Справа № 703/3932/18
2/703/588/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2019 року м. Сміла
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області у складі:
головуючого - судді Кирилюк Н.А.
з секретарем судового засідання Римським Д.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Смілі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ташлицької сільської ради Смілянського району Черкаської області та ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Ташлицької сільської ради про визнання права власності на спадкове майно.
В обґрунтування позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , якому на праві власності належала земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,37 га в межах Ташлицької сільської ради.
Позивач стверджує, що він є спадкоємцем за заповітом.
Спадщину він прийняв шляхом звернення до нотаріуса із відповідною заявою. Однак, одержати свідоцтво про право на спадщину позивач не може у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно. У зв`язку з цим, постановою нотаріуса від 18 жовтня 2018 року йому було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії.
Ухвалою суду від 5 грудня 2018 року до участі в справі як співвідповідача було залучено ОСОБА_2
В судове засідання сторони не з`явились, в направлених до суду заявах представник позивача та сільський голова просили розглядати справу у їх відсутності. Представник позивача підтримав позов, сільський голова позов визнав.
Відповідач ОСОБА_2 на розгляд справи не з`явилась з невідомих суду причин, хоча про час і місце розгляду справи була повідомлена належним чином.
За таких обставин суд проводить розгляд справи у відсутності сторін без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу за правилами ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сміла Черкаської області.
Як встановлено з державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 від 23 вересня 2004 року ОСОБА_3 належала земельна ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,37 га в межах Ташлицької сільської ради Смілянського району Черкаської області, кадастровий номер НОМЕР_3 .
28 вересня 2017 року секретарем Ташлицької сільської ради було посвідчено заповіт ОСОБА_3 , яким наведену земельну ділянку заповів ОСОБА_1 За перевіреними даними виконкому Ташлицької сільської ради цей заповіт на день смерті заповідача не змінений і не скасований.
Згідно з довідкою виконкому Ташлицької сільської ради від 30 травня 2018 року ОСОБА_3 постійно проживав і був зареєстрований в с. Ташлик. Разом з ним на день відкриття спадщини проживала та була зареєстрована співмешканка ОСОБА_4
З повідомлення державного нотаріуса Смілянської державної нотаріальної контори від 7 листопада 2018 року встановлено, що після смерті ОСОБА_3 із заявами про прийняття спадщини звернулись ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . На підставі поданої заяви була заведена спадкова справа № 70/2018 р.
У відповідності із свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 та свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_5 ОСОБА_2 є рідною дочкою померлого.
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі статтею 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до положень статей 1233 - 1236 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Як встановлено ч. 1, 2 ст. 1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин. Заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. У цьому разі ця особа не може одержати право на спадкування
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).
Згідно статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Підсумовуючи наведене суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом. ОСОБА_2 є спадкоємцем за законом першої черги як дочка померлого. Інші спадкоємці першої черги відсутні. Враховуючи, що заповітом охоплено лише конкретно визначене майно, спадкування на це майно здійснюється особою, зазначеною у заповіті. Інше майно спадкодавця, за його наявності, підлягає спадкуванню за законом. При цьому, судом не встановлено підстав, які б надавали іншим спадкоємцям право на обов`язкову частку у спадщині.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Як вбачається з постанови державного нотаріуса від 18 жовтня 2018 року ОСОБА_5 як довіреному ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після ОСОБА_3 у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на спадкове майно.
Згідно положень п. 4.14, 4.18 глави 10 Порядку здійснення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину здійснюється за наявності необхідних документів, що підтверджують наявність певних юридичних фактів, у тому числі й склад спадкового майна. У разі, якщо у спадкоємців відсутні всі необхідні документи, питання визнання права на спадщину вирішується у судовому порядку.
Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року № 7 передбачено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року №24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні. Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Як встановлено ст. 1218, ч. 3, 5 ст. 1268 ЦК України вся спадщина вважається належною позивачу з часу смерті спадкодавця.
За таких обставинах, єдиним способом реалізації позивачем своїх спадкових прав після смерті ОСОБА_3 є визнання права власності на спадкове майно у судовому порядку.
Вимог про стягнення з відповідачів судового збору позивач не заявив, а тому їх слід віднести на його рахунок.
На підставі наведеного і ст. 1216-1218, 1222, 1223, 1233, 1235, 1268 ЦК України, керуючись ст. 5, 7,12, 81, 89, 141, 247, 263, 265 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) до Ташлицької сільської ради (с. Ташлик Смілянського району Черкаської області, вул. Графа Олексія Бобринського, 1, код ЄДРПОУ 26358070) та ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 Черкаської області, АДРЕСА_2 ) про визнання права власності на спадкове майно задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,37 га в межах Ташлицької сільської ради Смілянського району Черкаської області, кадастровий номер НОМЕР_3 , яка належала ОСОБА_3 на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 від 23 вересня 2004 року.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Черкаської області через Смілянський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного тексту.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий: Н. А. Кирилюк
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 28.05.2019 |
Оприлюднено | 30.05.2019 |
Номер документу | 82048214 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Кирилюк Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні