Ухвала
від 05.06.2019 по справі 910/7233/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua 0,2

УХВАЛА

м. Київ

05.06.2019Справа № 910/7233/19

Суддя Господарського суду міста Києва Турчин С.О. , розглянувши

позовну заяву Фермерського господарства БЕСКІД

до Товариства з обмеженою відповідальністю КРЕДИТНІ ІНІЦІАТИВИ

про визнання договору іпотеки припиненим та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Фермерське господарство БЕСКІД звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю КРЕДИТНІ ІНІЦІАТИВИ , у якому просить:

- визнати припиненим договір іпотеки із застереженням про задоволення вимог іпотекодержателя № 1581/07 від 02.11.2007;

- зняти заборону відчуження нерухомого майна Фермерського господарства БЕСКІД , накладену приватним нотаріусом Дубенського районного нотаріального округу Бадаліс Ж.П., по договору іпотеки реєстровий номер 1581/07 від 02.11.2007, реєстраційний номер обтяження 5960519 від 02.11.2007;

- вилучити з Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна запис № 5960519 від 02.11.2007 про накладення заборони на відчуження нерухомого майна Фермерського господарства БЕСКІД .

Позовні вимоги обґрунтовані наступними обставинами: 02.11.2007 між Акціонерним комерційним промислово-інвестиційним банком та фізичною особою ОСОБА_1 (позичальник) було укладено договір про іпотечний кредит № 1580/07. В забезпечення виконання зобов`язань за кредитним договором від 02.11.2007, між позивачем, як іпотекодавцем та Акціонерним комерційним промислово-інвестиційним банком, як іпотеко держателем укладено договір іпотеки із застереженням про задоволення вимог іпотекодержателя № 1581/07. 17.12.20112 між банком та ТОВ КРЕДИТНІ ІНІЦІАТИВИ укладено договір відступлення права вимоги, відповідно до якого відступлено право вимоги за кредитним договором № 1580/07 від 02.11.2007. Позивач зазначає, що оскільки основне зобов`язання за кредитним договором виконане ц повному обсязі , то у позивача перед відповідачем припинилось похідне зобов`язання у вигляді іпотеки за договором іпотеки із застереженням про задоволення вимог іпотекодержателя № 1581/07 від 02.11.2007.

Відповідно до ч.1 ст. 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Частиною другою ст. 4 ГПК України встановлено, що юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 20 ГПК визначено справи, що відносяться до юрисдикції господарських судів.

Відповідачем у позовній заяві визначено юридичну особу, до якої перейшли права вимоги за кредитним та іпотечним договорами, а позивачем - юридичну особу - іпотекодавця (майновий поручитель).

Закон України Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів від 3 жовтня 2017 року чітко розмежував юрисдикцію судів за правилами цивільного та господарського судочинства щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання основного зобов`язання, встановивши у пункті 1 частини першої статті 20 ГПК України, що критерієм розмежування юрисдикції у таких спорах є суб`єктний склад основного зобов`язання.

Так, згідно з пунктом 1 частини першої статті 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи-підприємці.

З дати набрання чинності Законом України Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів від 3 жовтня 2017 року спір щодо правочину, укладеного для забезпечення виконання основного зобов`язання, належить до юрисдикції господарського суду лише тоді, якщо сторонами основного зобов`язання є тільки юридичні особи та (або) фізичні особи-підприємці.

Натомість, за правилами цивільного судочинства повинні розглядатися спори стосовно правочинів, укладених для забезпечення виконання основного зобов`язання, якщо хоча би однією стороною цього основного зобов`язання є фізична особа, яка, вступаючи у це зобов`язання, не діяла як фізична особа-підприємець. Тому для визначення юрисдикції суду щодо розгляду відповідної справи суб`єктний склад сторін правочинів, укладених для забезпечення виконання основного зобов`язання, значення не має. Вид судочинства (цивільне чи господарське) визначається, враховуючи суб`єктний склад сторін основного зобов`язання (постанова від 31 жовтня 2018 року у справі № 753/12916/15-ц).

Тобто, з 15 грудня 2017 року, якщо хоча би однією зі сторін основного зобов`язання є фізична особа, яка не є підприємцем, спір щодо правочину, укладеного для забезпечення виконання основного зобов`язання, розглядається за правилами цивільного судочинства незалежно від того, чи заявляє позивач одночасно вимоги до фізичної особи-сторони основного зобов`язання та до сторони (сторін) акцесорного зобов`язання.

Вказана позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2019 у справі № 906/277/18.

Оскільки предметом спору у цій справі є визнання припиненим договору іпотеки, укладеним для забезпечення виконання зобов`язання за кредитним договором, сторонами якого є юридична особа-кредитодавець і фізична особа-позичальник, такий спір має розглядатися за правилами цивільного судочинства, незважаючи на те, що сторонами спору є юридичні особи-сторони іпотечного договору.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що даний спір підлягає вирішенню за правилами цивільного судочинства та не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

Відповідно до п. 1 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у відкритті провадження, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.

Враховуючи викладене та керуючись п. 1 ч. 1 ст. 175, ч. 2 ст. 232, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Фермерського господарства БЕСКІД до Товариства з обмеженою відповідальністю КРЕДИТНІ ІНІЦІАТИВИ про визнання договору іпотеки припиненим та зобов`язання вчинити дії.

Ухвала набирає законної сили 05.06.2019 та відповідно до підпункту 17.5 пункту 17 Розділу XI "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України може бути оскаржена в апеляційному порядку через Господарський суд міста Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня набрання нею законної сили.

Суддя С.О. Турчин

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення05.06.2019
Оприлюднено06.06.2019
Номер документу82219795
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/7233/19

Ухвала від 16.07.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Головіна К.І.

Ухвала від 24.06.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондарчук В.В.

Ухвала від 05.06.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Турчин С.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні