Рішення
від 29.05.2019 по справі 728/263/19
БАХМАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер: 728/263/19

Номер провадження 2-о/728/36/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2019 року Бахмацький районний суд Чернігівської області у складі:

головуючої судді Глушко О.І.

при секретарі Коваленко В.В.

за участю заявника ОСОБА_1

представника заявника адвоката Ковалюха В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бахмачі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. В своїй заяві вказав, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 його матері ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка згідно Державного акту на право приватної власності на землю НОМЕР_1 , виданого Григорівською сільською радою Бахмацького району Чернігівської області 07.09.2001 року.

На даний час він має намір оформити спадщину у передбаченому законодавством нотаріальному порядку, проте через відсутність доказів щодо прийняття ним спадщини відповідно до положень ч.3 ст. 1268 ЦК України, позбавлений можливості це зробити.

В зв`язку з вищевикладеним, просить встановити факт постійного проживання разом з матір`ю ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .

В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та його представник-адвокат Ковалюх В.М. повністю підтримали заяву і просили суд задовольнити її з підстав, зазначених в її змісті.

Представник заінтересованої особи-Григорівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області в судове засідання не з`явився, але надав суду заяву, в якій просить розглядати зазначену справу без участі їх представника та ухвалити рішення згідно закону.

Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Вислухавши заявника та його представника, допитавши свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які підтвердили, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , починаючи, орієнтовно, з 2000 року і по день смерті останньої, тобто по 03.09.2013 року проживали разом за адресою АДРЕСА_1 належному заявнику, вели спільне господарство, були пов`язані спільним побутом, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна, або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення .

Відповідно до абз. 2 п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року .

Як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_2 , яка доводилася матір`ю заявнику (а.с. 4), померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.5).

Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої, зокрема, входить земельна ділянка згідно державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1 , виданого 07.09.2001 року на ім`я ОСОБА_2 (а.с.6).

За приписами ч. 3 ст. 1268 ЦК України Спадкоємець, який постійно проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї .

Згідно ч.1 ст. 1269 ЦК України Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживавав постійно зі спадкодавцем, має подати до нотаріуса заяву про прийняття спадщини .

Відповідно до ч.1 ст. 1270 ЦК України Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини .

За повідомленням Бахмацької районної державної нотаріальної контори спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не відкривалася, оскільки ніхто зі спадкоємців не звертався з заявою про прийняття спадщини чи про відмову у її прийнятті (а.с.19).

Зі змісту довідки, виданої Григорівською сільською радою Бахмацького району Чернігівської області вбачається, що ОСОБА_2 була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_2 . На день смерті була зареєстрована одна (а.с.8).

В судовому засіданні також встановлено, що перешкодою заявнику, як спадкоємцю першої черги за законом відповідно до положень ст. 1261 ЦК України, у реалізації спадкових прав в передбаченому законодавством нотаріальному порядку є відсутність доказів прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , внаслідок чого нотаріус відмовив йому у видачі свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно з урахуванням положень ст. 1272 ЦК України (а.с.9).

Згідно ст. 79 ЦПК України Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи .

Відповідно до ст. 80 ЦПК України Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання .

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, що передбачено ч.1 ст. 89 ЦПК України.

Враховуючи вищевикладене, факт, який просить встановити заявник, підтверджується показаннями свідків та дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами.

Встановлення даного факту має для заявника юридичне значення, оскільки надає право реалізувати спадкові права і встановити його іншим шляхом неможливо.

Керуючись ст.ст.79, 80, 89, 263, 265, 315 - 319 ЦПК України, ст. ст. 1261, 1268, 1269, 1270 ЦК України, п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , суд -

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини задовольнити повністю.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 разом із матір`ю ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 2000 року по 03.09.2013 року, тобто по день смерті останньої в АДРЕСА_1 .

Заявник: ОСОБА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платнка податків НОМЕР_2 .

Заінтересована особа: Григорівська сільська рада Бахмацького району Чернігівської області, с. Григорівка вул. Шкільна, 35 Бахмацького району Чернігівської області, код ЄДРПОУ 04414520.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду на протязі тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено тільки вступну і резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Повний текст рішення виготовлено 29.05.2019 року.

Суддя Глушко О.І.

СудБахмацький районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення29.05.2019
Оприлюднено30.05.2019
Номер документу82055520
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —728/263/19

Рішення від 29.05.2019

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Глушко О. І.

Ухвала від 06.03.2019

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Глушко О. І.

Ухвала від 12.02.2019

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Глушко О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні