчувався (а.с.19).
Норми права, які підлягають застосуванню у даній справі
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Закону України Про нотаріат свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством, на ім`я всіх спадкоємців або за їх бажанням кожному з них окремо.
Як визначено ч. 1 ст. 68 вищевказаного закону нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа відповідного органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, при видачі свідоцтва про право на спадщину за законом перевіряє факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства за законом осіб, які подали заяву про видачу свідоцтва, та склад спадкового майна.
Висновки суду по суті заявленої вимоги
За змістом п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд управі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, зокрема, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину. При цьому, суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.
З досліджених письмових доказів, показів свідків, суд дійшов висновку про достовірне установлення факту родинних відносин між заявником та померлою ОСОБА_2 , зазначений факт має юридичне значення та доводиться сукупністю досліджених судом доказів.
Разом із цим, на думку суду, встановлення даного факту породжує юридичні наслідки для заявниці, так як це потрібно їй для спадкування прав на майно, яке залишилося після смерті її сестри ОСОБА_2 , і не пов`язується із наступним вирішенням спору про право на спадщину між спадкоємцями померлого спадкодавця.
Ураховуючи викладене, суд уважає необхідним установити факт того, що ОСОБА_2 була сестрою ОСОБА_2
При цьому, слід зауважити на тому, що факт біологічного рідства заявника із певною фізичною особою письмовими доказами, з огляду на положення ст.77-81,102 ЦПК України, доводитись не може, а висновку біологічно-генетичної експертизи (з використанням зразків ДНК людини) в беззаперечне підтвердження цих обставин заявником суду не надано і судом під час розгляду даної справи не здобуто. Натомість, у даній справі встановлюється лише юридичний факт родинних відносин між заявником та померлою особою без установлення біологічного рідства між зазначеними особами.
Керуючись ст. 89, 247, 258-259, 293-294, 315 ЦПК України, суд
ухвалив:
Задовольнити частково заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин.
Установити факт родинних відносин між ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Байрак Липоводолинського району Сумської області, та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уроженкою с. Байрак Липоводолинського району Сумської області, а саме те, що ОСОБА_2 була сестрою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Рішення суду може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду через Липоводолинський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Липоводолинський районний суд Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявниця: ОСОБА_1 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_2 ).
Заінтересована особа: Байрацька сільська рада Липоводолинського району Сумської області (адреса місцезнаходження: с. Байрак, вул. Миру, 1, Липоводолинський район, Сумська область, код ЄДРПОУ 04389689).
Повне рішення суду складено 20 травня 2019 року.
Суддя Д. В. Бутенко
Суд | Липоводолинський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 20.05.2019 |
Оприлюднено | 21.05.2019 |
Номер документу | 81829455 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Липоводолинський районний суд Сумської області
Бутенко Д. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні