Ухвала
від 03.06.2019 по справі 575/191/18
КРАСНОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Ухвала

Іменем України

03 червня 2019 року

смт Краснопілля

справа № 575/191/18

провадження № 1-кп/578/58/19

Краснопільський районний суд Сумської області в складі головуючого судді ОСОБА_1

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду Клопотання сторони обвинувачення про закриття кримінального провадження на підставі пункту 4 частини першої статті 284 Кримінального процесуального кодексу України /далі також КПК у відповідному відмінку/

у кримінальному провадженні (внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017200150000196 від 25.10.2017) за обвинуваченням:

ОСОБА_2 ,народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Чернеччина, українець, громадянин України, з вищою освітою, проживаючий заадресою: АДРЕСА_1 , не працюючий, не судимий,

ОСОБА_3 ,народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Чернеччина, українець, громадянин України, з базовою вищою освітою, проживаючий заадресою: АДРЕСА_2 , не працюючий, не судимий,

ОСОБА_4 ,народився ІНФОРМАЦІЯ_3 у с. Чернеччина, українець, громадянин України, з повною професійно-технічною освітою, проживаючий заадресою: АДРЕСА_3 , не працюючий, не судимий,

у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого частиною другою статті 246 Кримінального кодексу України /далі також КК у відповідному відмінку/, -

учасники кримінального провадження:

прокурор ОСОБА_5 ,

обвинувачені ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 ,

захисник обвинувачених ОСОБА_6 ,

секретар судового засідання ОСОБА_7 ,

з повідомленням представника потерпілої юридичної особи ОСОБА_8

Встановив:

Органом досудового розслідування ОСОБА_2 обвинувачується в тому, що 24.10.2017 близько 17 год. 30 хв. за попередньою змовою з ОСОБА_3 та ОСОБА_4 реалізуючи намір, направлений на незаконний поруб дерев вирішили здійснити незаконний поруб дерев на території захисних лісонасаджень поблизу смт Кириківка Великописарівського району Сумської області.

Із цією злочинною метою ОСОБА_2 разом з ОСОБА_3 24.10.2017 близько 17 год. 30 хв. за попередньою змовою приїхали на легковому автомобілі марки «Нива ВАЗ 21214» зеленого кольору, реєстраційний номер НОМЕР_1 , що належить останньому, до території захисних лісонасаджень, де ОСОБА_2 за допомогою належної йому бензопили яку заздалегідь приготував для вчинення злочину, незаконно, умисно, розуміючи характер своїх неправомірних дій, та кримінальну відповідальність за незаконний поруб деревини, без спеціального на те дозволу, ордера та лісорубного квитка, виданого уповноваженими органами, скоїв незаконний поруб 6 (шести) сироростучих дерев породи дуб, до припинення росту, спричинивши при цьому, згідно Постанови Кабінету міністрів України № 665 від 23.07.2008 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», та висновку судової економічної експертизи № 2038 від 19.01.2018 шкоду державним інтересам в сумі 78413 гривні 74 коп. В свою чергу ОСОБА_3 перебуваючи неподалік місця вчинення порубу стежив за тим, щоб ані працівники Сумської дистанції захисних лісонасаджень, ані працівники правоохоронних органів не припинили протиправну діяльність ОСОБА_2 .

Незаконно зрубавши необхідну кількість лісу, ОСОБА_2 покинув місце вчинення порубу на автомобілі марки «Нива» під керуванням ОСОБА_3 та у подальшому через невеликий проміжок часу цього ж дня 24.10.2017 знову повернувся до місця здійснення порубу разом з ОСОБА_4 на вантажному автомобілі марки «ЗИЛ 131» реєстраційний номер НОМЕР_2 , який обладнаний засобом для завантаження деревини. Зрізані дерева ОСОБА_2 разом з ОСОБА_4 вантажили у кузов вказаного автомобіля з метою реалізації, однак під час транспортування незаконно здобутої деревини близько 23 год. 00 хв. дії ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_3 виявлені та припинені працівниками В-Писарівського ВП Охтирського ВП ГУНП в Сумській області, які зупинили вантажний автомобіль неподалік місця вчинення порубу та вилучили його разом з деревиною до відділення поліції.

Внаслідок незаконних дій зі сторони ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_3 у вказаному лісовому масиві виникла прогалина, що призвело до погіршення його захисних властивостей, та спричинило збитки державі в особі Сумської дистанції захисних лісонасаджень Кириківської виробничої дільниці ПАТ «Українська залізниця» на вказану суму, що є істотною шкодою.

Таким чином, своїми умисними, протиправними, суспільно-небезпечними діями, які полягали в незаконній порубці шести сироростучих дерев дуб звичайний без спеціального дозволу ордера чи лісорубного квитка на території Сумської дистанції захисних лісонасаджень Кириківської виробничої дільниці ПАТ «Українська залізниця», громадянин ОСОБА_2 , скоїв злочин, передбачений частиною другою статті 246 КК - незаконна порубка лісу у захисних лісових насадженнях, що заподіяла істотну шкоду, кваліфікуючими ознаками якої є незаконна порубка лісу, вчинена за попередньою змовою групою осіб.

ОСОБА_3 обвинувачується в тому, що 24.10.2017 близько 17 год. 30 хв. за попередньою змовою з ОСОБА_2 та ОСОБА_4 реалізуючи намір, направлений на незаконний поруб дерев вирішили здійснити незаконний поруб дерев на території захисних лісонасаджень поблизу смт Кириківка Великописарівського району Сумської області.

Із цією злочинною метою ОСОБА_3 разом з ОСОБА_2 24.10.2017 близько 17 год. 30 хв. за попередньою змовою приїхали на власному легковому автомобілі марки «Нива ВАЗ 21214» зеленого кольору, реєстраційний номер НОМЕР_1 , до території захисних лісонасаджень, де ОСОБА_2 за допомогою належної йому бензопили яку заздалегідь приготував для вчинення злочину, незаконно, умисно, розуміючи характер своїх неправомірних дій, та кримінальну відповідальність за незаконний поруб деревини, без спеціального на те дозволу, ордера та лісорубного квитка, виданого уповноваженими органами, скоїв незаконний поруб 6 (шести) сироростучих дерев породи дуб, до припинення росту, спричинивши при цьому, згідно Постанови Кабінету міністрів України № 665 від 23.07.2008 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», та висновку судової економічної експертизи № 2038 від 19.01.2018 шкоду державним інтересам в сумі 78413 гривні 74 коп.

В свою чергу ОСОБА_3 перебуваючи неподалік місця вчинення порубу стежив за тим, щоб ані працівники Сумської дистанції захисних лісонасаджень, ані працівники правоохоронних органів не припинили протиправну діяльність ОСОБА_2 .

Незаконно зрубавши необхідну кількість лісу, ОСОБА_3 на власному автомобілі марки «Нива» під його керуванням разом з ОСОБА_2 покинули місце вчинення порубу та у подальшому через невеликий проміжок часу цього ж дня 24.10.2017 знову повернулися до місця здійснення порубу разом з ОСОБА_4 для відвантаження незаконно зрубаних раніше дерев та перевезення їх з метою реалізації. За допомогою вантажного автомобіля марки «ЗИЛ 131» реєстраційний номер НОМЕР_2 , який обладнаний засобом для завантаження деревини, зрізані дерева ОСОБА_2 разом з ОСОБА_4 вантажили у кузов вказаного автомобіля, а ОСОБА_3 продовжував в цей час пильнувати за автодорогою з метою попередження ОСОБА_2 та ОСОБА_4 про можливе виявлення їх незаконних дій.

Завантаживши кузов автомобіля деревами ОСОБА_2 та ОСОБА_4 почали покидати місце порубу. Однак під час транспортування незаконно здобутої деревини близько 23 год. 00 хв. дії ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 виявлені та припинені працівниками В-Писарівського ВП Охтирського ВП ГУ НП в Сумській області, які зупинили вантажний автомобіль неподалік місця вчинення порубу та вилучили його разом з деревиною до відділення поліції.

Внаслідок незаконних дій зі сторони ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_3 у вказаному лісовому масиві виникла прогалина, що призвело до погіршення його захисних властивостей, та спричинило збитки державі в особі Сумської дистанції захисних лісонасаджень Кириківської виробничої дільниці ПАТ «Українська залізниця» на вказану суму, що є істотною шкодою.

Таким чином, своїми умисними, протиправними, суспільно-небезпечними діями, які полягали в незаконній порубці шести сироростучих дерев дуб звичайний без спеціального дозволу ордера чи лісорубного квитка на території Сумської дистанції захисних лісонасаджень Кириківської виробничої дільниці ПАТ «Українська залізниця», громадянин ОСОБА_3 , скоїв злочин, передбачений частиною другою статті 246 КК - незаконна порубка лісу у захисних лісових насадженнях, що заподіяла істотну шкоду, кваліфікуючими ознаками якої є незаконна порубка лісу, вчинена за попередньою змовою групою осіб.

ОСОБА_4 обвинувачується в тому, що 24.10.2017 близько 17 год. 30 хв. ОСОБА_4 , за попередньою змовою з ОСОБА_3 та ОСОБА_2 реалізуючи намір, направлений на незаконний поруб дерев вирішили здійснити незаконний поруб дерев на території захисних лісонасаджень поблизу смт Кириківка Великописарівського району Сумської області.

Із цією злочинною метою ОСОБА_4 разом з ОСОБА_2 , після того як останній здійснив незаконний поруб 6 (шести) живих дерев породи дуб звичайний, до припинення росту на території захисних лісонасаджень, цього ж дня 24.10.2017 близько 21 год. 00 хв. прибули на вантажному автомобілі марки «ЗИЛ 131» реєстраційний номер НОМЕР_2 , який обладнаний засобом для завантаження деревини до місця вчинення порубу, де разом з ОСОБА_2 завантажили у кузов вказаного автомобіля заздалегідь приготовлені зрізані шість дерев породи дуб звичайний з метою реалізації. В свою чергу ОСОБА_3 перебуваючи неподалік місця вчинення порубу стежив за тим, щоб ані працівники Сумської дистанції захисних лісонасаджень ані працівники правоохоронних органів не припинили протиправну діяльність ОСОБА_2 та ОСОБА_4 . Під час транспортування незаконно здобутої деревини близько 23 год. 00 хв. дії ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 виявлені та припинені працівниками В-Писарівського ВП Охтирського ВП ГУ НП в Сумській області, які зупинили вантажний автомобіль неподалік місця вчинення порубу та вилучили його разом з деревиною до відділення поліції.

Внаслідок незаконних дій зі сторони ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 у вказаному лісовому масиві виникла прогалина, що призвело до погіршення його захисних властивостей, та спричинило збитки державі в особі Сумської дистанції захисних лісонасаджень Кириківської виробничої дільниці ПАТ «Українська залізниця» згідно постанови Кабінету Міністрів України № 665 від 23.07.2008 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», та висновку судової економічної експертизи №2038 від 19.01.2018 на суму 78413 гривні 74 коп., що є істотною шкодою.

Таким чином, своїми умисними, протиправними, суспільно-небезпечними діями, які полягали в незаконній порубці шести сироростучих дерев дуб звичайний без спеціального дозволу ордера чи лісорубного квитка на території Сумської дистанції захисних лісонасаджень Кириківської виробничої дільниці ПАТ «Українська залізниця», громадянин ОСОБА_4 , скоїв злочин, передбачений частиною другою статті 246 КК - незаконна порубка лісу у захисних лісових насадженнях, що заподіяла істотну шкоду, кваліфікуючими ознаками якої є незаконна порубка лісу, вчинена за попередньою змовою групою осіб.

В підготовчому судовому засіданні прокурор ОСОБА_5 заявив клопотання про закриття провадження у зв`язку з декриміналізацією діяння з огляду на те, що ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 обвинувачуються за частиною другої статті 246КК в редакції Закону України від 18.02.2016 № 1019-VIII, а з 01 січня 2019 року набрав чинності Закон України № 2531- VIII від 06.09.2019 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів», відповідно до якого у статті 246КК істотною шкодою вважається шкода, яка у дві тисячі і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, а діями обвинувачених лісовому господарству заподіяна значно менша, визначеної законом, шкода, тобто на даний час кримінальна відповідальність за діяння, вчинене ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 , скасована.

Обвинувачені та їх захисник підтримали дане клопотання. Одночасно сторона захисту звернула увагу на вирішення питання щодо скасування накладеного арешту на майно.

Вислухавши думку учасників судового провадження, перевіривши матеріали кримінального провадження в межах заявленого клопотання, суд приходить до висновку про наявність підстав для його задоволення, виходячи з наступного.

Так, за обвинувальним актом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 заподіяли державі в особі Сумської дистанції захисних лісонасаджень Кириківської виробничої дільниці ПАТ «Українська залізниця» шкоду на загальну суму 78413,74 грн.

01.01.2019 набрав чинності Закон України № 2531-VIII від 06.09.2018 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів», яким стаття 246КК викладена у новій редакції, та внесені зміни до примітки статті 246 КК, яка визначає поняття істотної шкоди при кваліфікації злочину, де істотною шкодою вважається шкода, яка у дві тисячі і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян. Зазначений мінімум для обчислення сум збитків при кваліфікації злочинів визначається у розмірі податкової соціальної пільги, що станом на 1 січня цього року, враховуючи прожитковий мінімум для працездатної особи що становить 1 920 гривень має такі розміри / 1921 х 0,50 х 2000 = 1 921 000 /, тобто шкода повинна перевищувати 1 921 000 грн 00 коп.

Отже, з набранням чинності цим Законом змінилось поняття «істотної шкоди» як ознаки складу злочину, передбаченої статтею 246 КК, що призвело до часткової декриміналізації .

Таким чином, на даний час набрав чинності закон, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння, вчинене обвинуваченими.

Згідно зі статтею 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно з частиною другою статті 4КК злочинність і караність, а також інші кримінально-правові наслідки діяння визначаються законом про кримінальну відповідальність, що діяв на час вчинення цього діяння.

Згідно з частиною першою статті 5КК передбачено, що закон про кримінальну відповідальність, що скасовує злочинність діяння, пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 284КПК кримінальне провадження закривається в разі, якщо, зокрема, набрав чинності закон, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння, вчинене особою.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що в даному випадку відбулася часткова декриміналізація діяння шляхом внесення змін до закону про кримінальну відповідальність (стаття 246 КК), а саме, визначено розмір істотної шкоди (2000 і більше неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або інша істотна шкода, завдана навколишньому природному середовищу в частині забезпечення ефективної охорони, належного захисту, раціонального використання та відтворення лісів), тому підстави для притягнення ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 за частиною другою статті 246 КК відсутні у зв`язку з декриміналізацією відповідальності за вчинення злочинного діяння передбаченого цією статтею.

За таких обставин клопотання сторони обвинувачення підлягає задоволенню, а кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого частиною другою статті 246 КК підлягає закриттю на підставі пункту 4 частини першої статті 284 КПК.

В силу частини четвертої статті 174 КПК, з набранням ухвалою законної сили слід скасувати накладені на підставі ухвал слідчого судді Великописарівського районного суду Сумської області від 27.10.2017, 30.10.2017 арешти, та зазначене в них майно в силу частини дев`ятоїстатті 100 КПКслід повернути власникам.

Цивільний позов в справі не заявлений. Запобіжний захід не обирався.

Керуючись стст. 284,376,395 Кримінального процесуального кодексу України, суд, -

Постановив:

Кримінальне провадження за № 12017200150000196 від 25.10.2017 відносно ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , що обвинувачуютьсяу вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого частиною другою статті 246 Кримінального кодексу України / в редакції чинній на час вчинення злочину/ закрити у зв`язку з набранням чинності закону, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння вчинене ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 .

Скасувати накладений на підставі ухвал слідчого судді Великописарівського районного суду Сумської області від 27.10.2017, 30.10.2017 арешт на:

- легковий автомобіль марки «Нива ВАЗ 21214» зеленого кольору, реєстраційний номер НОМЕР_1 ;

-технічний паспорт (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу) на автомобіль ВАЗ 21214 зеленого кольору державний номер НОМЕР_1 ;

-мобільний телефон марки «FLY» в корпусі чорного кольору;

-рацію марки «KENWООD» в корпусі чорного кольору;

-бінокль марки «YUKON» в корпусі чорного кольору;

-мисливську рушницю марки «HATSAN ESCORT» 12 калібру № НОМЕР_3 ;

-два набої калібру 12 мм;

-дозвіл на зброю № НОМЕР_4 на ім`я ОСОБА_3 ;

-вантажний автомобіль марки «ЗИЛ 131» реєстраційний номер НОМЕР_2 ;

-стовбур № 1 довжиною 2 м діаметром 49 см;

-стовбур № 2 довжиною 2 м діаметром 30 см;

- стовбур № 3 довжиною 3 м діаметром 44 см;

-стовбур № 4 довжиною 3 м діаметром 41 см;

- стовбур № 5 довжиною 3 м діаметром 35 см;

-стовбур № 6 довжиною 3 м діаметром 40 см;

- стовбур № 7 довжиною 3 м діаметром 48 см;

-стовбур № 8 довжиною 3 м діаметром 34 см;

-стовбур № 9 довжиною 3 м діаметром 35 см;

-стовбур № 10 довжиною 3 м діаметром 52 см;

-стовбур № 11 довжиною 3 м діаметром 42 см;

-стовбур № 12 довжиною 3 м діаметром 47 см;

-стовбур № 13 довжиною 3 м діаметром 43 см;

-стовбур № 14 довжиною 3 м діаметром 40 см;

-свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу ЗИЛ 131 державний номер НОМЕР_2 ;

-рацію марки «KENWООD» в корпусі чорного кольору;

-ключі від замка запалювання;

-мобільний телефон марки «Lеnоvо» в корпусі чорного кольору.

Речові докази:

- легковий автомобіль марки «Нива ВАЗ 21214» зеленого кольору, реєстраційний номер НОМЕР_1 ;

-технічний паспорт (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу) на автомобіль ВАЗ 21214 зеленого кольору державний номер НОМЕР_1 ;

-мобільний телефон марки «FLY» в корпусі чорного кольору;

-рацію марки «KENWООD» в корпусі чорного кольору;

-бінокль марки «YUKON» в корпусі чорного кольору;

-мисливську рушницю марки «HATSAN ESCORT» 12 калібру № НОМЕР_3 ;

-два набої калібру 12 мм;

-дозвіл на зброю № НОМЕР_4 на ім`я ОСОБА_3 ;

-вантажний автомобіль марки «ЗИЛ 131» реєстраційний номер НОМЕР_2 ;

-стовбур № 1 довжиною 2 м діаметром 49 см;

-стовбур № 2 довжиною 2 м діаметром 30 см;

- стовбур № 3 довжиною 3 м діаметром 44 см;

-стовбур № 4 довжиною 3 м діаметром 41 см;

- стовбур № 5 довжиною 3 м діаметром 35 см;

-стовбур № 6 довжиною 3 м діаметром 40 см;

- стовбур № 7 довжиною 3 м діаметром 48 см;

-стовбур № 8 довжиною 3 м діаметром 34 см;

-стовбур № 9 довжиною 3 м діаметром 35 см;

-стовбур № 10 довжиною 3 м діаметром 52 см;

-стовбур № 11 довжиною 3 м діаметром 42 см;

-стовбур № 12 довжиною 3 м діаметром 47 см;

-стовбур № 13 довжиною 3 м діаметром 43 см;

-стовбур № 14 довжиною 3 м діаметром 40 см;

-свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу ЗИЛ 131 державний номер НОМЕР_2 ;

-рацію марки «KENWООD» в корпусі чорного кольору;

-ключі від замка запалювання;

-мобільний телефон марки «Lеnоvо» в корпусі чорного кольору, передані на відповідне зберігання до В-Писарівського ВП Охтирського ВП ГУНП в Сумській області, після набрання рішенням законної сили, передати власникам.

На ухвалу суду може бути подана апеляція до Сумського апеляційного суду через Краснопільський районний суд Сумської області протягом семи днів з моменту проголошення, а обвинувачений в той же строк з дня отримання копії ухвали.

Копію ухвали негайно після проголошення вручити обвинуваченим та прокурору.

Суддя ОСОБА_1

СудКраснопільський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення03.06.2019
Оприлюднено16.02.2023
Номер документу82176969
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти довкілля Незаконна порубка лісу

Судовий реєстр по справі —575/191/18

Ухвала від 03.06.2019

Кримінальне

Краснопільський районний суд Сумської області

Косар А. І.

Ухвала від 21.03.2019

Кримінальне

Краснопільський районний суд Сумської області

Косар А. І.

Ухвала від 11.03.2019

Кримінальне

Сумський апеляційний суд

Рунов В. Ю.

Ухвала від 19.02.2019

Кримінальне

Сумський апеляційний суд

Матус В. В.

Ухвала від 19.02.2019

Кримінальне

Сумський апеляційний суд

Матус В. В.

Ухвала від 19.10.2018

Кримінальне

Апеляційний суд Сумської області

Матус В. В.

Ухвала від 10.10.2018

Кримінальне

Апеляційний суд Сумської області

Матус В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні