Справа № 288/590/19
Провадження № 2/288/351/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2019 року смт. Попільня
Попільнянський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді - Рудник М. І.,
з участю секретаря судових засідань - Франчук Ю.О.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт. Попільня Житомирської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Попільнянської селищної ради Попільнянського району Житомирської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Відділ у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (далі - позивачі) звернулись до суду з позовом до Попільнянської селищної ради Попільнянського району Житомирської області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Відділ у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки, в якому вказують, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер їх батько - ОСОБА_5 , який до дня смерті проживав та був зареєстрований в АДРЕСА_1 , разом з дружиною та матір`ю позивачів - ОСОБА_6 .
Спадщину після смерті батька прийняла мати позивачів - ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , фактично вступивши в управління та володіння спадковим майном, відповідно до частини 1 статті 549 ЦК УРСР, відповідно до якої визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Позивачі є спадкоємцями ОСОБА_6 за законом та спадщину після смерті матері прийняли, крім того, оформили свої спадкові права на житловий будинок, що розташований за вищевказаною адресою, в рівних частках кожен.
До складу спадкового майна, що залишилось після смерті матері, ввійшла земельна ділянка загальною площею 0,67 га, що розташована в АДРЕСА_1 , цільове призначення: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
Вказана земельна ділянка, рішенням Сокільчанської сільської ради від 26.12.1993 року була передана безкоштовно у приватну власність ОСОБА_5 .
Проте, право власності на вищевказану земельну ділянку батько за життя не оформив.
З метою оформлення свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку позивачі звернулись до нотаріуса, проте отримали відмову через відсутність правовстановлюючих документів на вищевказану нерухомість.
Позивачі просять визнати за ними, в рівних частках за кожним, право на завершення приватизації земельної ділянки, загальною площею 0,67 га, цільове призначення: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом, після смерті матері ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , прийняла спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , проте не оформила свої спадкові права на вищевказану земельну ділянку, судові витрати покладають на себе.
Позивачі в підготовче судове засідання не з`явились, в позовній заяві просили справу розглядати без їх участі.
Представник відповідача Попільнянської селищної ради Попільнянського району Житомирської області в підготовче судове засідання не з`явився, надав до суду заяву, в якій просив справу розглядати без участі представника селищної ради, згідно вимог чинного законодавства України.
Представник третьої особи: Відділу у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області в підготовче судове засідання не з`явився, надав до суду заяву, в якій просив судовий розгляд справи провести за відсутності представника від відділу, заперечень проти позову не мають.
Частина 3 статті 211 ЦПК України визначає, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Суд, дослідивши матеріали справи приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого 29 березня 2019 року Попільнянським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що складено відповідний актовий запис № 15.
Як вбачається з свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 виданого 03 липня 2002 року Сокільчанською сільською радою Попільнянського району Житомирської області, ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що в книзі реєстрації актів про смерть зроблено запис за № 12.
Відповідно до свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3 виданого 25 квітня 1955 року Сокільчанським сільським ЗАГС Попільнянського району Житомирської області, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 з 25 квітня 1955 року перебували у зареєстрованому шлюбі, запис за № 5.
Згідно свідоцтв про народження серії НОМЕР_4 виданого 29 жовтня 1951 року Попільнянським ЗАГС Житомирської області, актовий запис № 29, серії НОМЕР_5 № 641848 виданого 10 жовтня 1951 року Сокільчанським сільським ЗАГС Попільнянського району Житомирської області, актовий запис за № 20, серії ЯЛ № 473311 виданого 09 березня 1954 року Попільнянською сільською радою бюро ЗАГС Житомирської області, запис за № 9 та серії ЯЭ №160403, виданого 27 квітня 1956 року Сокільчанським сільським ЗАГС Попільнянського району Житомирської області, запис за № 11, батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , вказані ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
Як вбачається з свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_6 , виданого 26 травня 1979 року Сокільчанським сільським ЗАГС Попільнянського району Житомирської області, ОСОБА_7 26 травня 1979 року уклала шлюб з ОСОБА_8 , після чого змінила своє прізвище на ОСОБА_9 , про що в книзі реєстрації актів про укладення шлюбу зроблено запис за № 6.
Архівним витягом з рішення виконавчого комітету Сокільчанської сільської ради Попільнянського району Житомирської області Про розгляд заяв громадян виданого Архівним сектором Попільнянської РДА Житомирської області від 20 березня 2019 року № 05-02/106 передбачено, що ОСОБА_5 передано у власність земельну ділянку площею 0,67 га.
Відповідно до Свідоцтва про право на спадщину за законом посвідченого 23 жовтня 2004 року державним нотаріусом Попільнянської державної нотаріальної контори Житомирської області, спадкоємцями майна ОСОБА_6 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , є її діти: ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 в рівних долях. Спадкове майно, на яке видано дане свідоцтво, складається з: житлового будинку, що знаходиться в АДРЕСА_1 , який знаходиться на приватизованій земельній ділянці розміром 0,67 га, права на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Сокільча село Сокільча, Попільнянського району, Житомирської області та права на пайовий фонд майна КСП Сокільча .
Як вбачається з довідок № 141, № 142 та № 143 від 26 березня 2019 року Попільнянської селищної ради Попільнянського району Житомирської області, земельна ділянка в розмірі 0,67 га, дійсно знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Державний акт на вказану земельну ділянку не видавався. ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженець села Попільня, Попільнянського району, Житомирської області, дійсно постійно проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 . На момент смерті за вищевказаною адресою проживала та була зареєстрована дружина померлого - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 . Інші особи, на момент його смерті за вищевказаною адресою не проживали та не були зареєстровані.
Відповідно до роз`яснення Попільнянської державної нотаріальної контори в Житомирській області № 127/02-31 від 29 травня 2019 року, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відмовлено у здійсненні процедури щодо подальшої видачі їм свідоцтв про право на спадщину за законом на земельну ділянку загальною площею 0,67 га, що розташована в АДРЕСА_1 , цільове призначення: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, після смерті батька ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу та витягу з Державного земельного кадастру на вказану земельну ділянку.
Згідно листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , передбачено, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статті 125 ЗК , проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акту про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
З 01 січня 2013 року, відповідно до Закону України Про Державний земельний кадастр виготовлення та видача державних актів не проводиться, а виникнення права власності на нерухоме майно відбувається в порядку, відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року № 703 , (видається свідоцтво про право власності).
Згідно статті 1218 ЦК України , до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Частиною 1 статті 121 Земельного Кодексу України вказано, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.
За вимогами статті 125 Земельного Кодексу України , право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно статті 126 Земельного Кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" .
Статтею 18 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень передбачено, що свідоцтво про право власності на нерухоме майно, що підтверджує виникнення права власності при здійснені державної реєстрації прав на нерухоме майно, видається фізичним та юридичним особам у разі безоплатної передачі їм земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності за рішенням органів державної влади, ради міністрів АРК, органів місцевого самоврядування.
Частиною першою статті 182 ЦК України, передбачено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації, а згідно зі статті 334 того ж Кодексу, право власності на майно, яке підлягає державній реєстрації, виникає з моменту такої реєстрації.
Відповідно до статті 131 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи України, а також територіальні громади та держава мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод. Укладення таких угод здійснюється відповідно до Цивільного Кодексу України з урахуванням вимог цього Кодексу.
Зазначені обставини у їх системному зв`язку свідчать, що є всі підстави для визнання за позивачами, права на завершення розпочатої приватизації вищевказаної земельної ділянки.
Керуючись Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 22.06.2011 року № 703; статтями 182, 334, 1216-1218, 1225 , 1261 , 1268 - 1270 , 1297 ЦК України; статями 120, 121 , 125, 131 Земельного Кодексу України ; статтями 4, 12, 13, 19, 23, 28, 48, 76, 78, 81, 128, 189-200, 211, 258, 259, 263-265, 352, 354, 355 ЦПК України; суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Попільнянської селищної ради Попільнянського району Житомирської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Відділ у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в рівних частках за кожним, право на завершення приватизації земельної ділянки, загальною площею 0,67 га, цільове призначення: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом, після смерті матері ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , прийняла спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , проте не оформила свої спадкові права на вищевказану земельну ділянку,
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Суддя Попільнянського
районного суду М. І. Рудник
Суд | Попільнянський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2019 |
Оприлюднено | 02.06.2019 |
Номер документу | 82107018 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Попільнянський районний суд Житомирської області
Рудник М. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні