ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua 0,2
УХВАЛА
м. Київ
05.06.2019Справа № 910/7034/19
Господарський суд міста Києва у складі судді Ярмак О.М., розглянувши позовну заяву Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" (01030, м.Київ, вул.Богдана Хмельницького, 26, оф. 505, код ЄДРПОУ 00153117)
до Директора Дочірного підприємства "Чорноморнафтогазінвест" Публічного акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" Жадана Миколи Миколайовича, повноваження якого припинені ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 )
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Дочірнє підприємство "Чорноморнафтогазінвест" Публічного акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" (01030, м.Київ, вул.Богдана Хмельницького, 26, оф. 505, код ЄДРПОУ 37729289)
про стягнення 235 752,05 грн. збитків, заподіяних юридичній особі діями її посадовими особами
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Директора Дочірного підприємства "Чорноморнафтогазінвест" Публічного акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" Жадана Миколи Миколайовича, повноваження якого припинені про стягнення 235 752,05 грн. збитків, заподіяних юридичній особі діями її посадовими особами.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Жадан Микола Миколайович відповідно до наказу ПАТ "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" № 230-к від 15.09.2011 займав посаду за основним місцем роботи - заступника начальника відділу зовнішніх зв`язків апарату управління, та відповідно до наказу № 255-к від 10.10.2012 був призначений на посаду директора Дочірнього підприємства "Чорноморнафтогазінвест" за сумісництвом. З 2014 року у зв`язку із окупацією АР Крим було проведено зміну місцязнаходження ПАТ "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" з м.Сімферополь до м.Київ, вул.Богдана Хмельницького 26, оф. 505 та на підставі наказу № 35-к від 08.09.2014 ПАТ "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" Жадана Миколу Миколайовича із посади заступника начальника відділу зовнішніх зв`язків апарату управління було переведено на посаду радника Голови Правління відділу економіки та фінансів апарату управління Державного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз".
Позивач вказує, що упродовж 2014-2018 Дочірнє підприємство "Чорноморнафтогазінвест" Публічного акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" не здійснювала жодної діяльності, пов`язаної з управлінням підприємства, при цьому на підприємстві також відсутні будь-які локальні нормативні акти, якими було б затверджено Правила трудового розпорядку, в т.ч. тривалість робочого часу, графік роботи, а також жодні документи, які підтверджували б виконання співробітниками своїх трудових обов`язків, проте упродовж 2016-2018 посадові обов`язки головного бухгалтера ДП "Чорноморнафтогазінвест" виконував Крамара Ю.М. за сумісництвом, в той час, як основним місцем його роботи була посада головного бухгалтера Державного акціонерного тоариства "Чорноморнафтогаз". Службовим розслідуванням встановлено, що відповідно до обліку робочого часу за основним місцем роботи Жадана М.М. та Крамара Ю.М. у період з 2016 по 2018 встановлено повний робочий день з 08:30 по 17:30 (40 годин на тиждень / 8 годин в день), в той час, як ними у вказаний період було внесено у Табелі обліку використання робочого часу у ДП "Чорноморнафтогазінвест" інформацію про виконання роботи за сумісництвом упродовж 4 годин кожного робочого дня, у зв`язку із чим відбулось незаконне нарахування вказаним особам та виплата заробітної плати, а саме: за листопад 2015 - грудень 2018 на користь Жадана М.М. у сумі 134 415,00 гн. та на користь Крамара Ю.М. у сумі 101 337,05 грн., всього 235 752,02 грн.
Посилаючись на вказані обставини, позивач - Акціонерне товариство "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Директора Дочірного підприємства "Чорноморнафтогазінвест" Публічного акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" Жадана Миколи Миколайовича, повноваження якого припинені про стягнення 235 752,05 грн., як відшкодування збитків, заподіяних юридичній особі діями її посадовими особами.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суд вирішив відмовити у відкритті провадження у справі з огляду на наступне.
Згідно із статтею 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Завданням суду при здійсненні правосуддя в силу положень статті 2 Закону України Про судоустрій України є, зокрема, захист гарантованих Конституцією та законами України, прав і законних інтересів юридичних осіб.
Статтею 16 Цивільного кодексу України, положення якої кореспондуються з положеннями статті 20 Господарського кодексу України, встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно з ч.3 ст.22 Закону України Про судоустрій і статус суддів місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції.
Підвідомчість визначається як коло справ, віднесених до розгляду і вирішення господарських судів у силу прямої вказівки закону. Підвідомчість визначає також властивості (характер) спірних правовідносин, у силу яких їх вирішення віднесене до компетенції господарського суду.
В основу визначення підвідомчості покладено два критерії: суб`єктний склад правовідносин і характер діяльності суб`єктів (характер спірного правовідношення).
Відповідно до першого критерію господарський суд вирішує господарські спори, що виникають між підприємствами, організаціями (юридичними особами), а також громадянами - суб`єктами підприємницької діяльності, а у випадках, передбачених чинним законодавством, може вирішувати спори і розглядати справи за участю державних та інших органів, а також громадян, які не є суб`єктами підприємницької діяльності.
Підвідомчість справ загальним і господарським судам визначається законодавством.
Подання позовної заяви за правилами Господарського процесуального кодексу України означає, що позовна заява повинна бути подана за правилами предметної та суб`єктної юрисдикції справ відповідно до ст.20 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до статті 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема:
1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці;
2) справи у спорах щодо приватизації майна, крім спорів про приватизацію державного житлового фонду;
3) справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів;
4) справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі, крім правочинів у сімейних та спадкових правовідносинах;
5) справи у спорах щодо цінних паперів, в тому числі пов`язані з правами на цінні папери та правами, що виникають з них, емісією, розміщенням, обігом та погашенням цінних паперів, обліком прав на цінні папери, зобов`язаннями за цінними паперами, крім боргових цінних паперів, власником яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та векселів, що використовуються у податкових та митних правовідносинах;
6) справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці;
7) справи у спорах, що виникають з відносин, пов`язаних із захистом економічної конкуренції, обмеженням монополізму в господарській діяльності, захистом від недобросовісної конкуренції, в тому числі у спорах, пов`язаних з оскарженням рішень Антимонопольного комітету України, а також справи за заявами органів Антимонопольного комітету України з питань, віднесених законом до їх компетенції, крім спорів, які віднесені до юрисдикції Вищого суду з питань інтелектуальної власності;
8) справи про банкрутство та справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого відкрито провадження у справі про банкрутство, у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів про визначення та сплату (стягнення) грошових зобов`язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також спорів про визнання недійсними правочинів за позовом контролюючого органу на виконання його повноважень, визначених Податковим кодексом України;
9) справи за заявами про затвердження планів санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство;
10) справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб`єктів господарювання та їх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності, крім актів (рішень) суб`єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій, та спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем;
11) справи про оскарження рішень третейських судів та про видачу наказу на примусове виконання рішень третейських судів, утворених відповідно до Закону України Про третейські суди , якщо такі рішення ухвалені у спорах, зазначених у цій статті;
12) справи у спорах між юридичною особою та її посадовою особою (у тому числі посадовою особою, повноваження якої припинені) про відшкодування збитків, заподіяних юридичній особі діями (бездіяльністю) такої посадової особи, за позовом власника (учасника, акціонера) такої юридичної особи, поданим в її інтересах;
13) вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, визнання недійсними актів, що порушують права на майно (майнові права), якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав чи спору, що виник з корпоративних відносин, якщо цей спір підлягає розгляду в господарському суді і переданий на його розгляд разом з такими вимогами;
14) справи у спорах про захист ділової репутації, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем або самозайнятою особою;
15) інші справи у спорах між суб`єктами господарювання;
16) справи за заявами про видачу судового наказу, якщо заявником та боржником є юридична особа або фізична особа - підприємець.
Як вбачається з наданих матеріалів, Жадан Микола Миколайович здійснюв свої посадові обов`язки директора Дочірнього підприємства "Чорноморнафтогазінвест" Публічного акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" на підставі трудового договору від 01.10.2012, укладеного між ним та ПАТ "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз".
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та Статуту Дочірнього підприємства "Чорноморнафтогазінвест" Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" (нова редакція), затвердженого рішенням акціонера Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" № 47/2018 від 10.10.2018, Дочірнє підприємство "Чорноморнафтогазінвест" Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" є юридичною особою приватного права та набуло прав юридичної особи з дати його державної реєстрації, код ЄДРПОУ 37729289.
З матеріалів позову вбачається, що позов у даній справі подано Акціонерним товариством "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" до директора Дочірнього підприємства "Чорноморнафтогазінвест" Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" Жадана Миколи Миколайовича, а той час як Дочірнє підприємство "Чорноморнафтогазінвест" Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" є окремою юридичною особою, тобто фактично позов юридичною особою до посадової особи іншої юридичної особи.
В той час, як за суб`єктною юрисдикцією в розумінні п.12 ч.1 статті 20 ГПК України, господарські суди розглядають справи у спорах між юридичною особою та її посадовою особою (у тому числі посадовою особою, повноваження якої припинені) про відшкодування збитків, заподіяних юридичній особі діями (бездіяльністю) такої посадової особи, за позовом власника (учасника, акціонера) такої юридичної особи, поданим в її інтересах.
Дослідивши зміст позовних вимог та їх нормативно-правове обгрунтування, суд зазначає, що позивач заявляє вимоги про відшкодуваннч 235 752,05 грн. збитків, заподіяних юридичній особі діями її посадової особою, в той час, як спір виник із трудових відносин сторін, їх оформлення, табелювання робочого часу, правильності та підставності нарахування заробітної плати посадовим особам Дочірнього підприємства "Чорноморнафтогазінвест" Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" за виконані трудові обов`язки на посадах за сумісництвом під час перебування на посаді за основним місцем роботи.
Вказаний спір за своїм характером не є спором між юридичною особою та її посадовою особою (у тому числі посадовою особою, повноваження якої припинені) про відшкодування збитків, заподіяних юридичній особі діями (бездіяльністю) такої посадової особи, за позовом власника (учасника, акціонера) такої юридичної особи, поданим в її інтересах, не є корпоративним спором, а виник саме з трудових відносин сторін.
Крім того, суд зауважує, що на підтвердження позовних вимог позивачем додано трудовий договір від 01.10.2015, накази, табелі обліку робочого часу, оборотно-сальві відомості нарахування заробітної плати, та ін., що також свідчить що правовідносини, з яких виник спір, не мають господарського характеру, а є трудовими правовідносинами.
За таких обставин, даний спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1ст. 175 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у відкритті провадження, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Згідно із частиною першою статті 15 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Суд вважає за необхідне роз`яснити позивачу, що даний спір віднесений до юрисдикції судів загальної юрисдикції.
Керуючись п.1 ч.1 ст.175, 234 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
УХВАЛИВ:
1. Відмовити Акціонерному товариству "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" у відкритті провадження за позовом Акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" до Директора Дочірного підприємства "Чорноморнафтогазінвест" Публічного акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" Жадана Миколи Миколайовича, повноваження якого припинені. про стягнення 235 752,05 грн. збитків.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскарження протягом десяти днів шляхом подання у відповідності до п. 17.5 ч. 1 ПЕРЕХІДНИХ ПОЛОЖЕНЬ Господарського процесуального кодексу України апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду або через Господарський суд міста Києва.
Дата підписання ухвали 05.06.2019
Суддя О.М.Ярмак
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 05.06.2019 |
Оприлюднено | 06.06.2019 |
Номер документу | 82219756 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Ярмак О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні