Справа № 675/618/19
Провадження № 2/675/366/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"04" червня 2019 р. Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі: головуючого - судді Столковського В. І., з участю: секретаря судового засідання - Гук-Миронюк Ю. Г., представника позивача - адвоката Дацишиної М. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у залі суду в м. Ізяслав цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Борисівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області про визначення додаткового строку для подання зави про прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
У березні 2019 року ОСОБА_1 через свого представника адвоката Дацишину М. В. звернулася до суду з позовною заявою до Борисівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області про визначення додаткового строку для подання зави про прийняття спадщини. В обґрунтування позову зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мама ОСОБА_2 . Після смерті останньої залишилося спадкове майно - земельна ділянка, що знаходиться на території Борисівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області. Позивач являється спадкоємцем за законом після смерті матері, однак у встановлений законом строк до нотаріальної контори не звернулася у зв`язку хворобою співмешканця. Тому ОСОБА_1 просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
Представник позивача ОСОБА_3 у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Представник відповідача Борисівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області Левчук Л. В. у судове засідання не з`явився, надіслав до суду письмову заяву, в якій просить справу слухати за відсутності представника сільської ради та вказує, що заперечень проти позову не має.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, з`ясувавши позиціюпредставника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, приходить до висновку, що позов слід задовольнити.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим виконавчим комітетом Борисівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області 16 липня 2018 року.
ОСОБА_2 являлася рідною матір`ю позивача по справі ОСОБА_1 . Вказана обставина підтверджуються свідоцтвом про народження позивача серії НОМЕР_2 , виданим Славутським районним бюро РАЦС Хмельницької області 28 червня 1957 року, свідоцтвом про укладення шлюбу позивача з ОСОБА_4 серії НОМЕР_3 , виданим Ізяславським районним відділом РАЦС Хмельницької області 29 травня 1977 року.
Як вбачається із довідки Борисівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області від 13 лютого 2019 року за № 184, ОСОБА_2 на день смерті проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1 , в житловому будинку на день смерті інших осіб зареєстровано не було.
З відомостей, наданих завідувачем Ізяславської державної нотаріальної контори Ефендієвою А. П. за № 614/01-16 від 27 березня 2019 року, а також з інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 55634064 від 27 березня 2019 року слідує, що спадковоїсправи після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , не заводилося.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Натомість позивач ОСОБА_1 у шестимісячний строк з часу відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса не звернулася. Зазначені відомості підтверджується повідомленням, наданим Митрофановій В. П. приватним нотаріусом Ізяславського районного нотаріального округу Хмельницької області Шмигельським Ю. П. за № 96/01-16 від 20 лютого 2019 року.
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої 1272 ЦК України про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 пропустила строк звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини у зв`язку із доглядом за співмешканцем ОСОБА_5 , який хворів та потребував постійного стороннього догляду.
Зазначені відомості підтверджується довідкою про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, виданою виконавчим комітетом Ізяславської міської ради № 986 від 18 березня 2019 року, виписним епікризом ОСОБА_5 , виданим ортопедичним відділенням Хмельницької обласної лікарні.
Зважаючи на вищевказане, суд приходить до висновку, що вказані позивачем обставини є поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини, а тому позов слід задовольнити, визначивши для ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
На підставі ст.ст.1220, 1222, 1223, 1258, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, керуючись ст.ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , - три місяці після набрання рішенням суду законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Хмельницького апеляційного суду через Ізяславський районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач ОСОБА_1 : місце проживання - АДРЕСА_2 , рнокпп - НОМЕР_4 .
Відповідач Борисівська сільська рада Ізяславського району Хмельницької області : місце знаходження - с. Борисів, вул. Центральна, 11 Ізяславського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ - 04406621.
Суддя: В. І. Столковський
Суд | Ізяславський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 04.06.2019 |
Оприлюднено | 05.06.2019 |
Номер документу | 82178497 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ізяславський районний суд Хмельницької області
Столковський В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні