Справа № 349/528/19
Провадження № 2/349/244/19
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
29 травня 2019 року м. Рогатин
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
у складі головуючого судді Лошак О.О.
з участю секретаря судового засідання Мартиновської І.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Конюшківської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області про визнання недійсним сертифіката на право на земельну частку (пай), визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Конюшківської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, про визнання недійсним сертифіката на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , виданого Рогатинською РДА 09.10.2000 р. на ім`я ОСОБА_2 , та визнання за ним права власності на земельну частку (пай) розміром 43,8 умовних кадастрових гектарів вартістю 32052,27 грн. без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка перебуває у колективній власності спілки власників селянських господарств ім. Шевченка на території Конюшківської сільської ради, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У позовній заяві зазначено, що батько позивача ОСОБА_2 за життя набув право власності на земельну частку (пай) при розпаюванні земель спілки власників селянських господарств ім. Шевченка на території Конюшківської сільської ради розміром 43,8 умовних кадастрових гектарів, без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості). Згідно рішення Рогатинської РДА № 301 від 09.10.2000 р., на ім`я ОСОБА_2 видано сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2 . ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . За життя заповідального розпорядження не залишив. Позивач є єдиним спадкоємцем за законом на майно померлого, фактично прийняв спадщину, оскільки вступив в управління спадковим майном. На даний час бажає нотаріально оформити свої спадкові права, проте у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, йому було відмовлено у зв`язку з тим, що сертифікат на право на земельну частку (пай) видано після смерті ОСОБА_2 звязку з чим ОСОБА_1 змушений звертатися до суду за захистом своїх спадкових прав.
У судове засідання позивач не прибув, подав клопотання про слухання справи без його участі, позовні вимоги підтримав повністю із підстав, наведених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача - Конюшківської сільської ради у судове засідання не прибув, направив на адресу суду клопотання про слухання справи без його участі. Позовні вимоги визнає повністю та не заперечував щодо задоволення позову.
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Суд, дослідивши та перевіривши всі докази в їх сукупності, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_3 повторно виданим 27.12.2017 р. Рогатинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області.
Згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , виданого Рогатинською районною державною адміністрацією 09 жовтня 2000 року на підставі рішення Рогатинської РДА № 301 від 09.10.2000 р., ОСОБА_2 належало право на земельну частку (пай) площею 43,8 ум.кад.га, яка перебуває у колективній власності спілки власників селянських господарств ім. Шевченка, без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) на території Конюшківської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області.
Відповідно до довідки Конюшківської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області № 4 від 03 січня 2018 року, останнє місце проживання ОСОБА_2 , було АДРЕСА_1 . Заповіт від імені ОСОБА_2 у виконавчому комітеті Коннюшківської сільської ради не посвідчувався. На день смерті ОСОБА_2 проживав разом з сином ОСОБА_1
Згідно довідки відділу Держгеокадастру в Рогатинському районі Івано-Франківської області від 19.02.2019 р. № БП-1/0-0.26-1/137-19, ОСОБА_2 за життя набув право на отримання середньої земельної частки (паю) на території Конюшківської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, згідно розпорядження Рогатинської районної державної адміністрації № 301 від 09 жовтня 2000 року про що 09.10.2000 р. видано сертифікат серії НОМЕР_1 . Нормативна грошова оцінка земельної частки (паю) станом на 01 січня 2019 року становить 32 052,27 грн.
Приватним нотаріусом Рогатинського районного нотаріального округу Данилюк Х.Я. 05 лютого 2019 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай) після смерті ОСОБА_2 , оскільки сертифікат на земельну частку (пай) було видано після смерті ОСОБА_2 Як вбачається з постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, єдиним спадкоємцем померлого ОСОБА_2 є його син ОСОБА_1
При вирішенні спорів про спадкування, спадщина по яких відкрилась і була прийнята до 1 січня 2004 року, не допускається застосування судами норм ЦК 2003 року, а застосуванню підлягають норми законодавства, чинного на час відкриття спадщини, зокрема ЦК УРСР.
За ч.1 ст.529 ЦК Української РСР (1963 р.) при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.
Згідно п.1 с.1 ст.549 ЦК Української РСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Право власності на землю гарантується відповідно до положень ст. 14 Конституції України.
Згідно з п. 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 р. № 7 Про судову практику у справах про спадкування , при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай). Якщо спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не одержав сертифіката на право власності на земельну частку (пай) або помилково не був включений (безпідставно виключений) до списку, доданого до державного акта про колективну власність на землю відповідного сільськогосподарського підприємства, товариства тощо, при вирішенні спору про право спадкування на земельну частку (пай) суд застосовує положення чинного на час існування відповідних правовідносин Земельного кодексу України 1990 року, Указу Президента України від 8 серпня 1995 року №720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям та відповідні норми ЦК УРСР. У цьому разі слід ураховувати, що згідно з пунктом 17 Перехідних положень Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам таких часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Указом Президента України від 8 серпня 1995 року № 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" визначено, що право на земельний пай мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами цього підприємства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Згідно ст. 3 Указу Президента України Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва від 10 листопада 1994 року № 666/94, право на земельну частку (пай) може бути об`єктом спадщини.
Статтею 2 Закону України № 899-IV від 06.03.2003 р. Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) передбачено, що основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
За змістом ст. 25 ЦК України, здатність фізичної особи мати цивільні права та нести цивільні обов`язки є правоздатністю. Зміст правоздатності складає сукупність тих цивільних прав та обов`язків, які можуть мати фізичні особи. Цивільна правоздатність є невіддільною від самого існування людини, виникає в момент народження і припиняється зі смертю.
Виходячи з того, що батько позивача ОСОБА_2 за життя набув права власності на земельну частку (пай), проте сертифікат про право на земельну частку (пай) видано після його смерті, позивач є спадкоємцем першої черги на майно померлого, прийняв спадщину, фактично вступивши в управління та володіння спадковим майном, суд вважає вимоги позивача про визнання недійсним сертифіката на право на земельну частку (пай), визнання права власності на земельну частку (пай) обґрунтованими.
Дослідивши та перевіривши всі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява обґрунтована, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 12,13,81,259,263-265 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до Конюшківської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області про визнання недійсним сертифіката на право на земельну частку (пай), визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом задовольнити.
Визнати недійсними сертифікат серії НОМЕР_1 , який виданий Рогатинською районною державною адміністрацією 09 жовтня 2000 року на підставі рішення Рогатинської районної державної адміністрації від 09.10.2000 р. № 301, на ім`я ОСОБА_2 на право на земельну частку (пай) площею 43,8 умовних кадастрових гектарів, без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) у землі, яка перебуває у колективній власності спілки власників селянських господарств ім. Шевченка на території Конюшківської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну частку (пай) площею 43,8 умовних кадастрових гектарів без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) у землі, яка перебуває у колективній власності спілки власників селянських господарств ім. Шевченка на території Конюшківської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області в порядку спадкування за законом після смерті його батька - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Відповідач: Конюшківська сільська рада Рогатинського району Івано-Франківської області, місцезнаходження: с. Конюшки Рогатинського району Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 04354924.
Повне судове рішення складено 29 травня 2019 року.
Суддя: О.О.Лошак
Суд | Рогатинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2019 |
Оприлюднено | 31.05.2019 |
Номер документу | 82080788 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
Лошак О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні