Рішення
від 07.06.2019 по справі 605/159/19
ПІДГАЄЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 605/159/19

РІШЕННЯ

Іменем України

"07" червня 2019 р. Підгаєцький районний суд

Тернопільської області

в складі :

головуючого судді Горуц Р.О.

за участю:

секретаря судового засідання Дармограй Т.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Підгайці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новосілківської сільської ради Підгаєцького району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Новосілківської сільської ради Підгаєцького району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, вказуючи, що після смерті своєї баби ОСОБА_2 , з поважних причин пропустив строк для прийняття спадкового майна за заповітом.

В судове засідання позивач не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Крім того, підтримання ним позовних вимог та прохання про розгляд справи у його відсутності, викладено у адресованих суду письмових заявах, які долучено до матеріалів справи, що не суперечить вимогам ч.3 ст.211 ЦПК України.

В судове засідання представник відповідача - Новосілківської сільської ради Підгаєцького району Тернопільської області, не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про день, час та місце розгляду справи. Крім цього, визнання ним позову та прохання про розгляд справи у його відсутності, викладено у адресованій суду письмовій заяві, що приєднана до матеріалів справи.

Ухвалою Підгаєцького районного суду Тернопільської області від 17 квітня 2019 року, копію якої отримали сторони, у прийнятті визнання позову ОСОБА_1 до Новосілківської сільської ради Підгаєцького району про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - відмовлено.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважаючи причини пропуску строку для прийняття спадщини не поважними, прийшов до переконання, що у задоволенні позову слід відмовити, виходячи із наступних підстав.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

У відповідності із ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Пунктом 3.5 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5 передбачено надіслання заяви про прийняття спадщини поштою.

Абзацом 6 п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування" роз`яснено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ у своїй постанові від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" роз`яснено, що судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини, невизначеність між спадкоємцями, хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.

Отже, правила ч.3 ст.1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо:

-у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви:

-ці обставини визнані судом поважними.

Відповідна правова позиція (яка в силу вимог ч.4 ст.263 ЦПК України є обов`язковою для врахування судами при розгляді справ з подібними правовідносинами), висловлена Верховним Судом України у постановах від 26.09.2012 року в справі №6-85цс12 та від 04.11.2015 року в справі №6-1486цс15.

Судом встановлено, що позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в сім`ї батька: ОСОБА_3 та матері - ОСОБА_4 , що видно із свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 07 квітня 1993 року.

Батько позивача - ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в сім`ї: батька - ОСОБА_5 та матері - ОСОБА_2 , що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 19 жовтня 1962 року.

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 14 вересня 2006 року виданим відділом реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області.

Діду позивача - ОСОБА_5 належав житловий будинок з господарськими будівлями, що в АДРЕСА_1 , що вбачається із свідоцтва на право особистої власності на житловий будинок від 15 травня 1995 року виданого виконкомом Новосілківської сільської ради на підставі довідки виконкому вказаної сільської ради №235 від 10 травня 1995 року.

ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 10 лютого 2008 року виданим Новосілківською сільською радою Підгаєцького району Тернопільської області.

Із довідки за вих.№1034 від 26 грудня 2018 року виданої виконкомом Новосілківської сільської ради Підгаєцького району Тернопільської області вбачається, що померлий ОСОБА_5 на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 був зареєстрований та постійно проживав в АДРЕСА_1 та разом з ним була зареєстрована і проживала його дружина - ОСОБА_2 , 1933 року народження.

ОСОБА_2 27 березня 2007 року у Новосіківській сільській раді склала заповіт, яким все належне їй майно заповіла своєму внуку - позивачу ОСОБА_1

ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 від 17 лютого 2014 року виданим виконавчим комітетом Новосілківської сільської ради Підгаєцького району Тернопільської області.

Із довідки за вих.№1035 від 26 грудня 2018 року виданої виконавчим комітетом Новосілківської сільської ради Підгаєцького району Тернопільської області видно, що ОСОБА_2 на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 була зареєстрована одна та постійно проживала в АДРЕСА_1 .

Позивач звертався в нотаріальну контору із питанням видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті своєї баби, однак йому в цьому було відмовлено у зв`язку із пропуском строку для прийняття спадщини, що вбачається із письмової відмови в.о. державного нотаріуса Підгаєцької державної нотаріальної контори за вих.№136/01-16 від 21 березня 2019 року.

Суд, вирішуючи питання про визначення ОСОБА_1 додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, виходить з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій, а тому вважає, що факт тривалого постійного проживання позивача в м. Тернопіль, його необізнаність про наявність спадкового майна та незнання про існування заповіту не можуть вважатися поважними причинами пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, оскільки не свідчать про наявність у позивача об`єктивних, непереборних, істотних труднощів на вчинення передбачених законом дій для прийняття спадщини.

Так, навіть постійно проживаючи в м. Тернопіль, позивач не був позбавлений можливості звернення до нотаріуса для вирішення питання про подання відповідної заяви про прийняття спадщини та направлення такої поштою. Незнання законів позивачем не може вважатися поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

Крім того, позивач міг звернутись до сільської ради чи нотаріуса з питанням щодо наявності заповіту на його ім`я, а у випадку відсутності такого, міг спадкувати за законом, зокрема відповідно до ст.1266 ЦК України.

Твердження позивача про те, що він не знав про існування спадкового майна, суд до уваги не приймає, оскільки вони є голослівними та не підтверджені жодними належними і допустимими доказами.

Позивач достовірно знав, що його баба з дідом проживали в АДРЕСА_1 у житловому будинку, який їм належав.

В силу ч.1 ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Положеннями ч.ч.1, 5, 6 ст.81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що оскільки матеріали справи не містять належних і допустимих доказів, які б свідчили про наявність у позивача поважних причин, пов`язаних з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для звернення в нотаріальну контору в передбачений законом шестимісячний строк із заявою про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_2 , а тому в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити.

Судові витрати покласти на позивача в межах ним понесених .

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 1 0, 12, 81, 141, 263, 265 ЦПК України, ст.ст. 1269, 1270, 1272 ч.3 ЦК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Новосілківської сільської ради Підгаєцького району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - відмовити.

Судові витрати покласти на позивача в межах ним понесених.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду або через Підгаєцький районний суд Тернопільської області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , житель АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 .

Відповідач: Новосілківська сільська рада Підгаєцького району Тернопільської області, місцезнаходження: с. Новосілка вул. Центральна, 73а Підгаєцького району Тернопільської області, ЄДРПОУ 04395053

Головуючий: Р. О. Горуц

Дата ухвалення рішення07.06.2019
Оприлюднено11.06.2019
Номер документу82304652
СудочинствоЦивільне
Сутьприйняття спадщини

Судовий реєстр по справі —605/159/19

Постанова від 26.09.2019

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Сташків Б. І.

Постанова від 26.09.2019

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Сташків Б. І.

Ухвала від 12.09.2019

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Сташків Б. І.

Ухвала від 03.09.2019

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Сташків Б. І.

Ухвала від 12.07.2019

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Сташків Б. І.

Рішення від 07.06.2019

Цивільне

Підгаєцький районний суд Тернопільської області

Горуц Р. О.

Ухвала від 07.05.2019

Цивільне

Підгаєцький районний суд Тернопільської області

Горуц Р. О.

Ухвала від 17.04.2019

Цивільне

Підгаєцький районний суд Тернопільської області

Горуц Р. О.

Ухвала від 26.03.2019

Цивільне

Підгаєцький районний суд Тернопільської області

Горуц Р. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні