Рішення
від 12.06.2019 по справі 702/463/19
МОНАСТИРИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/702/229/19

Справа № 702/463/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 червня 2019 року м. Монастирище

Монастирищенський районний суд Черкаської області

під головуванням судді: Мазай Н. В.

за участю секретаря судових засідань: Ясінської О.А.

сторони: не з"явились

розглянув у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Монастирище в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Копіюватської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Підставами позову вважає те, що його племінник, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Заповіту він не лишив. Родинні відносини підтверджені свідоцтвом про народження ОСОБА_1 , свідоцтвом про народження ОСОБА_3 , витягом з Державного реєстру актів цивільного стану про одруження ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , витягом з Реєстру про державну реєстрацію народження ОСОБА_2 .

За життя його племінник був власником земельної ділянки, що знаходиться в адміністративно-територіальних межах Копіюватської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області.

Відповідно до ч.1 ст.1263 ЦК він є спадкоємцем третьої черги за законом. Інших спадкоємців немає.

В установлений законом шестимісячний термін він не звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини з поважних причини, що полягають у наступному.

Його племінник поїхав на роботу до м. Києва, через пару тижнів перестав відповідати на телефоні дзвінки, він хвилювався, тому поїхав на останнє його місце роботи, проте йому повідомили, що він звільнився. Він довгі роки шукав свого племінника, оскільки інших родичів в них немає. Лише в травні 2019 року йому стало відомо, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 перитоніту в м. Ірпені Київської області.

Через відсутність інформації про смерть племінника він не міг звернутися у встановлений ст.1270 ЦК України строк із заявою про прийняття спадщини, що є поважною причиною пропуску такого строку.

Він звернувся до нотаріуса за місцем реєстрації свого племінника з наміром прийняти спадщину, однак нотаріус відмовився прийняти заяву, мотивуючи її тим, що ним пропущений строк для подачі заяви про прийняття спадщини, передбачений ч.1 ст.1270 ЦК України, а саме 6 місяців від моменту відкриття спадщини, письмової відповіді нотаріус не надав.

Просить визначити йому додатковий строк для подачі ним заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 , його племінника, ОСОБА_2 , тривалістю в один місяць.

Ухвалою Монастирищенського районного суду Черкаської області від 27.05.2019 відкрито провадження у справі та призначено до підготовчого судового розгляду за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 11.06.2019 задоволено клопотання позивача про витребування доказів.

В підготовче судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився. Про дату, час та місце підготовчого розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку. На адресу суду надав заяву відповідно до якої просить розгляд справи проводити у його відсутність. Позов підтримує повністю та просить його задоволити.

В підготовче судове засідання представник Копіюватської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області не з`явився. Про дату, час та місце підготовчого розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку. На адресу суду подав заяву відповідно до якої просить розглянути справу без участі представника сільської ради. Позовні вимоги визнають повністю та не заперечують проти їх задоволення.

Враховуючи, що підготовче судове засідання відбувається у відсутності сторін, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Перевіривши викладені у заяві по суті справи обставини та безпосередньо дослідивши письмові докази, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову, суд, за наявних для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову в підготовчому судовому засіданні.

Як передбачено ч.4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд .

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 17.05.2019, виданого Монастирищенським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області ( а.с. 7).

Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст.1218 ЦК України).

Факт наявності у покійного ОСОБА_2 спадкового майна, підтверджується копією Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 від 23.05.2006, відповідно до якого ОСОБА_2 на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 3,5384 га на території Копіюватської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 8).

За таких обставин, із досліджених судом доказів вбачається, що ОСОБА_2 за життя володів, користувався та розпоряджався згаданим вище майном, а отже воно перебувало у його власності.

Згідно зі ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Доказів наявності заповіту після померлого ОСОБА_2 , суду не надано.

Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

За даними Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до ст. ст. 126, 133, 135 Сімейного кодексу України від 17.05.2019, батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 значаться: батько- ОСОБА_5 , мати - ОСОБА_3 ( а.с. 9).

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого 13.06.2001 виконкомом Копіюватської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 18).

Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть від 12.06.2019 - ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 29).

Доказів існування інших спадкоємців першої, другої черги, після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , суду не надано.

Згідно ч.1 ст.1263 ЦК України у третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.

Той факт, що позивач у справі є рідним дядьком спадкодавця ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 підтверджується: свідоцтвом про народження ОСОБА_4 (серії НОМЕР_4 від 20.09.1960, виданого Копіюватським сіль ЗАГС, де в графі батько записаний ОСОБА_7 , в графі мати - ОСОБА_8 (а.с.5), свідоцтвом про народження ОСОБА_1 (серії НОМЕР_5 від 29.06.1957, виданого Копіюватським сіль ЗАГС, де в графі батько записаний ОСОБА_7 , в графі мати - ОСОБА_8 (а.с.6), витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя ОСОБА_3 до державної реєстрації шлюбу мала прізвище ОСОБА_3 (а.с.10), витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України, відповідно до якого матір`ю ОСОБА_2 є ОСОБА_3 (а.с.9).

Згідно інформаційної довідки із Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №56314337, виданої 28.05.2019 приватним нотаріусом Горбуновою М.І., за параметрами запиту : ОСОБА_2 , дата смерті: ІНФОРМАЦІЯ_3 , за вказаними параметрами запиту у Спадковому реєстрі інформація відсутня (а.с.19). Тобто, спадкова справа після померлого ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 не відкривалась.

Відповідно до ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлений строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування , суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Суд вважає, що причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, які зазначені позивачем в позовній заяві, а саме відсутність спілкування зі спадкодавцем та відсутність інформації про його смерть є поважними, також з урахуванням відсутності заперечення їх поважності зі сторони відповідача.

Відповідачем не надано суду доказів на спростування обставин викладених позивачем в позовній заяві.

Таким чином, на підставі всіх вищеописаних документів суд вважає, що позов обґрунтований, підтверджений доказами та підлягає задоволенню на підставі ст. 1272 ЦК України, оскільки позивач у відповідності з наданими доказами дійсно являється спадкоємцем померлого ОСОБА_2 , після смерті якого залишилося спадкове майно, причини пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори є поважними, поважність причин пропуску строку визнається та не заперечується відповідачем, а тому вважає за необхідне визначити позивачу додатковий строк, для подання в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини в один місяць, так як саме такий строк, буде достатній для подання заяви про прийняття спадщини, задоволивши позов повністю.

На підставі викладеного та керуючись статтями 2-7, 9-13, 141, 223, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 351, 352, 354, 355 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

Позов ОСОБА_1 до Копіюватської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задоволити повністю.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк один місяць з моменту набрання судовим рішенням законної сили для подання ним заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис № 91 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 17.05.2019.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Апеляційного суду Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ідентифікаційний номер НОМЕР_6 , паспорт серії НОМЕР_7 , виданий Монастирищенським РВ УМВС України в Черкаській області 03.01.2002, адреса проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Копіюватська сільська рада Монастирищенського району Черкаської області, місцезнаходження: вул. Центральна, 2, с. Копіювата Монастирищенського району Черкаської області, 19140, код ЄДРПОУ: 35385193.

Суддя: Н.В. Мазай

СудМонастирищенський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення12.06.2019
Оприлюднено13.06.2019
Номер документу82351261
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —702/463/19

Рішення від 12.06.2019

Цивільне

Монастирищенський районний суд Черкаської області

Мазай Н. В.

Ухвала від 11.06.2019

Цивільне

Монастирищенський районний суд Черкаської області

Мазай Н. В.

Ухвала від 27.05.2019

Цивільне

Монастирищенський районний суд Черкаської області

Мазай Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні