Справа № 279/5612/18
Провадження № 2/279/432/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"03" червня 2019 р.
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Шульги О.М., з секретарем Башинською Н.М., розглянувши в приміщенні суду в м.Коростені цивільну справу №279/5612/18 за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади в особі виконавчого комітету Васьковицької сільської ради про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача в якому зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Коростень Житомирської області померла її мати ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина за законом у вигляді земельних ділянок розмірами 2,9271 га, кадастровий номер НОМЕР_1 та 0,3439га, кадастровий номер НОМЕР_2 , розташованих на території Васьковицької сільради Коростенського району Житомирської області, які належали спадкодавцю на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3 . Вона є єдиним спадкоємцем після смерті матері і фактично прийняла спадщину, вступивши в управління та володіння спадковим майном, оскільки на час відкриття спадщини проживала разом із спадкодавцем. Для отримання свідоцтва про право на спадщину звернулась до органів нотаріату, однак, у видачі свідоцтва про право на спадщину їй було відмовлено через відсутність правовстановлюючих документів на земельні ділянки. За життя спадкодавець розпочала приватизацію землі, однак завершити її не встигла, оскільки померла, а після її смерті у видачі державного акту було відмовлено. Просить рішенням суду встановити факт прийняття нею спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 та визнати право власності на вказане спадкове майно в порядку спадкування за законом.
В судове засідання сторони не з`явилися, письмово повідомили про можливість розгляду справи у їх відсутності.
У зв`язку з неявкою сторін фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про наступне.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 75 років в м.Коростень Житомирської області померла ОСОБА_2 . Позивач є дочкою померлої, що стверджується наявною в справі копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , виданого 09.10.1952 року.
З листа Коростенської районної державної адміністрації №02-44/61-Б від 06.03.2018 року слідує, що на ім`я ОСОБА_2 неможливо надати дозвіл на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місці), взамін сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3 реформованого КСП Поліська нива на території Васьковицької сільської ради, оскільки вона померла у 1998 році.
Одночасно зазначено, що під час розпаювання реформованого КСП Поліська нива у 2004 році взамін сертифікату на право на земельну частку (пай) НОМЕР_3 було виготовлено державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_5 на ім`я ОСОБА_2 , який не був виданий у зв`язку зі смертю останньої.
Відповідно до відомостей Державного земельного кадастру право власності на земельні ділянки 15/56 - кадастровий номер НОМЕР_1 та 23/1056 - кадастровий номер НОМЕР_2 зареєстровано за ОСОБА_2 .
Статтями 548, 549 ЦК України в редакції 1963 року визначено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
З листа Коростенської районної державної нотаріальної контори №1725/16/02-14 від 21.12.2018 року та Інформаційної довідки зі спадкового реєстру слідує, що після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , за заявою позивача Коростенською міською державною нотаріальною конторою заведено спадкову справу №438/1999 .
Вищевказане підтверджує факт прийняття позивачем спадщини після смерті матері, тому встановлення факту прийняття спадщини у вигляді земельної ділянки не потребує ухвалення з даного питання окремо ще судового рішення, тому вимога про встановлення вказаного факту задоволенню не підлягає.
З листа завідувача Коростенської міської державної нотаріальної контори №173/01-16 від 05.05.2018 року слідує, що позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельні ділянки по причині відсутності правовстановлюючого документа на вказане нерухоме майно.
Статтею 328 ЦК України визначено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону, або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування врегульовано нормами Цивільного кодексу України і має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку.
Отже, якщо у громадянина була у користуванні земельна ділянка для ведення особистого сільськогосподарського виробництва, то у такого громадянина вже по суті виникло право власності на земельну ділянку. Вказане право хоч і не було оформлено у встановленому законом порядку, однак у зв`язку із смертю особи не припинилося, а формальний аспект щодо неотримання правовстановлюючого документу та відсутності його державної реєстрації не може бути перешкодою для спадкоємця для вжиття дій щодо її спадкування.
На час розгляду справи можливість одержати правовстановлюючий документ позивач позбавлена можливості, що перешкоджає реалізувати свої спадкові права в органах нотаріату.
Враховуючи, що право власності спадкодавця на земельні ділянки знайшло своє підтвердження в суді, ніким не оспорено та не скасовано, тому суд вважає позовні вимоги в цій частині обґрунтованими, що є підставою для їх задоволення.
Розподіл судових витрат у справі підлягає вирішенню в порядку ст.141 ЦПК України.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 19, 142, 200, 247, 258, 259, 265, 268, 273, 354, 355ЦПК України, ст.ст. 529, 548, 549 ЦК України (в редакції 1963 року), Постановою Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на земельні ділянки розмірами 2,9271 га, кадастровий номер НОМЕР_1 та 0,3439га, кадастровий номер НОМЕР_2 , які розташовані на території Васьковицької сільради Коростенського району, що належали спадкодавцю на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3 .
У встановленні факту прийняття ОСОБА_1 спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Коростень Житомирської області, відмовити.
Звільнити позивача від сплати судового збору на підставі ст.5 ч.1.п.10 Закону України "Про судовий збір".
Стягнути з територіальної громади в особі виконавчого комітету Васьковицької сільської ради Коростенського району судовий збір в розмірі 704 гривні 80 копійок, який підлягає зарахуванню до спеціального фонду Державного бюджету України (отримувач ГУК у м.Києві /22030106/, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, рахунок отримувача 31211256026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі протягом тридцяти днів апеляційної скарги.
Відповідно п.п.15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня його вручення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони та учасники:
Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 .
Відповідач - територіальна громада в особі виконавчого комітету Васьковицької сільської ради, місце знаходження: 11522, с. Васьковичі, вул. Першотравнева, 36, Коростенський р-н, Житомирська обл., ЄДРПОУ 13559401.
Суддя:
Суд | Коростенський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 03.06.2019 |
Оприлюднено | 04.06.2019 |
Номер документу | 82133868 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Шульга О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні