Ухвала
15 травня 2019 року
м. Київ
справа № 687/960/16-ц
провадження № 61-16247св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Висоцької В. С.,
суддів: Лесько А. О. (суддя-доповідач), Пророка В. В., Сімоненко В. М.,
Штелик С. П.,
учасники справи:
позивач - Городоцька місцева прокуратура в інтересах держави,
відповідачі: Чемеровецька районна державна адміністрація, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 03 лютого 2017 року у складі судді Назарчука Р. В. та ухвалу Апеляційного суду Хмельницької області від 09 березня 2017 року у складі колегії суддів: Пастощука М. М., Талалай О. І., Ярмолюка О. І.,
ВСТАНОВИВ:
У липні 2016 року Городоцька місцева прокуратура в інтересах держави звернулася до суду з позовами до Чемеровецької районної державної адміністрації (далі - Чемеровецька РДА), ОСОБА_1 ,
ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про скасування розпоряджень голови Чемеровецької РДА .
Ухвалою Чемеровецького районного суду від 19 вересня 2016 року цивільні справи за позовами Городоцької місцевої прокуратури в інтересах держави до Чемеровецької РДА, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про скасування розпоряджень голови Чемеровецької РДА об`єднано в одне провадження та присвоєно їм єдиний порядковий номер № 687/960/16-ц.
Позовна заява мотивована тим, що на підставі розпоряджень голови Чемеровецької РДА від 24 жовтня 2011 року та 28 грудня
2012 року громадянам ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , та
ОСОБА_4 за межами населеного пункту с. Почапинці за рахунок земель резервного фонду Почапинецької сільської ради передано у власність земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею
2 га. Право власності на земельні ділянки вказаними громадянами зареєстровано. Однак передача цих земельних ділянок у власність ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 відбулася з порушенням вимог ЗК України та Указу Президента України від 08 серпня 1995 року
№ 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям . Зазначені земельні ділянки можуть виділятися лише громадянам, зайнятим у соціальній сфері на селі, іншим особам, яких приймають у члени сільськогосподарських підприємств, або які переселяються у сільську місцевість для постійного проживання. Так як, спірні земельні ділянки відносяться до земель резервного фонду Почапинецької сільської ради, а ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 не є і не були працівниками державних та комунальних закладів, підприємств та організацій культури, освіти та охорони здоров`я Почапинецької сільської ради, чи особами, які були зайняті в соціальній сфері на селі, або які раніше проживали або працювали на території сільської ради та під час розпаювання земельних ділянок не реалізували свого права на приватизацію земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, то права на отримання їх у власність відповідачі не мали. Відомості про стаж роботи відповідачів у документах колгоспів Поділля , Дружба , (з 1997 року СЗ Дружба) з 1999 року
ТОВ Дружба, які здійснювали свою діяльність на території Почапинецької сільської ради Чемеровецького району відсутні. Крім того, на території сільської ради є особи, які мають право на отримання та подальшу приватизацію земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій та учасники АТО, які виявили бажання на отримання земельних ділянок, проте не можуть отримати земельні ділянки через відсутність вільних ділянок. Про зазначені порушення позивачу стало відомо лише у 2016 році, після отримання інформації з Почапинецької сільської ради, у зв`язку з чим строк позовної давності ним не пропущено.
У зв`язку з викладеним позивач просив задовольнити позов.
Рішенням Чемеровецького районного суду Хмельницької області від
03 лютого 2017 року , залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Хмельницької області від 09 березня 2017 року, позов задоволено.
Визнано незаконним та скасовано розпорядження голови Чемеровецької РДА від 24 жовтня 2011 року № 707/2011-р Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства , в частині надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки: землі сільськогосподарського призначення, по передачі у власність для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель резервного фонду Почапинецької сільської ради, які розташовані за межами населеного пункту с. Почапинці Чемеровецького району Хмельницької області
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .
Визнано незаконним та скасовано розпорядження голови Чемеровецької РДА від 28 грудня 2012 року № 711/2012-р Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення - земельних ділянок у власність громадянам України для ведення особистого селянського господарства на території Почапинецької сільської ради Чемеровецького району, Хмельницької області в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі у власність для ведення особистого селянського господарства із земель резервного фонду Почапинецької сільської ради, що знаходяться за межами населеного пункту с. Почапинці Чемеровецького району Хмельницької області ОСОБА_1, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .
Вирішено питання щодо судових витрат.
Судові рішення мотивовані тим, що оспорюванні розпорядження Чемеровецької РДА є незаконними, оскільки вони стосуються земельних ділянок, які відносяться до земель резервного фонду Почапинецької сільської ради, а відповідачі не є тими особами, які мають право на отримання та приватизацію цих земельних ділянок, оскільки на території сільської ради не проживали, не були зайняті в соціальній сфері с. Почапинці та не були особами, яких приймають у члени сільськогосподарських підприємств, або які переселяються у сільську місцевість для постійного проживання.
07 квітня 2017 року ОСОБА_1 подав до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просив скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Касаційна скарга мотивована тим, що суди першої та апеляційної інстанції дійшли помилкового висновку стосовно того, що спірні земельні ділянки можуть бути передані у власність виключному переліку осіб, оскільки пункт 7 Указу Президента України від 08 серпня1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям не містить категоричного припису та не забороняє надавати земельні ділянки іншим особам, ніж зазначеним у цьому пункті, а тому Чемеровецька РДА діяла в межах та у спосіб, встановлений законодавством України. Городоцька районна прокуратура неправомірно звернулася до суду з позовом в інтересах держави, оскільки нею не надано до суду доказів про відсутність таких компетенцій у органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Позивачем не надано належних та допустимих доказів того, що землі, з яких сформовано земельні ділянки відповідачів, належали до земель резервного фонду Почапинецької сільської ради.Позивачем пропущено строк позовної давності для звернення до суду з позовами, оскільки маючи змогу і будучи зобов`язаним перевірити законність надання земельних ділянок відповідачам, починаючи з 2012 року цього не зробили.
Заперечення на касаційну скаргу не надходили.
13 грудня 2017 року ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ справу призначено до судового розгляду.
Статтею 388 ЦПК України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року
№ 2147-VIII Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів , що набрав чинності 15 грудня 2017 року (далі - ЦПК України), визначено, що судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
Підпунктом 4 пункту 1 розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України передбачено, що касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
27 березня 2018 року справу передано до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду від 03 липня 2018 року справу призначено до розгляду в складі колегії з п`яти суддів у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у ній матеріалами.
Правовідносини у справі, яка переглядається, є подібними із правовідносинами, що виникли у справі № 357/9328/15 за позовом Білоцерківської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства Київської області та Київської обласної державної адміністрації до Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , Управління Держгеокадастру в Білоцерківському районі Київської області про визнання незаконним та скасування розпорядження Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області, визнання недійсними державних актів на право власності на земельну ділянку та застосування наслідків недійсності правочину у вигляді повернення земельних ділянок, за касаційною скаргою ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_19 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_10 , від імені яких діє ОСОБА_22 , на рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 17 червня 2016 року та ухвалу Апеляційного суду Київської області від 07 грудня 2016 року, яка передана на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду від 26 вересня 2018 року касаційне провадження у цій справі зупинено до закінчення перегляду в касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду справи № 357/9328/15.
Постановою Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2019 року касаційну скаргу ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , від імені яких діє адвокат Старовойтова Д. А., залишено без задоволення. Рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 17 червня 2016 року та ухвалу Апеляційного суду Київської області від
07 грудня 2016 року залишено без змін.
При цьому Велика Палата Верховного Суду виходила з того, що у випадку пред`явлення позову самою особою, право якої порушене, так і в разі пред`явлення позову в інтересах цієї особи іншою уповноваженою на це особою, відлік позовної давності обчислюється з того самого моменту: коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. Положення закону про початок перебігу позовної давності поширюється й на звернення прокурора до суду із заявою про захист державних інтересів. Такі висновки ґрунтуються на аналізі норм статей
256, 261, 267 ЦК України та статті 45 ЦПК України (у редакції, чинній на час звернення прокурора до суду з відповідним позовом).
Тобто обчислення позовної давності у випадку звернення прокурора до суду з позовом в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, здійснюється з дня, коли саме цей орган довідався або міг довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. У такому випадку дата прокурорської перевірки не має значення для визначення початку перебігу позовної давності.
Відповідно до статті 254 ЦПК України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення.
З огляду на викладене, та те, що перестали існувати обставини, які були підставою для зупинення касаційного провадження у справі № 687/960/16-ц, Верховний Суд вважає за необхідне поновити касаційне провадження у цій справі.
Керуючись статтею 254 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду,
УХВАЛИВ:
Поновити касаційне провадження у справі № 687/960/16-ц за позовом Городоцької місцевої прокуратури в інтересах держави до Чемеровецької районної державної адміністрації, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про скасування розпоряджень голови Чемеровецької районної державної адміністрації , за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 03 лютого 2017 року та ухвалу Апеляційного суду Хмельницької області від 09 березня 2017 року .
Ухвала суду касаційної інстанції оскарженню не підлягає.
Головуючий В. С. Висоцька
Судді А. О. Лесько
В. В. Пророк
В. М. Сімоненко
С. П. Штелик
Суд | Касаційний цивільний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2019 |
Оприлюднено | 24.05.2019 |
Номер документу | 81925657 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Лесько Алла Олексіївна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Євграфова Єлизавета Павлівна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Євграфова Єлизавета Павлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні