Рішення
від 27.05.2019 по справі 918/216/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Господарський суд Рівненської області

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" травня 2019 р. м. Рівне Справа № 918/216/19

Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Бережнюк В.В. , розглянувши матеріали справи

за позовом Приватне акціонерне товариство "Рівнеобленерго"

до відповідача Приватне підприємство "ГРІНПЕТ"

про стягнення вартості необлікованої електроенергії 51 590,78 грн.

Секретар судового засідання Лиманський А.Ю.

Представники:

Від позивача: Бречко М.П.

Від відповідача: Барашивець А. ОСОБА_1 .

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Рівнеобленерго" звернулося до господарського суду Рівненської області із позовною заявою до відповідача Приватного підприємства "ГРІНПЕТ" про стягнення вартості необлікованої електроенергії 51 590,78 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач порушив умови Договору про постачання електричної енергії №270051803 від 14.08.2014 р., а саме під час перевірки відповідача на відповідному об`єкті в приміщенні за адресою Рівненський район, село Олександрія, вул. Станіславівка,6 виявлено факт порушення цілісності пломби енергопостачальної організації встановленої на приладі обліку (індикатор дії постійного магнітного поля та відсутність пломб на приладі обліку). Тому позивач нарахував вартість необлікованої електроенергії та просить стягнути її з відповідача.

Ухвалою від 29.03.2019 р. справу призначено до слухання в засіданні на 19 квітня 2019 р. У подальшому розгляд справи відкладався на 07.05.2019 р., також оголошувалися перерви у судових засіданнях з 07.05.2019 р. до 21.05.2019 р. та до 27.05.2019 р.

20 травня 2019 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить в задоволенні позову ПрАТ "Рівнеобленерго" відмовити повністю. Зокрема відповідач зазначає, що на його переконання Акт про порушення № К 008254 від 08.02.2018 року складений працівниками ПрАТ "Рівнеобленерго" не у порядку, установленому ПКЕЕ та Методикою, тому відповідно Акт не є належним доказом наявності порушення Споживачем Правил користування електричною енергією. В Акті про порушення № К 008094 від 15.01.2018 року не вказано докладно вид, обставини і суть порушення, не зазначено в якому місці на електролічильнику розташована відсутня пломба з відбитком № М8809914 згідно з актом про збереження та/або актом про пломбування. Акт про порушення № К 008254 від 08 лютого 2018 року складений та підписаний без участі представника відповідача. Вітрук Олександр Володимирович не є працівником відповідача, та не мав права приймати участь у складенні Акта про порушення в інтересах ПП "ГРІНПЕТ". Що стосується твердження позивача, про те, що між ним та відповідачем був укладений договір про розстрочку виконання зобов`язань № 7000038276 від 25.06.2018р., умови якого відповідач не виконав, то відповідно таке твердження не відповідає дійсності, оскільки директор ПП "ГРІПЕТ" Озімковський В.Я. такого договору не підписував та печаткою підприємства свого підпису не засвідчував. Надані позивачем до позову копії Договору про розстрочку виконання зобов`язань № 7000038276 від 25.06.2018р. та Акту звіряння розрахунків від 25 червня 2018 року відповідач вважає недійсними, оскільки вказані документи не підписувалися особами, які мають на те право в інтересах ПП "ГРІНПЕТ".

У свою чергу позивач 27.05.2019 р. подав до суду відповідь на відзив, у якій вказує, що позивачем при поданні позову одним із документів, який зазначений в додатках до позовної заяви та наданий до позовної заяви є Акт збереження пломб від 19.03.2015 року, що містить всі відомості, та повністю відповідає вимогам встановленим у п.3.32 ПКЕЕ.

У відповідності до п.4.1. Методики, представниками позивача у процесі проведення перевірки було пред`явлено посвідчення, номера, яких у подальшому зазначені в Акті про порушення № К 008254. Згідно пред`явлених посвідчень кожного із представника позивача, зазначено "Має право безперешкодного доступу до електричних установок та розрахункових засобів обліку електричної енергії споживачів ПАТ "Рівнеобленерго". Також позивач відповідною Довідкою підтверджує той факт, що вищезазначені працівники Відділу контролю за дотриманням споживачами договірних зобов`язань ПрАТ "Рівнеобленерго": майстер - Прокопчук Дмитро Анатолійович (посвідчення № 7889), електромонтер з експлуатації електролічильників III групи кваліфікації - Поліщук ОСОБА_2 (посвідчення № 35243) та електромонтер з експлуатації електролічильників IV групи кваліфікації - ОСОБА_3 (посвідчення № 1650) діяли згідно посадових/робочих інструкцій та протягом 2018 року мали право на виявлення фактів порушення Правил користування електричною енергією, а також на фіксацію та документування таких порушень.

Аналізуючи зміст Акту про збереження пломб від 19.03.2015 року на відповідальне збереження директору ОСОБА_4 . ПП "Грінпет" були передані 7 пломб, в тому числі і дві пломби енергопостачальної компанії ПрАТ "Рівнеобленерго" номер С 10609508 та номер СІ0609509, які були встановленні на кришці електролічильника. Водночас, при складанні Акту про порушення 08.02.2018р. зафіксований факт відсутності двох пломб енергопостачальної організації, які були встановленні на кришці електролічильника, та фіксацію впливу магнітного поля індикатором №М8809914. На місці фіксування згаданого порушення представниками Позивача була проведена фотозйомка - Сапоп № 703001001305, вилучені речові докази та наданні письмові пояснення про що здійснена Примітка в Акті про порушення. Згідно фотоматеріалів, які надавалися до позовної заяви, чітко видно відсутність двох пломб на кришці електролічильника та деформація Індикатора магнітного поля "Магнет Т" № М 8809914, що повністю підтверджує порушення зафіксоване та зазначене в Акті про порушення представниками позивача.

Також позивач звертає увагу суду, що територія ПП "Грінпет", а саме цеху по розливу води, є закритою територією та щит обліку, де і розміщений прилад обліку, знаходиться в цеху на закритій території. Згідно письмових пояснень майстра ОСОБА_5 . порушення виявленні в присутності Вітрука Олександра Володимировича, який представився директором і власником, та надав доступ до електроустановки та перевірки схеми обліку. А саме, позивачем наголошується, що споживач (представника споживача) добровільно без будь яких заперечень надав допуск на закритій території до приладу обліку. Тобто, особа, яка перебувала на території відповідача мала відповідні ключі від зовнішніх воріт та внутрішніх дверей цеху, де знаходився щит обліку (електролічильник), що і не надало представникам позивача сумніватися в правдивості слів пана ОСОБА_6 Відповідачем на підтвердження відсутності трудових відносин з особою, яка зазначена в Акті про порушення було надано Штатний розпис, який введений в дію з 01.01.2018 року, та згідно даних якого у штатному розписі ПП "Грінпет" 1,5 штатних одиниць. Водночас, штатний розпис підписаний особою, яка знаходиться на штатній одиниці - Начальник відділу кадрів, якої по факту в ПП "Грінпет" не має, порядковий номер штатного розпису розпочинається з номеру 66 та 65. Наданим штатним розписом, відповідачем не підтверджений факт відсутності трудових, цивільно - правових чи інших відносин ПП "Грінпет" з паном ОСОБА_6 Відповідачем не надано інших доказів, які б могли підтвердити незаконне перебування пана ОСОБА_7 .В на території цеху по розливі води, що дає підстави вважати дану особу належним представником відповідача.

Позивач, звертає увагу на те, що пункт 6.41 ПКЕЕ передбачає способи захисту прав як споживача, так і постачальника електричної енергії. Так, якщо споживач не погоджується із змістом акта, він робить зауваження про це у самому акті. Втім, і постачальник енергії має засоби для захисту своїх прав у разі, коли споживач відмовляється від підписання акта, Правила передбачають дійсність акта про порушення, якщо він підписаний трьома представниками постачальника, що й було зроблено при складанні акта від 08.02.2018.

В акті про порушення ПКЕЕ зазначено зміст порушення з посиланням на відповідні пункти ПКЕЕ та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недорахованої електричної енергії, та складена детальна схема виявленого порушення у відповідача.

Відтак, позивач вважає свої позовні вимоги обгрунтованими та просить їх задоволити.

У судовому засіданні 27.05.2019 р. під час розгляду спору по суті представник позивача підтримав позов з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив.

Представник відповідача позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні, надав пояснення, які співпадають із позицією, що викладена у письмовому відзиві.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд прийшов до наступних висновків.

Відносини пов`язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням електричної енергії, регулюються Законом України «Про електроенергетику» . При цьому, регулювання відносин в електроенергетиці має особливості, визначені цим законом та передбачені ПКЕЕ. Так, відповідно до ст.26 Закону України «Про електроенергетику» , п.10.2, 1.3 ПКЕЕ, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996р. №28, ст.275 Господарського кодексу України - споживач енергії зобов`язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору про користування та нести відповідальність за порушення правил користування електроенергією.

Згідно з п. 1.2. Правил КЕЕ недоврахована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом, але не врахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно.

Отже, недоврахована електрична енергія - це збитки енергопостачальника через правопорушення споживача у сфері електроенергетики, які підлягають доказуванню з урахуванням приписів ст. 225 ГК України та ст.ст. 22, 614 ЦК України.

За приписами ПКЕЕ розрахункові засоби обліку встановлюються відповідно до вимог ПУЕ, цих правил та проектних рішень (п. 3.1 ПКЕЕ). Згідно п. 3.1.,3.33. ПКЕЕ Електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами обліку електричної енергії для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії. Розрахункові засоби обліку електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог ПУЕ, цих Правил та проектних рішень. Відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

Відповідно до п. 3.2 Правил відповідальною за технічний стан засобів обліку є організація, на балансі якої вони перебувають, або оператор засобів комерційного обліку (електропередавальна організація або інша організація) на підставі відповідного договору.

Стаття 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" визначає, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.

Згідно статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" електрична енергія - енергія, що виробляється на об`єктах електроенергетики і є товаром, призначеним для купівлі-продажу.

14 серпня 2014 року між ПАТ "Рівнеобленерго" (позивач, постачальник) та Приватним підприємством "ГРІНПЕТ" (відповідач, споживач) було укладено Договір про постачання електричної енергії №270051803 (надалі договір), відповідно до предмету якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, дозволена потужність яких визначається в додатку №6 "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін", а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електроенергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (арк.с. 10-25).

Відповідно до п. 9.4. договору договір набирає чинності з моменту його підписання і укладається на строк до 31.12.2014 року. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Згідно пункту 2.1. договору під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).

Пунктом 1.3. Правил користування електричною енергією (затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року N 28, які були чинні станом на час проведення перевірки споживача) надалі - ПКЕЕ передбачено, що постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю-продаж електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом.

Пунктом 5.1. ПКЕЕ визначено, Договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов`язків сторін.

Споживання електричної енергії без договору не допускається.

Між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом та споживачем укладається один договір про постачання електричної енергії за усіма об`єктами споживача, які розташовані на території здійснення ліцензованої діяльності постачальником електричної енергії за регульованим тарифом. За взаємною згодою сторін можуть бути укладені окремі договори про постачання електричної енергії за кожним об`єктом споживача.

Згідно пункту 10.2 ПКЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний зокрема користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів).

Пунктом 4.2.3. договору визначено, що споживач сплачує постачальнику вартість недораховананої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04 травня 2006 року №562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04 липня 2006 року №782/12656, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням (далі методика).

У відповідності до п. 4.2.4 договору, споживач не несе відповідальності перед постачальником. відповідно до пунктів4.2.1-4.2.3. цього договору, якщо доведе, що порушення виникло з вини постачальника або внаслідок обставин непереборної сили.

Як вбачається з матеріалів справи, 08 лютого 2018 року представниками Рівненського РЕМ ПрАТ "Рівнеобленерго" було здійснено перевірку системи обліку електричної енергії в приміщенні, що знаходиться за адресою с.Олександрія, вул.Станіславівка, 6, Рівненського району Рівненської області. Під час перевірки виявлено факт порушення п.6.40, 3.3., 3.31, 3.2. ПКЕЕ, а саме відсутність пломб енергопостачальної організації на приладі обліку, та фіксація індикатором № М 8809914 впливу магнітного поля. Про що складено Акт про порушення правил користування електричною енергією №R 008254 від 08.02.2018 р. (арк.с. 26). Останній складений та підписаний трьома представниками Постачальника електроенергії - майстер - Прокопчук Дмитро Анатолійович (посвідчення № 7889), електромонтер з експлуатації електролічильників III групи кваліфікації - Поліщук Андрій Васильович (посвідчення № 35243) та електромонтер з експлуатації електролічильників IV групи кваліфікації - ОСОБА_3 (посвідчення № 1650), також при цьому був присутній та підписав Акт представник Споживача Вітрук О.В.

За умовами п. 6.40 ПКЕЕ у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656.

Згідно п.6.41 ПКЕЕ, постачальник електричної енергії зобов`язаний, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформити акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.

Відповідно до п. 6.42 ПКЕЕ, на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Як вбачається зі змісту самого Акту про порушення №R 008254 від 08.02.2018 р., останній містить інформацію щодо приладів обліку електроенергії споживача на дату складання акта, місце, кількість та тавро/номер установлених пломб, також у акті відображено схему електропостачання споживача (розділи 1,2 Акту). У розділі 3 висвітлено результати проведення вимірів параметрів схеми електропостачання споживача на дату складання акта порушення. В розділі 5, який відображає перелік струмоприймачів, приєднаних споживачем до електричної мережі, наявна відмітка такого змісту: "Паспортних даних всіх наявних струмоприймачів на момент перевірки не надано. Можливості проведення вимірювання навантаження при включених усіх наявних струмоприймачах на максимальну потужність, та можливості складення повного переліку струмоприймачів не надано". Також у Акті відображено, що має місце відсутність пломб енергопостачальної організації на електролічильнику, та індикатор № М 8809914 зафіксував вплив магнітного поля. Дане порушення підпадає під кваліфікацію пункту 6.40 ПКЕЕ.

Вказаний акт підписано працівниками ПрАТ "Рівнеобленерго" у кількості трьох чоловік, при цьому у акті наявна відмітка про те, що його підписав представник Споживача Вітрук О.В.

Отже, проаналізувавши наведені вище правові норми та зміст складеного представниками енергопостачальника Акту про порушення ПКЕЕ №R 008254 від 08.02.2018 р. суд приходить до висновку, що останній містить всі необхідні відомості та відповідає вимогам чинного законодавства.

06 березня 2018 року було проведене засідання комісії по розгляду актів про порушення правил користування електричною енергією, про що складено Протоклол №69 (арк.с. 27). Однак, у зв`язку з відсутністю представника Споживача вирішено перенести розгляд Акту та повторно запросити споживача на комісію, надіславши йому поштою повторне запрошення .

27 березня 2018 року було проведено засідання комісії по розгляду актів про порушення правил користування електричною енергією на якому було розглянуто Акт про порушення №R 008254 від 08.02.2018 р., та встановлено факт порушення правил користування електричною енергією Приватним підприємством "ГРІНПЕТ", а саме підпункту 2 пункту 2.1. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, який передбачає що дана Методика застосовується в разі, зокрема: пошкодження або відсутності пломб з відбитками тавр енергопостачальника чи інших заінтересованих сторін, індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному ПКЕЕ, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб та індикаторів. За результатами розгляду прийнято рішення про нарахування обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією на підставі п.2.1 п.п.2 Методики, про що складено Протокол № 73 від 27.03.2018 року (арк.с. 28), та здійснено розрахунок проведених нарахувань, який міститься у матеріалах справи (арк.с. 29).

Пункт 2.5 Методики визначає, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2.1 цієї Методики, крім виявлення випадків фіксації індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W доб, кВт·год) визначається за формулою

W доб = P · t доб · K в,

(2.4)

де: P - потужність (кВт), визначена як:

а) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складання акта про порушення ПКЕЕ струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, зазначену в Договорі);

б) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складання акта про порушення ПКЕЕ струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних всіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення ПКЕЕ, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, зазначену в Договорі);

в) дозволена потужність для даної точки обліку, зазначена в Договорі (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів "а" або "б" цього пункту, перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);

t доб - тривалість роботи обладнання протягом доби (год.), що становить:

при однозмінній роботі споживача - t = 8;

при двозмінній роботі споживача - t = 16;

при тризмінній роботі споживача - t = 24;

при інших режимах роботи визначається на підставі Договору;

K в (K в.i) - коефіцієнт використання струмоприймачів (додаток 1).

За умови згоди сторін коефіцієнт використання електрообладнання вибирається рівним K в = 0,5. У разі недосягнення такої згоди та за умови недопуску споживачем представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) на свою територію для складення переліку струмоприймачів, про що має бути зазначено в акті про порушення, коефіцієнт використання електрообладнання вибирається рівним K в = 0,75.

У разі підключення струмоприймачів, що відповідають різним коефіцієнтам використання, розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії визначається за формулою

n

W = t · ? K · P , (2.5)

доб доб в.i i

(i)

де K в.i - відповідні коефіцієнти використання електрообладнання;

P i - потужність відповідних струмоприймачів, кВт.

Кількість днів у періоді, за який має здійснюватися перерахунок (Д пер., день), визначається за формулою

Д пер = Д пор + Д усун,

(2.6)

де: Д пор - кількість робочих днів споживача від дня останнього контрольного огляду приладу обліку або технічної перевірки (у разі коли технічна перевірка проводилась після останнього контрольного огляду приладу обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у 6 календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Якщо споживач встановив пристрій, що занижує покази приладу обліку, вчинив інші дії, що призвели до недообліку спожитої електричної енергії, виявити які представники постачальника електричної енергії під час проведення контрольного огляду приладу обліку не мали можливості, Д пор визначається виходячи з кількості робочих днів споживача з дня останньої технічної перевірки, або допуску електроустановки споживача в експлуатацію, або набуття прав власності або користування (у разі якщо технічна перевірка у період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію або набуття ним права власності на об`єкт до дати виявлення порушення не проводилась), але не більше ніж за три роки;

Д усун - кількість робочих днів споживача від дня виявлення порушення до дня його усунення або від дня виявлення порушення до дня припинення електропостачання через невиконання споживачем припису чи вимоги щодо усунення порушення. Д усун має бути зазначено в акті про порушення. У разі коли під час оформлення акта про порушення неможливо точно визначити термін, протягом якого будуть усунені порушення, Д усун визначається у двосторонньому акті, складеному сторонами після усунення порушення. При цьому нарахування, передбачені цією Методикою, здійснюються після складення зазначеного двостороннього акта.

Враховуючи вказані дані позивачем розрахований обсяг необлікованої електричної енергії становить 21 275 кВт*год. та вартість не облікованої електричної енергії 51 590,78 грн. за період з 19.08.2017 р. по 08.02.2018 р., про що зазначено в Протоколі від 27.03.2018 року № 73.

Відповідно до ч.1 ст.218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

За ч. 2 ст. 237 ГК України порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.

Таке ж право передбачено п. 6.42 Постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики від 31.07.1996 р. № 28 "Про затвердження Правил користування електричною енергією", за яким Споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку.

Слід зауважити, що сторонами не надано доказів оскарження чи визнання недійсним рішення, оформленого протоколом №73 від 27.03.2018 р. Відтак, останнє є чинним на час розгляду даного спору.

Позивачем при поданні позову надана копія Акту збереження пломб від 19.03.2015 року, із якого вбачається, що він складений у двох примірниках в присутності представника споживач -директора Мартинюка К., який прийняв на зберігання 7 (сім) пломб, за які споживач несе відповідальність. Також є відмітка наступного змісту: "пломби мають відбиток та встановленні на обладнанні № 0230686 електролічильник: У колонці "відбиток/№" - зазначені номери пломб, а в колонці "встановленні на обладнання" - зазначене місце встановлення пломб: • М8809914, М 8809915, С 10609508 та С 10609509 встановленні на кришці електролічильника ; • 2013 III - державної повірки, знаходиться на самому лічильнику; • 0648810 - додаткова пломба; • С 14275530- ввідний автомат. Виконав: представник ПрАТ "Рівнеобленерго" - Семещук С.М. у присутності споживача - Мартинюк К. Тобто, у Акті містяться всі відомості, згідно вимог встановлених у п.3.32 ПКЕЕ.

Положеннями п.2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої Постановою НКРЕ № 562 від 04.05.2006р. (зі змінами та доповненнями), визначено, що Методика застосовується на підставі Акту про порушення вкладеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення порушень визначених даним пунктом.

Керуючись змістом Акту у Відповідача, при перевірці встановлено, що останній порушив п.6.40, З.З., 3.31, 3.2 ПКЕЕ, а саме відсутність пломб енергопостачальної організації на електролічильнику та фіксація впливу магнітного поля індикатором № М8809914. Виявлене у Відповідача представника Позивача порушення підпадає під порушення, яке зазначене в Методиці у пп.2 п.2.1. Розділу 2, а саме пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр енергопостачальника чи інших заінтересованих сторін, індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку визначеному ПКЕЕ, або іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб та індикаторів.

Так, наведений підпункт Методики допускає інший документ, окрім Акту збереження пломб, який підтверджує факт пломбування і передачі на збереження приладу обліку, установлених пломб та індикаторів.

За умовами п. 10.2. ПКЕЕ споживач зобов`язаний не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані постачальнику електричної енергії (електропередавальній організації), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача (підпункт 27).N

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно пунктів 3, 6, 14 ч. 2 вищезгаданої статті, правопорушеннями на ринку електричної енергії є порушення вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж електроенергетичних підприємств та споживачів, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах; пошкодження приладів обліку, використання приладів обліку електричної енергії, неповірених або неатестованих в установленому порядку; пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо.

Ч. 1 ст. 226 Господарського кодексу України, учасник господарських правовідносин, який вчинив господарське правопорушення, зобов`язаний відшкодувати на вимогу цих суб`єктів збитків у добровільному порядку в повному обсязі.

Статтею 11 ЦК встановлено, що цивільні права та обов`язки виникають з договорів та інших правочинів.

Відповідно до ст. 173 ГК, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно з ст. 193 ГК суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Із системного аналізу наведених вище положень законодавства вбачається, що саме споживач зобов`язаний оплатити вартість недоврахованої електричної енергії.

Частинами 1, 2 ст. 237 ГК України визначено, що підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов`язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред`явлення претензії порушнику зобов`язання. Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.

Виходячи з аналізу вказаних норм, для донарахування споживачу вартості електроенергії визначальним є факт порушення ним Правил КЕЕ.

Проаналізувавши все вищевказане господарський суд прийшов до висновку, що здійснений позивачем розрахунок обсягу та вартості необлікованої електроенергії відповідає вимогам Методики. Відтак, комісією по розгляду Акту про порушення №R 008254 від 08.02.2018 р. правомірно здійсненні нарахування ПП "ГРІНПЕТ" обсягу необлікованої електричної енергії - 21 275 кВт*год. та вартість не облікованої електричної енергії 51 590,78 грн. за період з 19.08.2017 р. по 08.02.2018 р., про що зазначено в Протоколі від 27.03.2018 року № 73.

Відносно посилання відповідача на той факт, що ОСОБА_6 не є працівником відповідача, та не мав права приймати участь у складенні Акта про порушення в інтересах ПП "ГРІНПЕТ", та договір про розстрочку виконання зобов`язань № 7000038276 від 25.06.2018р. підписаний невідомою особою Дзядук ОСОБА_8 , який не був працівником підприємства відповідача, суд звертає увагу на наступне.

Згідно Однолінійної електричної схеми та Акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності (додаток №6 до Договору про постачання електричної енергії № 270051803 від 14.08.2014 р.) Споживач - ПП "Грінпет" відповідає за технічний стан : кабель вводу, щит обліку та все електрообладнання приміщення. Перед підписанням Сторонами Договору про постачання електричної енергії № 270051803 від 14.08.2014р, представниками Позивача було проведено 13.08.2014 року технічну перевірку засобу обліку електричної енергії прямого включення. На підтвердження технічної перевірки представника Позивача був складений Акт № R 58501 в присутності споживача - директора Мартинюка К.О. ПП "Грінпет" (арк.с. 89). Згідно зазначеного Акту у пункті "Характеристика вводу" відображено наступну інформацію: щит обліку змонтований в середині в ВРП в цеху. Як підтвердили представники позивача та відповідача у судовому засіданні - територія ПП "Грінпет", а саме цеху по розливу води, є закритою територією, також щит обліку, де розміщений прилад обліку, знаходиться в цеху на закритій території. Згідно матеріалів справи порушення виявленні в присутності ОСОБА_6 , який добровільно без будь-яких заперечень надав допуск на закритій території до приладу обліку.

У подальшому, від імені ПП "ГРІНПЕТ" був укладений із позивачем договір про розстрочку виконання зобов`язань № 7000038276 від 25.06.2018 р., підписаний зі сторони відповідача ОСОБА_9 .

При цьому, відповідач стверджуючи, що ОСОБА_6 та ОСОБА_9 не були працівниками підприємства, не надав до матеріалів справи будь-яких доказів звернення у правоохоронні чи інші органи відносно того, що мав місце факт проникнення на територію ПП "Грінпет" невідомих осіб, які неправомірно, без необхідних на те повноважень, від імені підприємства вчиняли юридично значимі дії - укладали договори, підписували документи, також у інший спосіб представляли інтереси ПП "ГРІНПЕТ", у тому числі й допустили працівників ПрАТ "Рівнеобленерго" для здійснення перевірки систем обліку електроенергії.

Таким чином, суд погоджується із твердженням позивача про те, що відповідачем не доведено належним чином, що особа, яка перебувала на території відповідача та мала відповідні доступи до зовнішніх воріт та внутрішніх дверей цеху, де знаходився щит обліку (електролічильник), та особа, яка від імені Споживача укладала згаданий вище договір про розстрочку виконання зобов`язань, не є працівниками підприємства Споживача.

Відповідачем на підтвердження відсутності трудових відносин із ОСОБА_6 та ОСОБА_9 було надано Штатний розпис, який введений в дію з 01.01.2018 року, та згідно відомостей якого у штаті ПП "Грінпет" наявні 1,5 штатних одиниць.

Водночас, штатний розпис підписаний особою, яка вказана як Начальник відділу кадрів Озімковський В.Я. Однак, у цьому ж штатному розписі відсутня інформація про наявність такої штатної одиниці та посади.

Порядкові номери штатного розпису зазначені - 66 та 65. Проте не подано суду відомостей про інші штатні одиниці та посади працівників, що передують порядковим номерам 65, 66.

Отже, ні наданим штатним розписом, ні будь-якими іншими документами відповідачем не підтверджений факт відсутності трудових, цивільно-правових чи інших відносин ПП "Грінпет" з ОСОБА_6 та ОСОБА_9 . Не надано інших доказів, які б могли підтвердити незаконне перебування цих осіб на території ПП "ГРІНПЕТ".

Відтак, підсумовуючи викладене, суд констатує, що ПрАТ "Рівнеобленерго" належним чином зафіксував виявлене у відповідача порушення, розглянув його у встановленому законодавством порядку та визначив обсяг та вартість необлікованої електроенергії у відповідності до вимог Методики.

Натомість відповідач зі своєї сторони не здійснив оплату вартості не облікованої електричної енергії у розмірі 51 590,78 грн., та не подав суду відповідних доказів цього.

Таким чином, суд приходить до висновку, що ПрАТ "Рівнеобленерго" правомірно звернувся до господарського суду із даним позовом про стягнення із ПП "ГРІНПЕТ" вартості необлікованої електроенергії.

Відповідно до вимог ст.ст. 73,74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Зазначені норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Враховуючи усе викладене у сукупності, обставини, на які посилається позивач у даній справі, підтверджені належними та допустимими доказами, та не спростовані відповідачем.

Натомість, доводи відповідача не знайшли свого підтвердження при дослідженні доказів та встановленні обставин справи, а тому відхиляються судом.

Отже, позовні вимоги про стягнення з Приватного підприємства "ГРІНПЕТ" на користь Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" вартості необлікованої електроенергії у розмірі 51 590,78 грн. є законними, обґрунтованими, відповідачем не спростованими, та такими, що підлягають до задоволення.

На підставі ст.129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 921,00 грн. покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 129, 237-240 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Стягнути з Приватного підприємства "ГРІНПЕТ" (35320, Рівненська область, Рівненський район, с.Олександрія, вул. Станіславівка, 6, код ЄДРПОУ 13991989) на користь Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" (33013, м.Рівне, вул.Князя Володимира, 71, код ЄДРПОУ 05424874) - 51 590 (п`ятдесят одну тисячу п`ятсот дев`яносто) грн. 78 коп. вартості необлікованої електроенергії та 1 921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) грн. 00 коп. судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду Рівненської області може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку встановленому ст.ст. 254, 256 - 259 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено та підписано "31" травня 2019 року

Суддя Бережнюк В.В.

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення27.05.2019
Оприлюднено02.06.2019
Номер документу82118806
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —918/216/19

Судовий наказ від 01.07.2019

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Бережнюк В.В.

Рішення від 27.05.2019

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Бережнюк В.В.

Ухвала від 19.04.2019

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Бережнюк В.В.

Ухвала від 02.04.2019

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Бережнюк В.В.

Ухвала від 29.03.2019

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Бережнюк В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні