Рішення
від 03.06.2019 по справі 706/612/19
ХРИСТИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 706/612/19

2-о/706/24/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 червня 2019 року м.Христинівка

Христинівський районний суд Черкаської області в складі головуючого Орендарчука М.П.

за участю секретаря судового засідання Карбівська Я.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Христинівка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , Заінтересована особа: Синицька сільська рада Христинівського районного суду Черкаської області про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини,-

В С Т А Н О В И В:

Заявник звернувся до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання із спадкодацем.

Свої вимоги мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мачуха ОСОБА_2 . Після її смерті залишилось спадкове майно, до якого зокрема відноситься і земельна ділянка, цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,88 га розташована в адміністративно-територіальних межах Синицької сільської ради Христинівського району Черкаської області. На випадок своєї смерті ОСОБА_2 , будь-яких розпоряджень не робила. Його батько ОСОБА_3 - цивільний чоловік спадкодавця, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Після смерті батька, тобто фактично з квітня 2005 року, він став постійно проживати разом із ОСОБА_2 , так як вона в силу віку уже потребувала стороннього догляду у будинку батька по АДРЕСА_1 . По великому рахунку, вони з нею було пов`язані спільним побутом та сімейними відносинами і він не міг кинути її на призволяще. Похорони ОСОБА_2 , а також відзначення всіх обрядових поминальних днів та річниці її смерті, також здійснено за його власний рахунок. Христинівською районною нотаріальною конторою від нього не приймається заява про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , з підстав відсутності між ними кровного споріднення. Разом з цим відповідно до ст. 1264 Цивільного кодексу України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з`явився, проте від нього до суду надійшла заява, в якій він зазначив, що заявлені вимоги підтримує та просить справу розглядати у його відсутність.

В судове засідання Заінтересована особа Синицька сільська рада Христинівського району Черкаської області не з`явилась, проте від Синицької сільської ради надійшов відзив, в якому зазначено, що Синицька сільська рада не заперечує проти задоволення заявлених вимог , та просить Христинівський районний суд розглянути справу у відсутності представника сільської ради.

Свідок ОСОБА_4 , надавала суду покази, якими підтвердила той факт, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 постійно проживав однією сім`єю більше п`яти років разом із спадкодавцем ОСОБА_2 в АДРЕСА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме із квітня 2005 року та по день відкриття спадщини після її смерті.

Свідок ОСОБА_5 , надала суду покази, якими підтвердила той факт, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 постійно проживав однією сім`єю більше п`яти років разом із спадкодавцем ОСОБА_2 в АДРЕСА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме із квітня 2005 року та по день відкриття спадщини після її смерті.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно ч.2 ст.315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановленні факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_3 .

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 померла ОСОБА_2 .

Згідно довідки № 118 від 08.02.2019 року виданої виконкомом Синицької сільської ради Христинівського району Черкаської області про те, що померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , на момент смерті постійно була зареєстрована в АДРЕСА_1 в домогосподарстві ОСОБА_1 . На день смерті гр. ОСОБА_2 в даному будинку без реєстрації проживав ОСОБА_1 .

Частинами 1, 3 ст. 1268, ч. 1 ст. 1269, ч. 1 ст. 1270 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

За змістом зазначених норм прийняття особою спадщини обумовлюється або постійним проживанням спадкоємця із спадкодавцем на час відкриття спадщини, або, в разі відсутності наведених вище обставин - поданням до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини у визначений ч. 1 ст. 1270 ЦК України строк.

Факт постійного проживання ОСОБА_1 разом з мачухою ОСОБА_2 до дня смерті останньої за адресою АДРЕСА_1 , підтверджується матеріалами справи, а саме: Копія свідоцтва про смерть ОСОБА_2 ; Копія свідоцтва про смерть ОСОБА_3 на 1 аркуші; Копія довідки виконкому Синицької сільської ради Христинівського району Черкаської області від 08.02.2019 №119; Копія довідки виконкому Синицької сільської ради Христинівського району Черкаської області від 01.11.2010 №656; Копія довідки виконкому Синицької сільської ради Христинівського району Черкаської області від 08.02.2019 №118; Копія довідки виконкому Синицької сільської ради Христинівського району Черкаської області від 08.02.2019 №117; Копія державного акту на право приватної власності на землю ОСОБА_2 серії НОМЕР_3 ; Копія свідоцтва про народження ОСОБА_1 , показами свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Отже, в силу ст. 1268 ЦК України ОСОБА_6 фактично прийняв спадщину шляхом постійного проживання разом зі спадкодавцем на момент її відкриття, проте нотаріус відмовив йому у видачі свідоцтва про право на спадщину через те, що спадкодавець та спадкоємець були зареєстровані за різними адресами.

Таким чином, мають місце обставини, які свідчать про прийняття заявником спадщини після смерті дідуся шляхом постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

В зв`язку з наявністю розбіжностей щодо зареєстрованого та фактичного місця проживання спадкоємця заявник не має можливості іншим шляхом, крім як встановлення в судовому порядку факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, підтвердити факт її прийняття.

При таких обставинах вимоги заявника про встановлення факту постійного проживання разом з спадкодавцем на час відкриття спадщини та її прийняття підлягають задоволенню.

Факт постійного проживання ОСОБА_1 разом із мачухою ОСОБА_2 на момент її смерті та прийняття спадщини після смерті останньої має заявнику юридичне значення та встановлюється з метою підтвердження наявності обставин, що свідчать про прийняття спадкоємцем ОСОБА_1 .

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 258,259, 263-265, 268, 315, 319, 354 ЦПК України суд, -

В И Р І Ш И В :

Заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ( зареєстрованого та який фактично проживає по АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_4 виданий 04.04.1996 Івано-Франківським МУВС МВС в Івано-Франківській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків: НОМЕР_5 ) Зацікавлена особа: Синицька сільська рада Христинівського району (місце знаходження с.Синиця, вулиця Миру, 64, Христинівського району, Черкаської області, поштовий індекс - 20050, ЄДРПОУ - 33319239) про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини - задовольнити.

Встановити факт, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 (паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 виданий 04.04.1996 Івано-Франківським МУВС МВС в Івано-Франківській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків: НОМЕР_5 ) постійного проживання однією сім`єю більше п`яти років разом із спадкодавцем ОСОБА_2 в АДРЕСА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме із квітня 2005 року та по день відкриття спадщини після її смерті

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: М.П. Орендарчук

СудХристинівський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення03.06.2019
Оприлюднено05.06.2019
Номер документу82172654
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —706/612/19

Рішення від 03.06.2019

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Орендарчук М. П.

Ухвала від 22.04.2019

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Орендарчук М. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні