Рішення
від 03.06.2019 по справі 910/13274/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

03.06.2019Справа № 910/13274/18

Господарський суд міста Києва у складі судді Чебикіної С.О. при секретарі судового засідання Макарчук С.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Київобленерго" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінтерконтракт" про стягнення 1 487 475,30 грн., за участю представників позивача - Гучка В.В., ордер серія КВ №742307 від 03.06.2019 року відповідача - не з`явився,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2018 року позивач звернувся до господарського суду міста Києва з позовом до відповідача, в якому просив стягнути з відповідача оперативно-господарські санкції за порушення правил користування електричною енергією в розмірі 1 161 746,39 грн., нарахування двократної вартості електричної енергії спожитої понад договірну величину споживання в розмірі 170 548,14 грн., борг по активній електричній енергії в розмірі 108 664,17 грн., борг по реактивній електричній енергії в розмірі 13 783,34 грн., пеню в розмірі 16 593,19 грн., інфляційне збільшення суми боргу в розмірі 12 427,50 грн. та три відсотки річних в розмірі 3 212,44 грн.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 08.10.2018 року відкрито провадження, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 09.11.2018 року (суддя Мельник В.І.).

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.02.2019 року у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю судді Мельника В.І. справу передано на розгляд судді Чебикіній С.О.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 15.02.2019 року справу прийнято до свого провадження суддею Чебикіною С.О. та підготовче засідання призначено на 13.03.2019 року.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 06.05.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 03.06.2019 року.

03.06.2019 року представник відповідача в судове засідання не з`явився.

Відповідач у справі був належним чином повідомлений про розгляд даної справи судом, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Відповідач відзив на позов не надав.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що 10.05.2011 року між Товариством з обмеженою відповідальністю Укрінтерконтракт (далі - споживач) та Публічним акціонерним товариством А.Е.С Київобленерго , правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство Київобленерго (далі - постачальник) було укладено договір про постачання електричної енергії № 220045418 (далі - договір) за умовами якого (п. 1.1. договору) постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 200 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) ним електричної енергії та здійснює інші платежі за умовами цього договору.

Як встановлено п. 1.2 договору точка продажу електричної енергії та межа відповідальності за стан та обслуговування електроустановок встановлюються сторонами згідно Акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін , що є невід`ємною частиною договору.

Згідно п. 2.1 договору під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).

За умовами п. п. 2.3.3. договору споживач зобов`язався оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовамеретікання додатку №4 Порядок розрахунків за активну електроенергію та додатку №6 Порядок зняття показів розрахункових приладів обліку електричної енергії та форма звіту споживача про покази приладів обліку .

Згідно п. п. 2.3.4. договору споживач зобов`язався здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії між електромережею постачальника та електроустановками Споживача, згідно з умовами Додатку 5(5а) Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії .

Відповідно до п. 4.2.3 договору споживач сплачує постачальнику вартість недорахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затвердженою постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562 (далі - Методика), за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб із засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою.

Відповідно до п. 5.1. договору договірні величини споживання електричної енергії визначаються на рівнях заявлених споживачем, для чого не пізніше 1 жовтня поточного року споживач надає постачальнику відомості про розмір очікуваного споживання електричної енергії на наступний рік. Розмір очікуваного споживання електричної енергії визначається та вказується для кожної площадки вимірювання.

У разі ненадання споживачем зазначених відомостей у встановлений термін, розмір очікуваного споживання електричної енергії ( потужності ) на наступний рік установлюється постачальником на рівні фактичного споживання у відповідних періодах поточного року ( п. 5.2 договору).

Пунктом 9.4 договору визначено, що він набирає чинності з дня його підписання. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії, або перегляд його умов.

Додатком № 3 до договору передбачено режим постачання електричної енергії. Об`єктом зазначено нерухоме майно за адресою: м. Вишгород, вул. Промислова, 3, установлена потужність 200 кВт та зазначено режим роботи, як безперервний цикл.

Додатком № 7 до договору є Розрахункові засоби та порядок їх експлуатації , в якому зазначено перелік засобів обліку.

Відповідно до п. 2.1. додатку № 4 договору споживач зобов`язувався проводити оплату за спожиту електричну енергію у формі авансової оплати та планових платежів з остаточним розрахунком по закінченні розрахункового періоду. Платіжний документ - рахунок, що формується на підставі звіту, який споживач заповнює на основі показників приладу обліку - електролічильника, що обраховує електроенергію - товар.

Відповідно до пункту 1.1. додатка № 4 порядок розрахунків за активну електроенергію договору, розрахунковий період встановлено споживачу з 10 числа календарного місяця до 10 числа наступного місяця.

Обсяг спожитої електричної енергії за період між датами зняття показів засобів обліку розкладається пропорційно до тривалості дії протягом розрахункового періоду кожного з тарифів. Величина коштів, які має сплатити споживач, визначається як сума добутків тарифів на відповідний їм обсяг електричної енергії ( п. 1.2. додатка № 4 договору).

За результатами перевірки було складено акт про порушення № К 030584 від 29.04.2016 року, яким зафіксовано, що відповідач порушив п. 6.48 ПКЕЕ.

27.05.2016 року за результатами розгляду акту комісією Вишгородського районного підрозділу ПАТ Київобленерго прийнято рішення № 0050, яким здійснено розрахунок обсягу спожитої та неврахованої електроенергії, за яким вартість недорахованої електричної енергії склала 1 161 745,60 грн.

Протокол засідання комісії № 0050 від 27.05.2016 року та розрахунок обсягу спожитої та неврахованої електроенергії були вручені позивачеві 27.05.2016 року, згідно відмітки на протоколі.

Рішенням господарського суду Київської області від 03.08.2016 року у справі №911/2035/16 за позовом ТОВ Укрінтерконтракт до ПАТ Київобленерго про скасування оперативно-господарської санкції, яке залишено без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 11.04.2018 року в позові було відмовлено повністю та нарахування вищевказаної оперативно-господарської санкції в розмірі 1 161 745,60 грн. визнано законним.

Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Пунктом 8.1 Правил користування електроенергією, затверджених постановою Нацкомісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.96 №28 (далі - ПКЕЕ), постачальник електроенергії має право контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів, а також складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про постачання електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.

Відповідно до п. 6.40. ПКЕЕ у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за № 782/12656.

Згідно зі ст. 217 Господарського кодексу України господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.

Відповідно до ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.

Статтею 235 Господарського кодексу України встановлено, що за порушення господарських зобов`язань до суб`єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватись оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов`язання, що використовуються самими сторонами зобов`язання в односторонньому порядку.

Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 237 Господарського кодексу України підставою для застосування оперативно-господарської санкції є факт порушення господарського зобов`язання другою стороною. Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди із застосуванням такої санкції заінтересована сторона може звернутися до суду із заявою про скасування санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що права позивача, за захистом яких він звернувся до суду, порушено відповідачем, а тому позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 1 161 746,39 грн. оперативно-господарської санкції за порушення правил користування електричною енергією за договором є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Також, позивачем заявлено позовні вимоги про стягнення нарахування двократної вартості електричної енергії спожитої понад договірну величину споживання в розмірі 170 548,14 грн., заборгованості за спожиту активну електричну енергію у розмірі 108 664,17 грн. та за спожиту реактивну електричну енергію у розмірі 13 783,34 грн.

Проте, позивачем на підтвердження споживання вищевказаної енергії не надано суду жодних актів про використану електроенергію в спірний період не надано жодних актів про зняття показань з приладів обліку.

Таким чином, позивачем не доведено факту перевищення договірної величини споживання відповідачем та факту споживання активної електричної енергії та реактивної електричної енергії у спірний період, у вказаних обсягах та на зазначену позивачем суму.

Відповідно до ч. 1. ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що права позивача, за захистом яких він звернувся до суду, у вищевказаній частині позовних вимог, не порушено відповідачем, а тому в позові в частині стягнення нарахування двократної вартості електричної енергії спожитої понад договірну величину споживання в розмірі 170 548,14 грн., заборгованості за спожиту активну електричну енергію у розмірі 108 664,17 грн. та за спожиту реактивну електричну енергію у розмірі 13 783,34 грн. слід відмовити.

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

У зв`язку із порушенням відповідачем взятих на себе грошових зобов`язань за договором про постачання електричної енергії № 220045418, позивачем нараховано відповідачеві інфляційне збільшення суми боргу в сумі 12 427,50 грн. та 3% річних в сумі 3 514,44 грн.

Позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 3% річних та інфляційних втрат підлягають задоволенню частково, а саме інфляційні втрати в сумі 9 327,32 грн. та 3 % річних в сумі 2 123,98 грн. за перерахунком суду здійсненого на суму грошового зобов`язання в розмірі 1 161 746,39 грн. В іншій частині позовних вимог в частині стягнення 3% річних та інфляційних втрат слід відмовити.

Відповідно до ст. 230 Господарського кодексу України порушення зобов`язання є підставою для застосування господарських санкцій (неустойка, штраф, пеня).

Згідно ч.6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Відповідно до п. п. 4.2.1. договору за внесення платежів, з порушенням термінів споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати. Сума пені зазначається у розрахунковому документі окремим рядком.

Позовні вимоги в частині стягнення 16 593,19 грн. пені у зв`язку з простроченням відповідачем виконання грошових зобов`язань за договором підлягають задоволенню частково на суму 11766,58 грн. за перерахунком суду з врахуванням ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України та на суму грошового зобов`язання в розмірі 1 161 746,39 грн. В іншій частині позовних вимог про стягнення пені слід відмовити.

Судовий збір відповідно до вимог ст. 129 ГПК України покладається на сторони, пропорційно до задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 86, 129, 232, 233, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінтерконтракт" (04201, м. Київ, вул. Полярна, 10-г, код 24931004) на користь Приватного акціонерного товариства "Київобленерго" (08132, Київська обл., Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Київська, 2-Б) 1 161 746 (один мільйон сто шістдесят одна тисяча сімсот сорок шість) грн. 39 коп. збитків нарахованих по акту порушення користування електричною енергією №К 030584 від 29.04.2016 року, 11 766 (одинадцять тисяч сімсот шістдесят шість) грн. 58 коп. пені, 9 327 (дев`ять тисяч триста двадцять сім) грн. 32 коп. інфляційних втрат, 2 123 (дві тисячі сто двадцять три) грн. 98 коп. 3% річних, 17 774 (сімнадцять тисяч сімсот сімдесят чотири) грн. 46 коп. судового збору.

В іншій частині позову відмовити.

Після вступу рішення в законну силу видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню в порядку та у строк, які визначені розділом IV ГПК України.

Повне рішення складено 07.06.2019р.

Суддя С.О. Чебикіна

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення03.06.2019
Оприлюднено10.06.2019
Номер документу82248564
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/13274/18

Рішення від 03.06.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

Рішення від 03.06.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

Ухвала від 06.05.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

Ухвала від 08.04.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

Ухвала від 13.03.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

Ухвала від 15.02.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

Ухвала від 07.12.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мельник В.І.

Ухвала від 09.11.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мельник В.І.

Ухвала від 08.10.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мельник В.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні