Віньковецький районний суд Хмельницької області
Справа № 670/190/19
Провадження № 2/670/200/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2019 року смт. Віньківці
Віньковецький районний суд Хмельницької області в складі головуючого судді Потапова О.О.
з участю секретаря Корчової А.І.
за відсутності сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Віньківці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Женишковецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом, у якому просив визнати за ним в порядку спадкування право на земельну частку (пай), посвідчене сертифікатом серії НОМЕР_1 від 11.02.1997 року, яка перебувала у колективній власності КСП Іскра , що розташована на території Женишковецької сільської ради розміром 2,39 в умовних кадастрових гектарах після смерті ОСОБА_2 .
В обґрунтування позову ОСОБА_1 вказував, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його баба ОСОБА_2 , якій належало право на земельну частку (пай), посвідчене сертифікатом серії НОМЕР_1 від 11.02.1997 року, яка перебувала у колективній власності КСП Іскра , що розташована на території Женишковецької сільської ради розміром 2,39 в умовних кадастрових гектарах. Позивач є спадкоємцем померлого за законом, спадщину прийняв. Однак, при зверненні до нотаріальної контори, йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, через те, що сертифікат на право на земельну частку (пай) втрачено.
З метою захисту своїх спадкових прав, позивач змушений звернутись до суду із вказаним позовом.
Представник позивача подала до суду письмову заяву, у якій позовні вимоги, викладені в позові підтримала, а справу просила розглянути без участі сторони позивача.
Представник відповідача Женишковецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області також надав суду письмову заяву, у якій просив справу розглянути за відсутності представника сільської ради, позовні вимоги визнав.
Ч. 3 ст. 211 ЦПК України передбачено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Враховуючи дану норму закону, та вимоги ст. 223 ч.4 ЦПК України, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних в ній доказів.
У зв`язку з неявкою у судове засідання сторін, справа розглянута без їх участі у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши та оцінивши надані письмові докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності і взаємного зв`язку, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Женишківці Віньковецького району Хмельницької області померла ОСОБА_2 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 від 19.04.2007 року, актовий запис № 12), якій належало право на земельну частку (пай), посвідчене сертифікатом серії НОМЕР_1 від 11.02.1997 року, яка перебувала у колективній власності КСП Іскра , що розташована на території Женишковецької сільської ради площею 2,39 в умовних кадастрових гектарах (довідка відділу у Віньковецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 11.10.2018 року № 31-22-0.20-671/104-18), після чого на вказане майно відкрилась спадщина.
Позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем померлої ОСОБА_2 за законом, що підтверджується довідкою Женишковецької сільської ради № 188 та № 189 від 26.02.2019 року, свідоцтвом про народження позивача серії НОМЕР_3 від 03.02.1974 року, свідоцтвом про шлюб позивача серії НОМЕР_4 від 23.03.2005 року, витягом з ДРАЦСГ про державну реєстрацію народження № 00022245071 від 01.03.2019 року та витягом з ДРАЦСГ про шлюб № 00022245155 від 01.03.2019 року, рішенням Віньковецького районного суду Хмельницької області у справі № 2-66/08 від 16.12.2008 року про встановлення факту смерті ОСОБА_3 .
Завідувач Першої Хмельницької державної нотаріальної контори Гусєва Л.В . своїм повідомленням № 341/01-16 від 02.03.2018 року зазначила позивачу, що у зв`язку з відсутністю у нього сертифікату про право на земельну частку (пай) неможливо оформити спадкові права.
Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Отримати свідоцтво на право спадщини за законом на вищезазначену земельну частку позивач не має можливості, у зв`язку з тим, що сертифікат на право на земельну частку (пай) виданий на ім`я ОСОБА_5 втрачений (оголошення Сільські новини № 29 від 21.07.2017 року).
Відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Згідно статті 25 ч. 4 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється після її смерті, який, відповідно, є недійсним.
Вказана норма кореспондується із ст. 152 ЗК України , відповідно до якої, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
При вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).
Згідно п. 17 Перехідних положень Земельного кодексу України, сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).
Відповідно до ч.1 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність , сертифікат на земельну частку (пай) визначає розмір земельної частки у колективній власності члена КСП без виділення ділянки в натурі (на місцевості).
Згідно ст. ст. 1, 2 ЗУ Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , право на земельну частку (пай) мають громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом; основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є зокрема, рішення суду про визнання права на земельну частку (най).
Відповідно до п. 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , якщо спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не одержав сертифіката на право власності на земельну частку (пай) або помилково не був включений (безпідставно виключений) до списку, доданого до державного акта про колективну власність на землю відповідного сільськогосподарського підприємства, товариства тощо, при вирішенні спору про право спадкування на земельну частку (пай) суд застосовує положення чинного на час існування відповідних правовідносин Земельного кодексу України 1990 року, Указу Президента України від 8 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям та відповідні норми ЦК УРСР. У цьому разі слід ураховувати, що згідно з пунктом 17 Перехідних положень Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам таких часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
З аналізу наведених правових норм, позивач позбавлений можливості отримати свідоцтво про право на спадщину, хоча право померлого на земельну частку (пай) закріплено сертифікатом серії НОМЕР_1 від 11.02.1997 року і ніким не оспорено.
На підставі викладеного,та приписів ст. 1223 ч. 3, 1265 ЦК України, як неповнолітня особа, яка проживала із бабою на час її смерті і як спадкоємець п`ятої черги позивач набув спадкових прав, довівши підстави та предмет позову, тому за ним слід визнати право на земельну частку (пай) після смерті ОСОБА_2
Керуючись ст.ст. 1265, 1268 ЦК України, ст. ст. 1, 2 ЗУ Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , ст. ст. 4, 12, 13, 19, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати в порядку спадкування за заповітом за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) розміром 2,39 в умовних кадастрових гектарах, яка розташована на території Женишковецької селищної ради Віньковецького району Хмельницької області і призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_5 , місце проживання АДРЕСА_1 .
Відповідач: Женишковецька сільська ради Віньковецького району Хмельницької області, с. Женишківці вул. Грушевського, 8 Віньковецького району Хмельницької області, код 04403350.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Віньковецький районний суд до Хмельницького апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.О.Потапов
Суд | Віньковецький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 05.06.2019 |
Оприлюднено | 06.06.2019 |
Номер документу | 82212750 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Віньковецький районний суд Хмельницької області
Потапов О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні