Справа № 222/1677/18
Провадження № 2-о/222/2/2019
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2019 року Володарський районний суд Донецької області у складі:
судді: Доценко С.І.,
за участі секретаря Болбат Н.І.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду смт. Нікольске цивільну справу окремого провадження за заявою Заступника керівника Волноваської місцевої прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі: Головного Управління Держгеокадастру у Донецькій області, заінтересовані особи: Нікольська районна рада Донецької області, Нікольська районна державна адміністрація Донецької області Фермерське господарство Кумуржи Христофор Дмитрович про встановлення факту припинення права постійного користування земельною ділянкою площею 19,96 га, -
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Володарського районного суду Донецької області перебуває справа за заявою Заступника керівника Волноваської місцевої прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі: Головного Управління Держгеокадастру у Донецькій області, заінтересовані особи: Нікольська районна рада Донецької області, Нікольська районна державна адміністрація Донецької області Фермерське господарство Кумуржи Христофор Дмитрович про встановлення акту припинення права постійного користування земельною ділянкою площею 19,96 га.
Представник заінтересованої особи ОСОБА_1 подала до суду заяву в якій заперечувала проти розгляду справи в порядку окремого провадження, тому що земельна ділянка була передана ОСОБА_2 на праві постійного користування для створення Фермерського господарства, яке було створене. В 2008 році розпорядженням голови Володарської РДА від 29.02.2008 року №81 членам фермерського господарства ОСОБА_2 , до якого входила і заінтересована особа, було надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо передачі земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства. Після смерті ОСОБА_2 який був головою Фермерського господарства ОСОБА_2 , земельною ділянкою продовжує користуватись члени фермерського господарства на підставі п.2 ст.13,14 Закону Про фермерське господарство Підстави припинення права власності визначені ст.140 ЗК України. Після смерті ОСОБА_2 була відкрита спадщина. Заява прокурора про встановлення факту припинення постійного користування порушує права спадкоємців на спадщину та права фермерського господарства на користування земельною ділянкою та самостійне господарювання на землі, а тому, враховуючи, що з поданої заяви про встановлення факту, вбачається спір про право, просить суд залишити заяву без розгляду.
Прокурором подана відповідь на заперечення в якому він вважає зазначене заперечення хибним та необґрунтованим тому що земельна ділянка передана громадянину ОСОБА_2 у постійне користування, що виключає садкове довічне володіння. Норми ст. 92 ЗК України не передбачають передачу земельної ділянки у постійне користування громадянам. Зазначена земельна ділянка не вибувала із власності держави, а була передана лише в користування саме ОСОБА_2 Право користування чужою земельною ділянкою виникає на підставі договору. Спадкодавець користувався земельною ділянкою не на підставі договору емфітевзису а на підставі державного акту на право користування земельною ділянкою. Після його смерті право користування земельною ділянкою втрачено, тому що воно не входить до складу спадщини і припиняється зі смертю особи, яка мала таке право. Це підтверджено рішенням Володарського районного суду від 21.04.2017 року в справі № 222/1898/15-ц, яким відмовлено в позові спадкоємцям після смерті ОСОБА_3 у визнання права власності на Ѕ час тину в капіталі фермерського господарства та визнанні права користування Ѕ частиною земельної ділянки в порядку спадкування. Спадкодавець мав право на складання проекту землеустрою для передачі земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства, але ж не оформив у встановленому ст.125 ЗК України порядку право власності на спірну земельну ділянку. Право постійного користування земельною ділянкою що виникло на підставі державного акту на право користування земельною ділянкою без укладення договору з власником землі , після смерті фізичної особи право користування землею припиняється. (Правова позиція Верховного Суду від 18.03.2019 року по справі №472/598/16-ц). А тому просив визнати заперечення заінтересованої особи необґрунтованими та задовольнити заяву.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України за №5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення роз`яснено, що суд вправі розглядати справи про встановлення юридичних фактів, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. Тобто, від встановлення такого факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян та встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Так, у порядку окремого провадження суд може вирішити спір про факт, але не спір про право цивільне, так як метою такого судового розгляду є лише встановлення наявності або відсутності самого факту, і факт, що встановлюється судом у порядку окремого провадження, повинен мати юридичне значення і мати безспірний характер, оскільки якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд повинен залишити заяву без розгляду і роз`яснити заявнику право подачі позову на загальних підставах.
В ході судового розгляду з`ясувалось, що заінтересована особа ФГ Кумуржи Христофор Дмитрович не погоджується з аргументами заявника про встановлення факту припинення права користування земельною ділянкою внаслідок смерті засновника ФГ Кумуржи Христофор Дмитрович та вважає, що має право на користування земельною ділянкою.
Прокурор оспорює це право, судячи із відповіді на заперечення.
При таких обставинах суд вважає наявним спір про право користування зазначеною земельною ділянкою, що виключає відповідно до п.4 ст.315 ЦПК України розгляд справи в порядку окремого провадження.
Відповідно до ч. 6 ст. 294 ЦПК України якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Таким чином, заяву заступника керівника Волноваської місцевої прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі: Головного Управління Держгеокадастру у Донецькій області, заінтересовані особи: Нікольська районна рада Донецької області, Нікольська районна державна адміністрація Донецької області Фермерське господарство Кумуржи Христофор Дмитрович про встановлення факту припинення права постійного користування земельною ділянкою слід залишити без розгляду.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.294,315 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Заяву заступника керівника Волноваської місцевої прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі: Головного Управління Держгеокадастру у Донецькій області, заінтересовані особи: Нікольська районна рада Донецької області, Нікольська районна державна адміністрація Донецької області Фермерське господарство Кумуржи Христофор Дмитрович про встановлення факту припинення права постійного користування земельною ділянкою площею 19,96 га залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.
Суддя С.І. Доценко
Суд | Володарський районний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2019 |
Оприлюднено | 24.05.2019 |
Номер документу | 81912223 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Володарський районний суд Донецької області
Доценко С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні