Справа №731/139/19
Провадження №2/731/85/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 червня 2019 року Варвинський районний суд Чернігівської області
в складі судді Семенченка О.М.,
з участю секретаря Трохименко Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Варвинського районного суду Чернігівської області за правилами загального позовного провадження без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Антонівської сільської ради Варвинського району Чернігівської області про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В:
26 березня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до суду із зазначеним позовом.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мачуха ОСОБА_2 , з якою вона проживала після смерті батька. Вона здійснила поховання ОСОБА_2 та вступила у володіння спадковим майном. Своїх дітей мачуха не мала. Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, яку вона своєчасно прийняла. До складу спадщини входить земельна частка (пай) площею 4,45 умовних кадастрових гектари. Проте у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на вказану земельну частку (пай) відмовлено нотаріусом у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа (сертифіката). Сертифікат було втрачено, державний акт про право власності на земельну ділянку по даному сертифікату не видавався.
Від представника відповідача - Антонівського сільського голови Якименка В.В. надійшла заява про розгляд справи без участі представника Антонівської сільської ради Варвинського району Чернігівської області, відповідно до якої не заперечують щодо позовних вимог ОСОБА_1 (а.с. 33).
Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, подала заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримує в повному обсязі (а.с. 49).
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується Повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть (а.с. 18-19).
Відповідно до виданої виконавчим комітетом Ладанської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області довідки від 3 травня 2018 року ОСОБА_2 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала в АДРЕСА_2 , разом з ОСОБА_3 і вони вели спільне господарство (а.с. 11).
Батьками позивачки ОСОБА_1 є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с. 9, 15, 16).
ОСОБА_2 включена до списку громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства Перше травня с. Антонівка Варвинського району Чернігівської області, який є додатком до державного акта про право колективної власності на землю серії НОМЕР_1 від 9 жовтня 1995 року, під номером 266 (а.с. 20, 21).
Витягом з книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Варвинською районною державною адміністрацією, на ім`я ОСОБА_2 був виписаний сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2 (а.с. 13, 14).
За даними державного реєстру земель станом на 31 грудня 2012 року на ім`я ОСОБА_2 державний акт на право власності на земельну ділянку на заміну сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2 не видавався (а.с. 12).
11 травня 2018 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса Прилуцького районного нотаріального округу Сидоренко Л.О. із заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 на земельну частку (пай), що перебувала у колективній власності КСП 1 Травня , але отримала відмову у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на земельну частку (пай), що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії (а.с. 10).
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство від 14 лютого 1992 року N 2114-XII пай може успадковуватись відповідно до цивільного законодавства України та статуту підприємства.
У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Виходячи зі змісту ст. 5 ЦК України, до правовідносин застосовується те законодавство, яке діяло на час їх виникнення.
Зважаючи на те, що смерть спадкодавця ОСОБА_2 відбулась 18 лютого 1996 році, суд вважає за необхідне керуватись матеріальними нормами ЦК УРСР в редакції від 18 липня 1963 року, чинній на час виникнення спірних відносин.
Стаття 524 ЦК УРСР визначає можливість спадкоємства за законом і за заповітом, та вказує, що спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.
Часом відкриття спадщини відповідно до ст. 525 ЦК УРСР визнається день смерті спадкодавця, а місцем згідно зі ст. 526 ЦК УРСР - останнє постійне місце проживання спадкодавця.
Інформація про те, що ОСОБА_2 за життя склала заповіт, в матеріалах справи відсутня.
Статтями 529-530 ЦК УРСР в редакції, чинній на час відкриття спадщини, було передбачено дві черги спадкоємців за законом. Перша - діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того із батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частині, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю. Друга черга - брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері.
Отже, чинне на час смерті ОСОБА_2 законодавство не відносило до числа спадкоємців за законом осіб, які проживали разом зі спадкодавцем або були його утриманцями, якщо вони не належали до однієї з двох черг спадкоємців за законом.
Докази на підтвердження того, що ОСОБА_2 за життя здійснила усиновлення (удочеріння) позивачки ОСОБА_1 у порядку, передбаченому чинним на той час Кодексом про шлюб та сім`ю України (глава 14), в матеріалах справи відсутні.
Спадкова справа після померлої ОСОБА_2 не заводилась (а.с. 36).
Відповідно до ст. 555 ЦК УРСР спадкове майно за правом спадкоємства переходить до держави, якщо у спадкодавця немає спадкоємців ні за законом, ні за заповітом.
Відповідач проти позову не заперечує.
Згідно зі ст. 206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Проте з аналізу наведених вище норм вбачається, що законні підстави для задоволення позову відсутні.
Крім того, законодавство взагалі не передбачає такого поняття як право власності на земельну частку (пай), адже пай визначається в умовних кадастрових гактарах без виділення в натурі (на місцевості). Закон України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) №899-ІV від 5 червня 2003 року унормовує лише такі поняття як право на земельну частку (пай) та право власності на земельну ділянку.
За таких обставин, в задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України в разі відмови у позові судові витрати покладаються на позивача.
На підставі ст. ст. 524-526, 529-530, 555 ЦК УРСР, керуючись ст. ст. 141, 247, 263, 265, 273, 354 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_3 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ) до Антонівської сільської ради Варвинського району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 04414980, юридична адреса: 17621, Чернігівська область, Варвинський район, с. Антонівка, вул. Молодіжна, 1) про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду через Варвинський районний суд Чернігівської області.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Семенченко
Суд | Варвинський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 07.06.2019 |
Оприлюднено | 11.06.2019 |
Номер документу | 82281453 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Варвинський районний суд Чернігівської області
Семенченко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні