Справа № 648/286/19
Провадження № 2/648/348/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 травня 2019 року смт. Білозерка
Білозерський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого - судді: Кусік І.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Козлової Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Федорівської сільської ради Білозерського району Херсонської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовомдо Федорівської сільської ради Білозерського району Херсонської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Позов мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати - ОСОБА_2 . Після смерті матері залишилося спадкове майно, а саме: земельна ділянки, що розташовані на території Федорівської сільської радим Білозерського району Херсонської області. 19 березня 2015 року покійна склала заповіт, яким все належне їй майно заповіла позивачу. У січні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Білозерського районного нотаріального округу Херсонської області з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті матері, проте отримав відмову у зв`язку з пропущенням строку для її подання. Надавши додаткові пояснення щодо предмету позову ОСОБА_1 вказав, що ще в жовтні 2014 року мати вирішила подарувати йому домоволодіння та земельну ділянку, що підтверджується договором дарування. Так як ОСОБА_2 тяжко переживала втрату сина - ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , то питання щодо земельної ділянки (паю) не обговорювалося. Наприкінці 2018 року позивач вирішив зробити ремонт у кімнаті, де проживала мати і знайшов державний акт на земельну ділянку (пай) та був здивований, оскільки вважав, що земельну ділянку мати ще за життя оформила на його брата. Тоді позивач зрозумів, що земельна ділянка входить до спадщини, яку йому заповідала мати. Вона за життя ніколи не розповідала, що склала заповіт і на час смерті матері та протягом шести місяців після її смерті ОСОБА_1 не знав про його існування. Зважаючи на вищевикладене, позивач просив суд вважати вказані причини пропуску строку для звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини поважними та постановити рішення, яким визначити йому додатковий строк у три місяці, достатній для подання ним до приватного нотаріуса Білозерського районного нотаріального округу у Херсонської області заяви про прийняття спадщини, яка залишилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач надав суду заяву, якою просив суд проводити розгляд справи без його участі, заявлені вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.
Представник Федорівської сільської ради Білозерського району Херсонської області надав суду заяву, якою просив проводити розгляд справи без їх участі, заперечень щодо позову не має.
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у справі доказами.
Зважаючи на визнання відповідачем позову, суд ухвалює рішення в підготовчому засіданні, що відповідає вимогам ст. 200 ЦПК України.
Судом встановлені наступні факти та відповідні ним правовідносини:
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 01 грудня 1967 року Маркушівською сільською радою Хмельницького району Вінницької області, позивач є сином ОСОБА_2 .
Зі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого Виконавчим комітетом Федорівської сільської ради Білозерського району Херсонської області 08 листопада 2016 року, вбачається, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно заповіту від 19.03.2015 року, посвідченого секретарем виконкому Федорівської сільської ради Білозерського району Херсонської області, ОСОБА_2 заповіла належне їй майно, де б воно не знаходилося та з чого б не складалося, своєму сину - ОСОБА_1 .
Відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_3 , ОСОБА_2 належить земельна ділянка, площею 3,0 га в межах згідно з планом, що розташована на території Федорівської сільської ради Білозерського району Херсонської області.
Листом про неможливість вчинення нотаріальної дії № 36/02-14 від 23.01.2019 року приватний нотаріус Білозерського районного нотаріального округу Херсонської області Гребенюк Т.М. відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_2 у зв`язку з тим, ОСОБА_1 вчасно спадщину не прийняв.
Згідно ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно правової позиції Верховного Суду України від 06.09.2017 року, у вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Дослідивши матеріали справи, з урахуванням свободи заповіту як фундаментального принципу спадкового права, зважаючи на те, що на час відкриття спадщини та протягом строку, встановленого для її прийняття, позивач були необізнаними щодо наявності спадкового майна після смерті матері, тому не міг у встановлений законодавством строк звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, суд дійшов висновку, що в судовому засіданні надано достатньо доказів вагомості причин пропуску ОСОБА_1 строку на прийняття спадщини.
З огляду на те, що позивач пропустив термін прийняття спадщини з поважної причини, в інший спосіб, крім як звернутися з позовом до суду про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, позивач не може захистити своє право, тож суд дійшов висновку про необхідність визначення йому додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 5, 10, 12, 13, 141, 200, 263, 264, 265 ЦПК України, ст.ст. 1270, 1272 ч. 1, 3 ЦК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) до Федорівської сільської ради Білозерського району Херсонської області (код ЄДРПОУ 26347407, вул. Першотравнева, 40, с. Федорівка Білозерського району Херсонської області, 75030) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини після смерті матері - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення може бути оскаржене до Херсонського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Згідно п.п.15.5 ч.1 Перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Головуючий суддя: Кусік І.В.
Суд | Білозерський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 17.05.2019 |
Оприлюднено | 21.05.2019 |
Номер документу | 81831037 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Білозерський районний суд Херсонської області
Кусік І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні