Рішення
від 28.05.2019 по справі 477/1413/18
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД

Миколаївської області

Справа №477/1413/18

Провадження №2/477/91/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2019 року м. Миколаїв

Жовтневий районний суд Миколаївської області в складі:

головуючого - судді Козаченка Р.В.,

із секретарем судового засідання - Бітюковою С.В.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1 (не з`явився), його представника - Бессчастної А.В.,

відповідачів - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та представників інших відповідачів (не з`явилися),

розглянувши в м. Миколаєві у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Жовтневого районного суду Миколаївської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, Вітовської районної державної адміністрації Миколаївської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про захист права власності на землю,

В С Т А Н О В И В:

В червні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та Вітовської районної державної адміністрації Миколаївської області, в якому вказував про наступне порушення свого права власності на землю.

Він є власником земельної ділянки, площею 2,0 га, кадастрвоий номер НОМЕР_1 , призначеної для ведення особистого селянського господарства, розташованої в межах території Коларівської сільської ради Вітовського району Миколаївської області, на підтвердження чого йому було оформлено та видано 27 березня 2009 року Жовтневою районною державною адміністрацією Миколаївської області державний акт серії НОМЕР_2 . Після того як набрав чинності Закону України Про державний земельний кадастр він звернувся 12 квітня 2018 року до Вітовського районного відділу Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області для внесення відомостей відносно його ділянки до Державного земельного кадастру. Однак рішенням цього реєстратора від 13 квітня 2018 року йому було відмовлено у вчиненні такої дії, так як на місці його ділянки знаходяться дві інші ділянки, які, як він потім з`ясував, були виділені для такої ж мети у власність громадянам ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Посилаючись на те, що правомірно, раніше за ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , набув право власності на земельну ділянку, тому набуття іншими громадянами права власності на ту ж ділянку є незаконним, тому просив:

- визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області № 2641-СГ від 22 травня 2015 року про надання дозволу ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, яка розташована в межах території Коларівської сільської ради Вітовського району Миколаївської області, площею 2,000 га, для ведення особистого селянського господарства;

- визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області № 2643-СГ від 22 травня 2015 року про надання дозволу ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, яка розташована в межах території Коларівської сільської ради Вітовського району Миколаївської області, площею 2,000 га, для ведення особистого селянського господарства;

- визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області № 756 СГ від 18 вересня 2015 року про затвердження проекту землеустрою земельної ділянки у власність ОСОБА_2 , площею 2,000 га, з кадастровим номером НОМЕР_3 , для ведення особистого селянського господарства, розташовану в межах території Коларівської сільської ради Вітовського району Миколаївської області;

- визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області № 3941 СГ від 03 липня 2015 року про затвердження проекту землеустрою земельної ділянки у власність ОСОБА_3 , площею 2,000 га, з кадастровим номером НОМЕР_4 , для ведення особистого селянського господарства, розташовану в межах території Коларівської сільської ради Вітовського району Миколаївської області;

- скасувати рішення про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_3 на земельну ділянку, площею 2,000 га, з кадастровим номером НОМЕР_4 , призначену для ведення особистого селянського господарства, розташовану в межах території Коларівської сільської ради Вітовського району Миколаївської області, вчинену державним реєстратором Жовтневого районного управління юстиції Миколаївської області Колтуновою О.М. 18 листопада 2015 року (індексний номер 26266581) та запис про його право власності на цю ділянку № 12112513;

- скасувати свідоцтво про право власності НОМЕР_5 від 18 листопада 2015 року, видане Окунь ОСОБА_4 Жовтневим районним управлінням юстиції миколаївської області про право власності на земельну ділянку, площею 2,000 га, призначену для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер НОМЕР_6 , розташовану в межах території Коларівської сільської ради Вітовського району Миколаївської області.

Ухвалою суду від 02 липня 2018 року провадження в справі було відкрито в загальному порядку.

24 липня 2018 року на позов ОСОБА_5 Вітовська районна державна адміністрація Миколаївської області, як державний реєстратор, подала відзив, в якому просила розглядати справу відповідно до вимог законодавства і без участі їх представника. Конкретної позиції щодо заявленого позову не представила, вказавши, що реєстрація права власності на ділянки громадян ОСОБА_3 та ОСОБА_2 відбулася на підставі всіх належним чином представлених документів, тому підстав для відмови у реєстрації права власності на їх ділянки не було.

16 серпня 2018 року відповідач - Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області подало відзив на позов ОСОБА_1 , в якому просило відмовити в задоволенні позову в частині вимог, що стосуються його, тобто в частині оскарження наказів про надання ОСОБА_3 та ОСОБА_2 дозволів на розробку та затвердження технічної документації, так як підстав для відмови у видачі цих наказів не було, оскільки громадянами були представлені всі необхідні дані та документи. А підставою для відмови в наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

27 серпня 2019 року представником позивача було подано відповідь на відзив Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, в якому вона наполягала на позові і вважала безпідставними посилання відповідача, так як інформація про земельну ділянку позивача була внесена до земельного реєстру, тому на її території неможливо було виділяти землю іншим громадянам.

Відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_2 свої відзиви на позов не подали.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала та просила задовольнити з тих же підстав, що були заявлені у позові.

Інші відповідачі та їх представники до судового засідання не з`явилися, про його час місце були повідомлені належним чином, причини неявки суд не повідомили.

Суд, вважаючи за можливе здійснити розгляд справи за відсутності відповідачів, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази справи, прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову виходячи з наступних підстав.

Розпорядженням Жовтневої районної державної адміністрації № 654-р від 21 серпня 2008 року було надано громадянам, в тому числі і ОСОБА_1 , дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства і надано дозвіл на виготовлення технічної документації з нормативно-грошової оцінки земельних ділянок площею 2,0 га кожна.

В 2008 році товариство з обмеженою відповідальністю Приват-Південь виготовило позивачу проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності в межах території Коларівської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області, площею 2,0 га, кадастровий номер НОМЕР_1 . Також цим же підприємством було розроблено технічну документацію із землеустрою.

На обкладинці проекту землеустрою земельної ділянки мається відмітка Миколаївської регіональної філії Державного підприємства Центр державного земельного кадастру про прийняття обмінного фалу в жовтні 2008 року. Тобто про те, що дані щодо земельної ділянки внесено до державного реєстру земель.

Розпорядженням Жовтневої районної державної адміністрації Миколаївської області № 69-р від 26 січня 2009 року проект землеустрою щодо відведення у власність позивачу вказаної ділянки було затверджено і цим же розпорядженням йому передано ділянку, площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства.

На підставі цього розпорядження 17 березня 2009 року йому був виданий державний акт серії НОМЕР_2 на право власності на земельну ділянку, кадастровий номер НОМЕР_1 .

01 січня 2013 року набув чинності Закону України про державний земельний кадастр , відповідно ст. 1 якого Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами; а державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

У відповідності до цього закону, 12 квітня 2018 позивач звернувся до Державного кадастрового реєстратора - відділу у Вітовському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області із заявою про внесення відомостей до Державного земельного кадастру щодо його земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 .

Втім, 13 квітня 2018 року рішенням № РВ-480394352018 реєстратора йому було відмовлено у внесенні відомостей, оскільки в межах його земельної ділянки, яку передбачалося зареєструвати, знаходяться інші земельні ділянки: перетин з ділянкою кадастровий номер НОМЕР_3 на 80,9377 % та з ділянкою кадастровий номер НОМЕР_4 на 12,6509 %.

Так, було встановлено, що в 2015 році громадяни ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулися до ГУ Держгеокадастру в Миколаївській області із заявами про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства в межах території Коларівської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області.

Наказами Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області №2641-СГ від 22 травня 2015 року та № 2643-СГ від 22 травня 2015 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 був наданий дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок кожному у власність, які розташовувалися в межах території Коларівської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області, площею 2,000 га кожна, для ведення особистого селянського господарства.

В 2015 році товариством з обмеженою відповідальністю Земельний кадастровий центр були розроблені проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_3 та ОСОБА_2 (кожному окремо) площею 2,0 га в межах території Коларівської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області, площею 2,000 га кожна, для ведення особистого селянського господарства.

Далі, наказом Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області № 756 СГ від 18 вересня 2015 року затверджено проект землеустрою земельної ділянки з передачею у власність ОСОБА_2 , площею 2,000 га, кадастровий номер НОМЕР_3 , для ведення особистого селянського господарства, розташовану в межах території Коларівської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області.

А наказом Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області №3941 СГ від 03 липня 2015 року затверджено проект землеустрою земельної ділянки з передачею у власність ОСОБА_3 , площею 2,000 га, кадастровий номер НОМЕР_4 , для ведення особистого селянського господарства, розташовану в межах території Коларівської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області.

Порівнянням графічного зображення земельних ділянок ОСОБА_3 і

ОСОБА_2 та ділянки ОСОБА_5 суд вбачає, що їх земельні ділянки дійсно накладуються на земельну ділянку ОСОБА_5

Слід відмітити, що згідно з Постановою Верховної ради України №1377-VIII від 19 травня 2016 року «Про перейменування окремих населених пунктів та районів» Жовтневий район Миколаївської області перейменовано на Вітовський, селище Коларівка цього району перейменовано на селище Каравелове, а розпорядженням голови районної державної адміністрації від 06.06.2016 № 202-р Про перейменування Жовтневої районної державної адміністрації у Вітовську районну державну адміністрацію Вітовська районна державна адміністрація Миколаївської області перейменована у Вітовську районну державну адміністрацію Миколаївської області.

Відповідно до положень статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян.

Згідно зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Відповідно до положень статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Статтею16 ЦК України визначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно положень до статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється, зокрема, у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування.

Статтею 81 ЗК України визначено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Відповідно до частини 1 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до частини 2 статті 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Відповідно до частини 3 статті 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Згідно зі статтею 153 ЗК України власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.

Частиною 1 статті 155 ЗК України установлено, що у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акту, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

З досліджених доказів встановлено, що позивачу було передано у власність земельну ділянку в порядку, передбаченому законом. Він набув право власності на неї із законних підстав і не здійснив жодних дій щодо її відчуження, право власності на неї не втратив, ділянка у позивача не вилучалася, принаймні суду не надано доказів протилежного і докази, надані позивачем на підтвердження наявності у нього права власності на вказану земельну ділянку, не спростовані.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що дозвіл на розробку та сама виготовлена технічна документація щодо виділення земельних ділянок

ОСОБА_3 та ОСОБА_2 була розроблена на земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_3 та НОМЕР_4 , частина з яких вже була передана у власність позивачу, тому така технічна документація виготовлена з порушенням вимог закону.

Згідно ст. 118 ЗК України, ч. 7 - відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін. Ч. 8 - проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Переданою у власність може бути вільна земельна ділянка, а у разі наявності на дану земельну ділянку прав у іншої особи, така земельна ділянка може бути передана іншій особі лише після її вилучення у порядку, встановленому законом.

Таким чином, слід дійти висновку, що оскільки земельна ділянка, яка була передана у власність позивачу, у нього не вилучалася і не була вільною при вирішенні питання про її передачу іншим особам - відповідачам ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , то це є порушенням вимог земельного законодавства державним органом, до повноважень якого було віднесено вирішення вказаного питання станом на день прийняття оскаржуваних рішень. Дана обставина також є суттєвим порушенням прав позивача як власника земельної ділянки.

При таких обставина оспорювані позивачем накази Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області є такими, що суттєво порушили його права і повинні бути скасовані.

Доводи відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області про те, що у нього не було підстав для відмови у видачі наказів про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою та про їх затвердження, оскільки відповідно до чинного на той час законодавства були відсутні виключні підстави для відмови у вчиненні відповідних дій, відхиляються судом, оскільки перебування земельної ділянки у приватній власності іншої особи позбавляє суб`єкта владних повноважень розпоряджатися такою земельною ділянкою.

Виходячи з обґрунтованості вимог щодо незаконності передачі ОСОБА_3 та ОСОБА_2 земельних ділянок у власність, суд знаходить обґрунтованими і вимоги про скасування державної реєстрації за ними та скасування свідоцтва про право власності.

За викладеного, керуючись ст. ст. 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області № 2641-СГ від 22 травня 2015 року про надання дозволу ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, яка розташована в межах території Коларівської сільської ради Вітовського району Миколаївської області, площею 2,000 га, для ведення особистого селянського господарства.

Визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області № 2643-СГ від 22 травня 2015 року про надання дозволу ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, яка розташована в межах території Коларівської сільської ради Вітовського району Миколаївської області, площею 2,000 га, для ведення особистого селянського господарства.

Визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області № 756 СГ від 18 вересня 2015 року про затвердження проекту землеустрою земельної ділянки у власність ОСОБА_2 , площею 2,000 га, з кадастровим номером НОМЕР_3 , для ведення особистого селянського господарства, розташовану в межах території Коларівської сільської ради Вітовського району Миколаївської області.

Визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області № 3941 СГ від 03 липня 2015 року про затвердження проекту землеустрою земельної ділянки у власність ОСОБА_3 , площею 2,000 га, з кадастровим номером НОМЕР_4 , для ведення особистого селянського господарства, розташовану в межах території Коларівської сільської ради Вітовського району Миколаївської області.

Скасувати рішення про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_3 на земельну ділянку, площею 2,000 га, з кадастровим номером НОМЕР_4 , призначену для ведення особистого селянського господарства, розташовану в межах території Коларівської сільської ради Вітовського району Миколаївської області, вчинену державним реєстратором Жовтневого районного управління юстиції Миколаївської області Колтуновою О.М. 18 листопада 2015 року (індексний номер 26266581) та запис про його право власності на цю ділянку № 12112513.

Скасувати свідоцтво про право власності НОМЕР_7 НОМЕР_5 від 18 листопада 2015 року, видане ОСОБА_3 Жовтневим районним управлінням юстиції миколаївської області про право власності на земельну ділянку, площею 2,000 га, призначену для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер НОМЕР_6 , розташовану в межах території Коларівської сільської ради Вітовського району Миколаївської області.

Рішення може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду через Жовтневий районний суд Миколаївської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складання повного тексту рішення.

В судовому засіданні було проголошено вступну та резолютивну частину рішення. Його повний текст складено на 24 травня 2019 року.

Суддя Р.В. Козаченко

СудЖовтневий районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення28.05.2019
Оприлюднено29.05.2019
Номер документу82008908
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —477/1413/18

Рішення від 12.08.2019

Цивільне

Жовтневий районний суд Миколаївської області

Козаченко Р. В.

Рішення від 28.05.2019

Цивільне

Жовтневий районний суд Миколаївської області

Козаченко Р. В.

Рішення від 08.05.2019

Цивільне

Жовтневий районний суд Миколаївської області

Козаченко Р. В.

Ухвала від 18.02.2019

Цивільне

Жовтневий районний суд Миколаївської області

Козаченко Р. В.

Ухвала від 26.09.2018

Цивільне

Жовтневий районний суд Миколаївської області

Козаченко Р. В.

Ухвала від 02.07.2018

Цивільне

Жовтневий районний суд Миколаївської області

Козаченко Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні