Провадження № 2-о/702/14/19
Справа № 702/224/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 травня 2019 року м. Монастирище
Монастирищенський районний суд Черкаської області
під головуванням судді: Мазай Н. В.
за участю секретаря судового засідання: Ясінською О.А.
заявника: ОСОБА_1
представника заявника: ОСОБА_2
представник заінтересованої особи виконавчого комітету Івахнянської сільської ради: не з"явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Монастирище справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: виконавчий комітет Івахнянської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області, про встановлення факту, що має юридичне значення
в с т а н о в и в :
Заявник звернувся в суд з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме встановлення факту проживання однією сім`єю з метою оформлення спадкових прав.
Підставою звернення з заявою вважає те, що він в 1988 році в с. Івахни Монастирищенського району познайомився з ОСОБА_3 , яка на той час працювала в господарстві дояркою. Вони вирішили проживати разом в будинку його батька- ОСОБА_4 , що по АДРЕСА_1 . Спільних дітей у них не було. Вони разом побудувати власний будинок, що по АДРЕСА_2 , будівництво якого завершено в 1994-1995 роках та перейшли в нього проживати. Від попереднього шлюбу у ОСОБА_3 було двоє дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які неодноразово приходили до них в гості. Приблизно з 1994 року ОСОБА_6 почала проживати разом з ними по АДРЕСА_2 , а інша дочка ОСОБА_5 залишалася з колишнім чоловіком ОСОБА_3 , тобто зі своїм батьком. Протягом всього часу спільного проживання з ОСОБА_3 вони шлюб не реєстрували, а проживали в цивільному шлюбі.
ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_3 , померла. Поховання останньої здійснював він особисто, оскільки, постійно проживав з ОСОБА_3 , а будь-яких родичів чи членів сім`ї в неї не залишилось. Після її смерті залишилася спадщина, а саме земельна ділянка площею 3,914 га, що розташована на території с. Івахни Монастирищенського району. На даний час вказана земельна ділянка залишається не успадкована, оскільки інформації про будь-яких спадкоємців ОСОБА_3 в Івахнянській сільській раді немає, в зв`язку з чим, він вирішив звернутися до нотаріуса з метою успадкувати майно ОСОБА_3
Нотаріус йому відмовив посилаючись на те, що він не може підтвердити факт родинних відносин чи інших відносин з померлою.
В підтвердження спільного проживання з ОСОБА_3 вказують обставини щодо ведення спільного господарства, а саме спільне будівництво будинку в період часу з 1988 року по 1995 рік, спільні витрати, пов`язані з веденням господарства. Всі необхідні речі побутового вжитку в будинок вони купували разом, так як обоє були працевлаштовані. Всі господарські роботи по утриманню житла, його ремонту також виконували разом. ІНФОРМАЦІЯ_4 померла дочка ОСОБА_3 - ОСОБА_5 , поховання якої здійснювалось за їхні з ОСОБА_3 кошти. ІНФОРМАЦІЯ_5 померла друга дочка ОСОБА_3 , поховання якої також проводилось за їхні спільні кошти і з будинку в якому вони проживали разом. Просить встановити факт проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 на протязі останніх 5-ти років до смерті спадкодавця по ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Ухвалою суду від 03.04.2019 прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено судове засідання.
В судовому засіданні, заявник ОСОБА_1 заяву підтримав повністю, просить її задоволити.
Представник заінтересованої особи виконавчого комітету Івахнянської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області в судове засідання не з`явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку. На адресу суду надали заяву, відповідно до якої просять справу розглядати у відсутність їх представника.
Заслухавши пояснення заявника, представника заявника, покази свідків, перевіривши викладені у заяві по суті справи обставини та безпосередньо дослідивши письмові докази, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 22.10.2018 виконавчим комітетом Івахнянської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області (а.с.5).
Відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2 , ОСОБА_3 , яка мешкає в с.Івахни , на підставі рішення Івахнянської сільської ради від 01.11.2001 року №20-І є власником земельної ділянки площею 3,914 га, що розташована на території с.Івахни, Івахняньскої сільської ради, призначена для товарного сільськогосподарського призначення (а.с.7).
Згідно довідки №575, виданої 24.10.2018 виконавчим комітетом Івахнянської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області, ОСОБА_1 дійсно похоронив ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 за власний рахунок (а.с.8).
Відповідно до довідки №126, виданої 11.03.2019 Івахнянською сільською радою Монастирищенського району Черкаської області, ОСОБА_1 , 1950 року народження дійсно проживав разом із ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року по АДРЕСА_2 з 1988 року і до дня смерті (а.с.9).
Згідно довідки №161, виданої 27.03.2019 виконавчим комітетом Івахнянської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області, ОСОБА_3 (померла ІНФОРМАЦІЯ_3 ) проживала та була зареєстрована в житловому будинку ОСОБА_1 з 1996 року, згідно запису погосподарської книги №1, особовий рахунок НОМЕР_3 (а.с.10).
Відповідно до довідки №125, виданої 11.03.2019, виданої Івахнянською сільською радою Монастирищенського району Черкаської області, громадянка ОСОБА_3 , 1951 року народження , ідентифікаційний код НОМЕР_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , постійно проживала і була прописана до дня смерті по АДРЕСА_2 де постійно проживали разом із спадкоємцем на час відкриття спадщини: ОСОБА_1 , 1950 року народження ( а.с. 11).
Згідно витягу із погосподарської книги ОСОБА_1 є головою двору, а ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 входить до членів сім`ї (а.с.12).
Відповідно до заяви від 11.03.2019 ОСОБА_1 приймає спадщину, яка залишилась після ОСОБА_3 (а.с.21).
Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 15.03.2019 у спадковому реєстрі інформація про спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину після ОСОБА_3 відсутні (а.с.24).
Відповідно до Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) від 15.03.2019 у спадковому реєстрі інформація про заповіти/спадкові договори складені ОСОБА_3 відсутні (а.с.25).
Згідно витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 15.03.2019, 15.03.2019 було зареєстровано спадкову справу №63904481, спадкодавець ОСОБА_3 (а.с.26).
Крім цього факт спільного проживання ОСОБА_3 та ОСОБА_1 не менш як п`ять років до дня смерті ОСОБА_3 ( спадкодавця) в судовому засіданні підтвердили свідки ОСОБА_8 , ОСОБА_9
Відповідно до діючого законодавства юридичний факт встановлюється судом за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
В таких справах заявник має подати докази про відсутність можливості одержання чи відновлення відповідного документу.
Згідно роз`яснень в п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року „Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", із змінами та доповненнями, у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. В тому числі суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ч.1 ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Відповідно до ч.2 ст.1258 ЦК України кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Згідно ч.1 ст.1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
При вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої ст.3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки.
Для набуття права на спадкування за законом на підставі ст.1264 ЦК України необхідне встановлення двох юридичних фактів: а) проживання однією сім`єю із спадкодавцем; б) на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п`ять років, протягом яких спадкодавець та особа (особи) проживали однією сім`єю.
Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї, крім власне факту спільного проживання, є ведення з спадкодавцем спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 21 березня 2019 у справі № 461/4689/15-ц, провадження №61-43735св18.
На підставі належним чином оцінених доказів, поданих заявником, показів свідків, суд вважає, що заявником надано належні та допустимі докази на підтвердження того, що він проживав зі спадкодавцем ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року , протягом останніх п`яти років до дня її смерті та часу відкриття спадщини однією сім"єю, а тому за таких обставин суд вважає за необхідне винести рішення, яким задовольнити заявлені вимоги.
На підставі викладеного та керуючись статтями 2-7, 9-13, 141, 223, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 293, 315, 351, 352, 354, 355 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Заяву задоволити повністю.
Встановити юридичний факт про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 проживав однією сім`єю із ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року , свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 22 жовтня 2018 року, видане виконавчим комітетом Івахнянської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області, на протязі останніх п"яти років до дня смерті ОСОБА_3 по ІНФОРМАЦІЯ_3.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 року народження , зареєстрований: АДРЕСА_3 , паспорт серія НОМЕР_5 .
Заінтересована особа: виконавчий комітет Івахнянської сільської ради Монастирищенського району, адреса: вул. Перемоги, 29, с. Івахни Монастирищенського району Черкаської області, код ЄДРПОУ 34324213.
Повний текст рішення складено 20 травня 2019 року.
Суддя: Н. В. Мазай
Суд | Монастирищенський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2019 |
Оприлюднено | 21.05.2019 |
Номер документу | 81840852 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Монастирищенський районний суд Черкаської області
Мазай Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні