КУЙБИШЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 319/479/19
Провадження №2/319/249/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 травня 2019 року смт.Більмак
Куйбишевський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Мальованого В.О.,
при секретарі судового засідання Синяковій О.І.,
за відсутності осіб, які повинні брати участь у справі, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Куйбишевського районного суду Запорізької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Більмацька державна нотаріальна контора Запорізької області про визнання права власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В:
15 квітня 2019 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про визнання за ним, ОСОБА_1 права власності як за спадкоємцем за законом на земельну ділянку площею 2,00 га, переданої для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_3 згідно з державним актом на право приватної власності на землю від 08 серпня 2002 року серії НОМЕР_1 .
Свої вимоги позивач обгрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_3 , після смерті якої залишилось спадкове майно, зокрема, земельна ділянка площею 2,00 га, розташована на території Гусарківської сільської ради Більмацького району Запорізької області. Після смерті ОСОБА_3 спадкоємці першої черги, позивач ОСОБА_1 та його сестра ОСОБА_4 , в установлений законом строк звернулись до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. ІНФОРМАЦІЯ_2 його сестра ОСОБА_4 померла, після неї спадщину прийняв її чоловік, ОСОБА_2 . При зверненні до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, йому було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій на підставі відсутності правовстановлюючого документу на земельну ділянку - Державного акту про право приватної власності на землю, який був втрачений спадкодавцем ОСОБА_3 ще за життя.
Вказані обставини позбавляють позивача отримати свідоцтво про право на спадщину за законом та змушують звернутись до суду за захистом свого права. ( а.с. 2-3).
Сторони в судове засідання не з"явились, про час і місце розгляду повідомлені належним чином ( а.с.34,39,40).
Позивач у відповідній письмовій заяві, поданій до суду, прохав розглядати справу за його відсутності, вказав про те, що він від позову не відмовляється, підтримує заявлені вимоги та прохає їх задовольнити по тих підставах, які були викладені в позовній заяві ( а.с.84).
Відповідач ОСОБА_2 у відповідній письмовій заяві вказав про те, що не заперечує проти позову ОСОБА_1 , прохав розглядати справу за його відсутності ( а.с.36).
Представник третьої особи Більмацької державної нотаріальної контори Запорізької області у відповідній письмовій заяві вказав про те, що не заперечує проти позову ОСОБА_1 про визнання права власності на земельну ділянку у порядку спадкування, прохав розглядати справу за його відсутності ( а.с.35).
Виходячи з наведеного, а також положень ч. 3 ст. 211 ЦПК України, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні судового засідання за відсутності позивача та представників відповідача та третьої особи на підставі наявних у суду матеріалів.
У відповідності до вимог ч. 2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи.
Суд, з`ясувавши позиції учасників справи, викладені у письмових заявах, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, надавши їм оцінку, вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1, 2, 3 ст. 12 ЦПК України, учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов"язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до постанови Верховної Ради України "Про перейменування деяких населених пунктів" від 12 травня 2016 року № 1353-VIII, Куйбишевський район перейменовано на Більмацький район; селище міського типу Куйбишеве Куйбишевського району- на селище міського типу Більмак.
Судом встановлені наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , після смерті якої відкрилась спадщина, зокрема, на земельну ділянку загальною площею 2,00 га, що розташована на території Гусарківської сільської ради, має цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, яка належала спадкодавцеві на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1 , виданого Гусарківською сільською радою Куйбишевського району Запорізької області 08 серпня 2002 року (а.с. 7, 10).
З матеріалів справи вбачається, що спадкодавець ОСОБА_3 за життя на випадок своєї смерті заповіту не складала.
Відповідно до ст.1217,1233,1258,1261 Цивільного кодексу України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування за законом почергово. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до свідоцтва про народження позивача, серії НОМЕР_2 , батьками ОСОБА_1 є ОСОБА_5 та ОСОБА_3 ( а.с.6), тобто позивач являється спадкоємцем першої черги.
Крім позивача ОСОБА_1 спадкоємцем першої черги після померлої ОСОБА_3 є ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 ОСОБА_6 та копією свідоцтва про укладення шлюбу між ОСОБА_2 та ОСОБА_6 , серії НОМЕР_4 ( а.с.97).
Інших спадкоємців після померлої ОСОБА_3 не має.
Згідно з ч.1 ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов"язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Позивач та ОСОБА_4 30 травня 2013 року звернулись до Куйбишевської державної нотаріальної контори ( далі - державний нотаріус) з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 ( а.с. 88, 94).
Позивач зазначив в позовній заяві, що оригінал Держаного акту на право приватної власності на землю був втрачений спадкодавцем ОСОБА_3 ще за життя, в його розпорядженні залишилась лише його копія.( а.с.2).
Згідно з п.п.4.15 р.4 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони арешту цього майна.
У видачі свідоцтва про право на спадщину державним нотаріусом було відмовлено у зв"язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спірну земельну ділянку ( а.с.11).
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 померла (а.с.45). Після її смерті спадщину прийняв її чоловік ОСОБА_2 ( а.с.43).
Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку№ НВ 2300619142013, підтверджується виникнення права власності на спірну земельну ділянку у ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1 . ( а.с.9).
Згідно статті 1216 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Абзацом 2 частини 2 статті 373 ЦК України визначено, що право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
За правилами частини 1 ст.125, ст.126 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документу, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Спірна земельна ділянка належала померлій ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1 , виданого Гусарківською сільською радою Куйбишевського району Запорізької області 31 серпня 1994 року (а.с.7).
Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, її вартість складає 26 679 грн. 48 коп. (а.с. 8).
Згідно п.9 ч.1 ст.27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01 липня 2004 року №1952-ІV, державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі, зокрема, рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Відповідач ОСОБА_2 не заперечує проти визнання за ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку площею 2,00 га, переданої для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_3 згідно з державним актом на право приватної власності на землю від 08 серпня 2002 року серії НОМЕР_1 .
Беручи до уваги те, що у ОСОБА_1 виникли труднощі із оформленням в установленому законом порядку свого права на спадщину після смерті ОСОБА_3 , суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Питання розподілу судових витрат позивачем в позові не підіймалося.
Керуючись стст.373, 1216, 1217, 1218, 1225,1258, 1261, 1297 ЦК України, ст.27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , ст.ст. 12,76,77,81,83,141,206,247,258,259,265,268,273 ,280,282 ЦПК України, -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 , - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на земельну ділянку площею 2,00 га, що розташована на території Гусарківської сільської ради Більмацького району Запорізької області, має цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, яка належала померлій 19 ІНФОРМАЦІЯ_2 2013 року спадкодавцеві ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1 , виданого Гусарківською сільською радою Куйбишевського району Запорізької області 08 серпня 2002 року.
Рішення суду відповідно до частини 1 статті 273 ЦПК України набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подання в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 23 травня 2019 року.
Позивач: ОСОБА_1 , ІДН НОМЕР_5 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
Відповідач: ОСОБА_2 , ІДН НОМЕР_6 , зареєстрований: АДРЕСА_2 ,
Третя особа: Більмацька державна нотаріальна контора Запорізької області , код ЄДРПОУ 02884186, юридична адреса: вул.Запорізька, 26 смт.Більмак Запорізької області.
Суддя: В.О.Мальований
Суд | Куйбишевський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2019 |
Оприлюднено | 24.05.2019 |
Номер документу | 81918972 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Куйбишевський районний суд Запорізької області
Мальований В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні