Уманський міськрайонний суд Черкаської області
20300, м. Умань Черкаської області, вул. Садова, 5, тел. 8 (04744) 3-53-24, факс 3-73-70
e-mail: inbox@um.ck.court.gov.ua
Справа №705/1408/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 листопада 2018 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області, в складі:
головуючого - судді Коваля А.Б.
секретаря судового засідання Остропольської О.В.
розглянувши у відкритому засіданні в залі суду м. Умані цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Юрківської сільської ради Уманського району Черкаської області, третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору: Панченко Михайло ОСОБА_2 , про визнання права власності на майно в порядку спадкування , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Юрківської сільської ради, третьою особою без самостійних вимог зазначивши ОСОБА_3 , про визнання права власності на майно в порядку спадкування, у якому зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її рідна бабка, мати її батька - ОСОБА_4 .
Після її смерті залишилося спадкове майно, яке успадкували її батько ОСОБА_5 та його рідний брат ОСОБА_3 по 1/2 частці кожен.
Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 09.06.2010 року, спадкоємцями зазначеного у цьому свідоцтві майна ОСОБА_4 є її син: ОСОБА_3 та син ОСОБА_5 . Спадкове майно, згідно цього свідоцтва, складається із: земельної ділянки площею 2,4902 га, розташованої на території Юрківської сільської ради Уманського району Черкаської області та земельної ділянки площею 2,4661 га, розташованої на території Юрківської сільської ради Уманського району Черкаської області.
10.12.2010 року на підставі вищевказаного свідоцтва про право на спадщину, її батько отримав державний акт про право власності на земельну ділянку, згідно якого власником усією земельної ділянки площею 2,4902 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а не особистого селянського господарства, як зазначено у свідоцтві про право на спадщину), розташованої на території Юрківської сільської ради Уманського району Черкаської області, є ОСОБА_5 , на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 09.06.2010 року № 1-224.
Одночасно, 10.12.2010 року ОСОБА_3 отримав державний акт про право власності на земельну ділянку, згідно якого власником всієї земельної ділянки площею 2,4902 га, кадастровий номер НОМЕР_2 , наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а не особистого селянського господарства, як зазначено у свідоцтві про право на спадщину), розташованої на території Юрківської сільської ради Уманського району Черкаської області - є ОСОБА_3 , на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 09.06.2010 року № 1-224.
07.06.2017 року її батько ОСОБА_5 помер. Однак у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 після померлого ОСОБА_5 , їй було відмовлено та листом роз`яснено, що із державного акту вбачається, що власником земельної ділянки є ОСОБА_5 .
У витязі із Державного земельного кадастру про земельну ділянку, виданого 05.10.2017 року, зазначено, що власником цілої земельної ділянки є ОСОБА_5 .
Підставою видачі державного акту на право власності на земельну ділянку на ім`я ОСОБА_5 є свідоцтво про право на спадщину за законом, з якого вбачається, що земельна ділянка належить ОСОБА_3 та ОСОБА_5 у рівних частках.
Також у цьому листі зазначили, що є розбіжності і у цільовому призначенні земельної ділянки. Так, у вищевказаному свідоцтві про право на спадщину зазначено, що земельна ділянка надана для ведення особистого селянського господарства, а у вищевказаному державному акті на право власності на земельну ділянку зазначено, щ цільове призначення земельної ділянки - ведення товарного сільськогосподарського виробництва та їй рекомендовано звернутися до суду.
Через наявні розбіжності у свідоцтві про право на спадщину та у виданому на його підставі - державному акті про право власності на земельну ділянку, вона позбавлена можливості отримати свідоцтво про право на спадщину.
Виготовити оригінали правовстановлюючих документів - державних актів про право власності на земельну ділянку на ім`я спадкодавця, неможливо, у зв`язку із його смертю.
У зв`язку з цим, позивач вимушена звернутися до суду з вказаним позовом.
Просить суд визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на 1/2 частину земельної ділянки площею 2,4902 га(кадастровий номер НОМЕР_3 ), наданої для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Юрківської сільської ради Уманського району Черкаської області, належної спадкодавцю ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, видане Уманською районною державною нотаріальною конторою 09.06.2010 року за реєстровим номером 1-224 - у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на 1/2 частину земельної ділянки площею 2,4661 га (кадастровий номер НОМЕР_4 ), наданої для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Юрківської сільської ради Уманського району Черкаської області, належної спадкодавцю ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, видане Уманською районною державною нотаріальною конторою 09.06.2010 року за реєстровим номером 1-224 - у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В ході розгляду справи ОСОБА_3 направив до суду заяву, у якій просить суд прийняти до розгляду його позов та заявив самостійні вимоги, а саме просить суд визнати за ним, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , право власності на 1/2 частину земельної ділянки площею 2,4902 га (кадастровий номер НОМЕР_3 ), наданої для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Юрківської сільської ради Уманського району Черкаської області, належної спадкодавцю ОСОБА_4 .
Визнати за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , право власності на 1/2 частину земельної ділянки площею 2,4661 га (кадастровий номер НОМЕР_4 ), наданої для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Юрківської сільської ради Уманського району Черкаської області, належної спадкодавцю ОСОБА_4 .
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, на адресу суду подала письмову заяву, у якій просить суд справу слухати у її відсутність та у відсутність її представника, позовні вимоги підтримує та просить суд позов задоволити. Не заперечує проти задоволення вимог третьої особи із самостійними вимогами ОСОБА_3 та визнання за останнім права власності на 1/2 частину земельних ділянок.
Представник відповідача Юрківської сільської ради Уманського району Черкаської області в судове засідання не з`явився, на адресу суду надійшла письмова заява, у якій просять суд справу слухати у відсутність їх представника, позовні вимоги визнають та не заперечують проти визнання за позивачем та за третьою особою із самостійними вимогами права власності на спадкові земельні ділянки по 1/2 частці за кожним.
Третя особа із самостійними вимогами ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, на адресу суду направив письмову заяву, у якій просить суд справу слухати у його відсутність, позовні вимоги визнає та не заперечує проти задоволення позову, а також просить суд визнати за ним право власності на 1/2 частки спадкових земельних ділянок.
Відповідно до ч. 2 ст. 211 ЦПК України судове засідання проведено у відсутності сторін, на підставі наявних у суду матеріалів та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає положенням ч.2 ст. 247 ЦПК України.
Згідно з ч.4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом достовірно встановлено про те, що згідно свідоцтва про право на спадщину за законом, зареєстрованого в реєстрі за № 1-224, виданого Ящуком ОСОБА_6 , державним нотаріусом Уманської районної державної нотаріальної контори 09.06.2010 року, спадкоємцями зазначеного у свідоцтві майна, а саме: земельної ділянки площею 2,4902 га (кадастровий номер НОМЕР_3 ); житлового будинку з надвірними спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 ; земельної ділянки площею 0,4337 га (кадастровий номер НОМЕР_5 ), є: її син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , - 1/2 частка майна, її син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , - 1/2 частка майна. Вказані свідоцтва видані ОСОБА_3 (а.с. 7) та ОСОБА_5 (а.с. 8).
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 , виданого виконавчим комітетом Української міської ради Обухівського району Київської області, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , про що зроблено відповідний актовий запис № 117.
Згідно повідомлення Уманської міської державної нотаріальної контори на заяву позивача ОСОБА_1 , з приводу видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку після смерті ОСОБА_5 , зазначили, що з державного акту на право власності на зазначену земельну ділянку НОМЕР_7 , виданого міськрайонним управлінням Держкомзему у м. Умань та Уманському районі Черкаської області 10.12.2010 року, вбачається, що власником земельної ділянки, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 Уманський АДРЕСА_2 Юрківка (кадастровий номер НОМЕР_4 ), є ОСОБА_5 . У Витязі із Державного кадастру про земельну ділянку № НВ-7106115852017, виданому Управлінням Держземагенства в Уманському районі Черкаської області 05.10.2017 року, зазначено, що власником цілої земельної ділянки є ОСОБА_5 . Підставою видачі державного акту на право власності на земельну ділянку НОМЕР_7 на ім`я ОСОБА_5 є свідоцтво про право на спадщину за законом, видане Уманською районною державною нотаріальною конторою 09.06.2010 року за реєстровим номером 1-224, з якого вбачається, що земельна ділянка належить ОСОБА_3 і ОСОБА_5 в рівних частках. Також зазначають, що є розбіжності і у цільовому призначенні земельної ділянки. Так, у вищевказаному свідоцтві про право на спадщину зазначено, що земельна ділянка надана для ведення особистого селянського господарства, а у вищевказаному державному акті на право власності на земельну ділянку зазначено, що цільове призначення земельної ділянки - ведення товарного сільськогосподарського виробництва. У зв`язку із вказаним, їй рекомендовано звернутися до суду для вирішення спірних питань і для захисту своїх прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Статтею 55 Конституції України передбачено право кожного на захист своїх прав і свобод від порушень і протиправних посягань будь-якими не забороненими законом засобами.
Згідно зі ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є, зокрема, визнання права.
Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (стаття 328 ЦК України).
Відповідно до постанови Верховного Суду України від 23 січня 2013 року у справі № 6-164цс12 у спадкоємця, який у встановленому законом порядку прийняв спадщину, права володіння та користування спадковим майном виникають із часу відкриття спадщини. Такий спадкоємець може захищати свої права володіння та користування спадковим майном відповідно до глави 29 ЦК України.
Згідно з п. 3.5 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону та роз`яснень, викладених в пунктах 10, 11 ППВСУ від 30 травня 2008 року № 7 про те, що відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Враховуючи, що визнання права власності на спадкове майно є винятковим способом захисту, який має застосовуватися якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, суд вважає, що вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_3 підлягають задоволенню, оскільки наявність невідповідності у державному акті та у витязі із Державного земельного кадастру унеможливлює оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Беручи до уваги наведені положення закону та встановлені обставини, суд вважає, що визнання за ОСОБА_1 та ОСОБА_3 права власності на спадкове майно, а саме на земельні ділянки, не порушує прав, свобод чи інтересів інших осіб, а тому може бути прийняте.
Керуючись ст.ст. ст.ст. 12, 13, 206, 259, 264, 265, 268, 272 ЦПК України, ст.ст. 328, 1216, 1218, 1261, 1268, 1296, 1297ЦК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Юрківської сільської ради Уманського району Черкаської області, третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору: Панченко Михайло ОСОБА_2 , про визнання права власності на майно в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_8 , право власності на Ѕ частину земельної ділянки площею 2,4902 га (кадастровий номер НОМЕР_3 ), наданої для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Юрківської сільської ради Уманського району Черкаської області, належної спадкодавцю ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Уманською районною державною нотаріальною конторою 09.06.2010 року за реєстровим номером 1-224, у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_8 , право власності на Ѕ частину земельної ділянки площею 2,4661 га (кадастровий номер НОМЕР_4 ), наданої для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Юрківської сільської ради Уманського району Черкаської області, належної спадкодавцю ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Уманською районною державною нотаріальною конторою 09.06.2010 року за реєстровим номером 1-224, у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Визнати за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_9 , право власності на Ѕ частину земельної ділянки площею 2,4902 га (кадастровий номер НОМЕР_3 ), наданої для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Юрківської сільської ради Уманського району Черкаської області, належної спадкодавцю ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Уманською районною державною нотаріальною конторою 09.06.2010 року за реєстровим номером 1-224, у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Визнати за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_9 , право власності на Ѕ частину земельної ділянки площею 2,4661 га (кадастровий номер НОМЕР_4 ), наданої для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Юрківської сільської ради Уманського району Черкаської області, належної спадкодавцю ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Уманською районною державною нотаріальною конторою 09.06.2010 року за реєстровим номером 1-224, у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до апеляційного суду Черкаської області протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: А. Б. Коваль
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2018 |
Оприлюднено | 07.06.2019 |
Номер документу | 82233009 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Коваль А. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні