УКРАЇНА
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 688/4838/18
Провадження № 22-ц/4820/878/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2019 року м. Хмельницький
Хмельницький апеляційний суд у складі
колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ
Купельського А.В. (суддя-доповідач),
Янчук Т.О., Ярмолюка О.І.,
секретар судового засідання Шевчук Ю.Г.
за участю учасників справи: апелянта ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 18 лютого 2019 року (суддя Мазур Н.В.) у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до фермерського господарства Тая-ленд , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 про виключення учасників з фермерського господарства,
в с т а н о в и в :
У грудні 2018 року ОСОБА_2 , звертаючись до суду з вказаним позовом, зазначала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , який був засновником та головою фермерського господарства Тая - ленд . Членами господарства є ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_3 . Позивач вказувала на те, що не має наміру продовжувати спільну діяльність у даному фермерському господарстві та 18 січня 2018 року звернулася із заявою про свій вихід зі складу учасників фермерського господарства Тая-ленд , відмовляється від всієї своєї частки, а також не має жодних майнових претензій щодо селянського (фермерського) господарства Тая-ленд . В зв`язку з цим, з метою приведення установчих документів у відповідності до вимог актів законодавства України, загальні збори учасників повинні були розглянути заяву учасника (члена) та прийняти рішення про виключення учасника, а також прийняти рішення про внесення змін до статуту фермерського господарства. Відповідачі ухиляються від отримання заяви про виключення позивача як учасника фермерського господарства Тая-ленд , загальні збори не скликають, тому вона вимушена звернутися до суду з даним позовом, оскільки іншим шляхом, крім судового, немає можливості вирішити даний спір.
У зв`язку з цим позивач просила суд виключити її зі складу фермерського господарства Тая-ленд .
Рішенням Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 18 лютого 2019 року позов задоволено. Виключено ОСОБА_2 з членів фермерського господарства Тая-ленд .
Не погоджуючись з таким рішенням, ОСОБА_1 в апеляційній скарзі просить його скасувати та закрити провадження по справі. Посилається на неповне з`ясування обставин, що мають значення для справи, недоведеності обставин, що мають значення для справи, які суд визнав встановленими, невідповідності висновків викладених у рішенні суду, порушення норм процесуального права та неправильного застосування норм матеріального права, а також порушення правил юрисдикції загальних судів.
Посилається на те, що судом не взято до уваги, що фермерське господарство Тая-ленд було одноособово створено покійним ОСОБА_4 в 2005 році, і згідно Статуту фермерського господарства зареєстрованого у виконавчому комітеті Шепетівської міської ради 25 жовтня 2005 року, ОСОБА_4 був єдиним засновником фермерського господарства.
Крім того, не було взято до уваги відзив на позовну заяву і в рішенні суду не зазначено чого викладені у відзиві на позов доводи не були взяті до уваги і чим вони спростовуються. Крім того, вважає безпідставним посилання суду на Закон України Про господарські товариства , так як в даному випадку всі питання діяльності фермерського господарства регулюються Законом України Про фермерське господарство .
Заслухавши доповідача, пояснення позивач, перевіривши матеріали справи, ознайомившись з доводами апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до положень ст. 19 ЦПК України , суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ здійснюється в порядку іншого судочинства.
Отже, правильне визначення підвідомчості цієї справи залежить від установлення наявності або відсутності корпоративних відносин між сторонами.
Згідно з п. 4 ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі, зокрема, справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов`язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, крім трудових спорів.
Під корпоративними відносинами згідно зі ст. 167 ГК України маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав, тобто прав особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
З огляду на системний аналіз положень ст. 84 ЦК України , ч. 5 ст. 63 , ч. ч.1, 3 ст. 167 ГК України , Закону України Про господарські товариства , Закону України Про акціонерні товариства , ст. ст. 1, 19 і ч. ч. 1, 6 ст. 20 Закону України Про фермерське господарство , ст.ст. 6 , 8 , 19 , 21 Закону України Про кооперацію корпоративні відносини виникають, зокрема, у господарських товариствах, виробничих кооперативах, фермерських господарствах, приватних підприємствах, заснованих на власності двох або більше осіб.
Фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку на реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва особистого селянського господарства, відповідно до закону (ст. 1 Закону України Про фермерське господарство ).
Відповідно до ст. 4 Закону України Про фермерське господарство фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа - підприємець. Фермерське господарство, зареєстроване як юридична особа, діє на основі Статуту. У статуті зазначаються найменування господарства його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України.
Враховуючи викладене, правовідносини між фермерським господарством та його членами належать до корпоративних відносин у розумінні ст. 167 ГК України .
Задовольняючи позов, суд виходив з того, що бездіяльність членів ФГ Тая-ленд про небажання скликати збори та розглядати заяву позивача про вихід з членів ФГ порушує його особисті права гарантовані Конституцією України. Таким чином, права позивача підлягають судовому захисту і ОСОБА_2 підлягає виключенню з членів ФГ Тая-ленд у зв`язку з небажанням перебувати в членах даного господарства .
З таким висновком не погоджується Хмельницький апеляційний суд. Судом встановлено, і це підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є засновником та головою фермерського господарства Тая -ленд (а. с. 9). Ідентифікаційний код юридичної особи: 33850257, місцезнаходження юридичної особи: 30400, Хмельницька область, м. Шепетівка, вулиця Войкова, 19-А, дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: 25 жовтня 2005 року № 16741020000000160 (а. с. а. с. 12-13).
Відповідно до протоколу зборів засновників ФГ Тая-ленд від 30 листопада 2005 року, прийнято в члени фермерського господарства Тая-ленд ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_3 (а. с. 11).
30 листопада 2005 року було внесено зміни до Статуту ФГ Тая-ленд , що членами господарства є члени сім`ї засновника: дружина - ОСОБА_1 , дочки - ОСОБА_5 , ОСОБА_2 (а. с. 10).
27 січня 2006 року зміни то Статуту ФГ Тая-ленд були зареєстровані (а. с. 31).
18 січня 2017 року ОСОБА_2 подала до ФГ Тая-ленд заяву про вихід з фермерського господарства (а. с. 17).
Зі змісту позовної заяви вбачається, що ОСОБА_2 звернулась з вимогами до фермерського господарства Тая-ленд про виключення її з фермерського господарства.
Із витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що ФГ Тая-ленд є юридичною особою (а. с. 32).
Відповідно до п. п. 1.2 Статуту ФГ Тая-ленд засновником господарства був ОСОБА_4 (а. с. 5).
В подальшому, 30 листопада 2005 року до Статуту ФГ Тая-ленд було внесені зміни відповідно до яких членами господарства є ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_2 (а. с.10).
Отже, встановлене свідчить, що позивач ОСОБА_2 є членом ФГ Тая-ленд , а відтак спір у даній справі між фермерським господарством та його членом підвідомчий господарському суду.
Таким чином, враховуючи вищевикладене розгляд цього спору слід здійснювати в порядку господарського судочинства.
Таке порушенням норм процесуального права є підставою для скасування рішення, оскільки у такому випадку, відповідно до вимог ч. 4 ст. 367 ЦПК України , апеляційний суд не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Відповідно до п. 1 ч. 1 статті 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За таких обставин оскаржуване судове рішення підлягає скасуванню із закриттям провадження у справі.
На підставі викладеного керуючись ст. ст. 255 , 374 , 377 , 382 , 384 , 389 , 390 ЦПК України , Хмельницький апеляційний суд
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 18 лютого 2019 року скасувати.
Провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до фермерського господарства Тая-ленд , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 про виключення учасників з фермерського господарства закрити.
Роз`яснити, що спір підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
Стягнути зі ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судові витрати понесені за подання апеляційної скарги в сумі 1152 грн. 60 коп.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення.
Повне судове рішення складено 24 травня 2019 року.
Судді А.В. Купельський
Т.О. Янчук
О.І. Ярмолюк
ОСОБА_2, РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 .
Суд | Хмельницький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2019 |
Оприлюднено | 26.05.2019 |
Номер документу | 81964517 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Краснощоков Євгеній Віталійович
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Краснощоков Євгеній Віталійович
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Краснощоков Євгеній Віталійович
Цивільне
Хмельницький апеляційний суд
Купельський А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні