Рішення
від 16.05.2019 по справі 910/1123/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"16" травня 2019 р. м. Київ Справа № 910/1123/19

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тура УА", 03179, місто Київ, Святошинський район, Брест-Литовське шосе, будинок 8-А, офіс 421

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Астра Трейдгруп", 07344, Київська область, Вишгородський район, село Вища Дубечня, вулиця Молодіжна, будинок 1

про стягнення 292943,54грн за договором оренди №65 від 14.07.2017

суддя Н.Г. Шевчук

секретар Матраєва Н.С.

за участю представників сторін:

від позивача: не з`явився;

від відповідача: не з`явився.

суть спору:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Тура УА" звернулось до господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Астра Трейдгруп" про стягнення 292943,54грн

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням грошових зобов`язань за договором оренди №65 від 14.07.2017.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 22.02.2019 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

29.03.2019 позивач подав письмові пояснення, які прийняті судом до розгляду та залучені до матеріалів справи.

04.04.2019 від відповідача надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання у зв`язку із перебуванням керівника відповідача у відрядженні, яке залишено судом без задоволення, оскільки згідно статті 177 Господарського процесуального кодексу України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі, а відповідного клопотання про продовження строку підготовчого провадження від сторін не надходило.

Ухвалою суду від 08.04.2019 закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 18.04.2019.

В судовому засідання 18.04.2019 оголошено перерву до 16.05.2019 про що представники сторін повідомлені під особистий підпис у відповідному бланку.

16.05.2019 відповідач подав клопотання про залучення до участі у справі Товариства з обмеженою відповідальністю Просперітатіс в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

В обґрунтування поданого клопотання відповідач зазначає, що 08.05.2018 між ним та ТОВ Просперітатіс було укладено Договір підряду на виконання будівельних робіт № 08-05/18 на роботи по влаштуванню мокрого фасаду на об`єкті будівництва - Будівництво житлового комплексу з об`єктами соціального і громадського призначення та об`єктами інженерно-транспортної інфраструктури на території II житлового району в районі вулиці Анатолія Луценка та вулиці Маяковського у м. Бровари Київської області , Замовником будівництва якого є ТОВ Просперітатіс .

Рухоме майно - будівельні риштування, які були орендовані у Позивача згідно договору оренди №65 від 14.07.2017, використовувалися на під час виконання умов вищевказаного Договору підряду.

За словами відповідача ТОВ Просперітатіс не розрахувалось у повному обсязі за роботи згідно договору підряду №08-05/18 від 08.05.2018, що на думку відповідача є підставою для залучення даного товариства до участі у справі №910/1123/19 в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору, оскільки рішення у справі може вплинути на його права та обов`язки.

Згідно частин першої, другої статті 50 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін; їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо при підготовці справи до розгляду суд встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає їх до участі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов`язки, встановлені статтею 42 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши клопотання відповідача про залучення третьої особи, суд, з урахуванням предмета та підстав позову, дійшов висновку, що рішення з даного спору жодним чином не вплине на права чи обов`язки Товариства з обмеженою відповідальністю Просперітатіс .

Окрім цього клопотання про залучення третьої особи подано після закриття підготовчого провадження та призначення судового засідання для розгляду справи по суті.

Беручи до уваги викладені обставини суд відмовив в задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі у справі Товариства з обмеженою відповідальністю Просперітатіс в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Представники сторін, належним чином повідомлені про час, дату та місце розгляду справи, у судове засідання 16.05.2019 не з`явилися, причин неявки, суду не повідомили. Відповідач відзив на позовну заяву не надав.

У судовому засіданні 16.05.2019 судом підписано вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

встановив:

Між Товариством з обмеженою відповідальністю ТУРА УА (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю Астра Трейдгруп (Орендар) було укладено Договір оренди № 65 від 14.07.2017 (Договір), відповідно до пункту 1.1. якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у тимчасове володіння та користування (оперативну оренду) рухоме майно - будівельні риштування SPRINT.

Пунктом 1.2 договору встановлено, що найменування складових частин та вартість обладнання, що передається в оренду, зазначено в специфікаціях та в актах прийому-передачі обладнання до цього договору. Технічний стан обладнання, яке передається в оренду, зазначається в актах прийому-передачі обладнання. Специфікації та акти приймання-передачі є невід`ємними частинами цього договору.

Пунктом 2.2 Договору передбачено, що Обладнання вважається переданим Орендодавцем та прийнятим Орендарем з дати підписання Акту прийому-передачі Обладнання в оренду уповноваженими представниками сторін.

Пунктом 5.1 договору встановлено, що орендар здійснює оплату за оренду обладнання за весь час фактичного знаходження обладнання у орендаря, починаючи з дати підписання акту прийому-передачі обладнання в оренду і закінчуючи датою підписання акту повернення обладнання орендодавцю згідно з умовами цього договору, у т.ч. після закінчення терміну дії договору та/або оренди, якщо це не пов`язано із діями орендодавця, чи після закінчення строку, коли обладнання мало бути повернуто орендодавцю у визначений Сторонами строк.

Відповідно до пункту 5.7 договору орендна плата сплачується шляхом передплати в безготівковому порядку за перші 30 календарних днів оренди обладнання на поточний рахунок орендодавця на підставі наданого орендодавцем рахунку-фактури протягом 3 робочих днів з дати отримання від орендодавця рахунку-фактури на оплату. За кожний наступний строк оренди обладнання орендар здійснює передоплату за 5 робочих днів до настання цього чергового строку оренди обладнання на підставі наданого орендодавцем рахунку-фактури протягом 3 робочих днів з дати отримання від орендодавця рахунку-фактури на оплату, але не пізніше дня початку наступного чергового строку оренди.

Відповідно до пункту 5.12 Договору Орендар зобов`язується протягом 5 робочих днів відшкодувати Орендодавцю всі витрати, понесені Орендодавцем під час дії цього Договору оренди внаслідок втрати та/або пошкодження Обладнання, якщо це було пов`язано з винними діями Орендаря, у т.ч. відшкодувати вартість пошкодженого, втраченого, неповерненого Обладнання, сплатити пеню, штрафи, що виникли в зв`язку з несвоєчасною сплатою орендних та інших платежів, передбачених цим Договором.

Пунктом 5.17. Договору встановлено, що Орендар зобов`язаний підписати та повернути Орендодавцю один підписаний примірник (оригінал) Акту здачі-прийняття робіт /надання послуг) до 5-го числа місяця, наступного за звітним.

У випадку неповернення (несвоєчасного повернення) підписаного Акту здачі-прийняття робіт (надання послуг) і відсутності письмової мотивованої відмови Орендаря від підписання цього Акту, такий Акт вважається визнаним Орендарем, а послуга вважається прийнятою без будь-яких зауважень та претензій в повному обсязі (на вказану в Акті суму).

Відповідно до пункту 7.7 Договору якщо при огляді технічного стану Обладнання були зафіксовані обставини, викладені в пункті 7.5. Договору, Орендодавцем в Акті прийому-передачі обладнання з оренди зазначається сума відшкодування витрат по відновленню (ремонту) пошкодженого Обладнання, та /або сума відшкодування вартості Обладнання та його деталей, втрачених/поиікоджених під час оренди. Сто відсотковому відшкодуванню вартості підлягає Обладнання та його деталі, які за висновком технічних працівників (інженерів) Орендодавця, не підлягають ремонту в зв`язку з високою ступеню пошкоджень, та які в подальшому не можуть бути предметом оренди за своїм призначенням.

Методика визначення ступеню виявлення дефектів використання обладнання під час його приймання з оренди визначена в Додатку 3 до Договору, який має назву Критерії рівня зносу та пошкодження обладнання .

Пунктом 7.8. Договору встановлено, що оплата витрат, зазначених в п.7.7. Договору, здійснюється на підставі рахунку Орендодавця протягом 3-х (трьох) днів з дня отримання Орендарем такого рахунку, який надсилається Орендарю факсом, електронною поштою, або іншим способом.

Відповідно до положень пункту 7.10. Договору в разі незгоди представника Орендаря підписати акт огляду технічного стану обладнання та/або Акту прийому-передачі обладнання з оренди, Орендодавець підписує акт огляду технічного стану обладнання та/або Акт прийому-передачі Обладнання з оренди одноособово або із залученням незалежної третьої сторони, та робить в Акті запис про відмову Орендаря від підписання Акту.

Вимогами пункту 7.12. Договору встановлено, що у разі ухилення від повернення Обладнання із Оренди, до чого прирівнюється ухилення від підписання будь-якого акту повернення протягом 5 робочих днів з дати, коли таке повернення/або підписання повинно відбутись, вважається, що об`єкт оренди (Обладнання) втрачене Орендарем і Орендодавець має право вимагати від Орендаря відшкодування вартості втраченого обладнання.

Орендарю було передано об`єкти оренди відповідно умов Договору, що підтверджується підписаними та скріпленими печатками сторін Актами прийому-передачі Обладнання в оренду від 20.07.2017 та від 04.08.2017 і специфікаціями від 14.07.2017, від 02.08.2017 та від 19.09.2018.

Передане за Актами приймання-передачі майно було у використанні Орендаря, у зв`язку з чим складено Акти надання послуг №383 від 31.07.2017 на суму 3 960,00грн, №384 від 31.07.2017 на суму 5 801,54грн, № 398 від 04.08.2017 на суму 3 031,68грн, № 448 від 31.08.2017 на суму 3 840,00грн, №449 від 31.08.2017 на суму 24 046,50грн, №487 від 29.09.2017 на суму 24 432,12грн, № 565 від 31.10.2017 на суму 25 246,53 грн, № 684 від 30.11.2017 на суму 24 432,12 грн, № 729 від 29.12.2017 на суму 25 246,53 грн, № 10 від 31.01.2018 на суму 22 803,31 грн, № 85 від 12.02.2018 на суму 1 550,40 грн, №130 від 28.02.2018 на суму 22 803,31 грн, № 100 від 31.03.2018 на суму 25 246,53 грн, №236 від 30.04.2018 на суму 24 432,12 грн, №265 від 31.05.2018 на суму 25 246,53 грн, №346 від 30.06.2018 на суму 24 432,12 грн, №395 від 31.07.2018 на суму 25 246,53 грн, №367 від 31.08.2018 на суму 25 246,53 грн, № 506 від 30.09.2018 на суму 19 124,71 грн, та №557 від 31.10.2018 на суму 11 535,72 грн.

Частина Актів виконаних робіт зі сторони відповідача не підписані, проте позивач зазначає, що в силу умов договору оренди вони вважаються визнаними відповідачем.

За словами позивача він належним чином надав відповідачу послуги за Договором та виставив рахунки за пошкоджене та втрачене обладнання на загальну суму 582 806,22грн, а відповідачем оплачено послуг на загальну суму 289 862,68грн.

Таким чином, всупереч взятих на себе зобов`язань ТОВ Астра Трейдгруп не виконало свої зобов`язання за Договором та заборгувало ТОВ Тура УА відшкодування за втрачене обладнання у сумі 292 943,54грн, у зв`язку з чим останнє звернулось з даним позовом до суду.

Згідно приписів статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є таке правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Зазначена норма кореспондується з приписами статті 193 Господарського кодексу України.

Так, у відповідності частини першої статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно з частиною сьомою 193 Господарського кодексу України не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язання, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Приписами статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відносини сторін за правовою природою є договором найму (оренди).

Згідно зі статтею 759 Цивільного кодексу України, яка кореспондується зі статтею 283 Господарського кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Поряд з цим слід зазначити, що приписами статей 73, 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Оскільки по закінченню строку, передбаченого пунктом 5.17.Договору (до 5-го числа місяця, наступного за звітним) відповідач не підписав акти наданих послуг та не надав позивачу мотивованої відмови від їх підписання, то в силу цьго ж пункту Договору акти наданих послуг вважаються визнаним Товариством з обмеженою відповідальністю "Астра Трейдгруп", а послуги прийнятим без будь-яких зауважень та претензій в повному обсязі на вказані в Актах суми.

Відповідачем доводи позивача не спростовані, докази сплати заборгованості за надані позивачем послуги та докази повернення орендованого майна або оплати його вартості відсутні.

За таких обставин вимога позивача про стягнення з відповідача 292943,54грн основного боргу за договором оренди №65 від 14.07.2017 є обґрунтованою і підлягає задоволенню.

Судовий збір відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.

Керуючись статтями 129, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України суд

вирішив:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Астра Трейдгруп" (07344, Київська область, Вишгородський район, село Вища Дубечня, вулиця Молодіжна, будинок 1, ідентифікаційний номер 41086943) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Тура УА" (03179, місто Київ, Святошинський район, Брест-Литовське шосе, будинок 8-А, офіс 421, ідентифікаційний номер 38271802) 292 943 (двісті дев`яносто дві тисячі дев`ятсот сорок три)грн 54 коп. основного боргу та 4394 (чотири тисячі триста дев`яносто чотири)грн 15 коп. судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Дане рішення набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 256-257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Н.Г. Шевчук

Дата підписання повного рішення: 22.05.2019.

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення16.05.2019
Оприлюднено24.05.2019
Номер документу81909942
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/1123/19

Рішення від 16.05.2019

Господарське

Господарський суд Київської області

Шевчук Н.Г.

Ухвала від 18.04.2019

Господарське

Господарський суд Київської області

Шевчук Н.Г.

Ухвала від 08.04.2019

Господарське

Господарський суд Київської області

Шевчук Н.Г.

Ухвала від 25.03.2019

Господарське

Господарський суд Київської області

Шевчук Н.Г.

Ухвала від 22.02.2019

Господарське

Господарський суд Київської області

Шевчук Н.Г.

Ухвала від 04.02.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Привалов А.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні