Справа № 761/11397/19
Провадження № 1-кс/761/8195/2019
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2019 року
Слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 , представника заявника ліквідатора об`єднання «ДОНЕЦЬКПРОДТОРГ» ОСОБА_3 - адвоката ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання заявника ліквідатора об`єднання «ДОНЕЦЬКПРОДТОРГ» ОСОБА_3 про скасування арешту у виді заборони внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів щодо цінних паперів ЗНВПІФ «Лайф Сайенс» ТОВ «КУА «Холдинг Груп», які перебувають у власності «ДОНЕЦЬКПРОДТОРГ», накладеного старшим слідчим з ОВС першого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби у м.Києві ОСОБА_5 шляхом винесення постанови від 02.02.2018 року у кримінальному провадженні №32016100060000069,-
В С Т А Н О В И В :
До слідчого судді Шевченківського районного суду м.Києва надійшло клопотання заявника ліквідатора об`єднання «ДОНЕЦЬКПРОДТОРГ» ОСОБА_3 про скасування арешту у виді заборони внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів щодо цінних паперів ЗНВПІФ «Лайф Сайенс» ТОВ «КУА «Холдинг Груп», які перебувають у власності «ДОНЕЦЬКПРОДТОРГ», накладеного старшим слідчим з ОВС першого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби у м.Києві ОСОБА_5 шляхом винесення постанови від 02.02.2018 року у кримінальному провадженні №32016100060000069.
В обґрунтуванняклопотання представникзаявника вказав,що на право володіння, користування і розпорядження своєю власністю, порушуючи права, гарантованіст.41 Конституції України, ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, слідчий суддя є гарантом здійснення контролю за діями та рішеннями слідчого та є єдиним, незалежним від слідства органом, що може сприяти відновленню порушених прав скаржника шляхом касування заборони внесення змін до депозитарного обліку.
Представник заявника об`єднання «ДОНЕЦЬКПРОДТОРГ» - адвокат ОСОБА_4 в судіпідтримала доводиклопотання,просила скасуватиарешт майна,накладений старшим слідчим з ОВС першого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби у м.Києві ОСОБА_5 , так як арешт накладений не уповноваженою на те особою у кримінальному провадженні, заборона застосована не у спосіб, передбачений КПК України, поза межами судової процедури, крім того у посадових осіб об`єднання «ДОНЕЦЬКПРОДТОРГ» відсутній будь-який процесуальний статус, стосовно майна не здійснювалося жодних процесуальних дій.
Уповноважений слідчий з ОВС першого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби у м.Києві, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду клопотання про скасування арешту майна, в судове засідання не з`явився, його неявка не перешкоджає розгляду клопотання.
Заслухавши думку представника заявника, дослідивши доводи клопотання та додані матеріали, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для його задоволення, виходячи з такого.
Як убачається зі змісту клопотання, 02.02.2018 року в межах досудового розслідування слідчим була винесена постанова, на підставі якої Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі - НКЦПФР) прийняла рішення №107 від 27.02.2018 року, яким зупинила внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів, зокрема інвестиційних сертифікатів ЗНВПІФ «Лайф Сайенс» ТОВ «КУА «Холдинг Груп», які перебувають у власності ліквідатора об`єднання «ДОНЕЦЬКПРОДТОРГ».
Вказаним рішенням НКЦПФР також заборонила ПАТ «Національний депозитарій України» та Депозитарним установам, що здійснюють облік прав власності на цінні папери, зокрема ЗНВПІФ «Лайф Сайенс» ТОВ «КУА «Холдинг Груп» у депозитарній системі України, здійснювати облікові операції щодо внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів.
Згідно ст.41.КонституціїУкраїникоженмає правоволодіти,користуватисяірозпоряджатися своєювласністю,результатамисвоєїінтелектуальної,творчоїдіяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Стаття 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенції) забороняє будь-яке невиправдане втручання державних органів. Втручання має бути законним, тобто здійснено на підставі закону.
Відповідно до справ Європейського суду з прав людини «Бакланов проти Росії» від 09.06.2005 та «Ісмаілов проти Росії» від 06.11.2008 суд відзначає, що першою і самою важливою вимогою ст.1 Протоколу 1 до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання влади в безперешкодне користування власністю повинно бути законним, позбавлення майна можливе лише на умовах, передбачених законом. При цьому п.2 визначає, що держава має право здійснювати контроль за використанням власності шляхом виконання законів. Верховенство права, одного із ключових принципів демократичного суспільства, притаманний всім статтям Конвенції. Відповідно питання про те, що був дотриманий баланс між вимогами суспільного інтересу та вимогами захисту основних прав окремої особи, являється лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимогам законності та не є свавільним. Такі твердження містяться у рішенні «Фрізен проти Росії» від 24.03.2005.
Порядок тимчасового позбавлення права на відчуження, розпорядження та/або користування майном в межах кримінального провадження врегульовано главою 10 КПК України, якою визначені заходи забезпечення кримінального провадження, та главою 17 КПК України, якою врегульовано арешт майна.
Згідно положень статті 1-ї Першого протоколу до Європейської конвенції про захист прав та основоположних свобод людини, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном, ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та /або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Зач. 10 ст. 170 КПК Україниарешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна. Відповідно до ч. 11 ст. 170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Згідно ч.1 ст. 171 КПК України з клопотанням про арешт майна до слідчого судді, суду має право звернутися прокурор, слідчий за погодженням з прокурором, а з метою забезпечення цивільного позову - також цивільний позивач.
Відповідно до ч.2 ст.174 КПК України арешт майна може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Як встановлено слідчим суддею, 02.02.2018 року в межах досудового розслідування слідчим була винесена постанова, на підставі якої Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі - НКЦПФР) прийняла рішення №107 від 27.02.2018 року, яким зупинила внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів, зокрема інвестиційних сертифікатів ЗНВПІФ «Лайф Сайенс» ТОВ «КУА «Холдинг Груп», які перебувають у власності ліквідатора об`єднання «ДОНЕЦЬКПРОДТОРГ».
Вказаним рішенням НКЦПФР також заборонила ПАТ «Національний депозитарій України» та Депозитарним установам, що здійснюють облік прав власності на цінні папери, зокрема ЗНВПІФ «Лайф Сайенс» ТОВ «КУА «Холдинг Груп» у депозитарній системі України, здійснювати облікові операції щодо внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів.
При цьому слідчий суддя враховує, що в межах досудового розслідування можуть бути вжиті на підставі ухвали слідчого судді заходи по забезпеченню майна, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Будь яких даних про те, що вказане майно, яке належить об`єднанню «ДОНЕЦЬКПРОДТОРГ», має доказове значення для встановлення обставин, у зв`язку з яким здійснюється кримінальне провадження, матеріали справи не містить. Доводи заявника, зазначені в клопотанні, не спростовані слідчим в суді.
Як убачається зі змісту відомостей у витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань №32016100060000069, досудове розслідування здійснюється за фактами вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 212 КК України, у зв`язку з обставинами вчинення злочинів, відомості про які внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 2504.2017, а саме: згідно фабули службові особи Службові особи ПП «Візовий Сервіс Центр» (код 37879678), в період 2015-2016, в порушення вимог п.44.1 та п.п. 134.1.1 п.134.1 ст. 134 Податкового кодексу України, умисно ухилились від сплати податку на прибуток підприємства, в особливо великих розмірах, безпідставно відобразивши в звітності підприємства фінансово-господарські операції з ТОВ «Амбер Сервіс» та ТОВ «Скай Консалт Груп». Таким чином не убачається з даних внесених до ЄРДР, що досудове розслідування здійснюється стосовно службових осіб ПАТ «Страхова компанія «Стандарт РЕ» (код 39148240), ПАТ «Еліт Інвест Проект» (код 38450233), ТОВ «КУА «Холдинг груп» / ЗНВПІФ «Імпульс1» / ЗНВПІФ «АВК» / ЗНВПІФ «Лайф Сайенс» (код 35141110).
Судом встановлено, що з 2016 року посадових осіб об`єднання «ДОНЕЦЬКПРОДТОРГ» у даному кримінальному провадженні №32016100060000069не повідомлено про підозру, процесуальні дії не здійснювалися. Слідчим застосовано у відношенні об`єднання «ДОНЕЦЬКПРОДТОРГ» неналежну правову процедуру, коли фактично всупереч вимогам ст.2,8,40,110,170КПК Українибез звернення до слідчого судді, у відношенні особи здійснюються процесуальні дії, які не передбачені кримінальним процесуальним законом та виходять за межі компетенції слідчого, та фактично є незаконним та необґрунтованим арештом і мають наслідком обмеження підприємства у здійсненні підприємницької діяльності.
Одночасно вирішуючи клопотання, необхідно врахувати загальні засади застосування заходів забезпечення кримінального провадження у відповідності до Розділу ІІ КПК України, якими передбачено обґрунтування необхідності такого ступеню втручання у права і свободи особи потребами досудового розслідування, принцип співмірності.
Також слідчий суддя керується правилами ст.28 КПК України, відповідно до яких під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень.
Таким чином, слідчий суддя прийшов до висновку про обґрунтованість клопотання, доведеності, що на майно об`єднання «ДОНЕЦЬКПРОДТОРГ» у кримінальному провадженні №32016100060000069 арешт накладений постановою слідчого в ході неналежної правової процедури, в зв`язку з чим його необхідно скасувати.
Керуючись ст. 170-174 КПК України, слідчий суддя,-
У Х В А Л И В :
Клопотання ліквідатора об`єднання «ДОНЕЦЬКПРОДТОРГ» ОСОБА_3 задовольнити.
Скасувати арешт у виді заборони внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів щодо цінних паперів ЗНВПІФ «Лайф Сайенс» ТОВ «КУА «Холдинг Груп», які перебувають у власності банкрута об`єднання «ДОНЕЦЬКПРОДТОРГ», накладеного старшим слідчим з ОВС першого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби у м.Києві ОСОБА_5 шляхом винесення постанови від 02.02.2018 року у кримінальному провадженні №32016100060000069.
Покласти обов`язок на Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку вжити заходів щодо відновлення депозитарного обліку цінних паперів щодо цінних паперів ЗНВПІФ «Лайф Сайенс» ТОВ «КУА «Холдинг Груп», які перебувають у власності банкрута об`єднання «ДОНЕЦЬКПРОДТОРГ», в тому числі винести рішення про відновлення депозитарного обліку паперів щодо цінних паперів та направити копію такого рішення ПАТ «Національний депозитарій України».
Копію ухвали направити до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку для виконання.
Ухвала оскарженню не підлягає, підлягає негайному виконанню, на неї можуть бути подані заперечення під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2019 |
Оприлюднено | 16.02.2023 |
Номер документу | 81839398 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна |
Кримінальне
Шевченківський районний суд міста Києва
Хардіна О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні