Справа № 222/583/19
Провадження № 2/222/244/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 травня 2019 року Володарський районний суд Донецької області у складі:
Головуючого - судді Подліпенця Є.О.,
за участю секретаря Темір В.В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідач - Касянівська сільська рада
Нікольського району Донецької області
представники учасників справи:
представники позивача - адвокати Мироненко О.В., Звонарьов В.В.,
представник відповідача - Мадіна О.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт. Нікольське в порядку загального позовного провадженняцивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Касянівської сільської ради Нікольського району Донецької області про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом вказуючи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина, крім іншого також у вигляді земельної ділянки, площею 3,1432 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , та земельної ділянки, площею 7,5951 га, кадастровий номер НОМЕР_2 , загальною площею 9,860 га, за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель сільськогосподарського призначення Касянівської сільської ради Нікольського району Донецької області. Дані земельні ділянки його батько успадкував після смерті дружини ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , проте, за час свого життя його батько право власності на вищевказані земельні ділянки оформити не встиг. Також зазначив, що 04.03.2019 року він звернувся до Нікольської держнотконтори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на земельні ділянки після смерті батька ОСОБА_2 , але постановою держаного нотаріуса Нікольської держнотконтори Ушкало М.К. йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельні ділянки, розташовані на території Касянівської сільської ради Нікольського району Донецької області (кадастрові номери НОМЕР_1 , НОМЕР_2 ), оскільки ним не подано правовстановлюючий документ на земельну ділянку, в зв`язку з його відсутністю. Як спадкоємець за законом, він має право і бажає отримати спадкове майно у вигляді зазначених земельних ділянок, але відсутність правовстановлюючого документу на предмет спадкування робить неможливим оформлення спадщини через нотаріальну контору. Просить визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1 , площею 3,1432 га, та земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_2 , площею 7,5951 га, за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель сільськогосподарського призначення Касянівської сільської ради Нікольського району Донецької області, що належали дружині спадкодавця ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадкоємцем якої був її чоловік ОСОБА_2 , який спадщину прийняв, але не оформив своїх спадкових прав.
Ухвалою судді Володарського районного суду Донецької області від 15.04.2019 року по вищевказаній цивільній справі відкрито провадження та справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження на підготовче судове засідання. Крім цього, відповідачу визначено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Копія зазначеної ухвали була надіслана учасникам справи.
Також відповідачу разом з ухвалою надіслано копію позовної заяви з доданими до неї документами.
Стороною відповідача у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву не подано.
Крім цього, за клопотанням представника позивача, вищезазначеною ухвалою суду від 15.04.2019 року витребувано з Нікольської державної нотаріальної контори копію спадкової справи № 271/2009 на ім`я спадкодавця ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , та копію спадкової справи № 250/2017 на ім`я спадкодавця ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач ОСОБА_1 у підготовче судове засідання не з`явився. Про дату, час і місце підготовчого розгляду справи був повідомлений належним чином. Надав суду письмову заяву, в якій просив розглянути справу без участі його представника - адвоката Мироненко О.В., проте за участю іншого його представника - адвоката Звонарьова В.В. Також, до початку підготовчого судового засідання, позивачем через канцелярію суду, подано письмову заяву в якій він позов підтримав у повному обсязі, наполягав на його задоволенні та просив справу розглянути без його участі.
Представник позивача - адвокат Звонарьов В.В. в підготовче судове засідання не з`явився. Про дату, час і місце підготовчого розгляду справи був повідомлений належним чином. Надав суду, через канцелярію суду, письмову заяву в якій також позовні вимоги підтримав у повному обсязі, наполягав на їх задоволенні та просив справу розглянути без його участі.
Представник відповідача Касянівської сільської ради Нікольського району Донецької області - Мадіна О.В. у підготовче судове засідання не з`явилася. Про дату, час і місце підготовчого розгляду справи була повідомлена належним чином. Надала суду письмову заяву, в якій проти задоволення позову не заперечувала та просила справу розглянути без її участі.
Відповідно положень ч.ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Визнаючи наявні матеріали про права та взаємини учасників процесу достатніми, враховуючи, що відповідачем позов визнається, суд розглянув справу в підготовчому судовому засіданні в порядку ч.2 ст. 247 ЦПК України без фіксування судового процесу технічними засобами у відсутність нез`явившихся учасників справи та їх представників.
Розглянувши письмові заяви позивача, його представника - адвоката Звонарьова В.В. та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, матеріали спадкових справ: № 271/2009 на ім`я спадкодавця ОСОБА_3 , № 250/2017 на ім`я спадкодавця ОСОБА_2 , письмові докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з огляду на наступне.
Так, судом встановлено, що згідно свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3 від 15.12.1956 року, ОСОБА_2 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 року зареєстрували шлюб, після реєстрації шлюбу дружині присвоєне прізвище чоловіка ОСОБА_5 , про що зроблено відповідний запис № 9.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 виданого 12.04.1960 року ОСОБА_6 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 та його батьками зазначені: мати - ОСОБА_7 , батько - ОСОБА_2 , про що зроблено відповідний актовий запис № 17.
Відповідно до Витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-1403919562018 від 19.12.2018 року та № НВ-1403923292018 від 20.12.2018 року ОСОБА_3 на праві приватної власності належать земельні ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 , площею 3,1432 га, та кадастровий номер НОМЕР_2 , площею 7,5951 га, за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані на території Касянівської сільської ради Нікольського району Донецької області (державний акт від 06.03.2007 року ЯГ 723339).
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 виданого 18.07.2008 року ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що зроблено відповідний актовий запис № 25.
Відповідно до довідки виконкому Касянівської сільської ради Нікольського (Володарського) району Донецької області № 652 від 16.09.2009 року ОСОБА_3 на момент смерті була зареєстрована в АДРЕСА_1 , та мала наступний склад сім`ї: чоловік ОСОБА_2 , 1935 року народження.
Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом ВМХ № 120618 від 10.06.2010 року, посвідченого держаним нотаріусом Володарської державної нотаріальної контори Будика Н.М., зареєстрованого в реєстрі за № 2140, ОСОБА_2 після смерті ОСОБА_3 отримав у спадщину спадкове майно у вигляді: права на земельну частку (пай) КСП Дружба , на загальну площу 8,2 умовних кадастрових га, без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 виданого 27.04.2015 року ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 80 років в с. Кременівка Володарського району Донецької області, про що зроблено відповідний актовий запис № 23.
Згідно заповіту від 18.05.2010 року, посвідченого секретарем виконавчого комітету Касянівської сільської ради Шапошніковою І.А., зареєстрованого в реєстрі за № 73, ОСОБА_2 заповів все своє майно, де б воно не знаходилося, з чого б воно не складалося, все, що буде належати йому на момент смерті сину ОСОБА_1 .
Відповідно до довідки виконкому Касянівської сільської ради Нікольського (Володарського) району Донецької області № 1625 від 05.10.2017 року ОСОБА_2 на момент смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) був зареєстрований та мешкав в АДРЕСА_2 , та мав наступний склад сім`ї: син - ОСОБА_1 , 1960 року народження, невістка - ОСОБА_8 , 1960 року народження та онук - ОСОБА_9 , 1986 року народження.
Згідно рішення Володарського районного суду Донецької області № 222/760/18 від 04.06.2018 року встановлено факт, що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Кременівка Володарського району Донецької області Україна.
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 04.03.2019 року за № 193/02-31 державний нотаріус Нікольської державної нотаріальної контори Ушкало М.К. відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 на земельну ділянку, розташовану на території Касянівської сільської ради Нікольського району Донецької області (кадастрові номери НОМЕР_2 , НОМЕР_1 ), яка належала його матері - ОСОБА_10 , після якої він спадщину прийняв, але не оформив своїх спадкових прав.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом і вважаються набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону, або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до правового змісту ст.ст. 1216, 1217, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належать спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі ст.ст. 1220, 1221 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Також, відповідно приписів ст. 1258 ЦК України спадкування за законом здійснюється почергово.
Статтями 1261-1266 ЦК України визначено п`ять черг спадкування за законом, та спадкування за правом представлення, зокрема ст. 1261 цього Кодексу визначено що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Спадкоємиць за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємиць, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї (ст. 1268 ЦК України).
Спадкування за заповітом регламентовано Главою 85 ЦК України.
Так, ст.ст. 1233 - 1236 ЦК України передбачено, що заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Право на заповіт здійснюється особисто. Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин. Заповідач має право охопити заповітом права та обов`язки, які йому належать на момент складання заповіту, а також ті права та обов`язки, які можуть йому належати у майбутньому. Заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини.
Також відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
У відповідності до положень ч.1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав відповідно до п.1 ч. 2 ст. 16 ЦК України є визнання права.
Також ст. 4 ЦПК України гарантовано право особи на звернення до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно правового змісту положень ст.ст. 12, 81, 82 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Суд вважає доведеними доводи позивача, і це підтверджено дослідженими під час розгляду справи вищезазначеними письмовими доказами, що матері позивача, за життя належали, на праві приватної власності спірні земельні ділянки. Батько за життя прийняв спадщину у виді спірних земельних ділянок після смерті своєї дружини (матері позивача), оскільки на час смерті останньої, проживав разом з нею, але за життя не оформив своїх спадкових прав на зазначену нерухомість, оскільки не отримав у нотаріуса свідоцтва про право на спадщину за законом на вказані земельні ділянки. Інших спадкоємців після смерті матері позивача, які б прийняли спадщину, крім батька позивача, не було. Позивач є єдиним спадкоємцем, який прийняв спадщину після смерті батька, оскільки батько, на час смерті мешкав разом з останнім, а інших осіб, які б прийняли спадщину після смерті спадкодавця (батька позивача) судом не встановлено.
Таким чином, враховуючи, що батькові позивача на час смерті належали спірні земельні ділянки, які він прийняв у спадщину після смерті своєї дружини ОСОБА_3 , але не оформив своїх спадкових прав, а також беручи до уваги, що позивач є єдиним спадкоємцем за заповітом після смерті батька, та інших спадкоємців за законом або за заповітом не має, і він не може, за відсутності правовстановлюючих документів, оформити спадкові права на спірні земельні ділянки, а також враховуючи, що відповідач, яким є орган місцевого самоврядування, не заперечує проти задоволення позову, суд вважає, що право позивача порушено та підлягає судовому захисту, в зв`язку з чим за позивачем, як спадкоємцем за заповітом після смерті батька, слід визнати право власності на вищезазначені земельні ділянки, задовольнивши позовні вимоги в повному обсязі.
Також слід зазначити, що інші доводи позивача та наявні письмові докази, не спростовують висновків суду.
Крім цього, враховуючи, що ціна позову по справі становить 269489,80 грн. і позивач при зверненні до суду був звільнений від сплати судового збору, розмір якого складає 2694,90 грн. (один відсоток від ціни позову), суд на підставі статті 141 ЦПК України, враховуючи, що позовні вимоги сторони позивача задоволенні у повному обсязі, вважає за необхідне стягнути зазначену суму судового збору з відповідача на користь держави.
Керуючись ст.ст. 3, 4, 12, 13, 19, 76-82, 141, 189, 197, 198, 200, 206, 247, 258, 259, 263-265, 354, 355, пп.15.5, п. 1 Розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України, ст.ст. 15, 16, 328, 1216-1218, 1220, 1221, 1225, 1258, 1261-1266, 1233-1236, 1296 ЦК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Касянівської сільської ради Нікольського району Донецької області про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_7 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_2 ) право власності на земельну ділянку, площею 3,1432 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель сільськогосподарського призначення Касянівської сільської ради Нікольського району Донецької області, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , і яку в свою чергу успадкував останній за законом після смерті своєї дружини ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 і якій зазначена земельна ділянка належала на праві приватної власності згідно державного акту серії НОМЕР_8 від 06.03.2007 року.
Визнати за ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_7 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_2 ) право власності на земельну ділянку, площею 7,5951 га, кадастровий номер НОМЕР_2 , за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель сільськогосподарського призначення Касянівської сільської ради Нікольського району Донецької області, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , і яку в свою чергу успадкував останній за законом після смерті своєї дружини ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 і якій зазначена земельна ділянка належала на праві приватної власності згідно державного акту серії НОМЕР_8 від 06.03.2007 року.
Стягнути з відповідача Касянівської сільської ради Нікольського району Донецької області (ідентифікаційний код: 04340738, адреса місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) на користь держави судові витрати у виді судового збору в розмірі 2694 (дві тисячі шістсот дев`яносто чотири) гривні 90 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Донецького апеляційного суду через Володарський районний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Датою ухвалення рішення є дата складання повного судового рішення.
Повне рішення складене 06.06.2019 року.
З дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, яка починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацією України у газеті Голос України та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається безпосередньо до Донецького апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Суддя Є.О. Подліпенець
Суд | Володарський районний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 27.05.2019 |
Оприлюднено | 11.06.2019 |
Номер документу | 82298108 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Володарський районний суд Донецької області
Подліпенець Є. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні