ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.05.2019Справа № 910/2087/19
Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Головіної К.І., при секретарі судового засідання Лук`янчук Д.Ю., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження господарську справу
за позовною заявою Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські Електромережі"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кепітал-Гарант"
про стягнення 305 528,77 грн.
за участю представників:
від позивача: Плахотнюк Я.В. - предст. за довіреністю № 19010209 від 02.01.19
від відповідача: не з`явився
В С Т А Н О В И В:
До господарського суду м. Києва звернулось Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Київські Електромережі" (далі - ПрАТ "ДТЕК Київські Електромережі", позивач) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кепітал-Гарант" (далі - ТОВ "Кепітал-Гарант", відповідач) про стягнення вартості необлікованої електричної енергії, внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ) в сумі 305 528,77 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що між сторонами існують договірні зобов`язання з постачання електроенергії. 01.03.2018 р. уповноваженими представниками ПАТ "Київенерго", правонаступником якого є ПрАТ "ДТЕК Київські Електромережі", були зафіксовані порушення відповідачем п. 10.2 Правил користування електричною енергією, а саме - пошкодження пломби електропередавальної організації (№ 71023697, пломба має сліди механічного впливу), встановленої на ввідному автоматі, який розташований на об`єкті відповідача за адресою: м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 26/4, про що був складений відповідний акт порушення № 03692 від 01.03.2018 р. Споживання електричної енергії за вищезазначеною адресою відбулось фактично без дозволу позивача, тому згідно з розрахунком вартості електроенергії, спожитої без обліку, нарахування за актом № 03692 від 01.03.2018 р. склало 305 528,77 грн. (за період з 11.09.2017 р. по 01.03.2018 р.).
У позові ПрАТ "ДТЕК Київські Електромережі" просить суд стягнути з ТОВ "Кепітал-Гарант" вартість необлікованої електроенергії, внаслідок порушення споживачем ПКЕЕ у сумі 305 528,77 грн.
Ухвалою господарського суду м. Києва від 18.03.2019. за вказаним позовом було відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати у порядку спрощеного позовного провадження із повідомлення (викликом) сторін відповідно до правил, визначених ст.ст. 12, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України). Цією ж ухвалою сторонам надано строк, передбачений законом, для реалізації ними своїх процесуальних прав та обов`язків.
Відповідач, у строк, визначений законом, відзиву не надав, його позиція щодо заявлених вимог суду невідома.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, заяв чи клопотань про відкладення розгляду або про розгляд справи у його відсутність суду не подав. Відповідно до ст.ст. 165, 202 ГПК України суд вважає за можливе розглянути спір без участі представника відповідача та його відзиву за наявними у справі матеріалами.
Отже, розглянувши позовну заяву ПрАТ "ДТЕК Київські Електромережі", заслухавши пояснення представника позивача у судовому засіданні та дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з урахуванням наступного.
Судом встановлено, що 01.11.2006 р. між Акціонерною енергопостачальною компанією "Київенерго", правонаступником якого є ПрАТ "ДТЕК Київські Електромережі", (постачальник) та ТОВ "Кепітал-Гарант" (споживач) був укладений договір про постачання електричної енергії № 70972. У подальшому відповідно до додаткової угоди від 30.12.2011 р. вказаний договір про постачання електричної енергії № 70972 був викладений сторонами у новій редакції.
Згідно з умовами цього договору постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача за його об`єктами, яку останній оплачує постачальнику згідно з умовами цього договору. Точка продажу електричної енергії встановлюється сторонами на межі балансової незалежності електроустановок споживача (розділ 1).
Пунктом 2.1 договору передбачено, що під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, не обумовлених договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).
Споживач зобов`язується дотримуватись режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 та режиму роботи електроустановок; оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків "порядок розрахунків" та "графіком зняття показів засобів обліку електричної енергії" (п. 2.3.2, 2.3.3 договору).
Частиною 1 ст. 275 ГК України визначено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 276 ГК України загальна кількість енергії, що відпускається, визначається за погодженням сторін. У разі якщо енергія виділяється в рахунок замовлення на пріоритетні державні потреби (ліміту), енергопостачальник не має права зменшувати абоненту цей ліміт без його згоди. Пропозиції абонента щодо кількості та видів енергії, строків її відпуску є пріоритетними за наявності виробничих можливостей у енергопостачальника. Показники якості енергії узгоджуються сторонами на підставі національних стандартів або технічних умов шляхом погодження переліку (величини) показників, підтримання яких є обов`язком для сторін договору.
Відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі регулюються Законом України "Про електроенергетику".
Згідно зі ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов`язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії, також споживач несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно з законодавством України.
Відповідно до п. 5.1 ПКЕЕ (тут і далі, що діяли на час складання акта про порушення) договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов`язків сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається.
Судом встановлено, що 01.03.2018 р. представниками ПрАТ "ДТЕК Київські Електромережі" проведено перевірку електрообладнання відповідача за адресою: м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 26/4.
Під час зазначеної перевірки уповноваженими особами ПрАТ "ДТЕК Київські Електромережі" було виявлене пошкодження пломби електропередавальної організації, що встановлена на ввідному автоматі (наявні сліди механічного впливу), що є порушенням п. 14 ч. 2 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" та п. 10.2 Правил користування електричною енергією.
За вказаним фактом позивачем був складений акт порушень № 03692 від 01.03.2018 р., а пошкоджену пломбу знято та упаковано у сейф-пакет № А00050769, прилад обліку переопломбовано. Результати вказаної перевірки ПрАТ "ДТЕК Київські Електромережі" були оформлені актом про порушення № 03692 від 01.03.2018 р., актом про усунення порушення ПКЕЕ від 01.03.2018 р., актом про опломбування засобів обліку від 01.03.2018 р., копії яких надані позивачем.
Указані акти від 01.03.2018 р. були складені представниками позивача у присутності представника споживача, а саме - Червотюк С.О., який із актом про порушення № 03692 від 01.03.2018 р. був ознайомлений та підписав його із зауваженнями про те, що під час перевірки засоба обліку у лютому 2018 р. інспектором енергопостачальної організації будь-яких пошкоджень пломби виявлено не було.
Відповідно до ст. 77 Закону України Про ринок електричної енергії учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно з п. 14 ч. 2 ст. 77 Закону України Про ринок електричної енергії правопорушеннями на ринку електричної енергії є пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо.
Відповідно до п. 3.3 ПКЕЕ відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Згідно з п. 3.31 ПКЕЕ розрахунковий засіб обліку електричної енергії має бути опломбований на кріпленні кожуха лічильника пломбою з тавром центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері технічного регулювання, а на затискній кришці - пломбою електропередавальної організації.
Пломби з тавром електропередавальної організації мають бути встановлені також на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку, приводи і кнопки управління комутаційних апаратів та кришки автоматів, встановлених у цих колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, лінії зв`язку автоматизованих систем обліку та всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку.
Підготовка місць для опломбування здійснюється власником електроустановки згідно з переліком, наданим електропередавальною організацією.
Відповідно до п. 6.40 ПКЕЕ у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої Національної комісії регулювання електроенергетики України № 562 від 04.05.2006 (далі - Методика).
Відповідно до п. 6.41 ПКЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих ПКЕЕ або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень ПКЕЕ (акт).
Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача.
Відповідно до п. 2.1 Методики у разі незгоди споживача із зафіксованим в акті про порушення фактом пошкодження пломб та/або приладів обліку факт пошкодження установлюється експертизою, проведеною відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання енергопостачальною компанією результатів експертизи Методика не застосовується.
Як вже встановлено судом, із актом про порушення № 03892 від 01.03.2018 р. представник ТОВ "Кепітал-Гарант" був ознайомлений, акт хоч і підписав із зауваженнями, але факт виявленого порушення у березні 2018 р. не заперечив.
Згідно з п. 6.42 ПКЕЕ на підставі акту порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії під час засідання комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Рішення комісії оформлюється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.
Як встановлено судом, представник відповідача був повідомлений про те, що розгляд акту про порушення № 03892 від 01.03.2018 р. відбудеться 14.03.2018 р. комісією постачальника електроенергії, про що зазначено у вищевказаному акті.
Проте, у зв`язку з неявкою представника споживача (відповідача) на засідання комісії, розгляд акту про порушення відкладався, про що споживача було повідомлено належним чином (у матеріалах справи наявні відповідні докази).
Так, на наступні засідання комісії з розгляду виявлених порушень ПКЕЕ, що були призначені на 19.04.2018 р., 31.05.2018 р., 12.07.2018 р., повідомлений належним чином (листи ПрАТ "ДТЕК Київські Електромережі" № 030/34-703 від 14.03.2018 р., № 2/02/4-259 від 20.04.2018 р., № 2/02/4-670 від 07.06.2018 р.) представник ТОВ "Кепітал-Гарант" не з`явився, про причини неявки комісію не повідомив.
У подальшому, на засіданні комісії, яке відбулось 12.07.2018 р. та було проведено за відсутності належно повідомленого представника споживача, позивач прийняв рішення, оформлене протоколом № 940 від 12.07.2018 р., про зупинення розгляду акту про порушення № 03692 від 01.03.2018 р. та направлення пошкодженої пломби до експертної установи для проведення криміналістичної експертизи.
За результатами проведеного Державним науково-дослідним експертно-криміналістичним центром трасологічного експертного дослідження пломби № 71023697 був складений висновок № 19/174-2/4-ЕД/18 від 13.09.2018 р., яким встановлено, що у наданій на дослідження одноразовій номерній пломбі типу карат № 71023697 є сліди несанкціонованого втручання.
10.12.2018 р. відбулось чергове засідання комісії з розгляду акта № 03692 від 01.03.2018 р., про що ТОВ "Кепітал-Гарант" був повідомлений листом ПрАТ "ДТЕК Київські Електромережі" № 2/02/4-1848 від 01.11.2018 р., на якому було прийняте рішення, оформлене протоколом № 1610 від 10.12.2018 р.
Так, згідно з прийнятим комісією рішенням з урахуванням висновку експертного трасологічного дослідження № 19/17-2/4-ЕД/18 від 13.09.2018 р. вилученої у споживача пломби № 71023697, вирішено притягнути останнього до відповідальності у вигляді нарахування вартості електроенергії, спожитої без обліку за період з 11.09.2017 р. по 01.03.2018 р., у сумі 305 528,77 грн., розрахованої у відповідності до Методики визначення обсягу вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затвердженої Постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562. Розрахунок міститься у матеріалах справи.
Судом встановлено, що протокол засідання комісії № 1610 від 10.12.2018 р. та рахунок на сплату недоврахованої електричної енергії № 70972011 від 10.12.2018 р. на суму 305 528,77 грн. були направлені відповідачу поштою 11.12.2018 р. (лист № 2/02/4-2094 від 10.12.2018 р.), про що свідчать копії поштових відправлень, наявних у матеріалах справи.
Відповідно п. 10.2 ПКЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний оплачувати обсяг спожитої електричної енергії, а також здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.
Зокрема, відповідно до п. 4.2.3 договору споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розрахованої виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою НКРЕ № 562 від 04.05.2006, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій споживача: пошкодження засобів обліку електроенергії; втручання в їх роботу; зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку.
Згідно з ч. 2 п. 6.43 ПКЕЕ споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
У судовому засіданні встановлено, що відповідач нараховану позивачем суму не сплатив.
Частиною 1 ст. 216 ГК України встановлено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки (ч. 1 ст. 217 ГК України).
Відповідно до частин 1, 2 статті 235 ГК України за порушення господарських зобов`язань до суб`єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або запобігання повторенню порушень зобов`язання, що використовуються самими сторонами зобов`язання в односторонньому порядку. До суб`єкта, який порушив господарське зобов`язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.
Згідно з частинами 1 - 3 статті 237 ГК України підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов`язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред`явлення претензії порушнику зобов`язання. Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням. Оперативно-господарські санкції можуть застосовуватися одночасно з відшкодуванням збитків та стягненням штрафних санкцій.
Судом встановлено, що заявлена до стягнення сума вартості електроенергії у розмірі 305 528,77 грн. правомірно була розрахована та виставлена позивачем на підставі пункту 4.2.3 договору, п. 6.43 ПКЕЕ, а також Методики визначення обсягу вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, як сума недоврахованої електричної енергії.
Указані висновки суду відповідачем не спростовані.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ПрАТ "ДТЕК Київські Електромережі" про стягнення з відповідача вартості необлікованої електричної енергії у сумі 305 528,77 грн. підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору у разі задоволення позову покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 73-79, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські Електромережі" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кепітал-Гарант" про стягнення вартості необлікованої електричної енергії у сумі 305 528,77 грн. задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Кепітал-Гарант" (01030, м. Київ, бульвар Т. Шевченка/вул. Пирогова, буд. 26/4, н/п 34, ідентифікаційний код 33887334) на користь Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські Електромережі" (04080, м. Київ, вулиця Новокостянтинівська, 20, ідентифікаційний код 41946011, розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 у ТВБВ № 10026/0104 у філії ГУ по м. Києву та Київській області АТ "Ощадбанк", МФО 322669) вартість необлікованої електричної енергії в сумі 305 528 (триста п`ять тисяч п`ятсот двадцять вісім) грн. 77 коп., витрати по сплаті судового збору в сумі 4 582 (чотири тисячі п`ятсот вісімдесят дві) грн. 93 коп.
Рішення ухвалено в нарадчій кімнаті та проголошено його вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 20 травня 2019 року.
Повний текст рішення складений 27 травня 2019 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 20-денний строк з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Головіна К.І.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 20.05.2019 |
Оприлюднено | 29.05.2019 |
Номер документу | 82036556 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні