ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
16 травня 2019 року Справа № 913/2742/13
Провадження №22б/913/2742/13
За заявою
боржника - Приватного акціонерного товариства « Спецмонтаждорбуд» ,
м. Луганськ
Про банкрутство
Суддя М.Ю. Ковалінас
Секретар судового засідання - К.А. Бикова
У засіданні брали участь:
від кредиторів - не прибули;
від банкрута - не прибули.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ: банкрутство, ліквідаційна процедура за нормами ст. 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в редакції від 22.12.2011 №4212-VI (далі за текстом - Закон № 4212).
Розглянувши матеріали справи, суд
в с т а н о в и в :
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 12.11.2013 порушено провадження у справі № 913/2742/13 (провадження № 22б/913/2742/13) про банкрутство боржника - Приватного акціонерного товариства «Спецмонтаждорбуд» , ідентифікаційний код 01240634, вул. Градусова, буд.2, м. Луганськ, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Постановою Господарського суду Луганської області від 26.11.2013 боржника - Приватне акціонерне товариство "Спецмонтаждорбуд", ідентифікаційний код 01240634, вул. Градусова, буд.2, м. Луганськ , визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, тобто до 26.11.2014, ліквідатором банкрута призначено голову ліквідаційної комісії боржника - Борзову І. Б. , на яку покладено обов`язки та повноваження по проведенню ліквідаційної процедури банкрута відповідно до приписів ст. ст. 37-48, 49-76, 95 Закону №4212.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 10.06.2014 розгляд справи призначено у судовому засіданні на 22.07.2014, але у призначений час засідання суду не відбулося, у зв`язку з проведенням АТО на території м. Луганська та Луганської області.
Розпорядженням Вищого господарського суду України від 02.04.2015 №18-р відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції» , Указу Президента України від 12.11.2014 № 868/2014 «Про внесення змін до мережі господарських судів України» та на підставі подання Державної судової адміністрації України від 27.03.2015 № 8-5754/15 про можливість відновлення роботи Господарського суду Луганської області, керуючись ст. 34 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» відновлено роботу Господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, проспект Леніна, 5.
Господарським судом Харківської області за супровідним листом від 13.05.2015 №000369 передано за підсудністю до Господарського суду Луганської області матеріали зі справи №913/2742/13 (провадження №22б/913/2742/13) про банкрутство боржника ПрАТ "Спецмонтаждорбуд".
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 16.07.2015 справу №913/2742/13 призначено до розгляду у судовому засіданні.
Ухвалами Господарського суду Луганської області від 16.07.2015, від 04.08.2015, від 27.10.2015, від 17.12.2015, від 01.03.2016, від 10.05.2016, від 21.07.2016, від 01.11.2016, від 09.02.2017, від 23.05.2017, від 21.09.2017, від 21.12.2017, від 22.03.2018, від 05.06.2018 та від 10.07.2018, від 25.09.2018, від 21.11.2018, від 18.01.2019, від 05.02.2019 та від 07.03.2019 розгляд справи відкладено, у зв`язку з неявкою у судові засідання ліквідатора банкрута та представників кредиторів, останніх неодноразово було попереджено про можливість закриття провадження у справі.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 17.12.2015 відновлено справу №913/2742/13 про банкрутство ПрАТ "Спецмонтаждорбуд" в частини ухвал Господарського суду Луганської області за переліком, постанови Господарського суду Луганської області від 26.11.2014 про визнання боржника банкрутом, та постанови Донецького апеляційного господарського суду від 26.02.2014 у справі № 913/2742/13.
До Господарського суду Луганської області від Головного територіального управління юстиції у Луганській області надійшов лист від 09.01.2019 №119/05-25/19 «Про надання інформації» , у якому повідомлено, що відповідно до наявних відомостей Публічного сайту Єдиного реєстру арбітражних керуючих Міністерства юстиції України свідоцтво арбітражного керуючого Борзової І.Б. не діє, та повідомлено, що свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого Борзової І.Б. №438 від 06.03.2013 згідно наказу Міністерства юстиції України від 29.12.2018 №4169/5 анульовано, тобто на цей час ОСОБА_1 не має статусу арбітражного керуючого, тому відсутні підстави для здійснення нею повноважень ліквідатора банкрута у справі.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 05.02.2019 відсторонено ОСОБА_1 від виконання повноважень ліквідатора банкрута ПрАТ "Спецмонтаждорбуд" у справі №913/2742/13.
У зв`язку з вищевикладеним та відсутністю клопотання комітету кредиторів щодо кандидатури ліквідатора, суд був змушений звернутись із запитами до Автоматизованої системи з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство для автоматичного визначення кандидатури арбітражного керуючого (повторно) для подальшого призначення ліквідатором банкрута у справі №913/2742/13 про банкрутство ПрАТ "Спецмонтаждорбуд", у відповідь на які надійшли Довідки від 21.01.2019 б/н, від 07.03.2019 б/н та від 11.04.2019, згідно яких запропоновано кандидатури арбітражного керуючого Дутковського Б.В. (свідоцтво від 01.04.2013 №721), ОСОБА_2 (свідоцтво від 04.03.2013 №342) та ОСОБА_3 (свідоцтво від 05.02.2018 №1847), яких було зобов`язано надати до суду заяву про бажання взяти участь у справі №913/2742/13 про банкрутство ПрАТ "Спецмонтаждорбуд" в якості ліквідатора банкрута або письмово повідомити про відмову від участі у цій справі (ухвали від 05.02.2019, від 07.03.2019 та від 11.04.2019).
Арбітражні керуючі ОСОБА_4 та ОСОБА_3 не надали до суду заяв про згоду на виконання повноважень ліквідатора у справі №913/2742/13.
Від арбітражного керуючого Зайцева Д.С. на адресу суду надійшло повідомлення від 20.03.2019 №01-21/257 про відмову від участі у справі №913/2742/13 в якості ліквідатора ПрАТ "Спецмонтаждорбуд".
У дане судове засідання представники кредиторів не прибули, вимоги суду, викладені в ухвалі від 11.04.2019 та у попередніх, не виконали.
Дослідивши матеріали справи №913/2742/13 про банкрутство ПрАТ "Спецмонтаждорбуд", суд дійшов висновку про наявність правових підстав для закриття провадження у цій справі.
Згідно ч. 1 ст. 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.2 Закону №4212 провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України. Провадження у справах про банкрутство окремих категорій боржників регулюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.95 Закону №4212 передбачені особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником та вказано: якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов`язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов`язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Відповідно до ч.2 ст.95 Закону №4212 за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов`язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого. Вирішення питання щодо визнання боржника банкрутом здійснюється в судовому засіданні, що проводиться не пізніше чотирнадцяти днів після порушення провадження у справі в загальному порядку, визначеному цим Законом.
Згідно з ч.1 ст.40 Закону №4212, у постанові про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури господарський суд призначає ліквідатора банкрута з урахуванням вимог, установлених цим Законом, з числа арбітражних керуючих, якщо інше не передбачено цим Законом.
У ст.41 Закону №4212 визначено повноваження та обов`язки ліквідатора, зокрема ліквідатор - фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку.
Ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження : приймає до свого відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред`являє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, що звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується згідно з цим Законом позачергово за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута; з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю; заявляє в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов`язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими; подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов`язковому зберіганню; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом; повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному органу з питань банкрутства відповідну інформацію для ведення Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство; у разі провадження банкрутом діяльності, пов`язаної з державною таємницею, вживає заходів з ліквідації режимно-секретного органу; веде реєстр вимог кредиторів; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом тощо.
Крім того, у ст.97 Закону №4212 встановлено вимоги до арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), зокрема: арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором) може бути громадянин України, який має повну вищу юридичну або економічну освіту, стаж роботи за фахом не менше трьох років або одного року на керівних посадах після отримання повної вищої освіти, пройшов навчання та стажування протягом шести місяців у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства, володіє державною мовою та склав кваліфікаційний іспит.
Не може бути арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором) особа:
1) яка визнана судом обмежено дієздатною або недієздатною;
2) яка має судимість за вчинення корисливих злочинів;
3) яка не здатна виконувати обов`язки арбітражного керуючого за станом здоров`я;
4) якій заборонено обіймати керівні посади;
5) якій відмовлено в наданні допуску до державної таємниці або скасовано раніше наданий допуск за порушення законодавства у сфері охорони державної таємниці, якщо такий допуск є необхідним для виконання обов`язків, визначених цим Законом, у разі якщо з часу такої відмови або скасування пройшло менше року.
Арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) має посвідчення та печатку, опис і порядок використання яких встановлює державний орган з питань банкрутства.
Арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) повинен один раз на два роки підвищувати кваліфікацію в порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства.
Відповідно ст.98 Закону №4212 арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) зобов`язаний: неухильно дотримуватися вимог законодавства; здійснювати заходи щодо захисту майна боржника; аналізувати фінансову, господарську, інвестиційну та іншу діяльність боржника, його становище на ринках та надавати результати таких аналізів господарському суду разом з документами, що підтверджують відповідну інформацію; подавати відомості, документи та інформацію щодо діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) у порядку, встановленому законодавством; створювати умови для проведення перевірки додержання арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором) вимог законодавства; здійснювати заходи щодо забезпечення охорони державної таємниці відповідно до встановлених законодавством вимог; надавати державному реєстратору в електронній формі через портал електронних сервісів відомості, необхідні для ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства; вживати заходів до недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів та невідкладно повідомляти суду про наявність такого конфлікту; надсилати органам Національної поліції чи органам прокуратури повідомлення про факти порушення законності, виявлені в діяльності працівників підприємств та організацій, що містять ознаки дії (бездіяльності), переслідуваної у кримінальному чи адміністративному порядку; виконувати інші повноваження, передбачені законодавством про банкрутство.
Згідно відомостей з публічного сайту Єдиного реєстру арбітражних керуючих Міністерства юстиції України є запис про анулювання свідоцтва про право здійснення діяльності арбітражного керуючого Борзової І.Б. №438 від 06.03.2013, згідно наказу Міністерства юстиції України від 29.12.2018 №4169/5, у зв`язку з чим ухвалою Господарського суду Луганської області від 05.02.2019 відсторонено Борзову І.Б. від виконання повноважень ліквідатора банкрута ПрАТ "Спецмонтаждорбуд" у справі №913/2742/13.
Відповідно до абзацу 1 ч.1 ст.114 Закону №4212 кандидатура арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) для виконання повноважень розпорядника майна визначається судом самостійно із застосуванням автоматизованої системи з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.
У разі якщо від арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), визначеного автоматизованою системою, не надійшла заява про згоду стати розпорядником майна в цій справі, то розпорядника майна призначає суд без застосування автоматизованої системи з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України (абзац 4 ч.1 ст. 114 Закону №4212).
Відповідно до абзацу 5 ч.1 ст.114 Закону №4212 кандидатура арбітражного керуючого для виконання повноважень керуючого санацією або ліквідатора визначається судом за клопотанням комітету кредиторів, а у разі відсутності такого клопотання - за ініціативою суду, крім випадків, передбачених цим Законом.
Комітетом кредиторів або окремими кредиторами не було запропоновано суду кандидатур арбітражних керуючих для призначення ліквідатором банкрута у справі, тому суд був змушений звернутися до автоматизованої системи із відповідними запитами щодо відбору кандидата на призначення ліквідатором у справі.
Приймаючи до уваги, що праця арбітражного керуючого є добровільною і оплатною, та враховуючи приписи ч.2 ст.114 Закону №4212, судом було зобов`язано визначених автоматизованою системою арбітражних керуючих надати заяву про згоду на виконання повноважень ліквідатора або письмово повідомити про відмову від участі у справі №913/2742/13 про банкрутство ПрАТ "Спецмонтаждорбуд" (ухвали від 05.02.2019, від 07.03.2019 та від 11.04.2019), але жоден з визначених автоматизованою системою арбітражних керуючих не надав своєї заяви про згоду на участь у справі в якості ліквідатора.
Арбітражні керуючі ОСОБА_4 та ОСОБА_3 не надали до суду заяв про згоду на виконання повноважень ліквідатора у справі №913/2742/13.
Від арбітражного керуючого Зайцева Д.С. на адресу суду надійшло повідомлення від 20.03.2019 №01-21/257 про відмову від участі у справі №913/2742/13 в якості ліквідатора ПрАТ "Спецмонтаждорбуд".
Таким чином, судом вичерпано передбачені Законом №4212 можливості для призначення ліквідатора банкрута.
Відомості щодо майнового стану банкрута та щодо стану проведення заходів з ліквідації банкрута у суду відсутні.
Станом на 16.05.2019 у справі №913/2742/14 відсутня особа, яка б виконувала обов`язки та повноваження ліквідатора банкрута ПрАТ "Спецмонтаждорбуд", отже відсутність ліквідатора унеможливлює проведення ліквідаційної процедури.
Крім того, жодного засідання комітету кредиторів від моменту відновлення роботи Господарського суду Луганської області у м. Харкові (з квітня 2015 року) не відбувалось, ні комітетом кредиторів ні окремими кредиторами у справі не порушувалося питання щодо витребування звіту ліквідатора або питання щодо неналежного виконання ним своїх обов`язків та повноважень та призначення іншого ліквідатора.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Україною 17.07.1997 та є частиною національного законодавства, кожний має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. Згідно з Рішенням Європейського суду з прав людини у справі «Сюрмелі проти Німеччини» від 08.06.2006 визнано порушенням пункту 1 статті 6 Конвенції тривалість судового провадження, яке тривало у судах понад 16 років та відсутність ефективних засобів оскарження затяжного характеру триваючого розгляду цивільної справи в національному законодавстві Німеччини.
Згідно п. 12 ч. 1 ст. 83 Закону №4212 господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство в інших випадках, передбачених законом.
Законом №4212 не врегульовано подальшого перебігу провадження у справі (продовження ліквідаційної процедури) у випадках, коли відсутня особа, яка має виконувати обов`язки та повноваження по проведенню ліквідаційної процедури, в той час, як судом вичерпано передбачені Законом №4212 можливості для призначення ліквідатора банкрута.
З огляду на вищевикладене та враховуючи приписи статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Україною 17.07.1997, судовою практикою Європейського суду з прав людини, яка зобов`язує органи національної юрисдикції вживати належних заходів до недопущення бездіяльності та затягування розгляду справ, а також згідно ст. 231 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд закриває провадження у справі №913/2742/13 про банкрутство ПрАТ "Спецмонтаждорбуд" та скасовує мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Закриття провадження у справі не є підставою для погашення вимог кредиторів та виключення ПрАТ "Спецмонтаждорбуд" з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Керуючись ст.ст. 1, 83, 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» , ст.ст. 231, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в:
1.Закрити провадження у справі №913/2742/13 про банкрутство Приватного акціонерного товариства «Спецмонтаждорбуд» , ідентифікаційний код 01240634, вул. Градусова, буд.2, м. Луганськ, та припинити ліквідаційну процедуру.
2.Скасувати мораторій на задоволення вимог кредиторів.
3. Закриття провадження у справі не є підставою для погашення вимог кредиторів та виключення ПрАТ «Спецмонтаждорбуд» , з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
4.Дану ухвалу надіслати: кредиторам у справі; боржнику; відділу з питань банкрутства Головного територіального управління юстиції у Луганській області; Державному реєстратору виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради Луганської області .
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття відповідно до ч. 1 ст. 235 Господарського процесуального кодексу та ч. 4 ст. 8 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» .
Повний текст ухвали складено та підписано 21.05.2019.
Суддя М.Ю. Ковалінас
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 16.05.2019 |
Оприлюднено | 21.05.2019 |
Номер документу | 81846388 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Ковалінас М.Ю.