Справа № 761/13976/19
Провадження № 1-кс/761/9937/2019
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2019 року Шевченківський районний суд м. Києва
У складі
Слідчого судді - ОСОБА_1 ,
за участю
секретаря судових засідань ОСОБА_2
слідчого - ОСОБА_3
розглянувши клопотання прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами Державної фіскальної служби України Генеральної прокуратури України ОСОБА_4 , розглянувши матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32018000000000032 від 07.05.2018 року,
ВСТАНОВИВ:
04 квітня 2019 року до Шевченківського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами Державної фіскальної служби України Генеральної прокуратури України ОСОБА_4 , розглянувши матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32018000000000032 від 07.05.2018 року, про знищення речових доказів, а саме: 766 270 пачок сигарет торгівельних марок «Business Club Gold», «Business Club super slim Lights», «Business Club super slim Full Flavor», «Business Club super slim Apple», «Business Club super slim Cherry», які вилучені 23.02.2019 в ході огляду складу Одеської митниці ДФС ТОВ «Сільгосппостач» (код 32478473) за адресою м. Одеса, Новомосковська дорога, 23.
Клопотання мотивоване тим, що 13.02.2019 року співробітниками Одеської митниці спільно із співробітниками оперативного управління ГУ ДФС в Одеській області, проведено частковий огляд транспортного засобу з причепом, реєстраційний номер НОМЕР_1 , який перебував на території ВМО-3 м/п «Чорноморський» п/п «Чорноморськй морський порт» Одеської митниці ДФС та вилучено тютюнові вироби торгівельної марки «Business Club», про що складено протокол про порушення митних правил №0451/500000/19 за ч.1 ст. 483 Митного кодексу України.Встановлено, що тютюнові вироби торгової марки «Business Club» транспортувались від компанії Qirat Trading LLC» (ОАЕ) в адресу компанії Baxtiyor Sattorov Servis.
Однак встановлено, що компанія Baxtiyor Sattorov Servis до вказаної поставки сигарет не має відношення.
Так, директором компанії Baxtiyor Sattorov Servis являється ОСОБА_5 , який будучи опитаним, пояснив, що жодних поставок тютюнових виробів на свою адресу не очікує, у зв`язку з тим, що в нього відсутня ліцензія на право здійснення оптово-роздрібної торгівлі тютюновими виробами і не здійснював попередню оплату за товар, який був направлений на його адресу компанією Qirat Trading LLC» (ОАЕ).
Вилучені тютюнові вироби торгівельної марки «Business Club» було передано на відповідальне зберігання на склад митниці ДФС ТОВ «Сільгосппостач» за адресою м. Одеса, Новомосковська дорога, 23.
В ході досудового розслідування 21.02.2019 року по даному кримінальному провадженню отримано ухвалу Шевченківського районного суду м. Києва про дозвіл на проведення огляду складу Одеської митниці ДФС ТОВ «Сільгосппостач» (код 32478473) за адресою м. Одеса, Новомосковська дорога, 23 з метою відшукання та вилучення незаконно виготовлених та/або незаконно ввезених тютюнових виробів, документів щодо походження, придбання та транспортування вказаних тютюнових виробів марки «Business Club», які транспортувалися в адресу «Baxtiyor Sattorov Servis».
23.02.2019 року проведено огляд складу Одеської митниці ДФС ТОВ «Сільгосппостач» (код 32478473) за адресою м. Одеса, Новомосковська дорога, 23 за результатами якого, було вилучено 766 270 пачок тютюнових виробів «Business Club», з яких: 186 960 пачок торгівельної марки «Business Club Gold» та 579 310 пачок «Business Club super slim», які були упаковані у блоки по 10 пачок в кожному, а ті, в свою чергу, в ящики по 50 блоків у кожному та на які були відсутні буд-які документи, що підтверджують походження, транспортування, якість та облік зазначених тютюнових виробів.
Сигарети торгової марки «Business Club super slim» наявні в наступних видах: «Business Club super slim Lights», «Business Club super slim Full Flavor», «Business Club super slim Apple», «Business Club super slim Cherry».
Також в ході огляду встановлено, що на вилучених пачках сигарет торгівельних марок «Business Club Gold», «Business Club super slim Lights», «Business Club super slim Full Flavor», «Business Club super slim Apple», «Business Club super slim Cherry», відсутні марки акцизного податку України та інших держав, відсутні текст та кольорові малюнки основного та додаткового медичного попередження споживачів українською мовою, відсутні надписи For Duty Free Sale Only.
За результатами огляду не встановлено власника та отримувача вилучених сигарет торгівельних марок «Business Club Gold», «Business Club super slim Lights», «Business Club super slim Full Flavor», «Business Club super slim Apple», «Business Club super slim Cherry».
26.02.2019 року сигарети торгівельних марок «Business Club Gold», «Business Club super slim Lights», «Business Club super slim Full Flavor», «Business Club super slim Apple», «Business Club super slim Cherry», які були вилучені в ході огляду складу Одеської митниці ДФС ТОВ «Сільгосппостач» (код 32478473) за адресою м. Одеса, Новомосковська дорога, 23 визнано речовими доказами.
04.03.2019 року Шевченківським районним судом м. Києва винесено ухвалу про призначення судової товарознавчої експертизи вказаних зразків сигарет торгівельних марок «Business Club Gold», «Business Club super slim Lights», «Business Club super slim Full Flavor», «Business Club super slim Apple», «Business Club super slim Cherry».
11.03.2019 року зразки сигарет торгівельних марок «Business Club Gold», «Business Club super slim Lights», «Business Club super slim Full Flavor», «Business Club super slim Apple», «Business Club super slim Cherry», які вилучені за результатами огляду складу Одеської митниці ДФС ТОВ «Сільгосппостач» (код 32478473) за адресою м. Одеса, Новомосковська дорога, 23, направлені для проведення судової товарознавчої експертизи.
Згідно висновку експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи №7178/19-53/7552?755/19-53 від 21.03.2019, надані на експертизу зразки сигарет торгівельних марок Business Club Gold», «Business Club super slim Lights», «Business Club super slim Full Flavor», «Business Club super slim Apple», «Business Club super slim Cherry» не відповідають вимогам Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та непридатні до реалізації на внутрішньому ринку України.
Згідно дослідження від 11.03.2019 встановлено:
- показники вмісту нікотину та смоли в димі однієї сигарети торгівельних марок «Business Club Gold», «Business Club super slim Lights», «Business Club super slim Full Flavor», «Business Club super slim Apple», «Business Club super slim Cherry» не відповідають вмісту зазначеному на пачці;
- сигарети торгівельних марок «Business Club Gold», «Business Club super slim Lights», «Business Club super slim Full Flavor», «Business Club super slim Apple», «Business Club super slim Cherry» не відповідають вимогам міжнародно-правових актів, а саме «Директиві № 2014/40/EU від 03.04.2014 року Європейського парламенту та Ради про зближення законів, правил та адміністративних положень держав-членів щодо виробництва, презентації та продажу тютюнових виробів та супутніх товарів» та ДСТУ ISO 8243:2009- Сигарети, відбирання проб» (далі- Директива) в частині невідповідності встановлених у результаті дослідження показників вмісту нікотину і смол в димі однієї сигарети вказаним на пачках даних сигарет, що може вводити в оману споживачів, оскільки це спонукає споживачів вважати, що дані сигарети є менш шкідливими, ніж інші. На всіх досліджуваних пачках сигарет порушені правила маркування тютюнових виробів відповідно до Директиви, а саме відсутні медичні попередження споживачів тютюнових виробів у вигляді відповідних кольорових малюнків та/або піктограм.
Також слід звернути увагу на невідповідність наданих для дослідження зразків тютюнових виробів вимогам нормативно-правових актів України, а саме:
(1) статті 226 Податкового кодексу України, статті 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 р. № 1251вищезазначені тютюнові вироби не марковані в установленому порядку марками акцизного податку встановленого зразка (тютюнові вироби марковані акцизними марками інших країн або не марковані акцизними марками взагалі);
(2) нанесені на упаковку відповідних тютюнових виробів медичні попередження не відповідають вимогам статті 12 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров`я населення» (На кожній упаковці тютюнових виробів мають бути зазначені основне медичне попередження споживачів тютюнових виробів та додаткове медичне попередження, що супроводжується відповідним кольоровим малюнком (малюнками) та/або піктограмою (піктограмами) та частини третьої статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», у тому числі, щодо мови медичних попереджень (медичні попередження на упаковках тютюнових виробів викладені не українською мовою);
(3) вимогам статті 15 Закону України «Про захист прав споживачів» та частини третьої статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у контексті їх змістовного зв`язку з вимогами Закону України «Про засади державної мовної політики» (нанесена на упаковку тютюнових виробів інформація про товар, передбачена законодавством, викладена не українською мовою);
(4) вимогам статті 111 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» щодо нанесення на упаковку тютюнових виробів максимальної роздрібної ціни (максимальна роздрібна ціна або вказана не в національній валюті України, або не нанесена);
(5) відповідність вищезазначених тютюнових виробів не була підтверджена шляхом сертифікації відповідно до статті 10 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
За змістом пункту 226.2 статті 226 ПК України наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів. Положення пункту 226.11 статті 226 ПК України регламентують, що ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняються.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної продукції та небезпечної продукції», до неякісної та небезпечної продукції, серед іншого, належить:
- продукція, яка не відповідає вимогам чинних в Україні нормативно-правових актів і нормативних документів стосовно відповідних видів продукції щодо її споживчих властивостей;
- продукція, яка не відповідає обов`язковим вимогам чинних в Україні нормативно-правових актів і нормативних документів щодо її безпеки для життя і здоров`я людини, майна і довкілля;
- продукція, під час маркування якої порушено встановлені законодавством вимоги щодо мови маркування та (або) до змісту і повноти інформації, яка має при цьому повідомлятися;
- продукція, на яку немає передбачених законодавством відповідних документів, що підтверджують якість та безпеку продукції.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» незаконним обігом тютюнових виробів є імпорт, експорт, транспортування, зберігання, торгівля тютюновими виробами з порушенням вимог законодавства, що регулює ці питання.
Неякісна та небезпечна продукція підлягає обов`язковому вилученню з обігу та знищенню.
Відповідно до п. 4 ч. 6 ст. 100 КПК України, речові докази, що не містять слідів кримінального правопорушення, у вигляді предметів, великих партій товарів, зберігання яких через громіздкість або з інших причин неможливо без зайвих труднощів або витрати по забезпеченню спеціальних умов зберігання яких співмірні з їх вартістю, а також речові докази у вигляді товарів або продукції, що піддаються швидкому псуванню передаються для їх технологічної переробки або знищуються за рішенням слідчого судді, суду, якщо вони відносяться до вилучених з обігу предметів чи товарів, а також якщо їх тривале зберігання небезпечне для життя чи здоров`я людей або довкілля. У разі необхідності може бути збережений зразок речового доказу, достатній для його експертного дослідження або інших цілей кримінального провадження.
Відповідно до п. 29 «Порядку зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізацію, технологічної переробки, знищення. Здійснення витрат, пов`язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронності тимчасово вилученого майна під час кримінального провадження», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.11.2012р. № 1104, речові докази у вигляді товарів або продукції, що піддаються швидкому псуванню, мають непридатний стан, знищуються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності за рішенням слідчого судді, суду. Речові докази у вигляді предметів чи товарів, що належать до вилучених з обігу, а також якщо їх тривале зберігання для життя чи здоров`я людей або довкілля, на підставі відповідного рішення слідчого судді, суду передаються для їх технологічної переробки або знищуються. Технологічна переробка або знищення таких предметів і товарів здійснюється з дотриманням вимог Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1998р. № 1340, Загальних вимог до здійснення переробки, утилізації, знищення або подальшого використання вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2001р. № 50.
Відповідно до п. 9.13 Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1998р. за № 1340, тютюнові вироби підлягають знищенню. Згідно п. 7 Загальних вимог до здійснення переробки, утилізації, знищення або подальшого використання вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2001р. способи утилізації, знищення або подальшого використання визначаються за погодженням із санітарно-епідеміологічною службою.
Враховуючи, що вищезазначені речові докази у даному кримінальному провадженні не містять слідів кримінального правопорушення, не відповідають вимогам нормативних документів щодо обігу тютюнових виробів; вилучені у великій партії, зберігання яких через громіздкість неможливо без зайвих труднощів та витрат по забезпеченню спеціальних умов зберігання, тому підлягають знищенню.
Слідчий у судовому засіданні клопотання підтримав з мотивів наведених у ньому та просив задовольнити його.
Слідчий суддя, вислухавши пояснення слідчого, вивчивши клопотання про знищення речових доказів та додані до нього матеріали, прийшов до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, оскільки згідно висновку експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи №7178/19-53/7552?755/19-53 від 21.03.2019, надані на експертизу зразки сигарет торгівельних марок Business Club Gold», «Business Club super slim Lights», «Business Club super slim Full Flavor», «Business Club super slim Apple», «Business Club super slim Cherry» не відповідають вимогам Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та непридатні до реалізації на внутрішньому ринку України.
А тому, вказані речові докази, не можуть бути повернуті власнику, бути реалізовані, переробленими, а їх зберігання, враховуючи громіздкість даних речових доказів, призведе до витрат не співмірних з їх вартістю.
Кріт того, дані речові докази, як повідомив слічий, зафіксовані за допомогою фотографування і відеозапису, та детально описані, збережено зразок речового доказу
Також, в матеріалах клопотання наявні дані, що жодна з осіб, на ім`я якої поставлявся зазначений товар, не підтвердила очікування вказаного товару.
А тому, слідчий суддя, з урахуванням наведенного вище, приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання.
Керуючись вимогами ст. ст. 7, 26, 100 309, 392 КПК України, слідчий суддя
УХВАЛИВ:
клопотання прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами Державної фіскальної служби України Генеральної прокуратури України ОСОБА_4 , розглянувши матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32018000000000032 від 07.05.2018 року, задовольнити.
Надати дозвіл на знищення 766 270 пачок сигарет торгівельних марок «Business Club Gold», «Business Club super slim Lights», «Business Club super slim Full Flavor», «Business Club super slim Apple», «Business Club super slim Cherry», які вилучені 23.02.2019 в ході огляду складу Одеської митниці ДФС ТОВ «Сільгосппостач» (код 32478473) за адресою м. Одеса, Новомосковська дорога, 23.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 04.04.2019 |
Оприлюднено | 16.02.2023 |
Номер документу | 81907749 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про інші клопотання |
Кримінальне
Шевченківський районний суд міста Києва
Голуб О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні