Рішення
від 05.06.2019 по справі 281/316/19
ЛУГИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Лугинський районний суд Житомирської області

11301, вул. М. Грушевського, 2 а, смт Лугини, Лугинський район Житомирської області

тел. (04161) 9-14-72, факс (04161) 9-15-47, inbox@lg.zt.court.gov.ua

Справа № 281/316/19

Провадження по справі 2-о/281/26/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 червня 2019 року смт Лугини

Лугинський районний суд Житомирської області у складі:

головуючого судді Свинченко Г.Д.,

за участю: секретаря судового засідання Гельвейчук І.А.,

представника заявника ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Лугини цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа Лугинська селищна рада Лугинського району Житомирської області про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем,-

В С Т А Н О В И В:

11.04.2019 ОСОБА_2 , звернулася до суду з заявою, заінтересована особа: Лугинська селищна рада Лугинського району Житомирської області про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла, ОСОБА_3 , яка доводилася рідною тіткою чоловіку ОСОБА_2 Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на житловий будинок, який розташований за адресою АДРЕСА_1 . На час відкриття спадщини вона постійно проживала зі спадкодавцею, прийняла спадщину та користувалася нею, оскільки проживала без реєстрації однією сім`єю більше п`яти років з останньою до дня її смерті, спільно з нею вела побут, господарство, доглядала за нею та провела похорон. Після похорон продовжувала проживати в будинку ОСОБА_3 , доглядати за ним та надвірними будівлями, обробляти город, а також продовжує доглядати за її могилою. 03.04.2019 року вона звернулася до приватного нотаріуса Лугинського РНО Можарівської Н.В. для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 , однак їй було відмовлено, оскільки право на спадкування четвертої черги мають особи які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини, факт такого проживання встановлюється судом та нотаріусом було рекомендовано звернутися до суду з відповідною заявою.

Відповідно до своєї заяви, просить суд встановити факт постійного проживання, не менше 5-ти років із спадкодавицею ОСОБА_3 .

У судове засідання ОСОБА_3 не з`явилася, її інтереси представлені представником, ОСОБА_1 , яка в судове засідання з`явилась.

Представник, в судовому засіданні вимоги викладені у заяві підтримала та просила суду задоволити їх з підстав викладених у заяві.

Заінтересована особа - Лугинська селищна рада в судове засідання не забезпечила явку свого представника, надіслала клопотання про розгляд справи за його відсутності, заявлені вимоги визнає повністю.

Допитані свідки, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в судовому засіданні підтвердили, що ОСОБА_2 дійсно постійно проживала не менше 5-ти років із спадкодавицею ОСОБА_3 однією сім`єю та доглядала останню до дня її смерті.

Суд, заслухавши представника заявника, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги у їх сукупності та взаємозв`язку, об`єктивно оцінивши усі наявні докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, суд, приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 03.04.1996, видане відділом реєстрації актів громадянського стану Лугинської райдержадміністрації, ОСОБА_3 , померла, ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Лугини Лугинського району Житомирської області.

Відповідно до довідки з виконкому Лугинської селищної ради № 1694 від 02.04.2019 ОСОБА_3 на праві особистої власності належить житловий будинок АДРЕСА_1 .

Відповідно до довідки із виконкому Лугинської селищної ради № 1693 від 02.04.2019 ОСОБА_2 постійно проживала без реєстрації з померлою ОСОБА_3 Спільно вели господарство, побут та проживали разом більше п`яти років та ОСОБА_2 провела похорон ОСОБА_3

Відповідно до довідки, виданої виконкомом Лугинської селищної ради № 1695 від 02.04.2019 ОСОБА_3 дійсно була зареєстрована та проживала на день смерті в будинку АДРЕСА_1 .

Відповідно до довідки, виданої виконкомом Лугинської селищної ради народних депутатів Житомирської області № 2568 від 01.10.1996 ОСОБА_2 дійсно провела похорон своєї тітки ОСОБА_3 .

Як вбачається з Інформаційних довідок із Спадкового реєстру від 03.04.2019 (після смерті ОСОБА_3 ) заповіти та спадкові договори відсутні, а також відсутні і заведені спадкові справи та видані свідоцтва про право на спадщину, сформованими приватним нотаріусом Лугинського нотаріального округу Можарівською Н.В.

На даний час у заявника виникла необхідність встановлення факту постійного проживання не менше 5-ти років із спадкодавицею ОСОБА_3 однією сім`єю.

Відповідно до заяви поданої ОСОБА_2 до приватного нотаріуса Лугинського нотаріального округу Можарівської Н.В., вона є єдиним спадкоємцем, приймає спадщину після смерті ОСОБА_3 та просить видати їй свідоцтво про право на спадщину за законом на спадкове майно.

Відповідно до вимог ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Крім того, згідно вимог п. 1 ч. 1 ст. 318 ЦПК України встановлено, що у заяві про встановлення фактів, що мають юридичне значення повинно бути зазначено, який факт заявник просить встановити та з якою метою.

У листі Верховного Суду України від 01.01.2012 про Судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зазначено, що до заяви про встановлення юридичного факту, в якій зазначається мета, з якою заявник просить встановити цей факт, можуть додаватися докази, які підтверджують наявність цього юридичного факту та пояснення свідків, яким достовірно відомо про взаємовідносини померлого із заявником.

Частиною 2 ст. 315 ЦПК Українипередбачено, що в судовому засіданні можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом визначено іншого порядку встановлення.

Згідно з п. Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року

П.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування" якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

За правилами ст.1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування, зокрема, у разі відсутності спадкоємців попередньої черги.

Згідно ст. 1264 ЦК Україниу четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сімєю не менш як пять років до часу відкриття спадщини.

За ч.2 ст.3 СК України, сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. При цьому ст.2 СК України містить відкритий перелік осіб, які належать до членів сім`ї.

Відповідно до роз`яснень, викладених у п.21 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування , при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.

Таким чином, для одержання права на спадкування у зазначених осіб необхідне встановлення двох юридичних фактів: 1) проживання однією сім`єю; 2) на час відкриття спадщини має пройти принаймні п`ять років, протягом яких спадкоємець проживав зі спадкодавцем однією сім`єю.

В судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_2 є єдиним спадкоємцем, який звернувся до нотаріуса за прийняттям спадщини за законом та подальшою видачею свідоцтва про право на спадщину за законом, що підтверджується відмовою приватного нотаріуса Лугинського РНО Житомирської області Можарівською Н.В.

Відповідно до п. 2 постанови Пленуму ВСУ від 30.05.2008 р. N 7 Про судову практику у справах про спадкування якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.

Враховуючи, що окрім заявника інших спадкоємців у ОСОБА_3 не має, заінтересованою особою в даному випадку є орган місцевого самоврядування, а дана справа підлягає розгляду в порядку окремого провадження, оскільки встановлення даного факту не вплине на спадкові права та обов`язки інших осіб.

Таким чином, в судовому засіданні достовірно встановлено, що заявник ОСОБА_2 постійного проживала не менше 5-ти років із спадкодавицею ОСОБА_3 однією сім`єю, що підтверджується матеріалами справи.

Суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.12, 13, 76, 81, 258-259, 263-268, 294, 273, 315-319, 354, 355 ЦПК України, ч. 3 ст. 1268 ЦК України, ППВСУ № 7 від 30 травня 2007 року Про судову практику у справах про спадкування , суд, -

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_2 , заінтересована особа Лугинська селищна рада Лугинського району Житомирської області про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем- задовільнити.

Встановити факт постійного проживання, не менше 5-ти років, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зі спадкодавцем, ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення буде складено 10.06.2019 року.

Суддя Г.Д. Свинченко

СудЛугинський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення05.06.2019
Оприлюднено11.06.2019
Номер документу82282567
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —281/316/19

Рішення від 05.06.2019

Цивільне

Лугинський районний суд Житомирської області

Свинченко Г. Д.

Рішення від 05.06.2019

Цивільне

Лугинський районний суд Житомирської області

Свинченко Г. Д.

Ухвала від 17.05.2019

Цивільне

Лугинський районний суд Житомирської області

Свинченко Г. Д.

Ухвала від 19.04.2019

Цивільне

Лугинський районний суд Житомирської області

Свинченко Г. Д.

Ухвала від 16.04.2019

Цивільне

Лугинський районний суд Житомирської області

Свинченко Г. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні