15.05.2019
Справа № 423/1656/19
Провадження № 2-о/423/145/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2019 року м. Попасна
Попаснянський районий суд Луганської області в складі:
головуючого судді Архипенко А.В.
при секретарі Іваненко С.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Попасна цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Державне підприємство "Первомайськвугілля" про встановлення юридичного факту припинення трудових відносин, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернувся до суду із заявою про встановлення факту припинення трудових відносин з роботодавцем.
Вимоги заяви мотивовані тим, що заявник був прийнятий гірником підземним 3 р. з повним робочим днем під землею у Відокремлений підрозділ Шахта Первомайська Державне підприємство Первомайськвугілля з 04.09.2012 року згідно наказу № 521к від 04.09.2012 р. Після проходження курсів 29.04.2013 року був переведений гірником з ремонту гірничих виробок 3 р. підземним з повним робочим днем під землею.
Працюючи у ВП шахта Первомайська заявник постійно проживав за місцем своєї реєстрації, а саме: АДРЕСА_1 .
В кінці липня, а саме 30 липня 2014 р. внаслідок акту агресії з боку Російської Федерації, що проявляється в проведенні бойових дій на території Донецької та Луганської областей, він разом зі своєю сім`єю, вимушений був виїхати з м.Первомайська, оскільки була реальна загроза їх життю та здоров`ю. Через терміновість свого виїзду та постійні артилерійські обстріли в м.Первомайськ, перебування в місті значної кількості блокпостів та інших обставин воєнного характеру, він не мав можливості, належним чином, упорядкувати свою особисту документацію, зокрема, розірвати трудові відносини з підприємством (шахтою), де працював, оскільки на момент виїзду, внаслідок обстрілів та бомбувань підприємство вже не працювало, встановити будь-який зв`язок з керівництвом шахти не було можливим.
У зв`язку із проведенням антитерористичної операції на території м. Первомайськ Луганської області він був вимушений переїхати до м. Кремінна Луганської області, де був взятий на облік, як внутрішньопереміщена особа, що підтверджується довідкою Управління праці та соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації № 0915000148 від 29 жовтня 2014 року. У даний час заявник фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
При виїзді з м. Первомайська він забрав свою трудову книжку, але не зміг звільнитись в установленому законом порядку, оскільки ВП Шахта Первомайська ДП Первомайськвугілля залишилась на непідконтрольній території.
В даний час заявник має намір оформити трудові відносини з іншим роботодавцем, але у зв`язку з тим, що в його трудовій книжці відсутній запис про звільнення з ВП Шахта Первомайська він вимушений звернутися до суду з заявою про встановлення факт припинення трудових відносин.
Тому, заявник просить суд встановити факт припинення трудових відносин між ним, ОСОБА_1 та Відокремлений підрозділ Шахта "Первомайська" Державне підприємство "Первомайськвугілля" на підставі ст. 38 КЗпП України за власним бажанням, з 01 листопада 2014 року.
Заявник в судове засідання не з`явився, надав до суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, вимоги заяви підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник заінтресованої особи ДП "Первомайськвугілля" в судове засідання не з`явився, надав до суду письмову заяву, в якій просив справу розглядати за їх відсутності, вимоги заяви визнав, не заперечував проти їх задоволення.
Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що заява підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно паспорту ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , виданого 12 серпня 1998 року Первомайським МВ УМВС України в Луганській області, останній з 03.01.2006 року зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №0915000148 від 29 жовтня 2014 рокуОСОБА_1 з міста Первомайськ Луганської області перемістився до міста Кремінна Луганської області, а саме за адресою: АДРЕСА_3.
Як вбачається з трудової книжки заявника серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 наказом №521 від 04.09.2012 року був прийнятий на роботу до Відокремленний підрозділ Шахта "Первомайська " ДП "Первомайськвугілля" (а.с.9).
Згідно копії наказу № 16 від 28.11.2014 р. про припинення діяльності окремих відокремлених підрозділів з 28 листопада 2014 року припинити виробничу та фінансово-господарську діяльність відокремлених підрозділів державного підприємства "Первомайськвугілля", що належать до сфери управління Міненерговугілля, які знаходяться у зоні здійснення антитерористичної операції, серед яких ВП шахта Первомайська " (а.с. 8).
Із оголошення в газеті Голос України № 58 (6312) від 31 березня 2016 року вбачається, що ДП "Первомайськвугілля", що розташоване за адресою: м.Гірське Попаснянського району Луганської області повідомляє про втрату всіх печаток та штампів своїх відокремлених підрозділів, а саме шахта Первомайська ( код 26403391) (а.с.13).
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ПЕРВОМАЙСЬКВУГІЛЛЯ" (ДП "ПЕРВОМАЙСЬКВУГІЛЛЯ" ), ідентифікаційний код 32320594 розташоване за адресою: 93292, Луганська обл., Попаснянський район, місто Гірське, вул. Куйбишева, будинок 21.
Згідно з ч. 1 ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. 2 ст. 8 Конституції України звернення до суду для захисту конституційних прав та свобод громадян на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293, ч. 2 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Статтею 21 КЗпП України передбачено, що сторонами трудового договору є працівник і власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган, якому й надано право звільнення працівників у певних умовах.
Відповідно до ст. 21 КЗпП України трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати робітникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Як передбачено п.1 ч.1 ст. 23 КЗпПУкраїни, трудовий договір може бути безстроковим, що укладається на невизначений строк.
Згідно до ст. 24 КЗпП України, трудовий договір укладається, як правило, у письмовій формі. Додержання письмової форми є обов`язковим. Укладення трудового договору оформляється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу про зарахування працівника на роботу.
Згідно ч.1 ст. 38 КЗпП України працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на новее місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною-інвалідом; догляд за хворим членом сім`ї відповідно до медичного висновку або інвалідом I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України для взятої на облік внутрішньопереміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавстваУкраїни.
Зареєстрована (взята на облік) внутрішньопереміщена особа, яка не звільнилася з роботи (не припинила інший вид зайнятості), у разі неможливості продовження роботи (іншого виду зайнятості) за попереднім місцем проживання, для набуття статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю та соціальних послуг за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття може припинити трудові відносини, надавши нотаріально посвідчену письмову заяву про припинення працівником трудових відносин з підтвердженням того, що ця заява таким громадянином надіслана роботодавцю рекомендованим листом (з описом вкладеної до нього такої заяви). Але, у зв`язку з загостренням суспільно-політичної ситуації на території Донецької та Луганської областей, проведенням бойових дій в зоні АТО, підвищення ризику виникнення загрози життю та здоров`ю працівникам поштового зв`язку, блокуванням шляхів проїзду до м. Донецьк і м. Луганськ незаконними озброєними угрупуваннями, зупинено приймання до пересилання поштових відправлень на адресу населених пунктів, які є непідконтрольними державній владі України. Постановою КМУ N 1053 від 30.10.2014 р. було визначено перелік населених пунктів, на яких тимчасово не діє українська влада. В цьому переліку зазначено м. Первомайськ Луганської області.
Відповідно до статей 3, 221, 231 КЗпП України в порядку передбаченому главою ХV цього Кодексу, підглядають розглядові індивідуальні трудові спори працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої приналежності, у тому числі членів кооперативів, їх об`єднань, членів кооперативних сільськогосподарських підприємств, членів інших громадських організацій, які перебувають з ними в трудових відносинах, членів селянських (фермерських) господарств, які працюють за трудовим договором із фізичними особами.
У статі 232 КЗпП України визначено, які трудові спори безпосередньо розглядаються в судах і, як правило, це спори про звільнення, і спори про відмови у прийнятті на роботі.
Відповідно до ч.1 ст. 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно розпорядження КМУ №1085-р від 07.11.2014 року "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення" м. Первомайськ знаходиться на території, де органи державної влади не здійснюються на даний час свої повноваження, в тому числі і поштові служби.
Згідно ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Аналогічні положення містяться в Європейській соціальній хартії (переглянута) від 03.05.1996р. (ратифікованаУкраїною 14.09.2006р.).
Так, ст. 1 Хартії визначаєщо з метою забезпечення ефективного здійснення права на працю сторонни зобов`язуються: визнати однією зі своїх найголовніших цілей і одним зі своїх найголовніших обов`язків досягнення та підтримання якомога високого і стабільного рівня зайнятості, маючи на меті досягнення повної зайнятості; ефективно захищати право працівника заробляти собі на життя професією, яку він вільно обирає; створювати безкоштовні служби працевлаштування для всіх працівників або забезпечувати їхнє функціонування; забезпечувати належну професійну орієнтацію, підготовку та перекваліфікацію або сприяти їм.
Враховуючи вищевикладене та оцінюючі зібрані по справі докази у їх сукупності, приймаючи до уваги, що заявник на теперішній час позбавлений можливості належно повідомити роботодавця про бажання розірвати трудовий договір, оскільки місце знаходження роботодавця - місто Первомайськ є тимчасово окупованою територією України, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, заявник позбавлений можливості звільнитися у встановленому законодавством порядку, розірвати укладений між ним та ВП Шахта "Первомайська" ДП "Первомайськвугілля" трудовий договір за власною ініціативою, суд вважає за можливе встановити факт припинення 01 листопада 2014 року ОСОБА_1 трудових відносин з роботодавцем - Відокремлений підрозділ Шахта "Первомайська" ДП "Первомайськвугілля".
Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, ніж визначені у ч. 1 ст. 315 ЦПК України, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ст. 5 ч.1 п.п.21 Закону України Про судовий збір від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв`язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 36, 38 Кодексу законів про працю України, ст. ст. 12, 13, 76, 77, 247, 258, 263-265, 315 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Державне підприємство "Первомайськвугілля" про встановлення юридичного факту припинення трудових відносин - задовольнити.
Встановити факт припинення трудових відносин між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , та Відокремлений підрозділ Шахта Первомайська Державне підприємство Первомайськвугілля , на підставі ст. 38 КЗпП України за власним бажанням, з 01 листопада 2014 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Луганського апеляційного суду через Попаснянський районний суд Луганської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: А.В.Архипенко
Суд | Попаснянський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2019 |
Оприлюднено | 31.05.2019 |
Номер документу | 82082684 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Попаснянський районний суд Луганської області
Архипенко А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні