Рішення
від 07.06.2019 по справі 343/905/19
ДОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 343/905/19

Провадження №: 2/0343/396/19

Р І Ш Е Н Н Я

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 червня 2019 року м. Долина

Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:

судді - Монташевич С. М.,

з участю: секретаря судового засідання - Шикор Г. В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в приміщенні Долинського районного суду Івано-Франківської області в порядку загального позовного провадження справу №343/905/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до Шевченківської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області про визнання права власності на спадкове майно,

з участю: позивача ОСОБА_1 ,

В С Т А Н О В И В:

Стислий виклад позицій сторін та третіх осіб:

Позивач ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду, в якому просить визнати за ним право власності на спадкове майно, на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його двоюрідний брат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який проживав за адресою: буд АДРЕСА_2 АДРЕСА_1 . Оскільки померлий хворів, а інших родичів у них не залишилось він весь час за ним доглядав і допомагав вести господарство та фінансово підтримував. Також після смерті ОСОБА_2 власним коштом проводив його поховання.

06 серпня 2018 року він звернувся до приватного нотаріуса Долинського районного нотаріального округу Депутат О.З. з проханням видати йому свідоцтво про право на спадщину за законом як спадкоємцю 5 черги на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 . Однак 06.08.2018 нотаріус йому відмовила у вчиненні нотаріальної дій з таких підстав: будинковолодіння АДРЕСА_1 рахується за померлою ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на день смерті якої з нею був зареєстрований ОСОБА_2 Факт того, що ОСОБА_3 є його тіткою, а ОСОБА_2 її сином та його двоюрідним братом встановлено рішенням суду.

Внаслідок смерті його тітки ОСОБА_3 відкрилася спадщина, часом відкриття якої є день її смерті. Заповіт від імені померлої не складався. На час смерті за нею в зазначеному вище будинку був зареєстрований та проживав її син ОСОБА_2 (його двоюрідний брат), який фактично прийняв спадщину після смерті матері, але не звернувся до нотаріуса та не отримав свідоцтва про право на спадщину. Оскільки ОСОБА_2 проживав зі своєю матір`ю на час смерті, то прийняв спадщину, як спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, який вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого законом строку, він не заявив про відмову від неї. Однак ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 і внаслідок його смерті відкрилася спадщина, часом відкриття якої є день його смерті. Заповіт від імені померлого не складався, а він є єдиним родичем та спадкоємцем 5 черги і в строки, визначені законом, звернувся до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, але отримав відмову.

Таким чином, враховуючи те, що він прийняв спадщину, подав до нотаріальної контори відповідну заяву про видачу йому свідоцтва про право на спадщину, але отримав відмову, в якій рекомендовано звернутися в суд для визнання за ним права власності на спадкове майно, то у нього не має можливості оформити в установленому актами цивільного законодавства порядку спадщину та отримати свідоцтво про право на спадщину після смерті його двоюрідного брата ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , окрім як за рішенням суду.

Позивач в підготовчому судовому засідання позов підтримав, просив його задовольнити, визнати за ним право власності на вказане спадкове майно, а рішення ухвалити в підготовчому судовому засіданні, прийнявши визнання позову відповідачем.

Представник відповідача в підготовче судове засідання не з`явився, однак просив розглядати справу без його участі, вказав, що немає претензій щодо визнання права власності на дане майно за ОСОБА_1 .

Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі:

Ухвалою суду від 08.05.2019 відкрито провадження у справі.

Від відповідача Шевченківської сільської ради до підготовчого судового засідання на адресу суду надійшла заява вх. № 3423/2019 від 28.05.2019, відповідно до якої претензій щодо визнання права власності на спадкове нерухоме майно по АДРЕСА_1 , яке залишилося після смерті двоюрідного брата ОСОБА_2 за ОСОБА_4 О не має та просить вирішувати справу без участі представника (а.с.30).

Позивачем через канцелярію суду подано заяву вх. №3547/2019 від 04.05.2019 (а.с.32), в якій він вказав, що позов підтримує в повному об`ємі з підстав викладених у позовній заяві, просить прийняти визнання позову відповідачем та при розгляді справи в нарадчій кімнаті врахувати, що заповіт від померлого (спадкодавця) ОСОБА_2 не складався та інших спадкоємців, які б звернулися у відповідному порядку із заявою про прийняття спадщини, немає. Він є єдиним родичем померлого та спадкоємцем п`ятої черги, а тому просить позов задовольнити.

Частиною 1 статті 206 ЦПК України встановлено, що відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Згідно з ч.3 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу (ч.4 ст.200 ЦПК України).

Враховуючи, що відповідач позов визнав, визнання ним позову не суперечить інтересам сторін та інших осіб, тому суд приймає визнання позову відповідачем та приходить до висновку про можливість ухвалення рішення у підготовчому судовому засіданні.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер двоюрідний брат позивача ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 31.01.2018 виконкомом Шевченківської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області (а.с.13).

Відповідно до витягу № 52235903 від 11.06.2018 про реєстрацію в Спадковому реєстрі, до нього внесено реєстраційний запис, а саме: реєстрація спадкової справи, номер у спадковому реєстрі 62549830, номер у нотаріуса 58/2018, спадкодавець ОСОБА_2 (а.с.8,9).

Як свідчить довідка №5 2 8 від 05.04.2019, видана Шевченківською сільською радою Долинського району Івано-Франківської області, похорони двоюрідного брата позивач ОСОБА_1 дійсно проводив власним коштом (а.с.14).

Факт родинних відносин, а саме те, що померлий ОСОБА_2 є двоюрідним братом позивача ОСОБА_1 встановлено рішенням Долинського районного суду Івано-Франківської області від 11 лютого 2019 року (справа №343/128/19) (а.с.10-11).

Згідно з довідкою №509 від 23.04.2018 Шевченківської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області, виданою на підставі погосподарської книги №5 номер об`єкта погосподарському обліку 01-0373-1 за 2018 рік, померлий двоюрідний брат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 був зареєстрований в АДРЕСА_1 . Разом з ним на день його смерті в даному будинку ніхто більше не був зареєстрований. Заповіт від імені ОСОБА_2 у виконкомі с/ради не посвідчувався і скасовувався (а.с.16).

Аналогічна інформація міститься в довідці №577 від 05.04.2019 Шевченківської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області, яка також підтверджує той факт, що на день смерті ОСОБА_2 , який проживав і був зареєстрований за вказаною вище адресою, разом з ним у даному будинку ніхто не був зареєстрований (а.с.17).

Відповідно до довідки №508 від 23.04.2018 Шевченківської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області згідно з запису в погосподарської книги №5 особовий рахунок № НОМЕР_2 за 2001-2005 роки за господарством тітки ОСОБА_1 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , рахується житловий будинок, який знаходиться в АДРЕСА_1 . Разом з нею на день її смерті в даному будинку був зареєстрований ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , по день смерті (помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ). Заповіт від імені ОСОБА_3 у виконкомі с/ради не посвідчувався і скасовувався (а.с.15).

Як свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 , видане повторно 10.05.2018 Долинським районним відділом державної РАЦС ГТУЮ в Івано-Франківській області, ІНФОРМАЦІЯ_6 року померла мати ОСОБА_2 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.12).

Внаслідок смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, часом відкриття якої є день її смерті. Заповіт від імені померлої не складався. До складу спадщини увійшли майнові права на майно, яке їй належало, а саме: житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 .

Як уже встановлено судом з вказаних вище довідок, на момент смерті з нею в зазначеному вище будинку був зареєстрований та проживав її син ОСОБА_2 (двоюрідний брат позивача), який фактично прийняв спадщину після смерті матері, але не звернувся до нотаріуса та не отримав свідоцтва про право на спадщину.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 .

Відповідно до технічного паспорта на садибний (індивідуальний) житловий будинок АДРЕСА_1 , виготовленого 25.06.2018 за замовленням позивача ОСОБА_1 , домоволодіння АДРЕСА_1 вказаною АДРЕСА_3 складається з: літера А - житловий будинок, площа земельної ділянки під будинком 40,9 кв.м, літера Б - стайня, площа земельної ділянки від господарськими будівлями 11,7 кв.м, літера В - стодола, площа земельної ділянки від господарськими будівлями 19,3 кв.м, №1 - ворота, площа 7,0 кв.м, № 2 - огорожа, площа 15,7 кв.м (а.с.18-22).

Згідно з даними довідки №232 від 25.06.2018 ОКП Івано-Франківське ОБТІ домоволодіння по АДРЕСА_1 має наступні характеристики, зокрема, станом на 25.06.2018 (на час проведення технічної інвентаризації), до складу домоволодіння входили: літера А - житловий будинок (дерево), загальна площа 33,0 кв.м, житлова площа 11,6 кв.м, літера Б - стайня (дерево), загальна площа 11,7 кв.м, літера В - стодола (дерево), загальна площа 19,3 кв.м, №1 - ворота (дерево), загальна площа 7,0 кв.м, №2 - огорожа (дерево), загальна площа 15,7 кв.м. Відповідно до даної довідки реєстрація права власності на дане будинковолодіння в ОКП "Івано-Франківське ОБТІ" не проводилась (а.с.23,24).

Постановою №225/02-31 від 06.08.2018 про відмову у вчиненні нотаріальних дій, винесеною приватним нотаріусом Долинського районного нотаріального округу Депутат О.З., відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 - АДРЕСА_1 . В постанові зазначено, що 11.06.2018 нотаріусом Депутат О.З. була заведена спадкова справа № 58/2018 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , 1970 .н., що проживав за адресою АДРЕСА_1 .

З вказаної постанови встановлено, що до нотаріуса Депутат О.З. звернувся ОСОБА_1 з проханням видати свідоцтво про право на спадщину за законом як спадкоємиць 5 черги на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 , який згідно з довідки №508 від 23.04.2018 Шевченківської сільської ради згідно з запису в погосподарської книги рахується за померлою ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на день смерті якої з нею був зареєстрований ОСОБА_2 , що підтверджується довідкою Шевченківської сільської ради №509 від 23.04.2018. ОСОБА_2 , зі слів ОСОБА_1 , є сином ОСОБА_3 Документально підтвердити факт родинного зв`язку ОСОБА_1 не може. При цьому, ОСОБА_1 повідомив, що документів, які підтверджують право власності померлих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на дане нерухоме майно немає, що також підтверджується відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - при пошуках нема за даними суб`єктами зареєстровано прав власності на вказане нерухоме майно, та довідкою № 232 від 15.06.2018 Івано-Франківського ОБТІ, надати документи нотаріусу для видачі свідоцтва про право на спадщину неможливо (а.с.7).

Таким чином, між сторонами виник спір з приводу визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 .

Оцінка суду:

Заслухавши доводи сторони позивача, прийнявши визнання позову відповідачем, дослідивши письмові докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з такого.

Згідно з п.1 ч. 2 ст. 16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно зі ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Позивачем доведено належними та допустимими доказами, що 29.01.2018 помер його двоюрідний брат ОСОБА_2 На день смерті останнього йому належав житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 , які він фактично успадкував після смерті своє матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_7 . Він був зареєстрований в даному будинку на день її смерті, що знайшло своє підтвердження в суді, і вважається таким, що прийняв спадщину.

Згідно з ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважаюсь таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Заповіт ні ОСОБА_3 , ні її син ОСОБА_2 не складали.

Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно з ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особі, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1223 ЦК Кодексу, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Тобто, у разі відсутності заповіту, спадкування здійснюється за законом.

Згідно зі ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Статтею 1265 ЦК України передбачено, що у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа..

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи.

Як вбачається зі ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

В судовому засіданні встановлено, що на день смерті ОСОБА_2 за адресою його місця реєстрації та місцезнаходження спадкового майна, з ним ніхто не був зареєстрований.

Таким чином, позивач ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем п`ятої черги за законом на майно покійного двоюрідного брата ОСОБА_2 , що знаходиться по АДРЕСА_1 , факт родинних зв`язків між якими встановлений рішенням суду, який у встановлені законом строки, звернувся до нотаріуса для прийняття спадщини. Інших спадкоємців, в тому числі з правом на обов`язково частку у спадщині, суд не встановив.

Як визначено ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Згідно зі ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.

Позивач прийняв спадщину, звернувшись у встановлені строки до нотаріуса з відповідною заявою. Однак, приватний нотаріус Долинського районного нотаріального округу Депутат О.З. відмовила йому у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 , оскільки в останнього відсутні документи, які б підтверджували факт родинних зв`язків між ОСОБА_2 та його матір`ю ОСОБА_3 та право власності померлих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на дане нерухоме майно.

Відповідно до п.4.18 Глави 10 "Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України" від 22.02.2012 № 296/5, затвердженого наказом Міністерства юстиції України, якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Як роз`яснено у п.23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

За таких обставин, враховуючи, що ОСОБА_1 звернувся для прийняття спадщини, однак у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів не має змоги оформити спадщину, так як за життя спадкодавець не отримав правовстановлюючих документів на спірне нерухоме майно, суд приходить до висновку, що є достатні підстави, щоб заявлений позов задовольнити та визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 , які належали померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 його двоюрідному брату ОСОБА_2 .

На підставі викладеного, ст. 1 Першого Протоколу від 20.03.1952 року до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 04.11.1950 року, статей 16, 1216, 1217, 1220, 1223, 1258, 1265, 1268, 1296, 1297 ЦК України, статей 13, 78, 81, 206 ЦПК України та керуючись статей 200, 206, 258, 259, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Шевченківської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 , а саме: житловий будинок, загальною площею 33,0 кв.м, житловою - 11,6 кв.м, допоміжною - 21,4 кв.м (літера А), стайня (літера Б), стодола (літера В), ворота, огорожу (№№ 1, 2), у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційнотелекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Долинський районний суд Івано-Франківської області, а матеріали справи витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , житель АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .

Відповідач: Шевченківська сільська рада Долинського району Івано-Франківської області, вул. Шевченка, 17, с. Шевченкове Долинського району Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 04356136.

Повний зміст рішення суду буде складено 7 червня 2019 року.

Суддя Долинського районного суду С. М. Монташевич

Текст повного судового рішення виготовлено 7 червня 2019 року

СудДолинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення07.06.2019
Оприлюднено09.06.2019
Номер документу82276639
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —343/905/19

Рішення від 07.06.2019

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Монташевич С. М.

Рішення від 03.06.2019

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Монташевич С. М.

Ухвала від 08.05.2019

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Монташевич С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні