ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.06.2019 Справа № 917/421/19
м. Полтава
за позовною заявою Комунального некомерційного підприємства "Київська стоматологія" виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), вул. М. Пимоненка, 10-а, м. Київ, 04050
про стягнення заборгованості з орендної плати та відшкодування комунальних послуг і експлуатаційних витрат в сумі 341066,06 грн.
Суддя Паламарчук В.В
Секретар судового засідання Рожко О.П.
Представники сторін:
від позивача: не з`явився
від відповідача: не з`явився
Обставини справи: Комунальне некомерційне підприємство "Київська стоматологія" виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) звернулося до суду з позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Родинний центр реабілітації "Феміна" заборгованості в розмірі 341 066,06 грн., з яких: 318 214,27 грн. - заборгованості зі сплати орендної плати, 22 851,79 грн. - заборгованість зі сплати комунальних послуг та експлуатаційних послуг.
Ухвалою суду від 18.03.2019р. суд прийняв позовну заяву до розгляду і відкрив провадження у справі в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 09.04.2019р.
01.04.2019р. від позивача до суду надійшла заява (вхід. №3265) про розгляд справи за відсутності позивача за наявними в матеріалах справи документами.
Ухвалою суду від 09.04.2019 р. суд відклав підготовче засідання до 10.05.2019 р.
10.05.2019 р. суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті на 04.06.2019 р.
04.06.2019 р. представники сторін в судове засідання не з`явилися, ухвалою суду від 10.05.2019 р., їх явка визнавалася не обов`язковою.
Від відповідача, ухвали суду, які направлялися за адресою зазначеною у позовній заяві та підтвердженою відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань: вул. Зигіна, 29, м. Полтава, 36014 повернулися з відміткою поштової установи: "організація вибула". За ч. 7 ст. 120 ГПК України, зазначені ухвали вважаються врученими.
Таким чином, суд належним чином повідомляв відповідача про розгляд даної справи.
Крім того, ухвали суду у даній справі були своєчасно розміщені судом в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Відповідач своїм правом на подання відзиву на позов у визначений судом строк не скористався. За п. 9 ст. 165 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
В зв`язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів, наявних у матеріалах справи, достатньо, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив :
21 червня 2017 року між Департаментом комунальної власності виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), Комунальним некомерційним підприємством Київська стоматологія виконавчого органу Київської міської ради, яке є правонаступником комунального підприємства Київська міська стоматологічна поліклініка ( надалі - Позивач, орендодавець) і Товариством з обмеженою відповідальністю Родинний центр реабілітації Феміна (надалі - Відповідач, орендар) було укладено договір №2468 про передачу майна територіальної громади м. Києва в оренду.
Відповідно до п. 1.1. Договору, КНП Київська стоматологія на підставі рішення Київської міської ради від 06.04.2017 року №140/2362 передало, а орендар прийняв нерухоме майно (нежитлові приміщення), що належать до комунальної власності територіальної громади м. Києва; далі - об`єкт, яке знаходиться за адресою: м. Київ, вул.Пимоненка Миколи, 10-а, для розміщення приватного закладу охорони здоров`я (медичний центр з фізичної реабілітації (фізіотерапії).
Об`єктом оренди є: нежилі приміщення загальною площею 238,00 кв.м. на 3 поверсі, згідно з викопіюванням з поверхового плану, що складає невід`ємну частину цього Договору (п. 2.1 Договору).
Пунктами 3.1-3.2 визначено, що орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за майно територіальної громади міста Києва, яке передається в оренду, затвердженої рішенням Київської міської ради від 21.04.2015 р. №415/1280, і становить без ПДВ 137,61 грн. за 1 кв. м орендованої площі, що в цілому складає за базовий місяць розрахунку квітень 2017 р. 32750,00 грн. без ПДВ. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць. Оперативна інформація про індекси інфляції, розрахованою Державною службою статистики України, розміщується на веб-сайті Фонду державного майна України.
Згідно п.3.5 договору, додатково до орендної плати нараховується податок на додану вартість.
Орендна плата сплачується Орендарем на рахунок Підприємства -балансоутримувача, починаючи з дати підписання акту приймання-передачі (п. 3.6 Договору).
Пункт 3.7 Договору зазначає про те, що орендна плата сплачується Орендарем незалежно від наслідків його господарської діяльності щомісячно не пізніше 15 числа поточного місяця.
Оплата комунальних послуг, витрат на утримання прибудинкової території, вартість послуг по ремонту і технічному обслуговуванню інженерного обладнання та внутрішньобудинкових мереж, ремонту будівлі, у т.ч.: покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо, компенсацію витрат Підприємства-балансоутримувача за користування земельною ділянкою не входить до складу орендної плати (п. 3.9 Договору).
Згідно п. 4.2.4 Договору, Орендар зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату та інші передбачені договором платежі.
Пункт 4.2.13 Договору зобов`язує Орендаря самостійно сплачувати вартість фактично спожитих комунальних послуг постачальникам таких послуг, які надаються за окремими договорами, укладеними Орендарем з цими організаціями (водопостачання, каналізація, газ, електрична та теплова енергія), за тарифами, які у встановленому законодавством порядку відшкодовують повну вартість їх надання. У разі відсутності можливості укладання прямих договорів з підприємствами- постачальниками послуг водопостачання, газ, теплова енергія та ін, Орендар відшкодовує витрати підприємства Балансоутримувача за надані послуги у відповідності до окремо укладених договорів, на підставі даних обліку (лічильників).
Пункт 4.2.14 Договору зобов`язує Орендаря самостійно сплачувати на підставі договору з підприємством-балансоутримувачем, пропорційно орендованій площі, частку витрат на утримання прибудинкової території, на ремонт покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо, послуг по технічному обслуговуванню інженерного обладнання внутрішньобудинкових мереж та компенсацію витрат підприємства-балансоутримувача за користування земельною ділянкою.
Згідно п. 4.3.2 Підприємство-Балансоутримувач здійснює контроль за виконанням Орендарем умов цього Договору і у разі виникнення заборгованості з орендної плати або інших платежів, вживає заходів щодо погашення заборгованості, в тому числі проводить відповідну претензійно-позовну роботу.
Відповідно до п.5.2.2 Договору оренди, Підприємство-балансоутримувач має право стягнути з Орендаря заборгованість з орендної плати та інші збитки, заподіяні ним невиконанням своїх зобов`язань за цим Договором, шляхом звернення стягнення на його кошти та майно в порядку, визначеному законодавством України.
Відповідно до п. 9.1 Договору Договір є укладеним з моменту підписання його сторонами і діє з 21.06.2017 р. до 19.06.2020 р.
Відповідно до матеріалів справи, 18.07.2017 року орендодавець та підприємство-балансоутримувач передали, а орендар прийняв в орендне користування згідно з Договором від 21.06.2017 р. №2468 нежитлові приміщення, загальною площею 238,00 кв.м., розташовані за адресою: м. Київ, вул. Пимоненка Миколи, 10-А.
Крім того, на виконання умов договору оренди, 28 лютого 2018 року між КП Київська міська стоматологічна поліклініка , правонаступником якого є КНП Київська стоматологія та ТОВ Родинний центр реабілітації Феміна було укладено договір №20 про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю (Далі договір на відшкодування витрат), згідно якого балансоутримувач (КНП Київська стоматологія ) забезпечує обслуговування, експлуатацію будівлі, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Пимоненка, 10-а, а також утримання прибудинкової території, а орендар бере участь у витратах балансоутримувача на виконання вказаних робіт пропорційно займаної ним площі будівлі поліклініки згідно додатку №1, який є невід`ємною частиною даного Договору.
Відповідно до п.2.2 Договору на відшкодування витрат оплата Орендарем комунальних послуг та витрат на утримання орендованого майна здійснюється не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітнім на підставі рахунку-фактури.
Пункт 3.2.3 зобов`язує орендаря своєчасно здійснювати оплату відповідно до п. 2.2 даного договору.
Цей Договір діє з 1 січня 2018 року і по 31 грудня 2018 року включно, але в будь-якому разі до повного виконання зобов`язань за договором (п. 6.1 Договору).
В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що всупереч умовам договорів, ТОВ Родинний центр реабілітації Феміна грубо порушує їх умови, несвоєчасно та не в повному обсязі сплачуючи орендну плату та відшкодовуючи комунальні послуги, в зв`язку з чим утворилась заборгованість зі сплати орендної плати в розмірі 318214,27 грн. за період лютий - квітень, червень, вересень-грудень 2018 р. та відшкодування комунальних послуг в розмірі 22851, 79 грн. за період жовтень - грудень 2018 р. Загальна сума заборгованості складає 341066,06 грн. На підтвердження вказаного позивач надає копії рахунків - фактур та Акт здачі - прийняття робіт для сплати орендної плати, рахунки на оплату та Акти надання послуг для сплати комунальних платежів, а також банківські виписки для підтвердження часткової оплати.
Враховуючи вищевикладене, позивач вважає свої права порушеними, в результаті невиконання відповідачем взятих на себе зобов`язань по Договору оренди та Договору про відшкодування витрат, просить стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість в загальній сумі 341066,06 грн. з яких заборгованість зі сплати орендної плати в розмірі 318214,27 грн. за період лютий - квітень, червень, вересень-грудень 2018 р. та відшкодування комунальних послуг в розмірі 22851, 79 грн. за період жовтень - грудень 2018 р.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного:
Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
У відповідності до ст.174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до вимог ст. ст. 626-629 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
За ст. 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином і одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається. Зазначені положення викладені і в ст.193 ГК України.
Відповідно до ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно з ч. 1 ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендар зобов`язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
В ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» встановлено обов`язок орендаря вносити орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності за весь строк фактичного користування об`єктом оренди. Вказані норми кореспондують з п. 3.7 Договору оренди.
В ч. 1 ст. 625 ЦК України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Відповідно до ст.ст. 13, 74 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін; кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Доказів в спростування вищевикладеного, доказів сплати боргу відповідач суду не надав.
Подані суду договір оренди та договір на відшкодування витрат та інші первісні бухгалтерські документи сторонами не оспорюються, доказів визнання їх недійсними сторони суду не подали і на них під час розгляду справи не посилалися.
З огляду на викладене, суд прийшов до висновку, що відповідачем були порушені права позивача за захистом яких мало місце звернення до суду, а аналіз наведених у позові аргументів та поданих позивачем доказів свідчить про наявність підстав для задоволення позову - в частині стягнення 318214,27грн. боргу з орендної плати та 22851,79 грн. боргу з відшкодування вартості комунальних послуг.
Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно з ст. 74 Господарського процесуального кодексу України обов`язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи наведене суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджуються матеріалами справи, відповідачем не заперечуються і не спростовуються, а тому підтягають задоволенню.
Судовий збір за розгляд справи відповідно до ст. 129 ГПК України покладається на відповідача.
Керуючись статтями 129, 232-233,237-238,240 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Родинний центр реабілітації "Феміна" (вул. Зигіна, 29, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 40289135) на користь Комунального некомерційного підприємства "Київська стоматологія" виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) (вул. М. Пимоненка, 10-а, м. Київ, 04050, код ЄДРПОУ 42376659) 318214,27 грн. заборгованості зі сплати орендної плати, 22851,79 грн. заборгованості з відшкодування комунальних послуг та експлуатаційних послуг, 5115,99 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.ст.256 ГПК України). Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.В. Паламарчук
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 04.06.2019 |
Оприлюднено | 10.06.2019 |
Номер документу | 82248983 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Паламарчук В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні