Постанова
від 14.06.2011 по справі 2-а-929/11
ВУГЛЕДАРСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Вугледарський міський суд Донецької області

Справа № 2-а-929/11

Категорія

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2011 року м. Вугледар

Вугледарський міський суд Донецької області - місцевий адміністративний суд, в складі: головуючої судді Биліни Т.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Вугледар Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії,

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Вугледар Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення та перерахунку пенсії за рік, що передує року звернення про перерахунок пенсії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 11.02.2011 року позивач звернувся в УПФУ м.Вугледар з питання проведення перерахунку пенсії, так як після первинного її призначення минуло 2 роки, протягом яких він продовжував працювати. На що отримав відмову, викладену в рішенні № 72 від 17.02.2011 року, з посиланням на те, що при перерахунку пенсії УПФУ застосовується показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік, в наслідок чого пенсія позивача після перерахунку зменшиться, що не передбачено Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування . Тому позивач просить суд визнати протиправними дії УПФУ м.Вугледар при здійснені перерахунку пенсії, і просить суд зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням показника середнього заробітку за календарний рік, який передував року звернення, тобто за 2010 рік та виплатити йому заборгованість з виплати пенсії.

Позивач в судове засідання не з`явився, до судового засідання надав заяву з проханням розглянути справу без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, до судового засідання надав заяву про розгляд справи без його участі та заперечення, відповідно до яких позов не визнано з тих підстав, що відповідно до заяви позивача та інших документів, було здійснено перерахунок пенсії, із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік. Згідно п.3, п.п.2 ст. 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії, тобто право на перерахунок для позивача настало при умові сплати страхових внесків. Крім того перерахунки пенсій провадяться відповідно до п.п. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян`із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік у розмірі 1197,92 грн.

Суд, дослідивши докази, надані сторонами на обґрунтування своїх вимог та заперечень, вважає, що вимоги, викладені в позові, не підлягають задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії за віком по стажу та заробітку.

Як вбачається з рішення № 72 від 17.02.2011 року про відмову в перерахунку пенсії, наданого управлінням ПФУ, позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії, так як при перерахунку пенсії застосовується показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік, внаслідок чого розмір його пенсії зменшується, що не передбачено Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування .

(а.с.8)

Рішення про відмову в перерахунку пенсії позивач не оскаржив.

Правові наслідки для позивача створює рішення а не дії, внаслідок чого має місце неправильно визначений предмет спору. Рішення у межах спірних відносин є способом реалізації відповідачем владних управлінських функцій, як суб`єктом владних повноважень.

Перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування №1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом б`підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6 і визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.

Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону №1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).

Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України Про пенсійне забезпечення`від 5 листопада 1991 року № 1788-12 (надалі Закон 1788) та Закон України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування № 1058 від 9 липня 2003 року.

З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України, приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян`не можуть застосовуватись до спірних відносин, відтак правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні відсутні.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного у відповідності до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» , керуючись ст. ст. ст.ст. 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледар Донецької області про визнання неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледар Донецької області щодо здійснення перерахунку та виплату пенсії - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана в Апеляційний адміністративний суд через місцевий адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя Вугледарського

міського суду Т.І.Биліна

СудВугледарський міський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення14.06.2011
Оприлюднено28.05.2019
Номер документу82004954
СудочинствоАдміністративне