21.03.2019
Справа № 482/157/19
Номер провадження 2/482/271/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2019 року м. Нова Одеса
Новоодеський районний суд Миколаївської області у складі: головуючого - судді - Баранкевич В.О., за участю секретаря судових засідань - Андрусенко В.А.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Нова Одеса цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новопетрівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В:
24.01.2019 року позивач звернувся до суду з позовом, підписаним та поданим представником позивача - адвокатом Біленським А.Г. до Новопетрівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, про визнання за ним в порядку спадкування за законом права власності на земельну ділянку загальною площею 0,1500 га, що призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер НОМЕР_1 .
На обґрунтування позову вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати - ОСОБА_2 , після смерті якої залишилося спадкове майно у вигляді земельної ділянки, призначеної для будівництва та обслуговування житлового будинку площею 0,1500 га , яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер НОМЕР_1 , Ѕ частина якої належала їй на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки, а іншу Ѕ частину вона успадкувала після свого чоловіка ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , прийнявши спадщину, але не оформила своїх спадкових прав, не виготовила на своє ім`я державний акт про право власності на земельну ділянку.
Вказав, що він, як спадкоємець після смерті матері ОСОБА_2 звернувся до Новоодеської державної нотаріальної контори для успадкування майна після смерті матері, отримав на своє ім`я свідоцтво про право на спадщину за законом, успадкувавши житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 .
Посилаючись на те, що інших спадкоємців після померлої ОСОБА_2 окрім нього немає, оскільки інший спадкоємець - його рідний брат ОСОБА_4 відмовився від своєї частки спадщини на його користь, проте нотаріусом відмовлено у вчиненні нотаріальних дій у зв`язку з тим, що відсутній оригінал державного акту про право власності на земельну ділянку.
Представник позивача - адвокат ОСОБА_5 в підготовче судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, просив про задоволення позову.
Представник відповідача - Новопетрівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області в підготовче судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, проти задоволення позову не заперечував.
На підставі ч.4 ст. 200 ЦПК України судом ухвалено про розгляд справи у підготовчому судовому засіданні у зв`язку із визнанням відповідачем позову в порядку, встановленому ст. 206 ЦПК України.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши доводи позову, дослідивши матеріали справи та оцінивши досліджені у судовому засіданні докази у їх сукупності, судом встановлені такі факти та відповідні ним правовідносини.
16.01.2003 року в Новоодеській державній нотаріальній конторі між ОСОБА_6 , який діяв на підставі доручення від імені ОСОБА_7 та ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , були укладені договори купівлі - продажу в рівних частках житлового будинку з надвірними будівлями і спорудами та земельної ділянки площею 0,1500 га, що призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 Набережна АДРЕСА_1 с АДРЕСА_1 району АДРЕСА_1 , що підтверджено вказаними цивільно-правовими угодами.
Вказані договори купівлі-продажу були зареєстровані у встановленому законом порядку, при тому, що державний акт про право приватної власності на земельну ділянку на ім`я покупців ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , не був виготовлений у встановленому законом порядку.
Згідно матеріалів спадкової справи № 132/2015 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , останній помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 50 років в с. Надбузьке Миколаївського району, Миколаївської області (свідоцтво про смерть НОМЕР_2 )
17.06.2015 року дружина померлого - ОСОБА_2 звернулася до Новоодеської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , що підтверджується копією заяви та Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру № 55021206 від 06.02.2019 р..
У довідці Новопетрівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області № 1140 від 16.06.2016 р., що міститься у матеріалах спадкової справи, вказано, що на момент смерті ОСОБА_3 , який за життя був зареєстрований та постійно проживав за адресою: АДРЕСА_1 , були зареєстровані та проживали ОСОБА_2 - дружина, ОСОБА_1 та ОСОБА_4 - діти.
Того ж дня до Новоодеської державної нотаріальної контори звернулися інші спадкоємці - діти померлого ОСОБА_4 та ОСОБА_1 , які беззастережно відмовилися він належної їм частки спадщини після смерті батька ОСОБА_3 на користь матері ОСОБА_2
Згідно матеріалів спадкової № 46/2016 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Новопетрівське Новоодеського району Миколаївської області у віці 49 років (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 ).
11.03.2016 року син померлої ОСОБА_2 - ОСОБА_1 звернувся до Новоодеської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , що підтверджується копією заяви.
Того ж дня до Новоодеської державної нотаріальної контори звернувся інший спадкоємець - син померлої ОСОБА_2 - ОСОБА_4 , який беззастережно відмовився він належної йому частки спадщини після смерті матері ОСОБА_2 на користь свого брата ОСОБА_1
Свідоцтвом про народження позивача підтверджено, що він є сином ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_2 прийняла, звернувшись до нотаріуса, але не оформила своїх прав.
Спадщину після смерті ОСОБА_2 позивач прийняв як спадкоємець першої черги, частину своїх спадкових прав реалізував, отримавши 31.05.2016 р. свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 , з якого 1/2 частка належала спадкодавцю ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 16.01.2003 року, а інша Ѕ частка належала на підставі цього ж договору чоловіку спадкодавця ОСОБА_3 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадкоємцем якого вона була, прийнявши спадщину, але не оформивши своїх спадкових прав, що підтверджено вказаним свідоцтвом та Витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 44025509 від 31.05.2016 р.
05.07.2016 р. державним нотаріусом Новоодеської державної нотаріальної контори Миколаївської області позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, у зв`язку із відсутністю оригіналу державного акту про право власності на земельну ділянку, оскільки після укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки 16.01.2003 р., ОСОБА_2 не виготовила такого на своє ім`я.
Згідно копії державного акту на право власності на землю серії НОМЕР_4 кадастровий номер НОМЕР_1 , встановлено, що власником земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку площею 0,1500 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 є ОСОБА_7 (попередній власник).
Заяв про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_2 від будь-яких інших осіб, факту існування заповітів, а також відомостей про існування осіб, що мали б право на обов`язкову частку у спадщині, досліджені матеріали спадкових справ № № 132/2015, 46/2016 , не містять та судом не встановлені.
За правилами ст.ст.1216,1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом
Згідно ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Згідно ст.ст. 1223, 1245 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст.ст. 1261-1265 цього Кодексу, на загальних підставах.
У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ст. 1261 ЦК).
Відповідно до ст.. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Спадщину після ОСОБА_2 позивач прийняв, то, відповідно, до нього перейшли й права, які належали ОСОБА_2 і не припинилися з її смертю.
Положеннями ст. 1225 ЦК України визначено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, а також право власності або право користування земельною ділянкою, яка необхідна для їх обслуговування, якщо інший її розмір не визначений заповітом.
За правилами ст.ст. 1269, 1270 ЦК України спадкоємець вважається таким, що прийняв спадщину, якщо він протягом шести місяців з часу відкриття спадщини, подав заяву про прийняття спадщини.
За роз`ясненнями Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 р. Про судову практику у справах про спадкування , право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на нерухоме майно в тому числі: у випадку наявності заповіту - до осіб, що визначені у заповіті, а за його відсутності - до спадкоємців за законом у порядку черговості. За відсутності умов для одержання свідоцтва про право на спадщину, або у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину спадкоємець має право пред`явити вимоги про визнання права на спадщину у судовому порядку за правилами позовного провадження.
В силу ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.
Потреба у застосуванні такого способу виникає тоді, коли наявність суб`єктивного права власника не підтверджено відповідними доказами, не визнається іншими особами або ними оспорюється (пункт 37 Постанови № 5 Пленуму ВССУ від 7 лютого 2014 року Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав ).
Ввідповідно до ч.1 ст. 377 ЦК України, до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позивач, як спадкоємець за законом після померлої ОСОБА_2 , відповідно до ст.ст.1218, 1222, 1223, 1225, 1228, 1261, 1267, 1268, 1273, 1274, 1275 ЦК України набув права спадкування спадщини померлого, проте позбавлений можливості реалізувати своє право на спадщину шляхом оформлення у нотаріальній конторі у зв`язку із відсутністю оригіналу правовстановлюючого документа на земельну ділянку.
Згідно з ч.1 ст.142 ЦПК України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову в сумі 768,40 грн.
З огляду на викладене та враховуючи те, що відповідачем до початку розгляду справи по суті подано заяву про визнання позову, суд вважає за можливе повернути позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при поданні позову, тобто у розмірі 384 грн. 20 коп. кожному.
З урахуванням повернення позивачам з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при поданні позову, у відповідності до ч.1 ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає до стягнення 50 відсотків від сплаченого позивачем судового збору в сумі 384 грн. 20 коп.
Керуючись ст. ст. 12, 76, 141, 259, 264, 265, 273, 285 ЦПК України , суд,-
УХВАЛИВ :
Позов ОСОБА_1 до Новопетрівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_5 , зареєстроване місце проживання якого за адресою: АДРЕСА_1 , право власності у порядку спадкування за законом на земельну ділянку, призначену для будівництва та обслуговування житлового будинку, загальною площею 0,1500 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер НОМЕР_1 .
Стягнути з Новопетрівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, ЄДРПОУ 04377084, місцезнаходження за адресою: Миколаївська область, АДРЕСА_1 , с. Новопетрівське, вул. Центральна, 44в на користь ОСОБА_1 - 384 грн. 20 коп. судового збору.
Повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_5 , зареєстроване місце проживання якого за адресою: АДРЕСА_1 з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при поданні позову відповідно до квитанції № 0.0.1249016365.1 від 23.01.2019 року - 384 грн. 20 коп. судового збору.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий:
Суд | Новоодеський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 21.03.2019 |
Оприлюднено | 30.05.2019 |
Номер документу | 82052078 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новоодеський районний суд Миколаївської області
Баранкевич В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні