Рішення
від 24.05.2019 по справі 227/1750/19
ДОБРОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

24.05.2019 227/1750/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2019 року м. Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді - Левченка А.М.,

за участі секретаря судового засідання - Черкасової О.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Добропільської сільської ради Донецької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ

26 квітня 2019 року позивач ОСОБА_1 , звернувся до суду із вказаною позовною заявою до відповідача Добропільської сільської ради Донецької області, треті особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, в якій просив:

- визначити ОСОБА_4 , додатковий строк у два місяці, достатній для подання заяви про прийняття спадщини за місцем відкриття спадщини, після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В якості обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його бабуся ОСОБА_5 , після смерті якої відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки площею 4,7496 га, розташованої на території Добропільської сільської ради, що підтверджується копією державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 , а також житловий будинок розташований за адресою: АДРЕСА_1 . При звернені до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини та отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом та за законом за правом представлення на нерухоме майно, належне бабусі, йому було відмовлено, винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій, оскільки пропущено строк подання заяви про прийняття спадщини терміном шість місяців встановлений ст.1270 ЦК України.

Можливості своєчасно звернутися до нотаріуса про прийняття спадщини, він не мав, оскільки йому не було відомо про місцезнаходження оригіналів документів на земельну ділянку та будинок, так як на час смерті бабуся проживала сама, правовстановлюючі документи вдома не зберігала, а на підставі копій правовстановлюючих документів нотаріус не мала можливості видать свідоцтво про право на спадщину за законом, також він вважав, що після смерті бабусі спадщину буде приймати його мати ОСОБА_2 та рідний брат ОСОБА_3 , однак вони відмовилися на його користь.Враховуючи викладене, вважає, що причини пропуску ним зазначеного строку для прийняття спадщини є поважними.

Позивач в підготовче судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, в якій просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Від Добропільської сільської ради Донецької області надійшла заява про розгляд справи за відсутністю їх представника, в якій зазначено, що сільська рада не заперечує проти позовних вимог.

Треті особи ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , в підготовче судове засідання не з`явилися, від них надійшли заяви про розгляд справи у їх відсутність, позовні вимоги визнають у повному обсязі.

Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання усіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно ч. 3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

За змістом ч. 4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши, відповідно до ст.ст.89, 263 ЦПК України, докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, вважає позов таким, що підлягає повному задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено наступні обставини справи.

ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 86 років померла ОСОБА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 . (а.с.6).

В матеріалах справи мається копія спадкової справи до майна померлої ОСОБА_5 , з якої вбачається, що 11.01.2018 року приватним нотаріусом Молодняк О.В. Добропільського районного нотаріального округу Донецької області заведена спадкова справа відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , за номером у спадковому реєстрі 61846821 та номером у нотаріуса 4/2018, за заявою ОСОБА_1 .

З копії свідоцтв про народження ОСОБА_4 серії НОМЕР_3 від 09.02.1995 року, ОСОБА_5 серії НОМЕР_4 від 14.05.1996 року, та повного витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян, щодо аткового запису про народження № витягу 00019368447 від 12.01.2018 р., вбачається, що ОСОБА_1 є онуком померлої ОСОБА_5 .

11.01.2018 року ОСОБА_4 звернувся до приватного нотаріуса Молодняки О.В. по Добропільському районному нотаріальному округу Донецької області із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, зареєстрованою за №8, на майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року його бабки громадянки ОСОБА_5 , за заповітом та за законом за правом представлення, яке складається з житлового будинку АДРЕСА_1 та земельної ділянки, площею 4,7496 га, кадастровий номер НОМЕР_5 , яка розташована на території Добропільської сільської ради Добропільського району Донецької області, надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Постановою приватного нотаріуса Добропільського районного нотаріального округу Донецької області Молодняк О.В. про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 11.01.2018 року №16/02-31 відмовлено громадянину ОСОБА_4 в оформленні свідоцтва про право власності на спадщину за заповітом та за законом за правом представлення на нерухоме майно, належне його рідній бабці ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , оскільки був пропущений строк для подання заяви про прийняття спадщини терміном у шість місяців, встановлений ст. 1270 ЦК України.

На підтвердження поважності причин пропуску строку для прийняття спадщини позивачем зазначено, що причиною пропуску строку для прийняття спадщини стало те, що йому не було відомо про місцезнаходження оригіналів документів на земельну ділянку та будинок, та вважав, що спадщину будуть приймати його мати та рідний брат, однак вони відмовилися на його користь.

Так, до матеріалів справи долучено копію заповіту ОСОБА_5 від 21.02.2008 року, відповідно до якого на випадок своєї смерті вона зробила наступне розпорядження:

із належного мені майна: житловий будинок з надвірними побудовами та спорудами, земельну ділянку для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд розміром 0,07 га, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , я заповідаю онукам ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

З заяви ОСОБА_3 , посвідченої приватним нотаріусом Бахмутського міського нотаріального округу Бойко Я.С., зареєстрованої в реєстрі за №07, вбачається, що він від своєї частки у спадщини, яка залишилась після смерті ОСОБА_5 , відмовився.

Спадкодавців за законом, які б мали право на обов`язкову частку у спадщини згідно ст.1241 ЦК України відсутні.

Зазначені обставини сторонами не оспорюються.

Отже, прийняття спадщини як за заповітом, так і за законом є правом спадкоємця й залежить виключно від його власного волевиявлення. Для прийняття спадщини необхідне волевиявлення спадкоємця і здійснення ним певних дій.

Неприйняття спадкоємцем спадщини може бути виражено фактично, коли спадкоємець протягом строку, встановленого для прийняття спадщини, не здійснює дій, що свідчать про намір прийняти спадщину, або може бути виражено явно, коли спадкоємець шляхом подачі заяви в нотаріальну контору виражає свою незгоду прийняти спадщину.

Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутися в суд з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом або за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Частиною 1 статті 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України за №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування визначено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Крім того, як слідує з правового висновку Верховного Суду України, прийнятого Судовою палатою у цивільних справах при розгляді справи № 6-85 цс 12 від 26.09.2012 року, правила ч. 3 ст.1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними.

Оскільки однією з загальних засад цивільного законодавства згідно ст. 3 ЦК України є судовий захист цивільного права та інтересу, а Законом України „Про судоустрій і статус суддів" визначено, що метою здійснення правосуддя є захист прав, свобод та законних інтересів людини і громадянина, тому суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства та захисту права, повинен сприяти учасникам цивільних правовідносин, які звернулися до суду у відповідності до ст. 3 ЦПК за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у реалізації ними цих прав, у тому числі і спадкових.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положеньст.76 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 258, 259, 206, 261, 264 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ

Цивільний позов ОСОБА_1 до Добропільської сільської ради Донецької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , додатковий строк у три місяці з дня набрання рішенням законної сили, для прийняття спадщини, яка залишилась після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, безпосередньо до Донецького апеляційного суду або через Добропільський міськрайонний суд Донецької області.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст.265 ЦПК України:

Позивач - ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_6 , АДРЕСА_2 ); Відповідач - Добропільска сільська рада (ЄДРПОУ 04343145, вул. Праці, с. Добропілля, 85032); Третя особа - ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_7 , АДРЕСА_2 ); Третя особа - ОСОБА_5 (ІПН НОМЕР_8 , АДРЕСА_2 ).

Суддя А.М. Левченко

24.05.2019

СудДобропільський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення24.05.2019
Оприлюднено28.05.2019
Номер документу81972256
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —227/1750/19

Рішення від 24.05.2019

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Левченко А. М.

Рішення від 24.05.2019

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Левченко А. М.

Ухвала від 10.05.2019

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Левченко А. М.

Ухвала від 02.05.2019

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Левченко А. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні