ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" травня 2019 р. м. Київ Справа № 911/517/19
Господарський суд Київської області в складі:
головуючого судді Христенко О.О.
за участю секретаря Гарбуз Л.В.
розглянувши справу № 911/517/19
за позовом Державного підприємства Український державний центр радіочастот ,
м. Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю Інтер-Авіа , м. Бориспіль
про стягнення 1 036,80 грн.
представники:
від позивача: Ізюмська І.В., адвокат, довіреність № 80/07.1-09/15750 від 29.12.2018;
від відповідача: не з`явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Державне підприємство Український державний центр радіочастот (надалі - позивач) 15.02.2019 року звернулось до господарського суду Київської області через підсистему Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи Електронний суд з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Інтер-Авіа (надалі - відповідач) про стягнення 1 036,80 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем обов`язку щодо оплати наданих позивачем робіт, пов`язаних з радіочастотним моніторингом та забезпеченням електромагнітної сумісності радіоелектронних засобів, на підставі Договору № 3112/478м-09 від 02.02.2009, укладеного між позивачем та відповідачем, за період з 01.03.2017 по 31.08.2018.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 та 8 ст. 6 Господарського процесуального кодексу України у господарських судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, між учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, можуть подати процесуальні, інші документи, вчинити інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", якщо інше не передбачено цим Кодексом.
У п.п. 17.15 Перехідних положень ГПК України зазначено, що єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацією України у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
01 грудня 2018 року Державною судовою адміністрацією України в газеті Голос України № 229 (6984) опублікованого оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Відповідно до наказу ДСА України від 22.12.2018 № 628 "Про проведення тестування підсистеми "Електронний суд" у місцевих та апеляційних судах" з 22.12.2018 у всіх місцевих та апеляційних судах розпочалась експлуатація підсистеми "Електронний суд" в тестовому режимі. Пунктом другим цього наказу передбачено, що у частині функціонування підсистеми "Електронний суд" судам у ході її експлуатації в тестовому режимі необхідно керуватися вимогами Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26.11.2010 № 30.
Таким чином, станом на момент звернення позивача до суду з позовною заявою (15.02.2019) підсистема "Електронний суд" працювала в тестовому режимі.
Ухвалою господарського суду Київської області від 04.03.2019 відкрито провадження у справі № 911/517/18 в порядку спрощеного позовного провадження із призначенням судового засідання на 03.04.2019 о 10 год. 00 хв.
01.03.2019 року Державна судова адміністрація України оприлюднила повідомлення про відкликання оголошення, опублікованого в газеті Голос України 1 грудня 2018 року № 229 (6984) щодо створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: Відповідно до рішення Вищої ради правосуддя від 28.02.2019 №624/0/15-19 та враховуючи результати обговорення з судами, іншими органами та установами системи правосуддя питання необхідності відтермінування початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), Державна судова адміністрація України повідомляє про відкликання оголошення, опублікованого в газеті Голос України (№229 (6984) від 01.12.2018). Про початок функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи буде повідомлено додатково. Водночас, здійснення тестового режиму експлуатації ЄСІТС продовжується у складі наступних підсистем (модулів): Єдиний контакт-центр судової влади України; Єдина підсистема управління фінансово-господарськими процесами; Офіційна електронна адреса (Електронний кабінет); Офіційний веб-портал Судова влада України ; Єдиний державний реєстр судових рішень; Електронний суд; Автоматизований розподіл; Судова статистика .
12 березня 2019 року через систему Електронний суд , яка працює в господарському суді Київської області в тестовому режимі, від позивача надійшло клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, фізичну особу ОСОБА_1 - засновника ТОВ Інтер-Авіа .
Ухвалою суду від 03.04.2019 відкладено судове засідання на 22.04.2019 об 11 год. 20 хв., відмовлено в задоволені клопотання позивача про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 22.04.2019 відкладено судове засідання на 15.05.2019 о 12 год. 40 хв.
Через канцелярію суду (вх. № 9364/19 від 14.05.2019 та вх. № 9469/19 від 15.05.2019) від позивача надійшли додаткові письмові пояснення по справі.
Згідно ч.ч. 1, 8 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
В судових засіданнях представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Відповідач жодного разу в судові засідання не з`явився, відзиву на позовну заяву не надав, про час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законодавством порядку. Ухвали суду надсилались на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, витяг з якого зроблений судом та наявний в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: 1) неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки; 2) повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.
Згідно ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд Київської області
ВСТАНОВИВ:
02 лютого 2009 року між Державним підприємством "Український державний центр радіочастот" ( виконавець , надалі - позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтер-Авіа" ( замовник , надалі - відповідач) було укладено Договір на роботи, пов`язані з радіочастотним моніторингом та забезпеченням електромагнітної сумісності радіоелектричних засобів № 3112/478м-09 (надалі - Договір).
Відповідно до п. 1.1 Договору предметом цього Договору є проведення позивачем робіт, пов`язаних з радіочастотним моніторингом та забезпеченням електромагнітної сумісності (далі - ЕМС) радіоелектронних засобів (надалі - РЕЗ), згідно з виданими дозволами, а також виявлення та усунення дії джерел радіозавад роботі РЕЗ відповідача.
Вартість виконання робіт, пов`язаних з радіочастотним моніторингом та забезпеченням ЕМС РЕЗ, визначається на підставі затверджених в установленому порядку "Тарифів на роботи (послуги) Державного підприємства "Український державний центр радіочастот", пов`язаних з користуванням радіочастотним ресурсом України та виділенням номерного ресурсу" за один календарний місяць, що складає 84,00 грн. і не включає ПДВ. ПДВ нараховується згідно законодавства України (п. 3.1 Договору).
Виконання робіт підтверджується відповідним Актом виконаних робіт підписаним обома Сторонами (п. 3.2 Договору).
Позивач після закінчення проведення робіт оформлює рахунки за проведені роботи та разом з актами виконаних робіт надсилає на адресу відповідача (п. 3.3 Договору).
Розрахунки між позивачем та відповідачем за роботи, пов`язані з радіочастотним моніторингом та забезпеченням ЕМС РЕЗ проводяться шляхом перерахування суми, що виставлена в платіжному документі, на розрахунковий рахунок позивача, протягом трьох банківських днів з моменту отримання рахунку (п. 3.4 Договору).
Цей Договір укладений на період 1 календарний рік, набирає чинності з дати його підписання уповноваженими представниками Сторін (п. 6.1 Договору).
Цей Договір вважається продовженим на кожний наступний період тривалістю в 1 календарний рік, якщо жодна із Сторін за 30 днів до закінчення терміну його дії не надішле іншій Стороні письмове повідомлення про свій намір припинити його дію надалі.
Матеріалами справи підтверджується та не спростовується відповідачем, що позивачем протягом березня 2017 року - серпня 2018 року були виконані передбачені Договором роботи на загальну суму 1 036,80 грн., що підтверджується Актами виконаних робіт за спірний період та виставленими рахунками за проведені роботи за спірний період, які були надіслані відповідачу, у відповідності до п. 3.3 Договору (копії Актів, рахунків та докази надіслання останніх знаходяться в матеріалах справи).
Проте, відповідач в порушення умов п. 3.4 Договору та вимог чинного законодавства України, своєчасно та в повному обсязі свої зобов`язання з оплати виконаних робіт не виконав, підписаних Актів не надіслав, мотивовану відмову від прийняття робіт згідно спірного Договору за спірний період не направив.
Відповідно до ч. 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частина 1 ст. 626 ЦК України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про радіочастотний ресурс України" користувачі радіочастотного ресурсу України зобов`язані вносити платежі та збори, передбачені законом, а також у встановленому національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв`язку та інформатизації, порядку плату за радіочастотний моніторинг у смугах радіочастот загального користування.
Аналогічні положення закріплені і в ч. 4 ст. 19 Закону України "Про радіочастотний ресурс України", відповідно до якої радіочастотний моніторинг у смугах радіочастот загального та спеціального користування здійснюється за рахунок користувачів радіочастотного ресурсу.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За правовим змістом відносини сторін є змішаним договором, який містить елементи договорів підряду та надання послуг.
Статтею 837 ЦК України визначено, що за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Згідно ч. 1 ст. 889 ЦК України за договором підряду замовник зобов`язаний сплатити підряднику встановлену ціну після завершення усіх робіт чи сплатити її частинами після завершення окремих етапів робіт або в іншому порядку, встановленому договором або законом.
Частиною 1 ст. 853 ЦК України передбачено, що замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові.
Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.
Замовник, який прийняв роботу без перевірки, позбавляється права посилатися на недоліки роботи, які могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (явні недоліки).
Згідно ст. 854 ЦК України, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний оплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або за згодою замовника - достроково.
Отже, замовник, який безпідставно відмовився від прийняття робіт, своєчасно не заявивши про їх недоліки (за наявності таких), не звільняється від обов`язку оплатити роботи, виконані за договором підряду, за таких обставин, Акти надіслані відповідачу за спірним Договором вважаються підписаними, роботи прийнятими та такими, що підлягають оплаті.
Відтак, за відповідачем рахується заборгованість з оплати виконаних робіт за Договором на суму 1 036,80 грн.
Відповідно до ч.ч. 1 та 4 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.
Згідно ч.ч. 1 та 2 ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно ст. 78 ГПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 79 ГПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За наслідками розгляду спору, судом встановлено заборгованість відповідача в сумі 1 036,80 грн., що відповідачем не заперечено та не спростовано, тому позовні вимоги про стягнення з відповідача 1 036,80 грн. заборгованості за період з 01.03.2017 по 31.08.2018 підлягають задоволенню в повному обсязі.
Витрати зі сплати судового збору відповідно ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 123, 129, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер-Авіа" (08300, Київська обл., м. Бориспіль, вул. Київський шлях, буд. 14, код 31124877) на користь Державного підприємства "Український державний центр радіочастот" (03179, м. Київ, проспект Перемоги, 15 км, код 01181765) 1 036 (одна тисяча тридцять шість) грн. 80 коп. заборгованості та 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст.ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст підписано - 03.06.2019.
Суддя О.О. Христенко
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2019 |
Оприлюднено | 04.06.2019 |
Номер документу | 82129972 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Христенко О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні