Справа № 676/1885/18
Номер провадження 2/676/103/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2019 року м. Кам`янець-Подільський
Кам`янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі: головуючої судді Швець О.Д.
з участю секретаря Ксьондз Р.М., Чекашкіної О.Л.
представника позивача Сусли І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам`янець-Подільський цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чабанівської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась з позовом до Чабанівської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина, яка складається із земельної частки (паю) на території Чабанівської сільської ради згідно сертифікату НОМЕР_1. Сертифікат, що посвідчує відповідне право ОСОБА_2 втрачений. З метою оформлення спадкових прав звернулась до нотаріуса із заявою. Нотаріус встановив відсутність підтверджуючих документів на спадкове майно і роз`яснив вирішення даного питання в суді. Крім позивача інших спадкоємців немає, тому просить визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування право на земельну частку (пай) по колективному сільськогосподарському підприємству ім. Чапаєва с. Чабанівка розміром 2,22 в умовних кадастрових гектарах, який за життя належав ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серія НОМЕР_1 .
В суді представник позивача позов підтримала, просить задовольнити.
Представник Чабанівської сільської ради в судове засідання не з`явився, подав заяву про слухання справи у його відсутності, позов визнає не заперечує проти його задоволення.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_2 від 03 жовтня 2011 року.
Позивач є донькою ОСОБА_2 що підтверджується рішенням Старосинявського районного суду Хмельницької області.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на земельну частку (пай) по реструктиризованому КСП ім. Чапаєва с. Чабанівка серії НОМЕР_1, який зареєстрований в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) від 26.06.1997 р. № 715, сертифікат виданий на підставі розпорядження Кам`янець-Подільської райдержадміністрації від 17.06.1997 р. № 167-р. Розмір земельної частки (паю) 2,22 в умовних кадстрових гектарах. Дана обставина підтверджується листом міськрайонного управління у Кам`янець-Подільському районі та м. Кам`янці-Подільському Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області № П-104/0171-110/149-18 від 26.02.2018 р.
Після смерті ОСОБА_2 спадкова справа не заводилась, що підтверджується інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру № 51329165 від 22.03.2018 р.
Крім ОСОБА_1 інших спадкоємців у ОСОБА_2 немає.
Згідно довідки Старосинявської селищної ради Старосинявського району Хмельницької області № 142 від 25.01.2018 р. на час смерті ОСОБА_2 разом з нею були зареєстровані і проживали доска ОСОБА_1 , зять ОСОБА_3 , онуки ОСОБА_4 , ОСОБА_5
Позивач звернулась до приватного нотаріуса Кам`янець-Подільського районного нотаріального округу Бокуліч З.В. із заявою про прийняття спадщини. Приватний нотаріус відмовила у прийнятті заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 через відсутність оригіналу правовстановлюючого документу, що підтверджується листом № 101/02-31 від 22.02.2018 р.
У зв`язку зі втратою сертифікату серії серії НОМЕР_1 , позивач подав оголошення у газеті Ключ відповідно до якого зазначений сертифікат вважається втраченим та недійсним.
Із наведених обставин справи вбачається, що між сторонами виник спір, щодо спадкування позивачем права на отримання земельної частки (паю) після смерті її матері .
Відповідно до статей 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За правилами частини першої статті 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Згідно зі статтею 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно зі статтею 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Крім того, право на отримання земельної частки (паю), яке оспорюється по даній справі регулюється зокрема Указом Президента України від 08 серпня 1995 року за №720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям , відповідно до якого, член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, набуває право на земельну частку (пай) з дня видачі цього акту. Позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифікату, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) право на земельну частку (пай) мають: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку; громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом; громадяни та юридичні особи України, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай); Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Відповідно до ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Аналізуючи наведені правові норми, правовідносини та обставини справи суд доходить висновку про обґрунтованість вимог позивача, оскільки позивач є донькою ОСОБА_2 , спадкоємцем першої ч ерги за законом, інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 немає, спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняла і від неї не відмовлялась,отримала нотаріальну відмову про неможливість оформлення спадкових прав у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно. Належність спадкодавцю права на відповідну земельну частку (пай) підтверджується наявними у справі доказами, та підлягає включенню до спадкової маси та відповідного спадкування ним. Оформлення державного акту на право власності на земельну ділянку на ім`я спадкодавця не здійснювалось. Ухвалюючи рішення, суд бере до уваги наявність у позивача права вирішення спору щодо отримання права на спадкування земельної часки (паю) у судовому порядку, факт неможливості на даний час отримання дублікату відповідно сертифікату, через відсутність його копії, відповідних бланків, та законодавчо визначеного порядку оформлення такого дублікату, відповідну відмову державного нотаріусу у вчиненні нотаріальної дії.
Зважаючи на наведене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. 4, 12, 79, 80-85, 259, 263, 265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, на підставі Указу Президента України від 08 серпня 1995 року за №720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям , ст.ст. 1, 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , ст.ст. 1216, 1218, 1261, 1268 ЦК, суд -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Чабанівської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування право на земельну частку пай по колективному сільськогосподарському підприємству ім. Чапаєва, с. Чабанівка, Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області, розміром 2,22 га, який за життя належав ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі сертифікату на право на земельну частку пай, серія НОМЕР_1 від 24.06.1997 р.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , с. Заставці , Старосинявського району , Хмельницької області.
Відповідач Чабанівська сільська рада, ЄДРПОУ 04407017, юридична адреса: вул. Центральна, 1, с. Чабанівка, Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 17 травня 2019 року.
Суддя Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Швець О.Д.
Суд | Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 07.05.2019 |
Оприлюднено | 05.06.2019 |
Номер документу | 82178555 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні