Провадження № 2/470/66/19
Справа № 470/901/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2019 року смт. Березнегувате
Березнегуватський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого судді Лусти С.А.,
за участю секретаря судового засідання Дячук А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Федорівської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
18 грудня 2018 року позивач звернулася до суду з позовом до відповідача у якому зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 9,07 га, розташовану в межах території Федорівської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області. На момент смерті батька вона була зареєстрована та проживала разом з ним, заповіту на земельну ділянку батько не залишив. Однак нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу. Посилаючись на викладене, позивач просила суд визнати за нею право власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2
Позивач та її представник адвокат Терлецька Т.О. (за договором про надання правової допомоги адвокатом) в судове засідання не з`явились, до суду подали заяви про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримали у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, до суду подав заяву про розгляд справи за його відсутності, проти позовних вимог позивача не заперечував.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи та наявні у ній докази суд доходить наступного.
З матеріалів справи, а саме копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого виконкомом Федорівської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області, убачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , про що в Книзі реєстрації смертей 28.01.2008 року було зроблено відповідний актовий запис № 1 (а.с.8).
Після його смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку площею 9,07 га (кадастровий номер НОМЕР_2 ) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану в межах території Федорівської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області, що належала йому на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3 , виданого 27 вересня 2004 року на підставі розпорядження Березнегуватської райдержадміністрації від 06.09.2004 року № 689 (а.с.9).
Позивач є донькою покійного ОСОБА_2 та відповідно спадкоємицею першої черги за законом (а.с.6,17).
За довідкою Федорівської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області від 08.08.2016 року № 137/04-11 позивач на момент смерті ОСОБА_2 була зареєстрована та постійно проживала разом з ним по АДРЕСА_1 , а отже в силу ч.3 статті 1268 ЦК України спадщину після смерті батька прийняла (а.с.16).
З копії спадкової справи № 95/2008 убачається, що позивачка звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини та видачу їй свідоцтва про право на спадщину за законом, інших спадкоємців першої черги, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_2 на день звернення позивачки до суду не має (а.с.32-42).
Однак 23 вересня 2016 року завідувачем Березнегуватської державної нотаріальної контори позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу (а.с.42).
Статтею 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтями 1216, 1218 ЦК України встановлено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Частинами 3,4 ст.1268 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо він протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу не заявив про відмову від неї.
Згідно ч.1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Частиною 1 статті 131 ЗК України також передбачена можливість набуття права власності на земельну ділянку на підставі успадкування.
Відповідно до роз`яснень, викладених у п.п.10, 23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування згідно статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
З позовної заяви слідує, що оригінал правовстановлюючого документу на земельну ділянку у позивачки відсутній.
Свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до розділу 9 узагальнення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування від 16.05.2013 року - судам потрібно враховувати, що якщо нотаріусом відмовлено особі в оформленні права на спадщину (видачі свідоцтва про право на спадщину) вона може звернутися за захистом своїх прав відповідно до ст.16 ЦК України.
Таким чином, оскільки отримавши відмову нотаріуса позивач відповідно до ст.16 ЦК України та п.23 вказаної вище постанови Верховного суду України звернулася до суду за захистом порушеного права, її позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.12, 13, 258, 263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Федорівської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 9,07 га, розташовану в межах території Федорівської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області, що належала ОСОБА_2 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3 , виданого 27 вересня 2004 року на підставі розпорядження Березнегуватської райдержадміністрації від 06 вересня 2004 року № 689, кадастровий номер НОМЕР_2 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги, у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони:
Позивач: ОСОБА_1 - адреса: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 .
Відповідач: Федорівська сільська рада Березнегуватського району Миколаївської області, індекс 56221, вул. Кузіна, буд. № 19 с. Федорівка Березнегуватського району Миколаївської області, ЄДРПОУ 23615477.
Суддя С. А. Луста
Суд | Березнегуватський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 21.05.2019 |
Оприлюднено | 26.05.2019 |
Номер документу | 81955718 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Березнегуватський районний суд Миколаївської області
Луста С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні