Справа № 706/666/19
2/706/389/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03.06.2019 м. Христинівка
Христинівський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Орендарчука М.П.
при секретарі: Карбівська Я.Є.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Христинівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади села Велика Севастянівка Христинівського району Черкаської області в особі Великосевастянівської сільської ради про визнання права власності на майно,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 звернувся до Христинівського районного суду Черкаської області з позовом до Територіальної громади села Велика Севастянівка Христинівського району Черкаської області в особі Великосевастянівської сільської ради про визнання права власності на майно.
В обґрунтування своїх позовних вимог вказує, що згідно виписки погосподарської книги №1850 від 29.03.2019 року по селі Велика Севастянівка Христинівського району Черкаської АДРЕСА_1 за період з 1967 року по даний час Позивач володіє житловим будинком з господарськими спорудами АДРЕСА_2 АДРЕСА_3 , до 1967 року власником будинку записаний ОСОБА_2 ОСОБА_3 . ІНФОРМАЦІЯ_1 року дружина позивача ОСОБА_4 придбала у ОСОБА_5 житловий будинок в с.Велика севастянівка, що підтверджується відповідним договором купвлі продаж) посвідченим секретарем Великосевастянівської сільської ради запис в реєстрі № 11 за 1989 рік. Згідно довідки Великосевастянівської сільської ради № 1908 від 15.03.2019 року домоволодіння АДРЕСА_4 .Севастянівка придбане дружиною ОСОБА_1 ОСОБА_4 в 1989 році було приєднано до домоволодіння АДРЕСА_3 належному позивачеві згідно даних по господарських книг із збереженням за об`єднаним домоволодінням адреси: АДРЕСА_3 . В зв`язку з об`єднанням відомості про домоволодіння АДРЕСА_4 виключено з по господарських книг з моменту об`єднання, власником домоволодіння з моменту об`єднання у погосподарському обліку записаний позивач. ІНФОРМАЦІЯ_2 дружина Позивача померла, то підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 . Згідно технічного на будинок садибного типу з господарськими спорудами по АДРЕСА_3 він складається: житловий будинок Al, прибудова а2, ґанок, сарай Б, сарай Г, літня кухня Д, гараж Ж, вбиральня 3, сарай И, сарай Л, сарай М, сарай Н, погріб В, погріб К, погріб О, погріб Е, огорожа №1 , ворота з хвірткою №2, ворота №3, колодязь №4. Згідно довідки №206 від 08 квітня 2019 року виданої КП - (Черкаське обласне об`єднане бюро технічної інвентаризації станом на 01.01.2013 року в с. АДРЕСА_3 , об`єктів нерухомого майна не зареєстровано.
Позивач ОСОБА_1 , в підготовче судове засідання не зявився, надав до суду заяву якою просив розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримує, та просив суд задовольнити їх в повному обсязі.
Представник Територіальної громади села Велика Севастянівка Христинівського району Черкаської області в особі Великосевастянівської сільської ради в підготовче судове засідання не зявився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі в якій зазначив, що не заперечує проти задоволення позовних вимог.
Розглянувши заявлений позов, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
В ході судового розгляду справи встановлено, що 20 лютого 1989 року дружина позивача ОСОБА_4 придбала у ОСОБА_5 житловий будинок в с.Велика севастянівка, що підтверджується відповідним договором купвлі продажу посвідченим секретарем Великосевастянівської сільської ради запис в реєстрі № 11 за 1989 рік. .
Згідно довідки Великосевастянівської сільської ради № 1908 від 15.03.2019 року домоволодіння АДРЕСА_4 .Севастянівка придбане дружиною ОСОБА_1 ОСОБА_4 в 1989 році було приєднано до домоволодіння АДРЕСА_3 належному позивачеві згідно даних по господарських книг із збереженням за об`єднаним домоволодінням адреси: АДРЕСА_3 .
Згідно довідки №206 від 08 квітня 2019 року виданої КП -(Черкаське обласне об`єднане бюро технічної інвентаризації станом на 01.01.2013 року в с. АДРЕСА_3 , об`єктів нерухомого майна не зареєстровано.
Згідно ст. 344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п`яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Право власності на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації.
Право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери набувається за рішенням суду.
Згідно Постанови пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 № 5 Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав відповідно до частини першоїстатті 344 ЦКособа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п`яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановленоЦК.
При вирішенні спорів, пов`язаних із набуттям права власності за набувальною давністю, суди повинні враховувати, зокрема, таке:
- володіння є добросовісним, якщо особа при заволодінні чужим майном не знала і не могла знати про відсутність у неї підстав для набуття права власності;
- володіння визнається відкритим, якщо особа не приховувала факт знаходження майна в її володінні. Вжиття звичайних заходів щодо забезпечення охорони майна не свідчить про приховування цього майна;
- володіння визнається безперервним, якщо воно не переривалось протягом всього строку набувальної давності. У разі втрати не із своєї волі майна його давнісним володільцем та повернення цього майна протягом одного року або пред`явлення протягом цього строку позову про його витребування набувальна давність не переривається (частина третястатті 344 ЦК). Не переривається набувальна давність, якщо особа, яка заявляє про давність володіння, є сингулярним чи універсальним правонаступником, оскільки в цьому разі вона може приєднати до часу свого володіння увесь час, протягом якого цим майном володіла особа, чиїм спадкоємцем (правонаступником) вона є (частина друга статті 344 ЦК). (п. 9 Постанови)
Враховуючи положення статей335 і 344 ЦК, право власності за набувальною давністю може бути набуто на майно, яке належить на праві власності іншій особі (а не особі, яка заявляє про давність володіння), а також на безхазяйну річ. Отже, встановлення власника майна або безхазяйності речі є однією з обставин, що має юридичне значення, і підлягає доведенню під час ухвалення рішення суду (стаття 214 ЦПК).
Враховуючи положення пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень ЦК про те, що правила статті 344 ЦК про набувальну давність поширюються також на випадки, коли володіння майном почалося за три роки до набрання чинності цим Кодексом, та беручи до уваги, щоЦКнабрав чинності з 1 січня 2004 року, положення статті 344 ЦК поширюються на правовідносини, що виникли з 1 січня 2001 року. Отже, визнання судом права власності на нерухоме майно за набувальною давністю може мати місце не раніше 1 січня 2011 року.
При цьому суди мають виходити з того, що коли строк давнісного володіння почався раніше 1 січня 2001 року, то до строку, який дає право на набуття права власності за набувальною давністю, зараховується лише строк з 1 січня 2001 року. Разом із тим, якщо перебіг строку володіння за давністю почався після цієї дати, то до строку набувальної давності цей період зараховується повністю. (п. 11 Постанови)
Можливість пред`явлення до суду позову про визнання права власності за набувальною давністю випливає з положень статей 15,16 ЦК, а також частини четвертої статті 344 ЦК, згідно з якими захист цивільних прав здійснюється судом шляхом визнання права. У зв`язку з цим особа, яка заявляє про давність володіння і вважає, що у неї є всі законні підстави бути визнаною власником майна за набувальною давністю, має право звернутися до суду з позовом про визнання за нею права власності.
Відповідачем за позовом про визнання права власності за набувальною давністю є попередній власник майна або його правонаступник. У разі якщо попередній власник нерухомого майна не був і не міг бути відомим давнісному володільцю, то відповідачем є орган, уповноважений управляти майном відповідної територіальної громади. (п. 13 Постанови)
Виходячи зі змісту частини першої статті 344 ЦК, відсутність державної реєстрації права власності на нерухоме майно не є перешкодою для визнання права власності на це майно у зв`язку зі спливом строку набувальної давності, оскільки така державна реєстрація може бути здійснена після визнання права власності за набувальною давністю.
Рішення суду, що набрало законної сили, про задоволення позову про визнання права власності за набувальною давністю є підставою для реєстрації права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (пункт 5 частини першої статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"). (п. 14 Постанови)
Отже, враховуючи, що позивач добросовісно заволодів чужим майном і понад 10 років продовжує відкрито, безперервно володіти житловим будинокрм разом із господарськими будівлями та спорудами, розташованих по по АДРЕСА_3 , суд вважає за можливе визнати право власності за набувальною давністю.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст.10,60,212,213,214,215 ЦПК України,ст. 344 ЦК Українисуд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ( житель АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Територіальної громади села Велика Севастянівка Христинівського району Черкаської області в особі Великосевастянівської сільської ради (Черкаська область, Христинівський район, с. Велика Севастянівка, вулиця Шевченка, 6, код ЄДРПОУ: 33376302) про визнання права власності на майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ), право власності за набувальною давністю на житловий будинок з господарськими спорудами, по АДРЕСА_3 , а саме: житловий будинок А1, прибудова а2, ґанок, сарай Б, сарай Г, літня кухня Д, гараж Ж, вбиральня 3, сарай И, сарай Л, сарай М, сарай Н, погріб В, погріб К, погріб О, погріб Е, огорожа №1, ворота з хвірткою №2, ворота №3, колодязь №4.
Рішення може бути оскаржене позивачем до апеляційного суду Черкаської області через Христинівський районний суд Черкаської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя М. П. Орендарчук
Суд | Христинівський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 03.06.2019 |
Оприлюднено | 05.06.2019 |
Номер документу | 82171957 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Христинівський районний суд Черкаської області
Орендарчук М. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні