Справа № 713/463/19
Провадження №2/713/270/19
РІШЕННЯ
іменем України
13.05.2019 м. Вижниця
Вижницький районний суд Чернівецької області в складі: головуючого судді Кириляк А.Ю., за участі секретаря Матейчук Л. Ю., розглянувши у судовому засіданні в залі суду м. Вижниця цивільну справу за позовом ОСОБА_1 інтереси якого представляє ОСОБА_2 до Вашківецької міської ради. третя особа, на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог: Головне управління держгеокадастру України в Чернівецькій області про встановлення факту спільного проживання та визнання права власності на спадкове майно ,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до Вашківецької міської ради. третя особа, третя особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог: Головне управління держгеокадастру України в Чернівецькій області про встановлення факту спільного проживання та визнання права власності на спадкове майно .
В позові вказував, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3 , яка до настання смерті була зареєстрована за місцем постійного проживання АДРЕСА_1 .
Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді права на земельну ділянку площею 1,4436 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території ОТГ Вашківецька міська рада , однак державний акт на право власності на земельну ділянку на ім`я матері втрачено.
Разом з тим, право власності ОСОБА_3 на право на ділянку підтверджується листом начальника відділу Держгеокадастру у Вижницькому районі з якого вбачається, що згідно даних других примірників правовстановлюючих документів зареєстрованих та виданих до 01.01. 2013 року на території Вижнипького району на ім`я матері ОСОБА_3 зареєстрований та виданий державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 від 18.11.2003 року кадастровий номер якої НОМЕР_2 площею 1,4436 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва нормативно грошова оцінка її становить 15047,43 грн.
Про втрату державного акту на право власності на земельну ділянку виданого на ім`я матері і визнання його недійсним помістила оголошення в газеті Вижницькі обрії .
13 вересня 2018р., як єдиний спадкоємець, звернулась до приватного нотаріуса Вижницького нотаріального округу Штеф`юк Н.В. із заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадкове майно, пред`явивши в зв`язку із втратою державного акту . Але постановою нотаріуса їй відмовлено у видачі свідоцтва в зв`язку з пропуском, встановленого законом строку на прийняття спадщини.
Вказувала на те, що з таким висновком нотаріуса погодитись не може, оскільки мати після перенесеного в 2000 р. інсульту постійно потребувала стороннього догляду і тому вона змушена була постійно проживати в будинку, що по АДРЕСА_2 без реєстрації за місцем проживання аж до дня її смерті.
Просила яким встановити факт, постійного проживання без реєстрації позивача за місцем постійного проживання в будинку АДРЕСА_2 на час смерті спадкодавця ОСОБА_3 , яка сталася ІНФОРМАЦІЯ_2 . Визнати за нею ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 право власності на земельну ділянку кадастровий номер якої НОМЕР_2 площею 1,4436га. цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території ОТГ Вашківецька міська рада Вижницького району Чернівецької області.
Позивач та її представник в судове засідання не з`явився. В адресованій суду заяві просять справу розглядати у їх відсутність позовні вимоги підтримують .
Представник Вашківецької міської ради в судове засідання не з`явився, хоча повідомлений про день, годину та місце слухання справи належним чином, від нього надійшла письмова заява про розгляд справи без його участі, позов визнав, щодо визнання права власності на спадкове майно за позивачем не заперечував.
Представник Головного управління держгеокадастру України в Чернівецькій області в судове засідання не з`явився. В адресованому суді клопотання просить справу розглядати у його відсутність
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно із ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги є обґрунтованими і підлягають до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , про що свідчить свідоцтво про смерть серія НОМЕР_3 від 19 серпня 2006 року, яке видано виконавчим комітетом Вашківецької міської ради,актовий запис №56.
Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді права на земельну ділянку площею 1,4436 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території ОТГ Вашківецька міська рада , однак державний акт на право власності на земельну ділянку на ім`я матері втрачено.
В листі начальника відділу Держгеокадастру у Вижницькому районі вказано, що згідно даних других примірників правовстановлюючих документів зареєстрованих та виданих до 01.01. 2013 року на території Вижницького району на ім`я матері ОСОБА_3 зареєстрований та виданий державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 від 18.11.2003 року кадастровий номер якої НОМЕР_2 площею 1,4436 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва нормативно грошова оцінка її становить 15047,43 грн.
Оголошення про визнання недійсним втраченого державного акта на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 , кадастровий номер НОМЕР_2 , площею 1,4436 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Вашківецької міської ради, який виданий на прізвище ОСОБА_3 , розміщено в газеті Вижницькі обрії № 50 ( 8370 ) за 14 грудня 2018 року.
Крім позивача осіб, які б мали право на обов`язкову частку у спадщині немає, оскільки таким правом наділені тільки спадкоємці першої черги за законом.
Постановою приватного нотаріуса Вижницької державної нотаріальної контори від 13 вересня 2018 року № 430/02-31 позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину земельної ділянки, кадастровий номер якої НОМЕР_2 площею 1,4436га. цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території ОТГ Вашківецька міська рада Вижницького району Чернівецької областіу зв`язку з тим, що вона протягом шести місяців не подала до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини.
На час відкриття спадщини позивач постійно проживала зі своєю матір`ю ОСОБА_3 , та проживала на день смерті без реєстрації, в житловому будинку АДРЕСА_2 , оскільки здійснювала догляд за хворою матір`ю, що підтверджується довідкою Вашкіецької міської ради № 886 від 30.05.2018 року та здійснила обряд її поховання від спадщини не відмовлялась.
В ч.2 ст. 315 ЦПК України зазначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення
Відповідно до положень п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини
Правилами ст.1268 ЦК України встановлено, що прийнята спадщина визнається власністю спадкоємця.
Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст. 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1261 Цивільного кодексу України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно ст. 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ч. 3 ст. 1296 Цивільного кодексу України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
У п.3.5 Інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справі №24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування надано роз`яснення, що спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону та роз`яснень, викладених в пунктах 10, 11 ППВСУ від 30.05.2008 року №7.
Відповідно до ч.1 ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
У пункті 10 ППВСУ №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування роз`яснено, що відповідно до ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Відповідно до ч.1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Таким чином суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані і підлягають задоволенню.
На підставі ст.ст. 182, 328, 392, 1261, 1268 ЦК України, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 141, ч.4 ст.206, 259, 264-265 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 інтереси якого представляє ОСОБА_2 до Вашківецької міської ради. третя особа, третя особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог: Головне управління держгеокадастру України в Чернівецькій області про встановлення факт спільного проживання та визнання права власності на спадкове майно,- задовольнити.
Встановити факт, постійного проживання без реєстрації ОСОБА_1 за місцем постійного проживання в будинку в„– АДРЕСА_2 на час смерті спадкодавця ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку кадастровий номер якої НОМЕР_2 площею 1,4436 га. цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території ОТГ Вашківецька міська рада Вижницького району Чернівецької області.
Рішення суду може бути оскаржене до Чернівецького апеляційного суду через Вижницький районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. Ю. Кириляк
Суд | Вижницький районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2019 |
Оприлюднено | 23.05.2019 |
Номер документу | 81906767 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вижницький районний суд Чернівецької області
Кириляк А. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні